Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
28.03.2013 р. Справа №820/627/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання - Русецькому І.В.,
за участю:
представника позивача - Гордус І.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова до Закритого акціонерного товариства "КАМАЗ-УТК" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд стягнути з відповідача - Закритого акціонерного товариства "КАМАЗ-УТК", код ЄДРПОУ 32759791, суму фінансової санкції та пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 25771,52грн. на розрахунковий рахунок управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 37195032002027 в РУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 22682017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Закрите акціонерне товариство "КАМАЗ-УТК" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України і відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язане сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний календарний місяць, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього календарного місяця шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Відповідач зазначених виплат в повному обсязі не проводив, внаслідок чого позивачем винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду та нарахована пеня. ЗАТ "КАМАЗ-УТК" повинен був сплатити до управління суми фінансових санкцій та пені у розмірі 25771,52 грн., які відповідачем не сплачені.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та на наявні матеріали справи.
Відповідач в судове засідання не прибув, відповідно до ч.8 ст.35 КАС України про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.
Через канцелярію суду 27.03.2013 року представником відповідача подано клопотання про розгляд справи за його відсутністю за наявними матеріалами у справі у зв'язку із перебуванням у іншому судовому засіданні.
Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Оскільки судом зібрані докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, суд вирішив розглянути справу у відсутність представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Закрите акціонерне товариство "КАМАЗ-УТК" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова.
Відповідно до ст.1 Закону України "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 14.01.1998 № 16/98-ВР, із змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент виникнення відповідних правовідносин, встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Суд зазначає, що порядок обчислення і сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування підприємствами, установами, організаціями, громадянами до Пенсійного фонду України передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-І\/ (далі - Закон), Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерства юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний Фонд України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004 за N 64/8663, страхувальники є платниками страхових внесків.
Згідно абз.5 ст.7 прикінцевих положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набув чинності з 01.01.2011 року - стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Суд зазначає, що розгляд справи здійснюється, враховуючи вимоги Законів та інших нормативних актів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, а також кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Частиною 2 ст.5 Закону передбачено, що виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до ч.6 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 2 ст.20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Пунктом 6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно ч.12 ст.20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно із ч.4 ст.18 Закону страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Статтею 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків, передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану підприємства.
У відповідності до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції яка була дійсною на момент виникнення спірних правовідносин) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Відповідно до ч.8 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Судовим розглядом встановлено, що начальником управління були винесені рішення відносно ЗАТ "КАМ УТК": № 227 від 05.02.08 за період з 20.07.2007 року по 22.08.2007 року на суму 3539,83 грн.; № 228 від 05.02.08 року за період з 20.08.07 року по 19.09.07 року на суму 2881,14 грн.; № 229 від 05.02.2008 року за період з 20.09.07 року по 29.10.07 року на суму 3576,17 грн.; № 230 від 05.02.08 за період з 22.10.07 року по 29.10.07 року на суму 197,40 грн.; № 231 від 05.02.2008 року за період з 22.10.07 по 24.12.07 на суму 3654,48 грн.; №232 від 05.02.08 за період з 20.12.07 по 24.12.07 на суму 13,05 грн.; №233 від 05.02.2008 року за період з 20.11.07 по 24.12.07 на суму 2053 грн.; № 186 від 30.11.09 за період з 20.12.07 по 03.03.08 на суму 29,48 грн.; №187 від 30.11.2009 року за період з 20.11.07 по 03.03.08 на суму 310,62 грн.; №188 від 30.11.09 за період з 25.02.08 по 03.03.08 на суму 2,59 грн.; № 125 від 11.02.2011 року по акту перевірки №29 від 31.01.2011 на суму 288,29 грн. (а.с. 8-20).
Відповідно до ч.2 п.13 ст.106 Закону №1058-IV - суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення.
Зазначені рішення були направлені на адресу відповідача, отримані ним, що підтверджується матеріалами справи та оскаржені не були, але сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена, внаслідок чого згідно наданого розрахунку сум фінансових санкцій та нарахувань пені залишок боргу по рішенням, згідно наданого позивачем розрахунку, становить 25771,52 гривень.
Відповідно до ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у визначені строки вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.
Факт наявності у відповідача заборгованості перед Управлінням пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова підтверджується розрахунками суми штрафних санкцій та пені, карткою особового рахунку відповідача.
Згідно до ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше, ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Відповідно пункту 2 статті 17, пункту 6 статті 19, пункту 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058 ЗАТ "КАМАЗ-УТК" було зобов'язане сплачувати нараховані за базовий звітний місяць страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього базового звітного місяця незалежно від виплати заробітної плати.
Відповідно до пункту 2 статті 106 вищевказаного Закону суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальником вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. За жовтень 2007 року підприємство відповідача мало сплатити внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 9225,47 грн. згідно поданих розрахунків сум страхових внесків.
Приписами п. 3 ст.106 цього Закону передбачено, що страхувальнику, який на кінець звітного йоду має недоїмку зі сплати страхових внесків, органи Пенсійного фонду надсилають вимогу про сплату недоїмки.
Судом встановлено, що управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова після закінчення звітного базового місяця на суму не сплачених страхових внесків направляло вимогу на адресу ЗАТ "КАМАЗ-УТК" про сплату боргу від 06.12.2007р. №Ю-165. Протягом 10 робочих днів із дня одержання вимоги страхувальник зобов'язаний був сплатити зазначену у вимозі суму. Відповідачем борг по вимозі від 06.12.2007р. №Ю-165 у розмірі 9225,47 грн. не сплачений.
Суд зазначає, що відповідачем не надано суду доказів оскарження рішень пенсійного органу про застосування фінансових санкцій у встановленому законом порядку.
Крім того, суд звертає увагу на те, що надані до матеріалів справи представником відповідача постанови про відкриття виконавчого провадження на підставі рішень пенсійного органу, по яким позивач просить суд стягнути заборгованість, суд не приймає до уваги, оскільки вказані вище рішення, як виконавчі документи, було повернуто стягувачу на підставі п.2, 5 ст.47, ст. 50 Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно даних карток особового рахунку страхувальника - ЗАТ "КАМАЗ-УТК", станом на 15.02.2013 року загальна сума заборгованості відповідача зі сплати фінансових санкцій становить 25771,52грн.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення заборгованості зі штрафних санкцій в розмірі 25771,52грн. обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова до Закритого акціонерного товариства "КАМАЗ-УТК" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "КАМАЗ-УТК" (61002, м. Харків, вул. Каразіна, буд. №1, р/р №26000301812621 в філії ХЦВ ПІБ м. Харкова, МФО 351458, код ЄДРПОУ - 32759791) на користь Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на р/р 37195032002027 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ - 22682017, суму заборгованості у розмірі 25771,52грн. (двадцять п'ять тисяч сімсот сімдесят одна грн. 52 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі текс постанови виготовлено 01.04.2013 року.
Суддя І.С. Нуруллаєв
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2013 |
Оприлюднено | 01.04.2013 |
Номер документу | 30299677 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Нуруллаєв І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні