39/33-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" лютого 2009 р. Справа № 39/33-09
вх. №
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін
позивача –Клюєва Н.І. (дор. № 97/9/10-08 від 13.01.2009р.)
відповідача –Тарасова А.Г. дов. від 25.12.08р.
розглянувши справу за позовом Харківська ОДПІ у Харківській області, м. Харків в особі
до Харківська міська рада, м. Харків
про визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою про визнання за ним права власності на нежитлову будівлю гаражів, розташованих по пров. Пархоменко, 3 у Фрунзенському районі м. Харкова, літера "Б-1" площею 96,7 кв. м. по пров. Пархоменко, 3 у Фрунзенському районі м. Харкова.
Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги у повному розмірі та просить задовольнити позов.
Відповідач проти позову заперечує та пояснив, що позивач не вчинив всі необхідні дії для належного оформлення права власності на предмет спору.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
На підставі Договору купівлі-продажу № 1 від 16.07.1996р. Харківська податкова інспекція по Харківській області (в наступний час - ДПА у Харківській області) придбала у власність в Акціонерного товариства "АВТРАМАТ" капітальний цегельний двоповерховий будинок нежитлового фонду, розташований в м. Харкові за адресою: пров. Пархоменко, 3.
07.08.1996р. Харківська податкова інспекція по Харківській області вищезазначений адміністративний будинок передала на баланс ДПІ по Харківському району (в наступний час - Харківська ОДПІ) відповідно до акту прийому-передачі.
В квітні 1999р. позивачем біля вищевказаної адміністративної будівлі в межах земельної ділянки площею 0,2916 га. було збудовано 4 гаражі. Будівництво здійснювалось, відповідно до Договору підряду № 7С-32 від 10.04.1999р., підрядником - ДП "Будівельний комплекс" (копія угоди та акту №1 приймання будівельно-монтажних робіт містяться у матеріалах справи).
Збудовані гаражі знаходяться з тильної сторони адміністративного корпусу інспекції, мається проїзд для в'їзду автотранспорту. Внаслідок побудови гаражів будь-яких перешкод або незручностей сусідніх землекористувачів - Науково-дослідницького, проектно-конструкторського та технологічного інституту мікрографії та житлової та громадської забудови не виникло, яких-небудь порушень прав інших осіб, власників сусідніх побудов та сусідніх земельних ділянок в результаті побудови гаражів не відбулося.
Нежитлова будівля гаражів (літ. «Б-1»), загальною площею 96,7 кв.м., 1999року забудови, балансовою вартістю 30576,00 грн., розташована за адресою: м.Харків, пров. Пархоменко, 3, знаходиться на балансі позивача (довідка Харківської ОДПІ № 437/10/05-060 від 15.01.2008р.).
КП ''Харківське міське бюро технічної інвентаризації" 19.09.2006р. було виготовлено технічний паспорт на гаражі, згідно якого нежитлова будівля літ."Б-1" загальною площею 96.7 кв.м є капітальною спорудою з бетонних блоків та цегли.
Відповідно до Технічного висновку про стан будівельних конструкцій самочинно побудованих гаражів по пров. Пархоменко, 3 в м. Харкові та можливості їх подальшої експлуатації, який було надано ТОВ "Інститут Харківпроект", що має державну ліцензію серії АА № 772169 від 24.06.2004р., побудовані конструкції гаражів знаходяться в нормальному технічному стані, відповідають вимогам СНІП і ДБН та придатні до їх подальшої експлуатації у встановленому порядку.
Крім того, на виконання вимог діючого законодавства України (ст.ст. 122,123 Земельного Кодексу України) позивачем було проведено роботу з питання відведення в постійне користування земельної ділянки, на якій розташовані адміністративна будівля та гаражі.
Згідно ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають; підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації.
19.11.2003р. рішенням Харківської міської ради Харківської області XVII сесії XXIV скликання за № 230/03 вирішене надати згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки.
У 2004 році Комунальним підприємством "Міськпроект" було розроблено проект відведення земельної ділянки Харківській ОДПІ для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі по пров. Пархоменка, 3 у Фрунзенському районі м. Харкова (копія проекту знаходиться в матеріалах справи).
Відповідно до вимог ст. 123 Земельного Кодексу України, проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини.
У зв'язку з цим, позивач звертався до відповідних органів.
Листом № 1400 від 09.07.2007р. Фрунзенська районна рада у м. Харкові повідомила, що не заперечує проти збереження самочинно збудованих гаражів та їх подальшої експлуатації.
Відділення державного пожежного нагляду Фрунзенського районного відділу ГУ МНС України в Харківській області своїм листом за № 511/1592 від 01.06.2007р. повідомило про згоду на збереження самовільно побудованих гаражів.
Державне Управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області, відповідно до листа № 07-25-261 від 02.04.2007р., погодило збереження гаражів.
Фрунзенська районна санітарно-епідеміологічна станція 27.03.2007р. надала висновок про можливість збереження самовільно збудованих гаражів.
Відповідно до чинного законодавства, кінцевим етапом з питання надання земельної ділянки у постійне користування є рішення органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади.
Харківська ОДПІ звернулась до Харківської міської ради з проханням надання в постійне користування земельної ділянки, на якій розташовані адміністративна будівля та гаражі.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Право власності є непорушним.
Згідно з ч 2 от. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У ст. 376 ЦК України зазначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил і право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під вже збудоване нерухоме майно.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі які належать на праві власності територіальним громадам сіп, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за її межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень, зокрема міських рад на території міст, належить розпорядження землями територіальних громад: передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, а також надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Тобто, земельна ділянка по пров. Пархоменко, 3 в м. Харкові, на якій позивач самовільно побудував гаражі, знаходиться у комунальній власності.
Вирішення питань, пов'язаних з самочинним будівництвом на території міста Харкова з метою визначення можливості збереження самочинного будівництва, надання земельних ділянок під самочинно збудовані об'єкти та будівництво яких розпочато самостійно здійснюється відповідно до Порядку вирішення питань, пов'язаних із самочинним будівництвом, затвердженого рішенням ХL сесії Харківської міської ради IV скликання від 28.09.2005р. № 188/05.
Порядок поширюється на всі підприємства, установи та організації, всіх суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб, а також громадян, які здійснили або здійснюють самочинне будівництво на території міста.
Згідно цього Порядку, якщо забудовник здійснив самочинне будівництво, він повинен надати в управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради передбачені п. 2.3 Порядку документи та документи, які підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, для підготовки управлінням містобудування та архітектури висновку передбаченого п. 2.5 Порядку, та внесення цього питання на розгляд постійно діючої комісії з питань самочинного будівництва. Після прийняття комісією рішення, передбаченого підпунктом "а" п. 2.7 Порядку, забудовник повинен в установленому порядку отримати рішення сесії міської ради про надання дозволу на збереження самовільно збудованого об'єкту та в установленому порядку оформити право власності на об'єкт.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем на час судового розгляду справи вжито заходи направлені на виконання Порядку вирішення питань, пов'язаних із самочинним будівництвом, затвердженого рішенням ХL сесії Харківської міської ради IV скликання від 28.09.2005р. № 188/05, щодо отримання права постійного користування на земельну ділянку, на якій в тому числі знаходиться нежитлова будівля гаражів.
Крім того відповідно до п. 2. ч. 3 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди, тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Харківської об'єднаної державної податкової інспекції є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 6,8, 19, 124, 129 Конституції України, п. 2 ч. 3 ст. 331 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 43, 47-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Харківської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити.
2. Визнати за Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією (код в ЄДРПОУ 22706249) право власності на нежитлову будівлю гаражів, розташованих по пров. Пархоменко, № 3 Фрунзенського району м. Харкова, літера “Б-1”, площею 96,7 квадратних метрів.
Суддя
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2009 |
Оприлюднено | 03.03.2009 |
Номер документу | 3044594 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Швидкін А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні