cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2013 року Справа № 925/259/13-г
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Довганя К.І., при секретарі - Бойко Т.В., за участю представників сторін: позивача - Івлєва Л.П. за довіреністю, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом приватного підприємства "Торговий Дім Поляков" до виробничо - комерційного підприємства "Рімекс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення 955,17 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача 955,17 грн. заборгованості за поставлений товар відповідно до умов укладеного між сторонами договору поставки товару № 1086-4 від 19.10.2012 р., з урахуванням пені, штрафу та 20% річних.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що на виконання укладеного 19.10.2012р. між приватним підприємством "Торговий Дім Поляков" (позивач) та виробничо - комерційним підприємством "Рімекс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (відповідач) договору позивач поставив відповідачу товар, за який останній повного розрахунку не провів.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, однак в судове засідання повторно не з'явився. Про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов суду не надав.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених у ньому.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
19.10.2012 р. сторонами укладено договір №1086-4 на поставку товару. Відповідно до п.1.1 договору позивач зобов'язався передати у власність відповідача продукти харчування та інші товари, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити його на умовах даного договору відповідно до виписаних накладних.
Відповідно до п. 1.2 договору сума товару, що передається покупцю, ціна одиниці, асортимент, кількість товару, дата відвантаження визначені у накладній, яка є невід'ємною частиною даного договору. Доставка товару здійснюється за рахунок постачальника у зазначені у заявці терміни.
Відповідно до умов договору ціна на товар є вільною та встановлюється постачальником. Ціна товару визначається у національній валюті України - гривні. Покупець здійснює розрахунки за отриману кожну поставку товару, окремо шляхом перерахування 100% вартості отриманого товару на поточний рахунок постачальника протягом 14 календарних днів з моменту отримання товару, або шляхом внесення 100% вартості отриманого товару готівкою в касу постачальника протягом 14 календарних днів з моменту отримання товару (п.п. 4.1, 4.2).
П.5.1 договору встановлено, що за невиконання або неналежне виконання даного договору, сторони несуть відповідальність, згідно чинного законодавства України та даного договору.
П. 5.2 договору встановлено, що при порушенні покупцем п. 4.2 даного договору, покупець сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожен день прострочки платежу до дня фактичного розрахунку відповідно до Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996 року, крім цього, збитки від інфляції та 20 % річних від суми боргу за весь час прострочення.
П. 5.4 сторонами передбачено, що при порушенні покупцем умов п. 4.2 договору на строк 45 днів, на покупця покладається відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20% від простроченої суми.
На підставі укладеного сторонами договору № 1086-4 від 19.10.2012 р. позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 924,58 грн., що підтверджується видатковими накладними: - ТД-1851964 від 12.12.2012 р. на суму 596,64 грн., - ТД-1851965 від 12.12.2012 р. на суму 87,84 грн., - ТД-1858043 від 20.12.2012 р. на суму 240, 10 грн. та генеральним дорученням, яке видане на уповноважених осіб відповідача Лютенко Ю.Н. та Терещенко С.
Відповідачем проведено частковий розрахунок на суму 150,00 грн., що підтверджується фіскальним чеком № 0000138941 від 31.01.2013р.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. ст.ст. 525, 526, 530, 549, 625, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення:
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочки, а також три відсотки річних від простроченої суми.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору № 1086-4 від 19.10.2012 р. Даний договір, виходячи з його умов, є договором поставки. Свої зобов'язання за цим договором позивач виконав належним чином та поставив відповідачу товар на загальну суму 924,58 грн. Відповідач здійснив часткову оплату за отриману продукцію в сумі 150,00 грн.
Таким чином, у відповідача виникло зобов'язання щодо оплати вартості поставленої продукції на умовах договору.
Однак, відповідач в порушення вимог ст.ст. 525, 526, 530, 692 ЦК України свої зобов'язання щодо оплати вартості отриманої продукції належним чином не виконав, заборгувавши позивачу на час розгляду справи 774,58 грн., які підлягають стягненню з відповідача.
Крім того, у відповідності до ст.ст. 549, 625 ЦК України та п.5.2. договору відповідач зобов'язаний сплатити позивачу 20% річних в сумі 24,58 грн., 19,13 грн. пені та штраф у сумі 136,88 грн.
Розрахунок зроблено вірно, а тому він підлягає до стягнення у заявленій сумі.
Також з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-84 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з виробничо-комерційного підприємства "Рімекс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, вул. Орджонікідзе, 2, м. Черкаси, ідентифікаційний код 21350359 на користь приватного підприємства "Торговий Дім Поляков", вул. Чехова, 41, м. Черкаси, ідентифікаційний код 32268131 - 774,58 грн. боргу, 24,58 грн. 20% річних, 19,13 грн. пені, 136,88 грн. штрафу та 1720,50 грн. витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 20.03.2013 р.
Суддя К.І.Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2013 |
Оприлюднено | 21.03.2013 |
Номер документу | 30050847 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні