Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2013 року Справа №607/5795/13-ц Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого -судді Вийванко О.М.
при секретарі с/з Жара М.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Універсал банк"до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору -приватне підприємство "Екслюзив-Трейд"про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ПАТ "Універсал банк" звернулося в суд із позовом до відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору -ПП "Екслюзив-Трейд" про стягнення заборгованості за кредитним договором, обґрунтовуючи це тим, що 16.10.2007 р. між позивачем та ПП "Екслюзив-Трейд" був укладений кредитний договір № 25/011-Кл. Згідно умов даного договору, сторони погодили надання кредитних коштів у тимчасове платне користування у вигляді відновлювальної кредитної лінії у розмірі 500 000,00 дол. США на умовах платності та строковості, розмір процентної ставки встановлено на рівні 14 % річних. З метою забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором були укладені між позивачем та відповідачами договори поруки від 19.10.2007 р., згідно якого відповідачі несуть солідарну відповідальність по зобов'язаннях за кредитним договором № 25/011-Кл від 16.10.2007 р. перед позивачем. Однак, відповідачі не виконують взятих на себе зобов'язань щодо вчасного повернення кредиту та відсотків, у результаті чого, виникла заборгованість у розмірі 918 358,73 дол. США. За таких обставин, позивач просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за договором у розмірі 918 358,73 дол. США та судові витрати.
У судове засідання представник позивача не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю, посилаючись на мотиви викладених у позовній заяві та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися із невідомої суду причини, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причин неявки у судове засідання відповідачі суду не повідомили та не подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.77 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, зобов'язанні повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суд про причини неявки вважається, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, не з'явилися в судове засідання без поважних причин.
Представник третьої особи на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватне підприємство "Екслюзив-Трейд" у судове засідання не з'явився із невідомої суду причини, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неявки у судове засідання суду не повідомив та не подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Перевіривши та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що 16.10.2007 р. між ВАТ "Банк Універсальний", який змінив своє найменування на ПАТ "Універсал Банк"та ПП "Екслюзив-Трейд" укладено кредитний договір № 25/011-Кл, надалі -договір.
Згідно умов даного договору, сторони погодили надання кредитних коштів у тимчасове платне користування у вигляді відновлювальної кредитної лінії у розмірі 500 000,00 дол. США на умовах платності та строковості, розмір процентної ставки встановлено на рівні 14 % річних.
З метою забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором були укладені між позивачем та відповідачами договори поруки від 19.10.2007 р., згідно якого відповідачі несуть солідарну відповідальність по зобов'язаннях за кредитним договором № 25/011-Кл від 16.10.2007 р. перед позивачем.
Статтею 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Частиною 1 статті 543 ЦК України передбачено, що у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Частина 1 статті 1054 ЦК України визначає, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредити) позичальникові у розмірі та умовах, встановленні договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ч.2 ст.524 ЦК України, сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.
Позивач свої зобов'язання за договором виконав, надавши відповідачу кредит у розмірі 500 000,00 дол. США, на терміни і на умовах, передбачених у даному договорі.
Стаття 629 ЦК України встановлює, що договір є обов'язковий до виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, при чому зобов'язання має виконуватися належним чином і у встановлений строк відповідно до умов договору.
Підпунктами 5.3.1, 5.3.2 договору передбачено, що позичальник зобов'язався використати кредитні кошти за цільовим призначенням, своєчасно сплачувати комісії, проценти за користування кредитними коштами і повернути їх відповідно до умов даного договору у визначені договором терміни, а також, виконати інші зобов'язання згідно з даним договором.
Із статей 610, 611, 612 ЦК України вбачається, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушення умов, визначених змістом зобов'язання. У разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема зміна умов зобов'язання та сплата неустойки. Боржник вважається таким, що прострочив виконання, якщо він не виконав його у строк, передбачений умовами договору або встановлений законом.
Підпунктами 8.1, 8.2 договору встановлено, що при порушенні строків сплати кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, комісії, позичальник додатково сплачує пеню за кожен день прострочення платежу у розмірі 0,1 % від несплачених вчасно сум за кожен день прострочення платежу, за весь період прострочки. У випадку невиконання зобов'язань, передбачених п.5.3 даного договору, позичальник сплачує штраф у розмірі 5 % від суми кредиту за кожний випадок.
Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно статті 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона передає іншій у власність грошові кошти, а інша - зобов'язується повернути позикодавцю таку ж суму грошових коштів.
Як вбачається із статей 1048, 1049 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором. Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 1050 ЦК України передбачено право позикодавця вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати належних процентів у випадку прострочення повернення чергової частини позики.
Як вбачається із наданого позивачем розрахунку заборгованості за договором, відповідачі мають загальну заборгованість у розмірі 918 358,73 дол. США, яка складається з: 499 972,56 дол. США - заборгованість по сумі кредиту; 220 706,68 дол. США - сума прострочених відсотків; 197 679,49 дол. США - сума нарахованої пені.
Відповідно до статей 549, 550, 551 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі. Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом.
Згідно ч.3 ст.551 ЦК України, розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Відповідно до статей 258, 267 ЦК України, позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені). Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 15.10.2012 р. вирішено стягнути з ПП "Екслюзив-Трейд" на користь ПАТ "Універсал Банк" заборгованість за кредитним договором № 25/011-КЛ від 16.10.2007 р. у розмірі 722 262,06 дол. США, яка складається з: 499 972,56 дол. США - заборгованість по сумі кредиту; 220 706,68 дол. США - сума прострочених відсотків; 1 582,82 дол. США -пеня.
Із наданого позивачем розрахунку нарахованої пені вбачається, що сума нарахованої пені становить 197 679,49 дол. США, яка нарахована за прострочення кредиту, процентів, плати за управління кредитом, однак згідно рішення Господарського суду Тернопільської області від 15.10.2012 р., враховуючи те, що відповідачем відповідно до п.3 ст.267 ЦК України, заявлено клопотання про застосування строку позовної давності щодо нарахування штрафних санкцій, а тому, позовні вимоги в частині стягнення пені за несвоєчасну оплату відсотків підлягають до задоволення у розмірі 1 582,82 дол. США нарахованої за період з 15.04.2011 р. по 12.10.2011 р.
Таким чином, відповідачі неналежно виконали взяті на себе зобов'язання за договором, у результаті чого, виникла заборгованість у розмірі 722 262,06 дол. США, що складає 5 773 040,64 грн., згідно офіційного курсу встановленого Національним банком України.
У відповідності до вимог ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Позивачем були понесені судові витрати зі сплати судового збору, який підлягає солідарному стягненню з відповідачів.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215, 218, 223, 294, 296 ЦПК України, ст.ст. 258, 267, 524, 525, 526, 530, 543, 554, 610, 611, 612, 614, 629, 1046, 1048-1050, 1054 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов публічного акціонерного товариства "Універсал банк"до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору -приватне підприємство "Екслюзив-Трейд"про стягнення заборгованості за кредитним договором -задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь публічного акціонерного товариства "Універсал банк"(р/р 29098000202458, МФО 322001, код ЄДРПОУ 21133352) заборгованість за кредитним договором у розмірі 722 262,06 дол. США (сімсот двадцять дві тисячі двісті шістдесят два долари США 06 центів), що складає 5 773 040,64 грн. (п'ять мільйонів сімсот сімдесят три тисячі сорок гривень 64 копійки), згідно офіційного курсу встановленого Національним банком України.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) в користь публічного акціонерного товариства "Універсал банк"(р/р 29098000202458, МФО 322001, код ЄДРПОУ 21133352) сплачений судовий збір у розмірі 3 219,00 грн. (три тисячі двісті дев'ятнадцять гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скарги не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду, до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяО. М. Вийванко
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2013 |
Оприлюднено | 15.04.2013 |
Номер документу | 30465397 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Вийванко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні