cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" березня 2013 р.Справа № 916/312/13-г
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.
при секретарі судового засідання: Гарновській К. В.
за участю представників сторін:
від позивача: Рябоконь В. І. (представник діючий на підставі довіреності);
від відповідача: не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго";
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеський домобудівельний комбінат"
про стягнення 10 829, 08 грн.;
ВСТАНОВИВ:
СУТЬ СПОРУ: 05.02.2013р. позивач - Відкрите акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеський домобудівельний комбінат", в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 10 829, 08 грн., з яких 8879,90 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію, 346, 87 грн. заборгованості за реактивну електричну енергію, 720, 62 грн. - 3% річних, 881, 69 грн. - інфляційні та покласти на відповідача судові.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на порушення відповідачем умов договору №3347 від 21.05.2007р. про постачання електричної енергії, яке полягало у не сплаті заборгованості за спожиту електричну енергію та перетікання реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та споживачем з грудня 2010 року до лютого 2011 року, що й стало підставою для звернення з відповідним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні 27.03.2013р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю „Одеський домобудівельний комбінат" у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав, право на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень ухвали про порушення провадження у справі від 06.02.2013р. та ухвали про відкладення розгляду справи від 27.02.2013р.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про розгляд справи без участі відповідача за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
21 травня 2007 року між ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" (надалі - постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Одеський домобудівельний комбінат" (надалі - споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №3347, згідно умов якого передбачено, що постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Положеннями п. 2.1 договору встановлено, що під час виконання умов цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі -ПКЕЕ).
Умовами п. 2.2 договору передбачено, зокрема, обов'язок постачальника виконувати умови цього договору (п.п. 2.2.1 договору); постачати електроенергію, як різновид товару споживачу, зокрема, в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток №1 "Обсяги постачання електричної споживачу"(п.п. 2.2.2 договору).
Пунктом 2.3 договору встановлено обов'язок споживача, серед іншого, виконувати умови цього договору (п.п. 2.3.1 договору); дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки (п.п. 2.3.2 договору); оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків „Порядок розрахунків" та „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" (п.п.2.3.3 договору); здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком № 9 „Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії" (п.п.2.3.4. договору)
Відповідно до п. 3.1.1. договору встановлено, що постачальник електричної енергії має право одержувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за врегульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені цим договором.
Пунктом 3.2.1 договору, зокрема, передбачено право споживача на зміну (корегування) договірних величин споживання електричної енергії у порядку, визначеному умовами розділу 5 цього договору.
Відповідно до п. 5.2. договору встановлено, що узгодженні обсяги споживання електричної енергії оформлені додатком до договору „Обсяги постачання електричної енергії споживачу" є договірними величинами споживання електричної енергії.
Відповідно до п. 7.1 договору, облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ.
Згідно з умовами „Порядку розрахунків", що є додатком № 5 до договору №3347 від 21.05.2007р., розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електроенергії приймається місяць з 17 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця. Остаточний розрахунок за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата нарахувань по протоколах порушень при користуванні електричною енергією, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції, 3% річних та інші платежі, згідно з умовами цього договору, здійснюється позивачем самостійно на протязі 5 операційних днів з дня отримання рахунку. Обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається за „Актом про обсяги спожитої електроенергії" за показами розрахункових засобів обліку, знятих відповідно до графіка зняття показів. Акт про обсяги переданої субспоживачу електричної енергії узгоджується з основним споживачем. При відсутності представника постачальника на обумовлену „Графіком зняття показів засобів обліку" дату, споживач самостійно проводить зняття показів розрахункових приладів обліку, оформлює „Акт про обсяги спожитої електричної енергії" та надає його постачальнику не пізніше наступного робочого дня.
Згідно з п. 9.4. договору встановлено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено припинення його дії або перегляд його умов.
На виконання умов договору постачальником та споживачем складено акт про обсяги спожитої електроенергії в грудні 2010р., згідно якого загальна кількість спожитої електроенергії складає 11860 кВтгод. Також, постачальником та споживачем складено акти про обсяги спожитої електроенергії в січні 2011р. та в лютому 2011р., згідно яких загальна кількість спожитої електроенергії у січні складає 2080 кВтгод, а у лютому 1280 кВтгод.
Так, у зв'язку із несплатою заборгованості за спожиту електроенергію, споживачу були надіслані відповідні повідомлення та, відповідно до ст. 26 Закону України „Про електроенергетику", п. 6.16 ПКЕЕ, виставлені рахунки, між тим, відповідач не сплатив їх у добровільному порядку, що стало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею ст. 275 Господарського кодексу України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається (ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України).
Згідно до ч. 6 ст. 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
Водночас абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом міністрів України (ч. 1 ст. 277 ГК України).
Положеннями п. 6.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановаю Національної комісії регулювання електроенергетики України N 28 від 31 липня 1996р. (надалі -ПКЕЕ) передбачено, що оплата вартості електричної енергії постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами в уповноваженому банку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.
Плата за перетікання реактивної електричної енергії, за передачу (транспортування) електричної енергії, яка постачається постачальниками електричної енергії за нерегульованим тарифом, плата за надання споживачу додаткових послуг, плата у рахунок відшкодування завданих збитків, суми штрафних санкцій зараховуються на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або електропередавальної організації відповідно до умов укладеного договору (п.6.4 Правил).
Відповідно до п. 6.6 Правил, оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.
За приписами п.6.11 Правил, остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами.
Згідно розрахунку позивача щодо обсягів спожитої електричної енергії та складених уповноваженим представником споживача актів про обсяги спожитої електроенергії за відповідний період, які скріплені печаткою даної установи, та підписаними відповідачем, Товариство з обмеженою відповідальністю „Одеський домобудівельний комбінат" у період з грудня 2010р. по лютий 2011р. включно було спожито електричної енергії на суму 12 837,47грн. Однак, на початок зазначеного періоду, у споживача існувала переплата у розмірі 3957,57 грн., у зв'язку з чим, сума заборгованості за спожиту електроенергію складає 8879,90 грн.
На виконання умов договору, позивачем виставлялися відповідачу рахунки-фактури за кожен місяць щодо оплати вартості спожитої електроенергії та реактивної електроенергії із зазначенням в них терміну до оплати, що підтверджується наявними в матеріалах справи рахунками за відповідний період та наявною відміткою особи відповідача щодо їх отримання.
Як встановлено матеріалами справи, відповідач за фактично спожитий обсяг електричної енергії у період з грудня 2010р. по лютий 2011р. включно не розрахувався.
Отже, станом на момент розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість за фактично спожиту протягом періоду з грудня 2010р. по лютий 2011р. включно електричну енергію за договором №3347 від 21.05.2007р. перед ВАТ „Одесаобленерго" у розмірі 8879,90грн.
Відповідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеський домобудівельний комбінат" за спожиту електричну енергію в розмірі 8879,90 грн. та 346, 87 грн. заборгованості за реактивну електричну енергію за договором №3347 від 21.05.2007р. суд вважає, що позовні вимоги ВАТ "Одесаобленерго" про стягнення 9226, 77 грн. заборгованості за спожиту електроенергію та за реактивну електричну енергію протягом періоду з грудня 2010 року по лютий 2011 року обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.2 ст. 218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Частиною 2 ст.625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З огляду на викладене, суд перевіривши розрахунок позивача щодо сплати відповідачем інфляційних у розмірі 881, 69 грн., а також 3% річних у розмірі 720, 62 грн. нарахованих за період з 28.12.2010р., 25.01.2011р. та з 23.02.2011р. по 31.10.2012р., які нараховані на заборгованість за фактично спожиту електроенергію та перетікання реактивної електроенергії у грудні 2010р., січні та лютому 2011р., вважає його вірним та обґрунтованим.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеський домобудівельний комбінат" 8879,90 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію, 346, 87 грн. заборгованості за реактивну електричну енергію, 720, 62 грн. - 3% річних та 881, 69 грн. - інфляційних витрат.
Згідно зі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору у розмірі 1720,50 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеський домобудівельний комбінат" (код ЄДРПОУ 33721238, 65016, м. Одеса, вул. Толбухіна, буд. 14) на користь Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія „Одесаобленерго" (65029, м. Одеса, вул. Садова, 3, код ЄДРПОУ 00131713) 8879/вісім тисяч вісімсот сімдесят девять/грн. 90коп. заборгованості за спожиту електричну енергію, 346/триста сорок шість/грн. 87 коп. заборгованості за реактивну електричну енергію, 720/сімсот двадцять/грн. 62 коп. - 3% річних, 881/вісімсот вісімдесят одну/грн. 69 коп. інфляційних, 1720/одна тисяча сімсот двадцять/грн. 50 коп. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 01.04.2013р.
Суддя Невінгловська Ю.М.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2013 |
Оприлюднено | 03.04.2013 |
Номер документу | 30380451 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Невінгловська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні