Рішення
від 19.03.2013 по справі 901/43/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19.03.2013Справа № 901/43/13-г За позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго»

(вул. Київська, буд. 74/6, Київський район, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034; ідентифікаційний код 00131400)

до Державного підприємства «Видавництво «Таврія»

(вулиця Горького, 5, місто Сімферополь, 95000, ідентифікаційний номер 02473754)

про стягнення 3087,04 грн.

суддя Шевчук Н.Г.

П Р Е Д С Т А В Н И К И :

Від позивача - Коваленко С.В, представник, довіреність № 663-Д від 26.12.2012.

Від відповідача - Абхаірова Е.Ш., довіреність б/н від 02.01.2013.

Суть спору:

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Всеукраїнського Державного багатопрофільного видавництва «Таврія» (змінило найменування на Державне підприємство «Видавництво «Таврія») про стягнення грошових коштів у розмірі 3087,04 грн, що становить заборгованість по оплаті за спожиту електроенергію за період червень-серпень 2011у розмірі 923,69грн та спожиту з перевищенням договірних величин за липень та серпень 2011 року у розмірі 2110,72грн, а також пеня 9,50грн, 3% річних 32,97грн, інфляційні нарахування 10,16грн (арк..с. 2-3, 79-80, 105-106, 114-116).

Позовні вимоги з посиланням на статті 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, мотивовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором №841 від 24.07.2006 про постачання електричної енергії

Відповідач проти позову частково заперечує з посиланням на те, що позивачем невірно визначений розмір заборгованості, так як вартість перевищення договірної величини споживання електроенергії за липень та серпень 2011 року не може бути більшою від вартості фактично спожитої електроенергії за червень, липень та серпень 2011 року. Проте, оскільки позивачем не визначені фактичні обсяги споживання електроенергії за позовний період по кожному з місяців (червень, липень, серпень 2011 року), то неможливо зробити контррозрахунок (арк..с. 52-53, 83-84, 96-98).

Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд

В С Т А Н О В И В :

Між Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (змінило назву на Публічне акціонерне товариство «Крименерго») (Постачальник) та Всеукраїнським державним багатопрофільним видавництвом «Таврія» (змінило назву на Державне підприємство «Видавництво «Таврія») (Споживач) 24.07.2006 був укладений Договір про постачання електричної енергії №841 (надалі - Договір) (арк. с. 7-11).

Відповідно до пункту 1 Договору Постачальник здійснює поставку електричної енергії Споживачу, а Споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є невід'ємними його частинами.

Пунктом 1.2. Правил користування електричною енергією договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між постачальником електричної енергії і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період.

У відповідності з пунктом 5.1. договору для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік, споживач не пізніше 15 листопада поточного року надає постачальнику відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії.

Перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії (пункт 6.14. Правил користування електричною енергією).

Відповідно до пункту 1 Додатку № 4.1 до договору (Порядок розрахунків) розрахунковою датою по договору є 13 число кожного місяця, відповідно розрахунковим вважається період з 13 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Показники розрахункових засобів обліку фіксуються 13 числа кожного місяця і оформляються «Актом про об'єми передано споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії» в 2-х екземплярах, по одному для кожної сторони.

Оплата здійснюється Споживачем до 06 числа поточного розрахункового періоду на наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого (очікуваного) обсягу споживання (пункт 2 Додатку).

Згідно з пунктом 3 Додатку № 4 до договору (Порядок розрахунків), в редакції додатку від 06.11.2009, об'єм фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової приналежності електричних мереж, визначається у відповідності з актом про об'єми переданої споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії. Споживач самостійно здійснює зняття показників приладів обліку, оформляє «Акт про об'єми передано споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії» і передає його Постачальнику не пізніше наступного робочого дня після розрахункової дати (арк..с. 14).

Якщо постачальник електричної енергії не отримав у вказаний строк дані про обсяги спожитої електричної енергії, то визначення обсягу спожитої електричної енергії здійснюється розрахунковим шляхом у відповідності до ПКЕЕ, а саме:визначення обсягу споживання за поточний розрахунковий період здійснюється по середньодобовому обсягу споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у випадку надання даних протягом наступного розрахункового періоду. Тривалість періоду розрахунку по середньодобовому обсягу споживання до отримання показників розрахункових засобів обліку повинна не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електроенергії здійснюється постачальником по величині дозволеної потужності струмоприймачів і кількості годин їх використання. В такому випадку поновлення розрахунків по розрахункових засобах обліку здійснюється після спільно складеного акту, в якому фіксуються показники розрахункових засобів обліку електричної енергії.

Згідно пункту 5 цього Додатку у випадку перевищення договірної величини споживання електричної енергії та/або потужності Постачальник складає акт про перевищення договірної величини споживання електричної енергії (потужності). Перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається підчас підведення підсумків розрахункового періоду на підставі підтверджених сторонами даних розрахункових засобів обліку електроенергії або акта.

Обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору, що передбачено пунктом 6.16 Правил користування електричною енергією.

Згідно пункту 9.5 Договору він ступає в силу з дня підписання та діє до 31.12.2004, а у частині розрахунків до їх повного завершення.

Докази розірвання договору відсутні, а тому він є діючим на теперішній час.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Згідно пункту 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 №28 в редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910, договір на постачання електричної енергії є основним документом, який регламентує відносини між постачальником електричної енергії по регульованому тарифу і споживачем і визначає зміст правових відносин, права і обов'язки сторін.

Відповідно до положень статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Додатком №1 до Договору позивачем відповідачу встановлений обсяг споживання електричної енергії на 2011 рік: 1 місяць - 1847 кВт/г, 2 місяць - 344 кВт/г, 3 місяць - 1700 кВт/г, 4 місяць - 1032 кВт/г, з 5 по 12 місяці - 0 кВт/г (арк..с. 16).

Частина шоста статті 26 Закону України «Про електроенергетику» передбачає, що споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двохкратну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Частиною восьмою цієї статті встановлено, що споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов'язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника.

Позивачем зобов'язання виконувались відповідно до умов договору.

Проте, за період з червня по серпень 2011 року з урахуванням оплати за попередні періоди та коригування обсягів спожитої електричної енергії за період з травня по липень 2011 року з визначених розрахунковим шляхом на фактичне споживання згідно розрахункових засобів обліку заборгованість відповідача перед позивачем по оплаті фактично спожитої активної електроенергії становить 923,69грн.

У зв'язку з проведеним у липні 2011 року згідно листа Державного підприємства «Видавництво «Таврія» №19 від 14.07.2011 з доданим до нього актом про обсяги споживання електричної енергії за період з 13.06.2011 по 13.07.2011 (арк.. с.12, 117) коригування обсягів спожитої відповідачем електричної енергії, які були визначені позивачем у зв'язку з неподанням споживачем актів про спожиту електричну енергію розрахунковим методом, по фактичних показниках позивачем був визначений обсяг перевищення договірних величин споживання електроенергії, вартість якої становить 2110,72грн.

Доводи позивача відповідачем не спростовані, наданий ним до матеріалів справи акт про обсяги споживання за період з 13.05.2011 по 13.06.2011 суд не приймає до уваги в якості доказу щодо обсягу споживання за цей період, оскільки докази надання цього акту відповідачем позивачу відсутні (акт не містить відмітки про прийняття постачальником, а заява про перерахунок обсягів споживання з розрахункових на фактичні з додатком до неї акту про обсяги фактичного споживання була подана у липні 2011 року).

На оплату вартості спожитої електричної енергії та спожитої з перевищенням договірних величин позивачем відповідачу були виставлені рахунки (арк..с. 101- 104).

Докази оплати рахунків відсутні.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення заборгованості по оплаті фактично спожитої активної електроенергії у розмірі 923,69грн та за перевищення договірних величин споживання електроенергії у розмірі 2110,72грн обґрунтовані і підлягають задоволенню.

За порушення встановлених договором строків оплати вартості спожитої електричної енергії позивач просить стягнути з відповідача пеня 9,50грн, 3% річних 32,97грн, інфляційні нарахування 10,16грн.

В силу частини другої статті 20 Господарського кодексу України захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання здійснюється, зокрема, шляхом застосування до особи, яка порушила право, штрафних санкцій, а також іншими способами, передбаченими законом.

Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (частина перша статті 230 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 610, частини третій статті 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання); у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Статтею 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

При цьому, відповідно до статей 3, 4 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, встановленому за погодженням сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, зобов'язаний сплатити кредитору суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунки пені, 3% річних та інфляційних нарахувань суд вважає, що вказані розрахунки не суперечать вимогам діючого законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню в повному обсязі..

Витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 49, 82, 84-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства «Видавництво «Таврія» (вулиця Горького, 5, місто Сімферополь, 95000, ідентифікаційний номер 02473754, з рахунку, встановленого державним виконавцем) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (вул. Київська, буд. 74/6, Київський район, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034; ідентифікаційний код 00131400, р/р 26036317847 філія КРУ АТ «Ощадбанк», МФО 324805) заборгованість за активну електроенергію у розмірі 923,69грн (дев'ятсот двадцять три грн.. 69коп).

3. Стягнути з Державного підприємства «Видавництво «Таврія» (вулиця Горького, 5, місто Сімферополь, 95000, ідентифікаційний номер 02473754, з рахунку, встановленого державним виконавцем) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (вул. Київська, буд. 74/6, Київський район, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034; ідентифікаційний код 00131400, р/р 26036317847 філія КРУ АТ «Ощадбанк», МФО 324805) заборгованість за перевищення договірної величини споживання електроенергії у розмірі 2110,72грн (дві тисячі сто десять грн.. 72коп).

4. Стягнути з Державного підприємства «Видавництво «Таврія» (вулиця Горького, 5, місто Сімферополь, 95000, ідентифікаційний номер 02473754, з рахунку, встановленого державним виконавцем) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (вул. Київська, буд. 74/6, Київський район, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034; ідентифікаційний код 00131400, р/р 26036317847 філія КРУ АТ «Ощадбанк», МФО 324805) пеню у розмірі 9,50грн (дев'ять грн. 50коп) , 3% річних у розмірі 32,97грн (тридцять дві грн.. 97коп), інфляційні нарахування у розмірі 10,16грн (десять грн. 16коп), судовий збір у розмірі 1609,50 грн. (одна тисяча шістсот дев'ять грн. 50 коп.).

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення підписане

19.03.2013

Суддя підпис Н.Г.Шевчук

Розсилка простою кореспонденцією:

1. Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго»

(вул. Київська, буд. 74/6, Київський район, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034)

2. Структурний підрозділ ПАТ «ДТЕК Крименерго» Сімферопольська міська електрична мережа(вулиця Гаспрінського, 9, місто Сімферополь, 95017)

3. Державне підприємство «Видавництво «Таврія»

(вулиця Горького, 5, місто Сімферополь, 95000)

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення19.03.2013
Оприлюднено20.03.2013
Номер документу30037213
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —901/43/13-г

Рішення від 19.03.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Н.Г. Шевчук

Ухвала від 21.01.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Н.Г. Шевчук

Ухвала від 08.01.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Н.Г. Шевчук

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні