cpg1251
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
"18" березня 2013 р. Справа № 5023/4863/12
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Пуль О.А., суддя Білоусова Я.О., суддя Шевель О. В.
при секретарі Ісаєвій А.Ю.,
за участю представників сторін:
апелянта - представник Вартанян Н.Н. за довіреністю № 2082/9/10-215 від 22.10.2012 р.,
ініціюючого кредитора - представник ліквідатора - Капустюк А.С. за довіреністю від 01.08.2012 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, (вх.764Х/2-7) на ухвалу господарського суду Харківської області від 07.02.2013 р. у справі № 5023/4863/12,
за заявою ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕОСПЕЦСЕРВІС» , м. Харків,
до боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІАРА-ІНВЕСТПЛЮС», м. Харків,
про визнання банкрутом у порядку статті 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»,-
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 07.02.2013 року у справі №5023/4863/12 (суддя Усатий В.О.) затверджено наданий суду ліквідаційний звіт та ліквідаційний баланс. Ліквідувати юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю «ТІАРА-ІНВЕСТПЛЮС» (код 37576818), яке зареєстроване 21.02.2011 виконкомом Харківської міської ради за № 1 480 102 0000 049382 за адресою: 61093, м. Харків, вул. Полтавський шлях, буд. 118, кв. 10.
Провадження у справі припинено.
Зобов'язано державного реєстратора провести державну реєстрацію припинення юридичної особи - банкрута, внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та передати органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації припинення для зняття юридичної особи з обліку.
Західна міжрайонна державна податкова інспекція м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, не погоджуючись з ухвалою місцевого господарського суду від 07.02.2013 року, звернулася до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказану ухвалу суду та направити дану справу на новий розгляд до господарського суду Харківської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм чинного законодавства.
В обґрунтування своїх вимог апелянт посилається на те, що на підставі наказу Західної МДПІ м. Харкова № 1311 від 12.11.2012 року про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТІАРА-ІНВЕСТПЛЮС» у зв'язку з банкрутством, податкова інспекція розпочала перевірку товариства. Здійснивши 12.11.2012 року вихід на перевірку за адресою: м. Харків, вул. Полтавський шлях, буд.118, кв.10, працівники податкової інспекції склали акт про відсутність платника податків за місцезнаходженням та акт про неможливість вручення голові ліквідаційної комісії копії наказу, пред*явлення направлення та здійснення перевірки, оскільки ані підприємство, ані ліквідатор за вказаною адресою не знаходились.
За таких обставин, у зв*язку з невиконанням ліквідатором своїх обов'язків склалась ситуація, при якій Західна МДПІ позбавлена можливості провести позапланову виїзну перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Окрім того, апелянт вважає, що ліквідатор повинен був повідомити Західну МДПІ про початок ліквідаційної процедури стосовно ТОВ «Тіара-Інвестплюс», але таке повідомлення на адресу податкової інспекції не надходило.
Ініціюючий кредитор надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить суд припинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Західної МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС на ухвалу господарського суду Харківської області від 07.02.2013 року у справі № 5023/4863/12; винести окрему ухвалу Західній МДПІ для вжиття відповідних заходів реагування щодо усунення недоліків.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до приписів частини 1 статті 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Статтею 91 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що право апеляційного оскарження на рішення місцевого господарського суду, яке набрало законної сили, мають сторони у справі, прокурор, треті особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішував питання про їх права та обов'язки. Ухвали місцевого господарського суду оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення господарського суду лише у випадках, передбачених статтею 106 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" сторонами у справі про банкрутство є кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут); учасниками провадження у справі про банкрутство є сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.
Відповідно до цієї ж статті кредиторами є юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як свідчать матеріали справи, ухвалою господарського суду Харківської області від 29.10.2012 року за заявою ТОВ «ГЕОСПЕЦСЕРВІС» порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ «ТІАРА-ІНВЕСТПЛЮС» у порядку статті 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Розгляд справи призначено на 08.11.2012 року. Пунктом 4 вказаної ухвали зобов'язано Західн МДПІ м. Харкова надати суду інформацію щодо наявності рахунків у боржника в установах банків. Дану ухвалу направлено, зокрема Західній МДПІ м. Харкова, про свідчать штемпель суду на зворотній сторінці ухвали та рекомендоване поштове повідомлення, про вручення зазначеного процесуального документу 07.11.2012 року представнику податкової інспекції - Вартанян Н. Н. (а.с.26).
МДПІ вимоги ухвали суду від 29.10.2012 року не виконано.
Постановою господарського суду Харківської області від 08.11.2012 року ТОВ «ТІАРА - ІНВЕСТПЛЮС» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором боржника призначено ініціюючого кредитора - ТОВ «ГЕОСПЕЦСЕРВІС», зазначено його адресу, та зобов'язано останнього виконати вимоги Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Копію вказаної постанови направлено на адресу Західної МДПІ м. Харкова, про свідчить штемпель на зворотній сторінці постанови та рекомендоване поштове повідомлення, про вручення зазначеного процесуального документу 15.11.2012 року представнику податкової інспекції - Потапенко ( а.с. 41).
На виконання вимог постанови суду, ліквідатор боржника у газеті «Голос України» № 218-219 від 17.11.2012 року надав відповідне оголошення про визнання ТОВ «ТІАРА-ІНВЕСТПЛЮС» банкрутом ( а.с.63-64), де зазначено ліквідатора та його адресу, в тому числі для листування.
07.02.1012 року постановлено оскаржувану ухвалу.
Тобто, Західна МДПІ м. Харкова була освідомлена про наявність даної справи з дня порушення провадження у справі, а саме, з 07.11.2012 року, знала адресу ліквідатора і мала можливість здійснити позапланову виїзну перевірку шляхом виходу на перевірку за адресою ліквідатора.
Пункт 1 статті 14 Закону про банкрутство встановлює порядок пред*явлення кредиторами своїх вимог до боржника, який (порядок) включає також подання до господарського суду письмових заяв із вимогами до боржника, а також документів, що їх підтверджують.
Необхідно зазначити, що особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише у разі подання у встановленому порядку заяви з грошовими вимогами до боржника.
Скаржник не зазначає про наявність податкової заборгованості боржника перед бюджетом, а лише обґрунтовує неможливістю проведення перевірки та відсутністю боржника за місцем реєстрації банкрута. Крім того, скаржник протягом ліквідаційної процедури не заявляв кредиторських вимог до банкрута ані до суду, ані до ліквідатора, тому статусу кредитора не набув.
Отже, місцевим господарським судом Західна міжрайонна державна податкова інспекція м. Харкова Харківської області Державної податкової служби не визнавалась кредитором у справі, або учасником провадження у даній справі про банкрутство.
З огляду на викладені обставини справи та норми законодавства щодо порядку визначення та визнання кредитором у справі про банкрутство, передбачений ст.ст. 1, 14, 15, а також ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів дійшла висновку, що Західна міжрайонна державна податкова інспекція м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на момент прийняття оскаржуваної ухвали судом першої інстанції не набула статусу кредитора боржника, а оскаржувана ним ухвала про затвердження наданого суду ліквідаційного звіту та ліквідаційного балансу; ліквідування юридичної особи - ТОВ «ТІАРА-ІНВЕСТПЛЮС» (код 37576818) та припинення провадження у даній справі не стосується його прав та обов'язків, а тому МДПІ не має права апеляційного оскарження прийнятої у справі ухвали про затвердження ліквідаційного балансу та припинення провадження у справі відповідно до положень ст. 91 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Така позиція узгоджується з пунктом 12 постанови № 15 пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 р. "Про судову практику в справах про банкрутство", в якому зазначено, що юридичні особи та фізичні особи, акціонери, учасники господарських товариств, що не мають статусу сторони чи учасника у справі про банкрутство, не мають права на оскарження судових рішень у справі про банкрутство, а помилково порушене апеляційне і касаційне провадження підлягають припиненню в порядку, передбаченому статтею 80 Господарського процесуального кодексу України на підставі статей 91 та 107 Господарського процесуального кодексу України як такі, що не підлягають вирішенню в господарських судах. В інших випадках такі скарги повертаються без розгляду. Це стосується і скарг зазначених осіб на такі ухвали.
Враховуючи наведене та виходячи із системного аналізу норм Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів вважає, що спір згідно поданої Західною міжрайонною державною податковою інспекцією м. Харкова Харківської області Державної податкової служби апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Харківської області від 07.02.2012р. у справі №5023/4863/12 не підлягає вирішенню в господарському суді в порядку апеляційного провадження.
На підставі викладеного та керуючись статтями п.1 ч.1 ст.80, ст. 99 ст.101, п.1 ч.1 статті 103, ст. 105, ст.106 Господарського процесуального кодексу України, Харківський апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Припинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на ухвалу господарського суду Харківської області від 07.02.2012р. у справі №5023/4863/12.
Головуючий суддя О.А. Пуль
суддя Я.О.Білоусова
суддя О.В.Шевель
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2013 |
Оприлюднено | 21.03.2013 |
Номер документу | 30053465 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Пуль О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні