3/7-105
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" лютого 2009 р.Справа № 3/7-105
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом: Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ 08588955 ) м. Тернопіль вул. Київська 21
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Козова –цукор” (код ЄДРПОУ 31104342) смт. Козова вул. Заводська,1 Тернопільської області
За участю представників сторін від :
позивача: Федорів С.І. - завідувач сектора правової роботи та охорони праці ГУМ НС України в Тернопільській області , довіреність №2-4/293 від 29.01.2008р.
Рапацький О.В. - майор служби цивільного захисту , посвідчення №Тр001267 від 12.09.2008р.
відповідача: не з‘явився
Суть справи: До господарського суду поступила позовна заява Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області, м. Тернопіль вул. Київська 21 до Товариства з обмеженою відповідальністю „Козова –цукор” , смт. Козова вул. Заводська, 1 Тернопільської області, в якій позивач просить:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Козова –цукор” смт. Козова вул. Заводська,1 Тернопільської області в користь Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області , м. Тернопіль вул. Київська 21 - 19 887 грн. 70 коп. , в тому числі 12 450 грн. 90 коп. боргу за надані послуги згідно умов договору №296/0 від 01 жовтня 2007 року на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно –рятувальними службами об'єктів та окремих територій укладеного між сторонами по справі та 7436 грн. 80 коп. пені за несвоєчасну оплату за надані послуги згідно пункту 5.3 договору №296/0 від 01 жовтня 2007 року на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно –рятувальними службами об'єктів та окремих територій.
- судові витрати покласти на відповідача.
В порядку ст.. 22 ГПК України, позивач надав суду заяву про зменшення розміру позовних вимог , в якій просить стягнути з відповідача 17 909,04 грн. , в тому числі 9960 грн. 72 коп. боргу , 5428 грн. 20 коп. пені , 2222 грн. 14 коп. інфляційні нарахування та 297 грн. 98 коп. –3% річних.
Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, однак надав суду письмовий відзив на позовну заяву №22 від 04.02.2009р. ( вх. №8976(н) від 04.02.2009р.) , в якому проти позов заперечує, посилаючись на його безпідставність.
Розгляд справи , у відповідності до ст. 77 ГПК України, відкладався до 05.02.2009р. , у зв‘язку з клопотанням відповідача про відкладення розгляду справі на інший термін за №5 від 26.01.2009р. (вх. №8661(н) від 26.01.2009р.
В судовому засіданні представникам позивача роз‘яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81 –1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація (звукозапис) судового засідання, в порядку ст.. 81-1 ГПК України не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача , оцінивши наявні у справі докази, суд встановив:
01 жовтня 2007 року Аварійно - рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області , м. Тернопіль вул. Київська 21 та Товариство з обмеженою відповідальністю „Козова –цукор”, смт. Козова вул. Заводська,1 Тернопільської області уклали між собою договір №296/0 на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно –рятувальними службами об'єктів та окремих територій, предметом якого є організація та здійснення аварійно –рятувальним загоном спеціального призначення аварійно –рятувального обслуговування „Об'єкта” з метою своєчасного реагування та виконання аварійно –рятувальних робіт при виникненні на „Об'єкті” надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року №1214 „Про затвердження переліку об'єктів та окремих територій, які підлягають постійному та обов'язковому обслуговуванню державними аварійно –рятувальними службами”.
Вартість функціонування структурних підрозділів аварійно –рятувального загону спеціального призначення у режимі постійної готовності до виконання необхідного комплексу аварійно –рятувальних робіт в умовах надзвичайної ситуації або загрози її виникнення у кількості однієї оперативної одиниці складає 9 960 грн. 72 коп. в тому числі ПДВ 1660 грн. 12 коп.
Ця вартість встановлена сторонами на основі розрахунку (калькуляції ) який є невід'ємною частиною договору і додається , виконаний згідно з вимогами Порядку визначення розмірів оплати за обслуговування об'єктів та окремих територій державними аварійно –рятувальними службами . За виконання аварійно - рятувальних робіт оплата здійснюється за фактичними витратами на їх виконання на підставі підтверджуючих документів (актів, відомостей обліку робочого часу , тощо.)
Плата за обслуговування „Об'єкта” Аварійно - рятувальним загоном спеціального призначення здійснюється щомісячним перерахуванням коштів у визначені строки згідно з наданим розрахунком .
За порушення терміну оплати „Об'єкт” сплачує Аварійно - рятувальному загону спеціального призначення пеню в розмірі 2% від простроченої суми оплати за кожен день прострочення відповідно до вимог чинного законодавства України . Сплата пені не звільняє винну сторону від виконання обов'язків за даним договором.
Договір вступає в законну силу з 01 жовтня 2007 року.
Якщо за 10 днів до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не заявить письмово другій стороні про його розірвання , договір вважається продовженим на наступні 12 місяців.
Протоколом погодження договірної вартості обслуговування належно підписаного сторонами по справі, вартість обслуговування із розрахунку утримання однієї оперативної одиниці складає 9 960 грн. 72 коп. на рік , протягом строку дії договору зі щомісячною оплатою відповідно до умов договору 830 грн. 06 коп..
Перерахування коштів здійснюється щомісячно в розмірі 1/12 річної суми в строк до 10-го числа місяця, що слідує за звітним.
Даний протокол є підставою для проведення взаємних розрахунків між сторонами.
Згідно представленого розрахунку відповідач допустив заборгованість перед позивачем в сумі 9960 грн. 72 коп. боргу за надані послуги згідно умов договору №296/0 від 01 жовтня 2007 року на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно –рятувальними службами об'єктів та окремих територій, які на день слухання справи позивачу не сплачені.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватись на засадах добросовісності, розумності та справедливості. (ст.509 ЦК України).
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння заміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України)
Зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор вправі вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ст. 530 ЦК України).
При таких обставинах , позовні вимоги позивача щодо стягнення 9960 грн. 72 коп. боргу за надані послуги згідно умов договору №296/0 від 01 жовтня 2007 року на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно –рятувальними службами об'єктів та окремих територій, документально обґрунтовані і такі що підлягають задоволенню.
За несвоєчасну оплату за надані послуги , згідно пункту 5.3 договору №296/0 від 01.10.2007р. позивач нарахував відповідачу пеню в сумі 5428 грн. 20 коп.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.(ст.549 ЦК України)
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.
Проценти на неустойку не нараховуються.
Кредитор не має права на неустойку в разі, якщо боржник не відповідає за порушення зобов'язання (ст. 550 ЦК України)
Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно.
Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі.
Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом.
Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.(ст.551 ЦК України)
Сплата (передання) неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов'язку в натурі
Сплата (передання) неустойки не позбавляє кредитора права на відшкодування збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання. (ст.552 ЦК України)
Для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.
Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог:
1) про стягнення неустойки (штрафу, пені) (ст.258 ЦК України).
Таким чином , позовні вимоги позивача щодо стягнення 5428 грн. 20 коп. пені за несвоєчасну оплату за отримані послуги, документально обґрунтовані і такі що підлягають задоволенню.
В результаті несвоєчасної оплати за надані послуги позивач нарахував відповідачу, в порядку ст.. 625 ЦК України, суму на яку борг зростає з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення –2222 грн. 14 коп. та 3% річних - 297 грн. 98 коп. , які на день слухання справи позивачу не сплачені.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. (ст.625 ЦК України)
При таких умовах , позовні вимоги позивача щодо стягнення інфляційних нарахувань в сумі 2222 грн. 14 коп. та 297 грн. 98 коп. –3% річних , документально обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Судові витрати , в порядку ст.49 ГПК України , покласти на відповідача.
Враховуючи викладене керуючись ст. ст. 43, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 258, 509, 525, 526, 530, 549, 550, 551, 552, 625 Цивільного кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Козова –цукор” (код ЄДРПОУ 31104342) смт. Козова вул. Заводська,1 Тернопільської області в користь Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ 08588955 ) м. Тернопіль вул. Київська 21 - 9960 грн. 72 коп. боргу, 5428 грн. 20 коп. пені, 2222 грн. 14 коп. інфляційних нарахувань, 297 грн. 98 коп. –3 % річних , 198 грн. 88 коп. в повернення витрат по оплаті державного мита, 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
3. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 10 лютого 2009 року через місцевий господарський суд.
4. Рішення направити сторонам по справі.
Суддя
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2009 |
Оприлюднено | 03.03.2009 |
Номер документу | 3043886 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Турецький І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні