Рішення
від 06.02.2013 по справі 1007/3502/2012
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 1007/3502/2012

Провадження № 2/361/45/13

06.02.2013

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2013 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Шинкаря А.О.

при секретарі - Брейкіній Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бровари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: управління Держкомзему у м. Бровари Київської області про визнання свідоцтв про право на спадщину за законом недійсними, визнання нечинним державного акту на право власності на земельну ділянку, визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку в порядку спадкування за заповітом та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, третя особа: Броварська міська державна нотаріальна контора про визнання свідоцтва про право на спадщину за заповітом недійсним,-

В С Т А Н О В И В:

У березні 2012 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з названим позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько - ОСОБА_4, після смерті якого відкрилась спадщина на належне йому майно.

За життя, 01 жовтня 2007 року, ОСОБА_4 склав заповітне розпорядження, згідно з яким, належні йому на праві власності 1/2 частину житлового будинку та 1/2 частину земельної ділянки, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, заповів позивачу ОСОБА_1

Спадкоємцями першої черги за законом до майна померлого ОСОБА_4 є також дружина спадкодавця - ОСОБА_5 та їх син - ОСОБА_3.

Позивач та спадкоємець за законом ОСОБА_5 у встановлений законом строк подали заяви до Броварської міської державної нотаріальної контори Київської області про прийняття спадщини, а син спадкодавця ОСОБА_3 відмовився від своєї частки в спадщині на користь дружини померлого - ОСОБА_5

05 листопада 2008 року позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 1/2 частину земельної ділянки площею 0,0600 га по АДРЕСА_1 цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, яка належала померлому ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 24 січня 2008 року, а у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на 1/2 частину житлового будинку по АДРЕСА_1 йому було відмовлено в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на будинок.

07 листопада 2008 року ОСОБА_5 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частину вищезазначеної спадкової земельної ділянки, на підставі якого 22 липня 2010 року отримала на своє ім'я державний акт на право власності на всю земельну ділянку площею 0,0600 га, не дивлячись на те, що позивачу було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 1/2 частину цієї земельної ділянки.

В ході розгляду справи позивачу стало відомо, що рішенням Постійно діючого третейського суду при Громадській організації «Всеукраїнське авторське товариство» від 15 вересня 2008 року по справі за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про визнання права

власності на нерухоме майно було задоволено позов ОСОБА_5 та визнано за нею право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла. Спадкоємцем після її смерті є її дочка відповідач ОСОБА_2, яка 21 квітня 2011 року отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок та земельну ділянку площею 0,0600 га, що розташовані по АДРЕСА_1.

Позивач зазначає, що рішенням Броварської міської ради від 19 червня 1990 року № 196 ОСОБА_4 був наданий дозвіл на будівництво індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1, який було побудовано у 2001 році. З метою оформлення правовстановлюючих документів на будинок ОСОБА_4 за життя отримав технічний паспорт на будинок, державний акт на земельну ділянку, але не встиг оформити право власності у зв'язку зі смертю. Тому позивач вважає, що спадкодавець був власником спірного будинку, а рішення третейського суду, яким за ОСОБА_5 визнано право власності на весь будинок, прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.

З огляду на наведене позивач просить визнати за ним в порядку спадкування за заповітом право власності на 1/2 частину житлового будинку по АДРЕСА_1; визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок по АДРЕСА_1, видане 21 квітня 2011 року Броварською міською державною нотаріальною конторою на ім'я ОСОБА_2; визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0600 га по АДРЕСА_1 серії ЯИ № 694561, виданий 22 липня 2010 року на ім'я ОСОБА_5; визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,0600 га по АДРЕСА_1, видане 21 квітня 2011 року Броварською міською державною нотаріальною конторою на ім'я ОСОБА_2

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надавши пояснення аналогічні змісту позовної заяви.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав, вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованим, посилаючись на те, що за спадкодавцем не було зареєстровано право власності на спірний будинок, а тому він не може бути об'єктом спадкування.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, у наданих суду письмових заперечення позов не визнав з тих же підстав.

Відповідач ОСОБА_2 пред'явила зустрічний позов до ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за заповітом на 1/2 частину земельної ділянки площею 0,0600 га по АДРЕСА_1, посилаючись на те, що ОСОБА_1 є громадянином Російської Федерації і відповідно до ч. 2 ст. 81 ЗК України не може мати у власності земельну ділянку несільськогосподарського призначення, оскільки у нього немає права власності на об'єкт нерухомого майна.

У судовому засіданні представник ОСОБА_2підтримав зустрічний позов.

Представник ОСОБА_1 у судовому засіданні зустрічний позов не визнала.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що первісний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, а в задоволенні зустрічного позову слід відмовити з слідуючих підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_4, після смерті якого відкрилась спадщина на належне йому майно.

Згідно заповіту, посвідченого 01 жовтня 2007 року приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу ОСОБА_8, зареєстрованого в реєстрі за № 5550, ОСОБА_4 на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: належні йому на праві власності 1/2 частину житлового будинку та 1/2 частину земельної ділянки АДРЕСА_1 заповів позивачу ОСОБА_1

Спадкоємцями першої черги за законом до майна померлого ОСОБА_4 є також дружина спадкодавця - ОСОБА_5 та їх син - ОСОБА_3.

Позивач ОСОБА_1 та спадкоємець за законом ОСОБА_5 у встановлений законом шестимісячний строк подали заяви до Броварської міської державної нотаріальної контори Київської області про прийняття спадщини, а син спадкодавця ОСОБА_3 - заяву про відмову від своєї частки в спадщині на користь дружини померлого ОСОБА_5

05 листопада 2008 року позивач ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 1/2 частину земельної ділянки площею 0,0600 га по АДРЕСА_1, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, яка належала померлому ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 24 січня 2008 року.

07 листопада 2008 року ОСОБА_5 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частину вказаної спадкової земельної ділянки, на підставі якого 22 липня 2010 року отримала на своє ім'я державний акт на право власності серії ЯИ № 694561 на всю земельну ділянку площею 0,0600 га.

Постановою нотаріуса Броварської міської державної нотаріальної контори від 11 січня 2012 року позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні такої нотаріальної дії, як видача свідоцтва про право на спадщину на частину житлового будинку по АДРЕСА_1, оскільки згідно довідки Комунального підприємства Броварської міської ради «Броварське бюро технічної інвентаризації» від 23 вересня 2008 року, право власності на вказаний житловий будинок не зареєстровано за спадкодавцем, а відповідно до Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», видача свідоцтва про право на спадщину провадиться нотаріусом після подання спадкоємцем правовстановлювального документу, який підтверджує належність цього майна спадкодавцеві та витягу з реєстру прав власності відповідного БТІ.

15 вересня 2008 року Постійно діючий третейський суд при Громадській організації «Всеукраїнське авторське товариство» ухвалив рішення по справі за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про визнання права власності на нерухоме майно, яким позов задоволено: за ОСОБА_5 визнано право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1

Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 16 жовтня 2008 року № 20597249, право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_5 на підставі вищезазначеного рішення третейського суду.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла.

Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 є її діти: ОСОБА_2 та ОСОБА_3

У встановлений законом шестимісячний строк ОСОБА_2 подала заяву до Броварської міської державної нотаріальної контори Київської області про прийняття спадщини, а ОСОБА_3 - заяву про відмову від своєї частки в спадщині на користь ОСОБА_2

21 квітня 2011 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок та земельну ділянку площею 0,0600 га, що розташовані по АДРЕСА_1, які належали померлій ОСОБА_5 відповідно на підставі рішення третейського суду від 15.09.2008 року та державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 22.07.2010 року.

Наведене підтверджується матеріалами спадкових справ до майна померлих ОСОБА_4 та ОСОБА_5

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

З огляду на наведене та враховуючи, що на час відкриття спадщини до майна померлого ОСОБА_4 право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 за ним не було зареєстровано, суд вважає, що він не набув на нього права власності у встановленому законом порядку, а тому зазначений будинок не може бути об'єктом спадкування після його смерті.

При цьому суд враховує, що на підставі рішення третейського суду від 15.09.2008 року право власності на вказаний будинок зареєстровано за ОСОБА_5

Суд не приймає до уваги посилання позивача на незаконність рішення третейського суду від 15.09.2008 року, яким за ОСОБА_5 визнано право власності на вказаний будинок, оскільки зазначене рішення не скасовано, позивачем такі вимоги не заявлялись, а відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. З цих же підстав суд не бере до уваги докази щодо набуття ОСОБА_4 права власності на спірний житловий будинок.

З наведених вище підстав суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання за ним в порядку спадкування за заповітом права власності на 1/2 частину житлового будинку по АДРЕСА_1 та визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом на цей житловий будинок, видане 21 квітня 2011 року Броварською міською державною нотаріальною конторою на ім'я ОСОБА_2

Беручи до уваги, що після смерті ОСОБА_4 належну йому земельну ділянку площею 0,0600 га у встановленому законом порядку успадкували ОСОБА_5 та ОСОБА_1 в рівних частинах, отримавши свідоцтва про право на спадщину за заповітом та за законом, суд вважає незаконним отримання ОСОБА_5 державного акту на право власності на всю спадкову земельну ділянку, а тому задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання нечинним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 694561, виданого 22 липня 2010 року на ім'я ОСОБА_5

Оскільки ОСОБА_5 не набула права власності на всю земельну ділянку площею 0,0600 га, то не могла її успадкувати в такому розмірі і ОСОБА_2, а тому підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,0600 га, виданого 21 квітня 2011 року Броварською міською державною нотаріальною конторою Київської області на ім'я ОСОБА_2

Відповідно до ч. 2 ст. 81 ЗК України, іноземні громадяни та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянином Російської Федерації та отримав у спадщину 1/2 частину земельної діляники площею 0,0600 га по АДРЕСА_1, тобто в межах населеного пункту.

З огляду на наведене, суд не вбачає підстав для задоволення зустрічного позову ОСОБА_2 про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку в зв'язку з відсутністю у ОСОБА_1 права власності на об'єкт нерухомого майна, оскільки, на думку суду, наявність об'єкту нерухомого майна необхідна лише при набутті права власності на земельну ділянку несільськогосподарського призначення за межами населеного пункту.

На підставі викладеного та керуючись ст. 182, 331, 1216, 1218, 1225, 1233, 1261, 1268-1270 ЦК України, ст. 81 ЗК України, ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України,-

В И Р І Ш И В:

Первісний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати нечинним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 694561, виданий 22 липня 2010 року на ім'я ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про

право на спадщину за законом № 1-4109 від 07.11.2008 року на земельну ділянку площею 0,0600 га, кадастровий номер 3210600000:00:063:0275, що розташована по АДРЕСА_1, надану для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011096300869.

Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,0600 га, кадастровий номер 3210600000:00:063:0275, що розташована по АДРЕСА_1, надану для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, видане 21 квітня 2011 року Броварською міською державною нотаріальною конторою Київської області на ім'я ОСОБА_2, зареєстроване в реєстрі за № 1- 1210.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

ОСОБА_2 в задоволенні зустрічного позову до ОСОБА_1, третя особа: Броварська міська державна нотаріальна контора про визнання свідоцтва про право на спадщину за заповітом недійсним - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Шинкар

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення06.02.2013
Оприлюднено25.03.2013
Номер документу30050303
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —1007/3502/2012

Ухвала від 27.09.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Петришин Н. М.

Ухвала від 18.09.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Петришин Н. М.

Рішення від 06.02.2013

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Шинкар А. О.

Рішення від 06.02.2013

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Шинкар А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні