cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/2929/13 19.03.13 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Л. К. О.»;
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гном-Тур»;
про стягнення 13 933,51 грн.
Суддя Мандриченко О.В.
Представники:
Від позивача: Гринюк Н. В., представник, довіреність №8 від 15.08.2012 р.;
Від відповідача: не з'явилися.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.02.2013 року порушено провадження у справі №910/2929/13, розгляд справи призначено на 05.03.2013 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.03.2013 року відкладено розгляд справи до 19.03.2013 року.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 13 933,51 грн. разом з ПДВ вартості переданого в оренду майна, а також 1 721,00 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач був належним чином повідомлений про час, день та місце розгляду справи, про що свідчить відмітка відділу канцелярії на звороті ухвал про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи, а також поштовий конверт, який повернувся на адресу суду і який підтверджує факт направлення ухвали на адресу відповідача, зазначену у витязі з ЄДРПОУ.
Відповідач не направив в судове засідання своїх повноважних представників, не надав письмовий відзив на позовну заяву, а також не заперечив позовні вимоги по суті.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Л. К. О.» (орендар), Товариством з обмеженою відповідальністю «Гном-тур» (суборендар) та Публічним акціонерним товариством «Оболонь» (власник) 13.08.2011 року було укладено договір суборенди майна №18940-3940, відповідно до умов якого орендар передає суборендареві у строкове платне користування (оперативну суборенду), а суборендар приймає товарно-рекламне обладнання (майно) та зобов'язується сплачувати орендарю орендну плату.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Л. К. О.» (орендар), Товариством з обмеженою відповідальністю «Гном-тур» (суборендар) та Публічним акціонерним товариством «Оболонь» (власник) 05.08.2011 року було укладено договір суборенди майна №18940-3505, відповідно до умов якого орендар передає суборендареві у строкове платне користування (оперативну суборенду), а суборендар приймає товарно-рекламне обладнання (майно) та зобов'язується сплачувати орендарю орендну плату.
Відповідно до п. 1.4. договорів, майно надається суборендарю у користування з метою популяризації, демонстрації, зберігання та реалізації продукції, що виробляється/реалізується власником та корпоративними підприємствами власника. Суборендар не має права використовувати майно для інших цілей.
Згідно з п. 2.2. договорів, факт передачі майна в суборенду підтверджується актом прийому-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін, погоджується уповноваженою особою власника та скріплюється печатками сторін і власника. Акт прийому-передачі майна в суборенду є невід'ємною частиною цього договору. Обов'язок підготовки акта прийому-передачі майна в суборенду лежить на орендареві.
Пунктом 2.3. договорів передбачено, що майно повинно бути повернуто суборендарем та прийняте орендарем/власником протягом 10 робочих днів з дати закінчення дії договору (в тому числі дострокового).
У п. 2.4. договорів зазначено, що факт повернення майна із суборенди підтверджується актом прийому-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін, погоджується уповноваженою особою власника та скріплюється печатками сторін і власника. Акт прийому-передачі майна із суборенди є невід'ємною частиною цього договору. Обов'язок підготовки акта прийому-передачі майна із суборенди лежить на суборендареві.
Розмір орендної плати за користування однією одиницею майна становить 1 грн. (з урахуванням ПДВ) за один календарний рік (п. 3.1. договорів).
Відповідно до п. 3.2. договорів, орендна плата за весь термін дії даного договору сплачується суборендарем шляхом перерахування грошових коштів на рахунок орендаря протягом перших 10 робочих днів з дати підписання даного договору, та у подальшому (при умові продовження терміну дії даного договору) протягом перших 10 робочих днів з дати такої пролонгації.
Згідно з п. 5.1.18. договорів, суборендар зобов'язується не змінювати місцезнаходження майна, яке вказано в п. 1.2. даного договору (або в специфікації) без письмового погодження такого переміщення з орендарем та власником.
Пунктом 6.2. договорів передбачено, що у випадку втрати (повного знищення) суборендарем майна (окрім випадків, що мають підтвердження актами відповідних органів і які виникли внаслідок дії обставин непереборної сили) або неповернення майна у відповідності з п. 2.3. даного договору, суборендар зобов'язаний відшкодувати орендарю (або за письмовою вимогою - безпосередньо власнику) вартість майна, вказану в п. 1.2. даного договору (або в специфікації), із врахуванням ПДВ, якщо інша сума відшкодування не буде додатково узгоджена між сторонами та власником.
У п. 7.1. договорів зазначено, що вони вважаються укладеними в набирають чинності з дати їх підписання сторонами, погодження власником.
Дані договори укладаються терміном на 1 календарний рік, якщо інше не випливатиме з тексту цих договорів або чинного законодавства (п. 7.2. договорів).
Відповідно до п. 7.3. договорів, якщо суборендар продовжує користуватися майном після закінчення терміну дії договору, то, за відсутності письмових заперечень сторін або власника, заявлених не пізніше 10 календарних днів до закінчення терміну дії договору, то строк дії договору подовжується на один рік.
Згідно з п. 7.5.1. договорів, орендар або власник мають право достроково розірвати цей договір, шляхом письмового повідомлення суборендаря за 10 календарних днів до дати розірвання, в разі, якщо суборендар використовує мано в порушення умов договору та/або цільового призначення майна.
Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Як визначено частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України зазначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов'язання умов (неналежне виконання).
Згідно з ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором або законом правові наслідки.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (ч. 1ст. 612 ЦК України).
Позивач виконав взяті на себе зобов'язання, передавши майно в суборенду, що підтверджується актами прийому-передачі майна в оренду.
Відповідно до акту прийому-передачі майна в оренду від 13.08.2011 року, що є невід'ємною частиною договору №18940-3940, орендар передав суборендареві в суборенду холодильник Super Large ХШВ-1200 «Оболонь», загальною вартістю без ПДВ 9 360,00 грн. Місцезнаходження майна - м. Київ, вул. Семашка, 16-А.
Відповідно до акту прийому-передачі майна в оренду від 05.08.2011 року, що є невід'ємною частиною договору №18940-3505, орендар передав суборендареві в суборенду холодильник Електролюкс V-400Т «Оболонь», загальною вартістю без ПДВ 2 251,26 грн. Місцезнаходження майна - м. Київ, вул. Серпова, 9.
Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Пунктом 4.4.1. вищевказаних договорів передбачено, що орендар та власник мають право контролювати цільове використання майна і в разі його використання не по призначенню складають акт контрольної перевірки.
На підставі наказу виконавчого директора філії «Л. К. О. №1» ТОВ «Л. К. О.» №10 З від 06.06.2012 року, про створення комісії, комісія в складі трьох осіб провела перевірку наявності та цільового використання переданого суборендарю майна, про що було складено акт від 08.09.2011 року.
Комісія встановила, що майно, передане в суборенду в місцях узгодженого розташування відсутнє.
Виходячи з умов договорів, орендар має право вимагати негайного повернення майна або відшкодування його вартості у випадку якщо суборендар використовує майно в порушення умов договору та/або цільового призначення майна.
Згідно з п. 5.1.18. договорів, суборендар зобов'язується не змінювати місцезнаходження майна, яке вказано в п. 1.2. даного договору (або в специфікації) без письмового погодження такого переміщення з орендарем та власником.
Пунктом 2.3. договорів передбачено, що майно повинно бути повернуто суборендарем та прийняте орендарем/власником протягом 10 робочих днів з дати закінчення дії договору (в тому числі дострокового).
Пунктом 6.2. договорів передбачено, що у випадку втрати (повного знищення) суборендарем майна (окрім випадків, що мають підтвердження актами відповідних органів і які виникли внаслідок дії обставин непереборної сили) або неповернення майна у відповідності з п. 2.3. даного договору, суборендар зобов'язаний відшкодувати орендарю (або за письмовою вимогою - безпосередньо власнику) вартість майна, вказану в п. 1.2. даного договору (або в специфікації), із врахуванням ПДВ, якщо інша сума відшкодування не буде додатково узгоджена між сторонами та власником.
У п. 2.4. договорів зазначено, що факт повернення майна із суборенди підтверджується актом прийому-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін, погоджується уповноваженою особою власника та скріплюється печатками сторін і власника. Акт прийому-передачі майна із суборенди є невід'ємною частиною цього договору. Обов'язок підготовки акта прийому-передачі майна із суборенди лежить на суборендареві.
Матеріали справи не містять зворотнього акту прийому-передачі (повернення майна, переданого в суборенду за договорами), а тому господарський суд приходить до висновку, що на момент звернення до суду з позовною заявою, позивачеві майно не було повернуто.
Отже, відповідач повинен компенсувати позивачеві вартість переданого в суборенду майна. Згідно з договором №18940-3940 від 13.08.2011 року, вартість майна становить без ПДВ 9 360,00 грн. Згідно з договором №18940-3505 від 05.08.2011 року, вартість переданого в оренду майна становить 2 251,26 грн.
Зважаючи на те, що сторонами не було визначено вартість майна з ПДВ, в договорах та актах прийому-передачі майна в суборенду зазначалися суми без ПДВ, господарський суд вважає за можливе стягнути з відповідача вартість майна, передбачену сторонами в договорах без ПДВ, тобто 11 611,26 грн.
Відповідно до статті 49 ГПК України, судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гном-Тур» (інд. 03162, м. Київ, вул. Тулузи, 15, код ЄДРПОУ 34761650) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Л. К. О.» (інд. 03062, м. Київ, вул. Екскаваторна, 35, код ЄДРПОУ 37317990) 11 611 (одинадцять тисяч шістсот одинадцять) грн. 26 коп. вартості переданого в оренду майна, 1 433 (одна тисяча чотириста тридцять три) грн. 75 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.
3. В задоволенні іншої частини позову відмовити.
4. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Л. К. О.» (інд. 03062, м. Київ, вул. Екскаваторна, 35, код ЄДРПОУ 37317990) 0 грн. 50 коп. надмірно сплаченого судового збору. Видати наказ.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя О. В. Мандриченко Дата складання рішення 27.03.2013 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2013 |
Оприлюднено | 27.03.2013 |
Номер документу | 30221623 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мандриченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні