cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" березня 2013 р. Справа № 926/128/13-г.
Господарський суд Чернівецької області в складі головуючого судді Паскаря А. Д., при секретарі судового засідання Рибак Н. В ., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Буд Буковина"
про стягнення заборгованості - 4 403,87 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Українець О. О., дов. № 383 від 01.02.2013;
від відповідача - не з'явився;
В С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" в особі Сторожинецького району електричних мереж звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Буд Буковина" про стягнення заборгованості за активну електроенергію за період з 01.10.2011 по 01.04.2012 згідно договору № 871 від 18.09.2006 в сумі 3937,42 грн., 3% річних у розмірі 59,55 грн. та 406,90 грн. пені.
Враховуючи, що відповідач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, явку свого представника у судовому засіданні втретє не забезпечив та відзиву на позов не надав, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, який позов підтримав, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
25 листопада 2010 року ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго" в особі Сторожинецького РЕМ, правонаступником якого є позивач, та ТОВ "Інвест-Буд Буковина" переуклали між собою договір на постачання електричної енергії №115 (надалі - Договір), згідно п. 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 60.0. Точка продажу електричної енергії: ЗТП-719; Л-№74 "Михальча"; верхніх губках комутаційного апарату в РУ-0,4 кВт.
Згідно п. 2.3.4 Договору, споживач зобов'язаний оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів лічильників та подання їх до Електропостачальної організації" не пізніше 25 числа розрахункового періоду. Розрахунки за електричну енергію проводяться відповідачем виключно грошовими коштами шляхом безготівкового перерахування за платіжним дорученням через власний рахунок в установі банку на поточний рахунок позивача електричної енергії або шляхом внесення грошових коштів в касу позивача.
За приписами ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов'язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника.
Однак, в порушення умов договору, відповідач не виконав належним чином свої договірні зобов'язання щодо оплати вартості спожитої електричної енергії.
Так, згідно актів про спожиту протягом розрахункового періоду активну електроенергію позивачем був виставлений рахунок на суму 31068,06 грн. (рахунок № 76719/1 від 30.03.2011).
З банківської виписки за 25.10.2011 видно, що відповідачем було здійснено оплату за активну енергію згідно рахунку від 20.10.2011 частково, а тому залишок боргу за період з 01.10.2011 по 01.04.2012 згідно Договору складає 3937,42 грн.
Відповідно до частини 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Статтями 525, 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Аналогічний припис містить ГК України, п.п. 1, 7 ст. 193 якого встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, ін. правових актів, договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону (пункт 6 статті 276 ГК України).
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Факт порушення умов, визначених змістом зобов'язання, та факт несплати у визначений зобов'язанням термін спожитої електроенергії, позивачем документально підтверджений в судовому засіданні.
Відповідач не скористався наданим йому законом правом відповідно до ст. 33 ГПК України, не надав до суду доказів, які могли б свідчити про належне виконання зобов'язань за спірним договором.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення суми боргу за спожиту активну електроенергію за період з 01.10.2011 по 01.04.2012 в розмірі 3937,42 грн. підлягають задоволенню.
Крім того, позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача пені в сумі 406,90 грн. за прострочення оплати за електричну енергію за період з 01.06.2012 по 30.11.2012.
Пунктом 2 ст. 193 ГК України, встановлено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами або договором.
Відповідно до ст. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Стаття 549 Цивільного кодексу України дає визначення неустойки, відповідно до якої неустойкою (штрафом пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові і разі порушення боржником зобов'язання.
Сторони в п. 4.2.1 договору обумовили, що за недотримання термінів сплати рахунків або платіжних вимог-доручень за активну електроенергію Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню за весь період часу, протягом якого не виконане зобов'язання по сплаті, в розмірі 1 % від суми боргу за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період нарахування пені по день фактичної оплати.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на період, за який сплачується пеня.
Розрахунок пені судом перевірений та визнаний обґрунтованим, отже вимоги в частині стягнення пені в розмірі 406,90 грн. є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Тому, крім основної суми боргу 3937,42 грн. з відповідача на користь позивача підлягають стягненню також пеня в сумі 406,90 грн. та 3% річних в сумі 59,55 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову з покладенням судових витрат на відповідача, винного в доведенні розгляду спору в судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Буд Буковина" (Чернівецька область Кіцманський район смт. Лужани вул. Заводська, 1, ідентифікаційний код 36746943) на користь Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» в особі Сторожинецького району електричних мереж (Чернівецька область м. Сторожинець вул. Чернівецька, 82, ідентифікаційний код 00130760) заборгованість за Договором в сумі 4 403,87 грн. та судові витрати в розмірі 1720,50 грн.
Суддя А. Паскарь
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2013 |
Оприлюднено | 01.04.2013 |
Номер документу | 30301217 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Паскарь Авель Дмитрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні