Рішення
від 02.04.2013 по справі 905/845/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

02.04.13 р. Справа № 905/845/13-г

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., при секретарі Павленко М.С., розглянув справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Західної виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (№97) про стягнення 4531 грн. 04 коп.

за участю представників сторін:

від позивача: Снігаренко Н.Ю. за довір.

від відповідача: Іваненко Н.Ю. за довір.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» у лютому 2013 року звернувся з позовом до Західної виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (№97) (далі - виправна колонія) про стягнення заборгованості за електроенергію у розмірі 4531 грн. 04 коп., яка складається із:

- суми пені у розмірі 3777 грн. 11 коп. нарахованої за період з 04.02.2012р. по 31.12.2012р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті електричної в січні, лютому, квітні, травні, липні - листопаді 2012р..

- суми 3% річних у розмірі 753 грн. 93 коп. нарахованої за період з 04.02.2012р. по 31.12.2012р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті електричної енергії за період з травня 2011 по червень 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст.ст.26,27 Закону України «Про електроенергетику», ст.ст. 20, 174, 193, 231-232 ГК України, ст.ст. 1, 3, 11, 16, 258, 625 ЦК України.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. Пояснила, що порушення умов договору щодо своєчасної оплати за спожиту електроенергію відбулось у зв'язку з недостатнім бюджетним фінансуванням, крім того згідно акту звірки, станом на 26.03.2013 року сума боргу відповідача складає 3584 грн. 73 коп., із них пеня - 2988 грн. 52 коп. та 3% річних - 596 грн. 21 коп. Часткова оплата виставлених рахунків за спірний період проведена у січні поточного року платіжним дорученням №16 від 28.01.2013 року

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.

Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" та п.1.3 Правил користування електричною енергією (далі по тексту ПКЕЕ), споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Правила користування електричною енергією регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Пунктом 2 ст.275 Господарського кодексу України передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Відповідно до ст.67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

Судом встановлено, що 10.01.2012 року між ВАТ «Донецькобленерго» (далі - Позивач) та Виправною колонією (надалі - Відповідач) було укладено договір про постачання електричної енергії (надалі - Договір) за № 7248 (а.с.7-15), відповідно до умов якого Позивач зобов'язався постачати електричну енергію Споживачу (п. 1 Договору № 7248), а Споживач зобов'язався оплачувати вартість використаної (купленої) електричної енергії згідно із умовами договору.

Пунктами 2.3.4 та 2.3.5 Договору встановлено. Що споживач сплачує вартість спожитої електричної енергії та оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно до Додатків №3, №5 та №6 до цього Договору.

За змістом пункту 4.2.1 Договору, за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.4-2.3.5 цього Договору, з порушенням термінів, визначених Додатком №5 «Порядок розрахунків» до Договору, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі, обумовленому Додатком №5 за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати; 3% річних з простроченої суми.

Згідно п. 9.4 Договору, його укладено на строк до 31.12.2012р. Договір вважається продовженим щорічно на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Відповідно до п. 9 Додатку № 5 «Порядок розрахунків за електроенергію» до Договору, Відповідач здійснює сплату вартості активної та реактивної електричної енергії на підставі наданих Позивачем рахунків у 10-ти денний термін з дня їх отримання. За внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.4-2.3.5 цього Договору, з порушенням термінів, визначених цим Додатком, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі, подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

Вартість електроенергії розраховується згідно тарифів, які формуються згідно порядку, затвердженого Постановою НКРЕ від 22 січня 2001 року N 47 "Про затвердження Порядку формування роздрібного тарифу на електроенергію для споживачів (крім населення і населених пунктів) ліцензіатами з постачання електроенергії за регульованим тарифом".

З матеріалів справи та пояснень представників сторін вбачається, що на момент виникнення заявленої до стягнення суми, сторони перебували у договірних відносинах.

27 березня 2012 року у відповідності до рішення загальних зборів акціонерів Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго» перейменовано у Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго». Відбулася державна реєстрація статуту ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в новій редакції. 30.03.2012 внесенні зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій та видана Довідка з ЄДРПОУ. Інші реквізити підприємства залишилися без змін.

Як встановлено у судовому засіданні, позивач оформив та направив відповідачу рахунки за активну електроенергію за січень, лютий, квітень, травень, липень - листопад 2012р., а останній отримав дані рахунки, що підтверджується відмітками на других екземплярах рахунків. (а.с.16-33).

Відповідач не сплатив вчасно та в повному обсязі вартість спожитої активної електричної за період січень, лютий, квітень, травень, липень - листопад 2012р., у зв'язку з чим позивач звернувся з позовом до суду.

Оскільки між сторонами по справі уклалися господарські правовідносини, то судом застосовані положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, який регулює правовідношення у господарській сфері.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать (абзац третій ч. 1 ст. 174 ГК України).

Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору ( п. 1 ст. 193 ГК України).

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом в силу приписів абзацу 2 п. 1 ст. 193 ГК України.

Частиною 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. У випадках встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або не настання певної події.

Статтею 509 ЦК України передбачено, що у силу зобов'язання одна особа (боржник) зобов'язана здійснити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, наприклад: передати майно, виконати роботи, оплатити кошти та інше або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У відповідності до ст.ст. 216-218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Пунктами1, 3 ст.549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 2 ст.625 ЦК України, встановлено що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У відповідності до приписів ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтями 1,3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. №543-96-ВР встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

З огляду на викладене позивач просить стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 4531 грн. 04 коп., яка складається із:

- суми пені у розмірі 3777 грн. 11 коп. нарахованої за період з 04.02.2012р. по 31.12.2012р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті електричної в січні, лютому, квітні, травні, липні - листопаді 2012р..

- суми 3% річних у розмірі 753 грн. 93 коп. нарахованої за період з 04.02.2012р. по 31.12.2012р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті електричної енергії за період з травня 2011 по червень 2012 року.

Ухвалою суду від 14.03.2013 року було зобов'язано сторони провести звірку розрахунків щодо нарахування позивачем пені та 3% річних.

Відповідно до акту звірки, підписаного та засвідченого печатками сторін, станом на 26.03.2013 року сума боргу відповідача складає 3584 грн. 73 коп., із них пеня - 2988 грн. 52 коп. та 3% річних - 596 грн. 21 коп., оскільки часткова оплата виставлених рахунків за спірний період проведена у січні поточного року платіжним дорученням №16 від 28.01.2013 року (тобто, до звернення ДТЕК до суду із позовною заявою від 04.02.2013 року).

Перевіривши розрахунок сум пені та 3% річних з урахуванням даних акту звірки, суд вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню на суму 3584 грн. 73 коп.

Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін. За змістом статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Усупереч вказаним нормам, відповідач не надав господарському суду доказів, які повністю спростовують позовні вимоги. Матеріали справи не містять доказів своєчасної повної оплати отриманої відповідачем електроенергії.

Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи викладене господарський суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» є частково обґрунтованими та підтвердженими матеріалами справи, тому підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 4-2, 4-3, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Західної виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (№97) про стягнення 4531 грн. 04 коп. - задовольнити частково.

Стягнути з Західної виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (№97) (пр.Тореза, м. Макіївка, Донецької області, 86121, код ЄДРПОУ 08563062) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84601 м. Горлівка Донецької області, пр. Леніна.11, ЄДРПОУ 00131268) суму пені у розмірі 3584 (три тисячі п'ятсот вісімдесят чотири) грн. 73 коп., яка складається із: - суми пені у розмірі 2988 грн. 52 коп. нарахованої за період з 04.02.2012р. по 31.12.2012р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті електричної в січні, лютому, квітні, травні, липні - листопаді 2012р.; - суми 3% річних у розмірі 596 грн. 21 коп. нарахованої за період з 04.02.2012р. по 31.12.2012р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті електричної енергії за період з травня 2011 по червень 2012 року.

Стягнути з Західної виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (№97) (пр.Тореза, м. Макіївка, Донецької області, 86121, код ЄДРПОУ 08563062) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84601 м. Горлівка Донецької області, пр. Леніна.11, ЄДРПОУ 00131268) судовий збір у розмірі 1361 грн. 09 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 02 квітня 2013 року.

Повний текст рішення складено та підписано 05 квітня 2013 року.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.

Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими частиною 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Зекунов Е.В.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення02.04.2013
Оприлюднено08.04.2013
Номер документу30454664
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/845/13-г

Ухвала від 04.03.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Е.В.

Ухвала від 14.02.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Е.В.

Судовий наказ від 16.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Е.В. Зекунов

Рішення від 02.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Е.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні