Рішення
від 14.03.2013 по справі 4329-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.03.2013 Справа №5002-15/ 4329-2012

За позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго»

до відповідача: 1. Фізичної особи-підприємця Нікітіної Ларисі Сергіївні

2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Автодім»

про стягнення 24591,21 грн.

Суддя І. А. Іщенко

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача- Шереметьєва Л.О., довіреність № 687-Д від 26.12.2012, представник

Від відповідача1- не з'явився

Від відповідача 2- Ковальов О.О., довіреність № 29 від 21.01.2013, представник

Суть спору : Позивач - Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Нікітіної Ларисі Сергіївні, у якої просить стягнути з відповідача вартість спожитої недооблікованої електричної енергії у розміру 24591,21 грн.

Позовні вимоги вмотивовані порушенням відповідачем пункту 1.3 Правил користування електричною енергією та статті 26 Закону України "Про електроенергію", яке виразилося в самовільному підключенні до електричних мереж публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго", бездоговірному та безобліковому споживанні електричної енергії.

Ухвалою суду від 14.01.2013 до участі у справі було залучено іншого відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Автодім» (АР Крим, м. Сімферополь, Залізничний район, вул. Вокзальна, буд. 9, ідентифікаційний код 32907349).

У судовому засіданні 14.03.2012 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просить суд позов задовольнити та стягнути з Фізичної особи-підприємця Нікітіної Лариси Сергіївни вартість спожитої недооблікованої електричної енергії у розміру 24591,21 грн.

Відповідач - Фізична особа-підприємець Нікітіна Лариса Сергіївна проти позовних вимог заперечує, просить суд у задоволенні позову відмовити, за мотивами викладеними у відзиві, згідно якого відповідач вказує, що на момент перевірки Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Крименерго» порушення Правил користування електричною енергією торговельних наметів № 22, 23, розташованих за адресою: Сімферополь, вул. Вокзальна, 9, загальною площею 15 кв. м., Фізичною особою-підприємцем Нікітіною Ларисою Сергіївною дані торговельні місця були звільнені в строк до 31.12.2010, у зв'язку з закінченням дії строку Договору (а. с. 55-56). У підтвердження своїх доводів відповідачем представлено суду копію акту прийому-передачі від 31.12.2010, відповідно до якого Фізична особа-підприємець Нікітіна Лариса Сергіївна передає Товариству з обмеженою відповідальністю «Автодім» платне торговельне місце № 22, 23, розташоване за адресою : Сімферополь, вул. Вокзальна, 9 (торговий ряд), загальною площею 15 кв. м (а.с 65).

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Автодім» також заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Автодім» та Фізичною особою-підприємцем Нікітіною Ларисою Сергіївною 18.06.2010 було укладено Договір оренди торговельного місця, відповідно до якого за актом прийому - передачі від 18.06.2010 Орендодавець передав, а Орендар прийняв платне торговельне місце № 22, 23, розташоване за адресою : Сімферополь, вул. Вокзальна, 9 (торговий ряд), загальною площею 15 кв. м. Однак, в акті прийому - передачі від 18.06.2010, скріпленого підписами та печатками сторін, не вказано обладнання, яке використовувалось Фізичною особою-підприємцем Нікітіною Ларисою Сергіївною при фіксуванні порушення та складання відповідального акту від 13.01.2011, у зв'язку з чим дані обставини виключають його приналежність Товариству з обмеженою відповідальністю «Автодім» та самовільне підключення струймоприймачів до електричної мережі (а.с. 76). Крім того, представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Автодім» у судовому засіданні пояснив, що по закінченню Договору оренди торговельного місця від 18.06.2010, Фізична особа-підприємець Нікітіна Лариса Сергіївна продовжила здійснювати торговельну діяльність у період з 01.01.2011 по 13.01.2011.

Під час судового засідання 14.03.2013 судом було оголошено перерву до 14 годин 00 хвилин, у зв'язку з необхідністю витребування з відповідачів оригіналу акту - прийому передачі від 31.12.2010, для повного, всебічного та об'єктивного прийняття рішення.

Після перерви представник відповідача Фізичної особи-підприємця Нікітіної Ларисі Сергіївні до судового засідання не з'явився, витребувані судом документи не представив.

Строк розгляду даної справи є обмеженим статтею 69 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим, суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Судовий процес фіксувався за допомогою звукозаписувального пристрою в порядку статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши|розгледівши| матеріали справи, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Як свідчать матеріали справи, Відповідач, Фізична особа-підприємець Нікітіна Лариса Сергіївна, є орендарем торговельного місця № 22, 23, розташованого за адресою : Сімферополь, вул. Вокзальна, 9 (торговий ряд), загальною площею 15 кв. м., на підставі Договору оренди торговельного місця, від 18.06.2010, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Автодім» (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Нікітіною Ларисою Сергіївною (Орендар) (а.с. 38-39).

Згідно з актом прийому - передачі від 18.06.2010 Орендодавець передав, а Орендар прийняв платне торговельне місце № 22, 23 розташоване за адресою: Сімферополь, вул. Вокзальна, 9 (торговий ряд), загальною площею 15 кв. м (а.с. 39, зворот).

Відповідно до пункту 8.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ України № 28 від 31.07.1996, постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право, у тому числі на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів обліку; на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.

13.01.2011 позивачем було проведено перевірку дотримання Правил користування електричною енергією торговельних наметів № 22, 23, розташованих за адресою: Сімферополь, вул. Вокзальна, 9, загальною площею 15 кв. м, під час якої з боку позивача як абонента було виявлено порушення пункту 7.6 зазначених Правил, а саме: "самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача».

Суд зазначає, що відповідно до пункту 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ 31.07.1996 № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 25.12. 2008 № 1449), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті перевірки мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Як свідчать матеріали даної справи, за результатами перевірки торговельних наметів № 22, 23, розташованих за адресою: Сімферополь, вул. Вокзальна, 9, загальною площею 15 кв. м, представниками позивача у складі трьох осіб було складено акт № 110319 від 13.01.2011 про порушення Правил користування електричною енергією для юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, в якому зафіксовано, що вказаний об'єкт перевірки належить (використовується) Нікітіною Ларисою Сергіївною, Договір на поставку електричної енергії відсутній, споживач порушив Правила користування електричною енергією шляхом «самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача» (а.с.17).

Також, в акті № 110319 від 13.01.2011 про порушення Правил користування електричною енергією, представниками Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» зазначено, що при складанні даного акту був присутній представник споживача - адміністратор Усанова Тетяна Михайлівна, однак від підпису, надання заперечень або зауважень представник споживача відмовилась.

17.01.2011 позивачем на адресу відповідача було направлено копії акту № 110319 від 13.01.2011 про порушення Правил користування електричною енергією, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 20-21).

Згідно з пунктом 8 вищезгаданого акту Відповідач був належним чином оповіщений про місце, дату та час засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією.

Згідно з пунктом 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

21.01.2011 відбулося засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, за результатами якого був складений Протокол № 5680 засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, підписаний трьома членами комісії: Осадчим В.О., Ткалічем М.Ю. та Мухіним С.В. (а.с. 49).

Відповідно до пункту 6.40 Правил та підпункту 7 пункту 2.1, 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656, з наступними змінами та доповненнями, уповноваженими представниками Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" (електропередавальної організації) під час засідань розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованної електричної енергії та сума завданих споживачем збитків за період не більш трьох років, де враховується сумарна кількість днів за період з дати припинення електропостачання до дати усунення самовільного підключення.

Розглянувши Акт № 110319 від 13.01.2011 про порушення Правил користування електричною енергією, комісія Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" дійшла до висновку, щодо проведення перерахунку об'єму спожитої електричної енергії та її вартості у відповідності до Методики обчислення обсягу електричної енергії, у зв'язку з порушенням споживачем Правил користування електричною енергією за період з 18.06.2010 по 13.01.2011.

Комісією Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" була розрахована вартість використаної недооблікованої електричної енергії, що склала 24591,21 грн.

На засідання комісії Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" відповідач - Фізична особа-підприємець Нікітіна Лариса Сергіївна не з'явилась.

31.01.2011 на адресу відповідача було направлено Протокол засідання комісії № 5680 та рахунок для сплати недооблікованої електричної енергії на суму 24591,21 грн. (а.с. 23-25).

Відровідно пункту 6.43 Правил споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У зв'язку з тим, що оплата по рахунку відповідачем не була проведена, це з'явилося підставою для звернення Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача заборгованості.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Оскільки спірні правовідносини виниклі в процесі постачання і споживання електричної енергії між її постачальником та споживачем, вони повинні регулюватися положеннями Закону України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28.

Відповідно до статті 26, 27 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 № 575\97 ВР споживання електроенергії можливо лише на підставі договору з енергопостачальником, споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Згідно пункту 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 № 417/1442 - з подальшими змінами, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушеннями в електроенергетиці є, у тому числі крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Умовами пункту 7.6 Правил передбачено, що, зокрема, у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.

Із матеріалів справи вбачається, що на виконання зазначеного припису, позивачем був складений відповідний Акт та було здійснено відключення об'єкту відповідача від електропостачання у зв'язку з порушенням Правил (а.с. 26).

Розмір збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію, викрадену споживачем шляхом її самовільного використання без застосування приладів обліку (якщо таке застосування обов'язкове) або у разі умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, визначається згідно із Порядком визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 № 122 (далі-Порядок). Проведення відшкодування завданих енергопостачальнику збитків здійснюється також згідно вказаного Порядку.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої НКРЕ.

Так, згідно із підпунктом 5 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562 (далі - Методика), вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил та в разі виявлення таких порушень Правил, як, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.

Таким чином, комісією Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" була розрахована вартість використаної електричної енергії, що недооблікована, всього на суму 24591,21 грн.

Згідно з абзацом 5 пункту 6.42 Правил користування електричною енергією споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Однак, відповідач таким правом не скористався, рішення комісії оскаржено ним не було, що, на думку суду, свідчіть саме про згоду фізичної особи-підприємця Нікітіної Лариси Сергіївни з викладеними у цих рішеннях обставинами.

Проте, в обґрунтування своїх заперечень, відповідач, посилається на акт приймання - передачі від 31.12.2010, відповідно до якого Фізична особа-підприємець Нікітіна Лариса Сергіївна передає Товариству з обмеженою відповідальністю «Автодім» платне торговельне місце № 22, 23, розташоване за адресою : Сімферополь, вул. Вокзальна, 9 (торговий ряд), загальною площею 15 кв. м (а.с 65).

Тобто, відповідач наполягає на тому, що на момент проведення Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Крименерго" перевірки дотримання Правил користування електричною енергією торговельних наметів № 22, 23, розташованих за адресою: Сімферополь, вул. Вокзальна, 9, загальною площею 15 кв. м, під час якої з боку позивача як абонента було виявлено порушення Правил користування електричною енергією, торговельної діяльності на об'єкті не було, як само і не було торговельних наметів з обладнанням, які могли належати Фізичній особі-підприємцю Нікітіної Лариси Сергіївни.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судом неодноразово було витребувано з відповідачів Фізичної особи-підприємця Нікітіної Ларисі Сергіївні та Товариства з обмеженою відповідальністю «Автодім» оригінал акту приймання - передачі від 31.12.2010, однак сторони вимоги суду виконати не змогли, витребувані документи представлені не були.

Так, відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

При цьому, ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі; в необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідачем, фізичною особою - підприємцем Нікітіною Ларисою Сергіївною не доведено належними доказами відсутність торговельних наметів та припинення торговельної діяльності на об'єкті, розташованому за адресою: Сімферополь, вул. Вокзальна, 9 (торговий ряд), загальною площею 15 кв. м.

Копію акту приймання - передачі від 31.12.2010 про звільнення відповідачем фізичною особою - підприємцем Нікітіною Ларисою Сергіївною орендованого торговельного місця № 22, 23, розташованого за адресою : Сімферополь, вул. Вокзальна, 9 (торговий ряд), судом до уваги як належний доказ не приймається.

Судом встановлено, що обсяг та вартість електричної енергії, недооблікованої внаслідок порушення Правил, розраховано позивачем згідно вказаної Методики та становить 24591,21 грн.

Так, споживана недооблікована електрична енергія - це збитки енергопостачальника через правопорушення споживача у сфері електроенергетики, які підлягають доказуванню з урахуванням приписів статті 225 Господарського Кодексу України та статтей 22, 614, 1212, 1213 Цивільного Кодексу України. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.05.2011 у справі № 15/147/10; пункту 8 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 21.11.2011 № 01-06/1624/2011 «Про практику застосування Вищим господарським судом України у розгляді справ окремих норм матеріального права», пункту 4 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 24.11.2011 № 01-06/1642/2011 «Про доповнення інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2011 № 01-06/249 «Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів».

Відповідно до частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно; особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У разі неможливості повернути у натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (частина 2 статті 1213 Цивільного кодексу України ).

Згідно із частиною 3 статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються, зокрема, до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

За таких обставин, судом встановлено, що відповідач допустив порушення Правил, здійснивши самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача. Вищевказане порушення призвело до неправомірного споживання відповідачем електричної енергії, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що відповідач має сплатити вартість такої електричної енергії, спожитої ним без достатніх на те підстав у розмірі 24591,21 грн.

Ураховуючи зазначене, суд вважає позовні вимоги доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Доказів, що підтверджують зворотне, ніж встановлено судом сторонами не надано.

Судовий збір покладається на відповідача відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повне рішення складено 18.03.2013.

Керуючись статями 32, 33, 49, 75, 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Нікітіної Ларисі Сергіївні (вул. Мальченко, буд. 15А, кВ. 19, смт. Аерофлотський, м. Сімферополь, 95491, ідентифікаційний номер 2816022267) на користь публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" (вул. Київська, 74/6, м. Сімферополь, 95034, ЄДРПОУ 00131400) заборгованість спожитої недооблікованої електроенергії у сумі 24591,21 грн.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Нікітіної Ларисі Сергіївні (вул. Мальченко, буд. 15А, кВ. 19, смт. Аерофлотський, м. Сімферополь, 95491, ідентифікаційний номер 2816022267) на користь публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" (вул. Київська, 74/6, м. Сімферополь, 95034, ЄДРПОУ 00131400) судовий збір у розмірі 1609,50 грн.

4. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя І.А. Іщенко

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення14.03.2013
Оприлюднено19.03.2013
Номер документу30017025
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4329-2012

Ухвала від 23.04.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

І.А. Іщенко

Рішення від 14.03.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

І.А. Іщенко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні