Рішення
від 09.02.2009 по справі 61/107-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

61/107-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" лютого 2009 р.                                                            Справа № 61/107-08

вх. №

Суддя господарського суду Рильова В.В.

при секретарі судового засідання Овдієнко Л.М.

за участю представників сторін:

прокурора - Асрян А.Б., за посвідченням №194 від 29.09.2008р.;

позивач - не з'явився;

перший відповідач – не з'явився;

другий відповідач – не з'явився ;

   

розглянувши справу за позовом  Харківський міжрайонний природоохоронний прокурор м. Харків в інтересах держави, в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель, м. Харків  

до   до 1.Близнюківської районної державної адміністрації, смт. Близнюки, Харківської області

      2.Селянського (фермерського) господарства "Жезняк", смт. Близнюки Близюківського р-ну Харківської області   

 

про визнання недійсним договору

ВСТАНОВИВ:

Харківський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах державив особі Управління з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Близнюківської районної державної адміністрації  та С(Ф)Г "Жезняк" про визнання недійсним попереднього договору від 01.02.2007р. та додаткової угоди до нього від 08.01.2008р. про надання Близнюківською районною державною адміністрацією  селянському (фермерському) господарству "Жезняк" в оренду земельної ділянки (рілля) площею 69,03 га, розташованої на території Остріщинської сільської ради Близнюківського району Харківської області за межами населеного пункту.

Прокурор в судовому засіданні 09.02.2009р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить позов вимоги задовольнити.

В призначене судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.  Через канцелярію суду надав письмові пояснення по справі, в яких зазначив, що позовні вимоги прокурора підтримує повністю,  просить позов задовольнити.

Представник першого відповідача в судове засідання 09.02.2009 року не з'явився. В письмових заперечення  на позовну заяву, наданих через канцелярію суду, перший відповідач вказує на те, що метою попереднього договору була підготовка земельної ділянки до сільськогосподарського використання, а також вказує не те, що строк дії договору  сплинув 31.12.2008р., а тому просить  провадження у справі припинити на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України. При цьому  Близнюківська районна державна адміністрація просить розглядати справу за відсутністю її представника в судовому засіданні.

Другий відповідач в судове засідання 09.02.2009р. не з'явився.  26.01.09р. через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, в якому вказує на те, що строк дії договору  сплинув 31.12.2008р., а тому просить  провадження у справі припинити на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України. 04.02.09р. другий відповідач надав документи на виконання вимог ухвали суду, які долучаються судом до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи позовної заяви, відзивів на неї,  заслухавши пояснення прокурора, повно та всебічно дослідивши  обставини справи та докази на їх підтвердження,  суд встановив наступне.

Перевіркою, проведеною Харківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою, встановлено, що 01.02.2007 між Близнюківською районною державною адміністрацією та С(Ф)Г "Жезняк"  було укладено попередній договір оренди землі  площею 69,03 га, розташованої на території  Остріщинської сільської ради Близнюківського району Харківської області, з метою врегулювання відносин між орендодавцем та орендарем стосовно земельної ділянки на період до остаточного вирішення питання  укладання основного договору оренди та здійснення його державної реєстрації.

Пунктом 1 вказаного договору сторони визначили, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на території Остріщинської сільської ради Близнюківського району Харківської області.

При цьому в пункті 4 даного договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не визначена.

Строк дії договору визначено пунктом 7, відповідно до якого договір укладено терміном до 31 грудня 2007 року. Після закінчення строку договору , або у разі виготовлення орендарем технічної документації на земельну ділянку, він має право на пролонгацію даного договору, або укладання основного договору оренди з подальшою його державною реєстрацією.

Пунктом 8 зазначеного попереднього договору передбачено розмір орендної плати за користування земельною ділянкою та зазначено, що орендна плата складає 70,00  грн. за 1 га  на рік. Пунктом 9 договору  визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахування індексів інфляції.

08.01.2008р. між Близнюківською районною державною адміністрацією та С(Ф)Г "Жезняк"  було укладено додаткову угоду до попереднього договору, відповідно до пункту 1 якої було продовжено термін дії попереднього договору до 31 грудня 2008 року, Розділом 9 зазначеного попереднього договору передбачено розмір орендної плати за користування земельною ділянкою та зазначено, що орендна плата за бажанням та ініціативою орендаря вноситься ним у грошовій формі та у розмірі 150,00 грн. за 1 га  на рік. Пунктом 10 договору  визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахування індексів інфляції. Також збільшено розмір орендної плати до 90,00 грн.

Відповідно до наявного в матеріалах справи листа С(Ф)Г «Жезняк» № 3 від 27.01.2009 року, другий відповідач підтверджує, що на підставі  вищевказаного попереднього договору оренди ним використовувалась земельна ділянка для вирощування сільськогосподарських культур  у 2007 та у 2008 році. А також другий відповідач підтверджує факт сплати ним орендної плати за користування земельною ділянкою за 2007 рік – 4429,43 грн. та за 2008 рік – 6212,70 грн.

З наведеного вище вбачається, що фактично  С(Ф)Г «Жезняк»    отримав в тимчасове платне користування  земельну ділянку площею 69,03 га на підставі укладеного попереднього договору та додаткової угоди  до нього. З наявних в матеріалах справи платіжних доручень вбачається, шо другим відповідачем здійснювалась сплата орендної плати за користування земельною ділянкою  на підставі вказаного попереднього договору.

Відповідно до статті 635 Цивільного кодексу України  попереднім  є  договір,   сторони   якого   зобов'язуються протягом  певного  строку  (у  певний  термін)  укласти  договір в майбутньому (основний договір) на умовах,  встановлених попереднім договором.      Законом може   бути   встановлено   обмеження   щодо   строку (терміну),  в який має бути укладений основний договір на підставі попереднього договору.  Істотні умови   основного   договору,   що   не   встановлені попереднім  договором,  погоджуються  у   порядку,   встановленому сторонами   у   попередньому   договорі,  якщо  такий  порядок  не встановлений актами цивільного законодавства. Попередній договір  укладається  у  формі,  встановленій  для основного   договору,   а   якщо   форма   основного  договору  не встановлена, - у письмовій формі.

Однак, попередній договір оренди земельної ділянки, укладений відповідачами, не відповідає положенням статті 635 ЦК України та не може бути віднесений до визначення «попередній», оскільки матеріали справи свідчать про те, що за умовами вказаного договору другий відповідач фактично отримав землю в користування, користувався нею та сплачував орендну плату, що суперечить положенням земельного законодавства щодо порядку надання земельних ділянок в користування на умовах оренди.

Укладення попередніх договорів оренди земельної ділянки чинним законодавством не передбачено.

Відповідно до ст. 14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває від особливою охороною держави.

Згідно зі ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрації відноситься питання розпорядження землями державної власності, в межах визначених цим кодексом.

При укладенні Близнюківською райдержадміністрацією з   С(Ф)Г «Жезняк»        договору оренди без попередньої розробки землевпорядної документації, без проведення грошової оцінки земельної ділянки, без  державної реєстрації цього договору грубо порушено встановлений Земельним кодексом України порядок надання в користування на умовах оренди земельної ділянки.

Статтями 123, 124 Земельного кодексу України, ст. 20 Закону України “Про землеустрій ”, постановою Кабінету Міністрів України № 677 26.05.2004 передбачено порядок укладення договорів оренди, відповідно до якого при наданні земельних ділянок у оренду повинна розроблятись землевпорядна документація (проект відведення чи технічна документація). Після виготовлення землевпорядна документація, погоджена в установленому порядку відповідними органами державного контролю, подається на розгляд відповідного органу місцевого самоврядування чи державної виконавчої влади, до повноважень якого належить надання у користування земельної ділянки. За наслідками розгляду землевпорядної документації орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання земельної ділянки в оренду.

Водночас  надання в оренду таких земельних ділянок оформляється  відповідно до вимог, що містяться в статті 124 Земельного кодексу України: передача в оренду  земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі  рішення  відповідного органу  виконавчої влади  або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору  оренди земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що першим відповідачем - Близнюківською райдержадміністрацією рішення щодо надання в оренду  С(Ф)Г «Жезняк»        земельної ділянки загальною площею 69, 03 га із земель державної власності на території Остріщинської сільської ради Близнюківського району Харківської області на момент укладення попереднього договору не приймалось. Відповідачами відповідних доказів суду надано не було, в матеріалах справи такі докази відсутні.

Стаття 15 Закону України „Про оренду землі” визначає істотні умови договору оренди землі, якими є: об'єкт оренди   (місце   розташування   та  розмір  земельної

ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням  її  розміру,  індексації,  форм платежу,   строків,   порядку   її   внесення   і   перегляду   та відповідальності за її несплату;  умови використання та цільове призначення земельної  ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди;  умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;  умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;  існуючі обмеження  (обтяження)  щодо  використання  земельної ділянки;  визначення сторони,  яка несе ризик  випадкового  пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін;   умови  передачі  у  заставу  та  внесення до статутного фонду права  оренди  земельної  ділянки.  

Стаття 21 Закону України „Про оренду землі ” визначає, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 10% їх нормативної грошової оцінки.

Однак, з наявного в матеріалах справи тексту договору вбачається, що сторони передбачили розмір орендної плати без визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є порушенням приписів ст. 21  Закону України „Про оренду землі ”.

Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України „Про оренду землі ” невід'ємною частиною договору оренди землі є:  план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;   кадастровий план земельної ділянки з  відображенням  обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;     акт визначення   меж   земельної   ділянки   в   натурі   (на місцевості);   акт приймання-передачі об'єкта оренди;     проект  відведення  земельної ділянки у разі його розроблення згідно  із  законом.

Згідно зі ст.ст.  116,  123,  125  ЗК  України  визначений  порядок і підстави надання в оренду земельної ділянки, що  здійснюється  на  підставі  затверджених  повноважним  органом проекту відведення земельної ділянки,  погоджень меж, встановлення меж у натурі (на місцевості).

З наявного в матеріалах справи тексту спірного договору вбачається, що ним взагалі не передбачено будь-яких додатків, що є порушенням приписів  частини 4 статті 15 Закону України „Про оренду землі ”.

Згідно зі статтею 14 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренд землі затверджується Кабінетом міністрів України.

Згідно статті 18 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.  Відповідно до статті 20 Закону України “Про оренду землі ” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Тобто обов'язковою умовою чинності договору є державна реєстрація, однак в оскаржуваному договорі сторонами не  викладено положень про необхідність проведення державної реєстрації вказаного договору.  З наявного в матеріалах справи договору не вбачається додержання сторонами приписів ст.ст. 18, 20 Закону України “Про оренду землі ” щодо його державної реєстрації.

На підставі вищевказаного суд встановив,  що спірний попередній договір оренди та додаткова угода до нього укладені без попереднього прийняття Близнюківською райдержадміністрацією рішення про надання в оренду земельної ділянки другому відповідачу у відповідності до ст.ст.116, 124 Земельного кодексу України, без  наявності відповідної документації, передбаченої  ст. 15 Закону  України  "Про  оренду землі". Сторонами договору не додержано вимог ст. ст.125 , 126 Земельного кодексу України, ст. 18 та 20 Закону України “Про оренду землі” та п.  5 постанови КМУ N 2073   від 25.12.98  "Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди" щодо державної реєстрації договору.

    Вказані обставини    підтверджуються    матеріалами справи та не спростовані ні першим ні другим відповідачем. Відповідачами не  доведено  дотримання  вимог земельного законодавства при оформленні прав на  оренду  землі  та  наявність документів,  визначених невід'ємною частиною договору оренди, що є порушенням ст. 6 Закону України "Про оренду землі".

Частиною 2 статті 15 Закону України „Про оренду землі”  передбачено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно зі ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону (в даному випадку вимогам ст.ст. 123, 124, 125 Земельного кодексу України) може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним.

З огляду на вказане, суд вважає обґрунтованими та доведеними позовні вимоги прокурора про визнання недійсним  попереднього договору від 01.02.2007р. та додаткової угоди до нього від 08.01.2008р. про надання Близнюківською районною державною адміністрацією  селянському (фермерському) господарству "Жезняк" в оренду земельної ділянки (рілля) площею 69,03 га, розташованої на території Остріщинської сільської ради Близнюківського району Харківської області за межами населеного пункту.

Посилання першого та другого відповідачів на те, що спірний договір припинив свою дію у зв'язку з чим він не може бути визнаний судом недійсним, суд вважає безпідставними, оскільки , як зазначено вище, якщо договір не відповідає вимогам закону він може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади, визнаний судом недійсним незалежно від строку його дії.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідачів в рівних частинах.

Керуючись статтями  6, 8, 13, 19, 124, 129, 142-145 Конституції України, статтями 12, 116, 123-126 Земельного кодексу України, статтями 203, 215 Цивільного кодексу України, статтею 207 Господарського кодексу України, статтями 5, 6, 14, 15, 18, 20 Закону України «Про оренду землі», статтями 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним попередній договір від 01.02.2007р. та додаткову угоду до нього від 08.01.2008р. про надання Близнюківською районною державною адміністрацією  селянському (фермерському) господарству "Жезняк" в оренду земельної ділянки (рілля) площею 69,03 га, розташованої на території Остріщинської сільської ради Близнюківського району Харківської області за межами населеного пункту.

Стягнути з Близнюківської районної державної адміністрації (64800, Харківська область, смт. Близнюки, вул. Комсомольська, 39, код 04059533, р/р 35210001000603 банк ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, ВДК у Близнюківському районі) на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 42,50 грн. державного мита.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Близнюківської районної державної адміністрації (64800, Харківська область, смт. Близнюки, вул. Комсомольська, 39, код 0409533, р/р 35210001000603 банк ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, ВДК у Близнюківському районі) на користь державного бюджету України (одержувач -  УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код одержувача 24134490, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 59,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Селянського /фермерського/ господарства «Жезняк» (64801, Харківська область, Близнюківський район, смт.Близнюки, вул. Геологів,5,  ідентифікаційний код 21269290, п/р 260024545 в Близнюківському відділенні ХОД «Райффайзен Банк Аваль», МФО 350589) на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 42,50 грн. державного мита.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Селянського /фермерського/ господарства «Жезняк» (64801, Харківська область, Близнюківський район, смт.Близнюки, вул. Геологів,5,  ідентифікаційний код 21269290, п/р 260024545 в Близнюківському відділенні ХОД «Райффайзен Банк Аваль», МФО 350589) на користь державного бюджету України (одержувач коштів  -  УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано  12 лютого 2009 року.

Суддя                                                                                            Рильова В.В.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.02.2009
Оприлюднено03.03.2009
Номер документу3043234
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —61/107-08

Рішення від 09.02.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Рильова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні