Постанова
від 21.03.2013 по справі 5023/9635/11
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2013 року Справа № 5023/9635/11

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіПоліщука В.Ю. (доповідач), суддів:Міщенка П.К., Хандуріна М.І., розглянувшикасаційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби, на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 19 грудня 2012 року, та постановуГосподарського суду Харківської області від 7 грудня 2011 року, у справі№ 5023/9635/11, за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "ВМС Авто" (м. Харків), про визнання банкрутом, - за участю представників: від Бориспільської ОДПІ: Безсмертна М.Т. - представник (довіреність від 02.01.2013 року); представники інших учасників судового провадження не з'явились; в с т а н о в и в :

У жовтні 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ВМС Авто" (далі за текстом - ТзОВ "ВМС Авто") звернулось до Господарського суду Харківської області із заявою про порушення справи про банкрутство, в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 21.10.2011 року порушено провадження у справі № 5023/9635/11 про банкрутство ТзОВ "ВМС Авто", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, інше.

Постановою Господарського суду Харківської області від 07.12.2011 року у справі № 5023/9635/11 (суддя - Дзюба О.А.) визнано ТзОВ "ВМС Авто" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором ТзОВ "ВМС Авто" арбітражного керуючого Капустіна Володимира Володимировича; зобов'язано ліквідатора в п'ятиденний строк опублікувати в офіційному друкованому органі відомості про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закрити всі рахунки банкрута в установах банку і відкрити або переоформити один основний рахунок для проведення розрахунків з кредиторами, виконати інші дії, передбачені ст. ст. 25-34 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в строк до 07.06.2012 року виконати ліквідаційну процедуру, інше.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 19.12.2012 року у справі № 5023/9635/11 (головуючий - Шутенко І.А., судді: Крестьянінов О.О., Плахов О.В.) апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби (далі за текстом - Бориспільська ОДПІ) залишено без задоволення, постанову Господарського суду Харківської області від 07.12.2012 року у справі № 5023/9635/11 залишено без змін. Апеляційний господарський суд погодився з висновком місцевого господарського суду про наявність підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури як із законним та обґрунтованим.

Не погоджуючись з прийнятими господарськими судами першої та апеляційної інстанції постановами, Бориспільська ОДПІ звернулась з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19.12.2012 року та постанову Господарського суду Харківської області від 07.12.2011 року з закриттям провадження у справі. В обґрунтування поданої касаційної скарги Бориспільська ОДПІ вказує на порушення господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ст. 32, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою Вищого господарського суду Країни від 18.02.2013 року, згідно зі ст. 111 4 ГПК України, касаційну скаргу Бориспільської ОДПІ прийнято до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні за участю уповноважених представників учасників судового провадження.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 14.03.2013 року було продовжено строк вирішення спору у справі, розгляд справи - відкладено, в порядку ст. ст. 69, 77 ГПК України.

За Розпорядженням Заступника Секретаря судової палати від 21.03.2013 року, розгляд справи здійснено у складі колегії суддів: головуючий суддя - Поліщук В.Ю., судді: Міщенко П.К., Хандурін М.І. (за вказаних у Розпорядженні підстав).

В судовому засіданні касаційної інстанції представник Бориспільської ОДПІ касаційну скаргу підтримала за наведених у ній підстав, просила касаційну скаргу задовольнити, скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19.12.2012 року та постанову Господарського суду Харківської області від 07.12.2011 року, провадження у справі - припинити.

Інші учасники касаційного провадження уповноважених представників в судове засідання касаційної інстанції не направили, хоча про дату, час та місце розгляду касаційної скарги були повідомлені належним чином. Враховуючи, що учасників судового провадження було повідомлено про те, що не з'явлення їх представників в судове засідання касаційної інстанції не тягне за собою відкладення розгляду справи, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про можливість розгляду касаційної скарги за відсутності в судовому засіданні уповноважених представників учасників касаційного провадження, які не з'явились.

Заслухавши доповідь судді Поліщука В.Ю., обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та

процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Господарськими судами першої та апеляційної інстанцій під час розгляду справи встановлено наступні обставини.

25.01.2011 року Загальними зборами засновників (учасників) прийнято рішення про припинення діяльності ТзОВ "ВМС Авто" шляхом ліквідації, головою ліквідаційної комісії призначено Сухова О.С.

Про рішення щодо припинення діяльності, ТзОВ "ВМС Авто" було повідомлено державного реєстратора, органи пенсійного та соціального страхування, кредиторів, податковий орган.

Повідомлення про прийняття учасниками ТзОВ "ВМС Авто" рішення про припинення опубліковано у виданні "Бюлетень державної реєстрації" № 169 (4) від 10.02.2011 року та газеті "Урядовий кур'єр" № 34 від 23.02.2011 року. Термін пред'явлення кредиторами вимог встановлено два місяці з дня публікації оголошення.

Протягом встановленого двохмісячного строку ТзОВ "ВМС Авто" надійшла Претензія від кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Сірмісідан" (далі за текстом - ТзОВ "Сірмісідан") про сплату 89 000 грн. 00 коп. - боргу за Договором про надання рекламних послуг № ОП-2103-1 від 21.12.2010 року, Актом здачі-прийняття робіт від 29.03.2010 року.

Головою ліквідаційної комісії ТзОВ "ВМС Авто" Претензія ТзОВ "Сірсмісідан" була розглянута, кредиторські вимоги визнані в повному обсязі, про що повідомлено кредитора.

У зв'язку з ліквідацією ТзОВ "ВМС Авто", на підставі протоколу Загальних зборів засновників (учасників) від 25.01.2011 року та наказу № 1 від 25.01.2011року, на виконання вимог п. 3 Інструкції по інвентаризації основних засобів, було проведено інвентаризацію майна товариства - боржника, по результатах якої було складено Акти інвентаризації, згідно з якими у ТзОВ "ВМС Авто" відсутні будь-які активи. Загальна вартість активів ТзОВ "ВМС Авто" станом на 14.06.11 року складає 0,00 грн. (згідно Акту оцінки активів від 14.06.2011 року).

Відсутність у ТзОВ "ВМС Авто" рухомого чи нерухомого майна підтверджується відповідними довідками БТІ, ДАІ, Держкомзему, Інспекції держтехнагляду, за новим та попереднім місцезнаходженням боржника.

За висновками проведеного аналізу фінансово-господарського стану ТзОВ "ВМС Авто", товариство неспроможне виконати грошові зобов'язання перед кредиторами строк оплати яких настав; ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства не виявлено.

Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, а також на підставі даних інвентаризації наявних у товариства активів, ліквідаційною комісією складено проміжний ліквідаційний баланс від 03.10.2011 року, згідно з яким грошові кошти ТзОВ "ВМС Авто" складають 0,00 грн., кредиторська заборгованість складає 89 900 грн. 00 коп. В складі кредиторської заборгованості відсутні борги по податках та зборах, пенсійних та страхових внесках. Заборгованість по заробітній платі, вихідній допомоги та інших платежах заборгованості по аліментам, відшкодуванню шкоди, заподіяної здоров'ю та виплати авторської винагороди також відсутня.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджено засновниками (учасниками) товариства, відповідно до Протоколу загальних зборів від 28.02.2012 року.

03.10.2011 року на засіданні Загальних зборів було прийнято рішення про звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі

про банкрутство ТзОВ "ВМС Авто".

У відповідності з ч. 1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Верховним Судом України у постанові від 10.06.2008 року у справі № 15/682-б наголошено, що передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство за правилами ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зокрема, є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого ст. 105 ЦК України.

Колегія суддів касаційної інстанції відзначає, що Порядком обліку платників податків і зборів (затвердженим Наказом Державної податкова адміністрація № 979 від 22.12.2010 року) встановлено, що, під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства. Юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний строк від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за ф. № 6-ОПП; оригінал довідки за ф. № 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).

При цьому, необхідно зауважити, що господарськими судами попередніх інстанцій хоч і встановлено, що ТзОВ "ВМС Авто" про прийняте ним рішення щодо припинення діяльності було повідомлено державного реєстратора, органи пенсійного та соціального страхування, кредиторів та податковий орган (який звернувся з апеляційною та касаційною скаргами у цій справі), проте, не було встановлено фактичних дат вчинення цих дій (зокрема, дати подання ТзОВ "ВМС Авто" до податкового органу заяви про припинення платника податків за ф. № 8-ОПП), а відтак, усі подальші висновки щодо дотримання ТзОВ "ВМС Авто" вимог чинного законодавства (зокрема, Порядку обліку платників податків і зборів щодо подання в орган державної податкової служби заяви за ф. № 8-ОПП в 3-денний строк від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення) в цій частині є передчасними.

Згідно зі ст. 111 5 ГПК України, у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням. Касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази (ст. 111 7 ГПК України).

Враховуючи наведене, а також межі перегляду справи у касаційному порядку, визначені ст. ст. 111 5 , 111 7 ГПК України, прийняті у справі ухвала та постанова підлягають скасуванню, а справа - направленню в цій частині на новий розгляд до господарського суду першої інстанції, згідно зі ст. 111 9 ГПК України.

При новому розгляді справи, місцевому господарському суду необхідно врахувати наведене, всебічно і повно з'ясувати та перевірити всі фактичні обставини справи, надати об'єктивну оцінку доказам, які мають юридичне значення для її розгляду, правильно застосувати норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 12 ГПК України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Касаційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби задовольнити частково.

2. Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19 грудня 2012 року та постанову Господарського суду Харківської області від 7 грудня 2011 року у справі № 5023/9635/11 скасувати.

3. Справу № 5023/9635/11 - направити до Господарського суду Харківської області на новий розгляд.

Головуючий суддя В.Ю. Поліщук

судді: П.К. Міщенко

М.І. Хандурін

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення21.03.2013
Оприлюднено01.04.2013
Номер документу30297635
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/9635/11

Ухвала від 05.12.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шутенко І.А.

Ухвала від 05.10.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шутенко І.А.

Ухвала від 05.11.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шутенко І.А.

Ухвала від 15.08.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 23.04.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 09.07.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 10.06.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 25.09.2013

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Постанова від 21.03.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Поліщук B.Ю.

Ухвала від 18.02.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Поліщук B.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні