Постанова
від 13.03.2013 по справі 801/1899/13-а
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 березня 2013 р. Справа №801/1899/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,

при секретарі Проніні Є.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АРК ДПС

до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Веселе»

про накладення арешту на кошти та інші цінності боржника,що знаходяться у банку

за участю представників:

від позивача - Серпутіна Т.В. - пред-к, дов. №1906/9/8/10 від 01.03.2013 р.

від відповідача - не з'явився.

Суть спору: Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція АРК ДПС (далі позивач) звернулась до суду з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Веселе» (далі відповідач) , в якому просила накласти арешт на кошти та інші цінності відповідача,що знаходяться у банку .Вимоги мотивовані тим, що відповідач не сплачує податковий борг, податковим органом здійснено заходи щодо розшуку майна платника податків, встановлено його відсутність, в наслідок чого, керуючись ст.20 ПК України, він вважає,що існують підстави для накладення арешту на кошти останнього,що знаходяться в банках .

Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.

Відповідач явку свого представника у судові засідання не забезпечив про дні та час їх проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надав.

У судовому засідання, яке відбулось 13.03.2013 р., представник позивача наполягав на розгляді справи на підставі залучених до неї документів.

Суд , вивчивши клопотання позивача, приймаючи до уваги обізнаність відповідача про день та час проведення судового засідання, відсутність клопотань про перенос судового засідання, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача , суд

ВСТАНОВИВ

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Ст.16 ПК України визначає обов'язки платника податків , до яких , зокрема відноситься податків та зборів у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У ст.20 ПК України вказані права органів державної податкової служби. Згідно з п. 20.1.17 ст.20 цього Кодексу органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків, що знаходяться в банку , у разі , якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Згідно з п.п. 14.1.39. ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України ).

Відповідно до п.п. 14.1.157 п.14.1 ст. 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

П.п.14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;

П.п.41.1.1 п.41. ст. 41 ПК України визначено, що органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст. 41 ПК України).

Згідно з п.46.1. ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Порядок подання податкової декларації зазначений у ст.49 ПК України відповідно до п.49.1 якої податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно з п.п. 57.1. ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 59.1, п. 59.3, п.59.4 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про банки та банківську діяльність» арешт на майно або кошти банку, що знаходяться на його рахунках, арешт на кошти та інші цінності юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за постановою державного виконавця чи рішенням суду про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом.

Національним банком України Постановою Правління від 21.01.2004р. №22 затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті ( далі Інструкція), згідно із пунктом 10.1. якої обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку/ах, відповідно до статті 1074 Цивільного кодексу України не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком/ами за рішенням суду або в інших випадках, установлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом.

Виконання банком арешту коштів, що зберігаються на рахунку клієнта, здійснюється за постановою державного виконавця чи рішенням суду (у тому числі ухвалою, постановою, наказом, виконавчим листом суду) про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, установленому законом.

Арешт за постановою державного виконавця або за рішенням суду (далі - документ про арешт коштів) накладається на кошти, що обліковуються за рахунками, відкритими клієнтами в банку, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють порядок відкриття та використання рахунків (п. 10.2 Інструкції ).

П. 10.3. Інструкції встановлюється, що арешт на підставі документа про арешт коштів може бути накладений на всі кошти, що є на всіх рахунках клієнта банку, без зазначення конкретної суми, або на суму, що конкретно визначена в цьому документі. Якщо в документі про арешт коштів не зазначений конкретний номер рахунку клієнта, на кошти якого накладений арешт, але обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках, то для забезпечення суми, визначеної цим документом, арешт залежно від наявної суми накладається на кошти, що обліковуються на всіх рахунках клієнта, які відкриті в банку, або на кошти на одному/кількох рахунку/ах.

Проаналізувавши наведені вище положення чинного законодавства, суд вважає необхідним зазначити, що податковий орган має право звернутись з позовом про накладення арешту на кошти у разі одночасної існування двох умов: наявності у платника податків податкового боргу та відсутності майна для його погашення.

Матеріали справи свідчать про те,що Джанкойська районна державна адміністрація 25.05.2005 р. рішенням № 11251200000000197 проведено державну реєстрацію відповідача.

Згідно з довідкою позивача № 9523/9/18-0 від 03.12.2012 р. відповідач з 27.02.2004 р. перебуває на податковому обліку.

Судом встановлено, що станом на 07.02.2013 р. відповідач має податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у сумі 40066,76грн.

Зазначена заборгованість утворилась в наслідок набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду від 12.10.2012 р. по справі № 2а-10277/12/0170/31 , а також у зв'язку з узгодженням відповідно до ПК України податкових зобов'язань шляхом надіслання на адресу відповідача податкових повідомлень-рішень №0021261503 від 14.08.2012 р., №0021281503 від 14.09.2012р., № 00212271503 від 14.09.2012 р., № 0021301503 від 14.09.2012 р., №0021291503 від 14.09.2012 р., несплати узгодженої суми податкового зобов'язання при надісланні Податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2010р. № 553 від 26.01.2010 р.

В порядку, передбаченому ст.71 КАС України , відповідачем не надано доказів сплати зазначеного вище грошового зобов'язання.

Як свідчать матеріали справи, відповідачем були здійснені заходи щодо встановлення наявності у відповідача майна з метою погашення вказаного податкового боргу, проте такого майна не було знайдено, що підтверджується листом КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Джанкоя » № 263 від 12.03.2012 р. та листом Відділення РЕР ДАІ по обслуговуванню м.Джанкоя , Джанкойського та Красногвардійського районів при управління ДАІ ГУ МВС України в АРК № 49 від 03.03.2012 р.

Вивчивши наведені обставини, суд вважає доведеним факт відсутності у відповідача майна , достатнього для погашення податкового боргу у розмірі 40066,76 грн.

Матеріали справи свідчать про те,що позивачем були здійснені заходи з метою погашення податкового боргу відповідача.

Так, керуючись положеннями Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Національного банку України від 21.01.2004р. № 22, податковий орган звертався до установ банків, в яких відповідачем відкрити поточні рахунки, з інкасовими дорученнями про погашення податкового боргу.

Інкасові доручення було повернуто позивачу без виконання на підставі п.12.11 Постанови Правління НБУ від 21.01.2004 №22 «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» з причин відсутності коштів на рахунках.

Проаналізувавши вказані обставини , суд прийшов до висновку,що вжиті податковим органом заходи щодо погашення податкового боргу відповідача не дали позитивного результату, що стало підставою для звернення до суду в порядку ст.20 ПК України.

За таких обставин, виходячи з того, що Законом України «Про банки та банківську діяльність» встановлюється право суду накладати арешт на рахунки осіб, відкриті у банках, а ПК України передбачено право податкового органу звертатися з вказаним позовом, суд дійшов висновку про існування підстав для задоволення позову в частині накладення арешту на кошти відповідача, що знаходяться на його поточному банківському рахунку , в межах суми його податкового боргу у розмірі 40066,76грн.

Під час судового засідання, яке відбулось 13.03.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 19.03.2013р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Накласти арешт на кошти Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Веселе» (Джанкойський район , с.Ізумрудне, вул. Свободна 33, код ЄДРПОУ 32877189) в межах суми податкового боргу у розмірі 40066,76 грн., що знаходяться на банківському рахунку № 26007231911 в АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» у м. Києві , МФО 380805.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.

СудОкружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення13.03.2013
Оприлюднено20.03.2013
Номер документу30010677
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —801/1899/13-а

Постанова від 13.03.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Яковлєв С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні