Рішення
від 12.03.2013 по справі 910/3167/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/3167/13 12.03.13 За позовом Фонду комунального майна Севастопольської міської ради;

до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКС»;

про стягнення 291 943,31 грн.

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивача: не з'явилися;

Від відповідача: не з'явилися.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.02.2013 р. порушено провадження у справі №910/3167/13, розгляд справи призначено на 12.03.2013 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 39 981,34 грн. заборгованості по сплаті орендної плати за період з 01.01.2010 року по 10.09.2010 року, 28 515,01 грн. 30% річних, 223 446,96 грн. штрафу, а також 5 838,87 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

Сторони були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення позивачеві поштового відправлення господарського суду, а також поверненими поштовими відправленнями господарського суду, які направлялися на адресу відповідача, зазначену у витязі з ЄДРПОУ.

Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не надав, позовні вимоги по суті не заперечив, повноважних представників в судове засідання не направив.

Згідно з пунктом 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 «Про деякі питання застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У пункті 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.07 № 01-8/123 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році» зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Водночас законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначним згідно зі ст. 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.

В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи -учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

Відповідно до вимог ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутності представників сторін.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Між Фондом комунального майна Севастопольської міської ради (орендодавець) та ТОВ «РОКС» (орендар) 27.12.2007 року було укладено договір №166-07 оренди нерухомого майна, відповідно до умов якого з метою ефективного використання комунального майна і досягнення найвищих результатів господарської діяльності орендодавець передає, а орендар приймає в оренду майно - вбудоване нежиле приміщення першого поверху житлового чотирьохповерхового будинку, загальною площею 99,10 кв. м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Героїв Севастополя,22, яке знаходиться на балансі КП «РЕП №10», вартість якого складає, згідно з незалежною оцінкою станом на 30.04.2007 року - 357 220,00 грн. без ПДВ.

Відповідно до п. 1.2. договору, об'єкт оренди буде використовуватися для розміщення офісу.

Згідно з п. 2.5. договору, вступ орендаря в користування майном наступає одночасно з підписанням акту прийому-передачі об'єкту оренди.

Пунктом 2.6. договору передбачено, що при припиненні договору об'єкт оренди повинен бути повернутий орендодавцю.

У п. 3.2. договору зазначено, що орендна плата складає 6 206,86 грн. без ПДВ за перший місяць оренди і перераховується орендарем орендодавцеві не пізніше 20 числа звітного місяця, із яких:

- 95% в сумі 5 896,52 грн. повинні перераховуватися на розрахунковий рахунок місцевого бюджету за кодом платежу 22080400;

- 5% в сумі 310,34 грн. повинні перераховуватися на розрахунковий рахунок місцевого бюджету М. Севастополя за кодом платежу 50110007.

Орендна плата сплачується орендарем в розмірі 6 206,86 грн. щомісячно.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць розраховується шляхом корегування розміру місячної орендної плати на індекс інфляції, який відповідає попередньому місяцеві (п. 3.3. договору).

Відповідно до п. 4.4.3. договору, орендар зобов'язується своєчасно вносити орендну плату, а також здійснювати інші платежі, пов'язані з використанням об'єкта оренди, в тому числі оплату комунальних та експлуатаційних послуг.

Згідно з п. 7.1. договору, даний договір діє з моменту його підписання і до 28.11.2012 року.

Пунктом 8.5. договору передбачено, що у випадку порушення строку внесення орендної плати, передбаченої п. 3.2. даного договору, орендар сплачує на користь орендодавця крім збитків пеню в розмірі 200% від облікової ставки Національного банку України, яка діє в період, за який буде нараховуватися пеня, від суми заборгованості за кожен день прострочення.

У п. 8.6. договору зазначено, що у випадку, якщо прострочення внесення орендної плати буде продовжуватися більш ніж 30 календарних днів, орендодавець вправі вимагати, а орендар зобов'язаний сплатити на користь орендодавця крім збитків 30% річних від простроченої суми за весь період прострочення.

У випадку, якщо прострочення внесення орендної плати буде продовжуватися більше 60 календарних днів орендар сплачує на користь орендодавця крім збитків штраф в сумі, рівній трикратному розміру річної орендної плати по договору (п. 8.7. договору).

Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Як визначено частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.

Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України зазначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов'язання умов (неналежне виконання).

Згідно з ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором або законом правові наслідки.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (ч. 1ст. 612 ЦК України).

Відповідно до п. 1.1. договору, з метою ефективного використання комунального майна і досягнення найвищих результатів господарської діяльності орендодавець передає, а орендар приймає в оренду майно - вбудоване нежиле приміщення першого поверху житлового чотирьохповерхового будинку, загальною площею 99,10 кв. м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Героїв Севастополя,22, яке знаходиться на балансі КП «РЕП №10», вартість якого складає, згідно з незалежною оцінкою станом на 30.04.2007 року - 357 220,00 грн. без ПДВ.

Згідно з п. 2.5. договору, вступ орендаря в користування майном наступає одночасно з підписанням акту прийому-передачі об'єкту оренди.

Пунктом 2.6. договору передбачено, що при припиненні договору об'єкт оренди повинен бути повернутий орендодавцю.

На підтвердження виконання свого зобов'язання за договором позивач надав суду акт приймання-передавання орендованого майна від 27.12.2007 року, який підтверджує факт передачі орендодавцем орендареві орендованого майна.

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Пунктом 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до пунктів 1, 3 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Об'єкт оренди повернуто балансоутримувачу 29.05.2012 року, що підтверджується актом прийому-передачі орендованого майна. Тобто, відповідач зобов'язаний сплачувати орендну плату до моменту повернення об'єкта оренди.

Відповідно до п. 4.4.3. договору, орендар зобов'язується своєчасно вносити орендну плату, а також здійснювати інші платежі, пов'язані з використанням об'єкта оренди, в тому числі оплату комунальних та експлуатаційних послуг.

У п. 3.2. договору зазначено, що орендна плата складає 6 206,86 грн. без ПДВ за перший місяць оренди і перераховується орендарем орендодавцеві не пізніше 20 числа звітного місяця, із яких:

- 95% в сумі 5 896,52 грн. повинні перераховуватися на розрахунковий рахунок місцевого бюджету за кодом платежу 22080400;

- 5% в сумі 310,34 грн. повинні перераховуватися на розрахунковий рахунок місцевого бюджету М. Севастополя за кодом платежу 50110007.

Орендна плата сплачується орендарем в розмірі 6 206,86 грн. щомісячно.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць розраховується шляхом корегування розміру місячної орендної плати на індекс інфляції, який відповідає попередньому місяцеві (п. 3.3. договору).

Відповідач взяті на себе за договором зобов'язання не виконав у повному обсязі, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем по орендній платі за період з січня 2010 року по 10.09.2010 року в розмірі 39 981,34 грн.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Окрім стягнення заборгованості по орендній платі за визначений період, позивач просить стягнути з відповідача 28 515,01 грн. 30% річних і 223 446,96 грн. штрафу.

Згідно з статтею 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором або законом правові наслідки.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (частина 1 статті 612 ЦК України).

Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Статтею 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

У п. 8.6. договору зазначено, що у випадку, якщо прострочення внесення орендної плати буде продовжуватися більш ніж 30 календарних днів, орендодавець вправі вимагати, а орендар зобов'язаний сплатити на користь орендодавця крім збитків 30% річних від простроченої суми за весь період прострочення.

У випадку, якщо прострочення внесення орендної плати буде продовжуватися більше 60 календарних днів орендар сплачує на користь орендодавця крім збитків штраф в сумі, рівній трикратному розміру річної орендної плати по договору (п. 8.7. договору).

Господарський суд, здійснивши перерахунок тридцяти відсотків річних та штрафу, вважає за можливе задовольнити вказані позовні вимоги у повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає позовні вимоги Фонду комунального майна Севастопольської міської ради такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКС» (юридична адреса: інд. 03057, м. Київ, вул. Олександра Довженка, 10; фактична адреса: інд. 99009, м. Севастополь, вул. Героїв Севастополя, 22-1, а/с 4, код ЄДРПОУ 24916956) на користь Фонду комунального майна Севастопольської міської ради (інд. 99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5, код ЄДРПОУ 25750044) 39 981 (тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят одна) грн. 34 коп. заборгованості, 28 515 (двадцять вісім тисяч п'ятсот п'ятнадцять) грн. 01 коп. тридцяти відсотків річних з простроченої суми, 223 446 (двісті двадцять три тисячі чотириста сорок шість) грн. 96 коп. штрафу, 5 838 (п'ять тисяч вісімсот тридцять вісім) грн. 87 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя О.В. Мандриченко Дата складання рішення 19.03.2013 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.03.2013
Оприлюднено26.03.2013
Номер документу30163989
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/3167/13

Рішення від 12.03.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні