Рішення
від 19.03.2013 по справі 921/113/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" березня 2013 р.Справа № 921/113/13-г

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Півторака М.Є.

За участю секретаря судового засідання Балковенко Т.С.

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21

до відповідача: приватного підприємства "Виробничо-торгівельне підприємство "Універсал-сервіс", м. Тернопіль, вул. Пушкіна, 3/34

про стягнення 25 307,72 грн. заборгованості по орендній платі та 2 152,8 грн. пені за несвоєчасне виконання зобов'язання

За участю представників:

Позивача: Сухарська А.В. - головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №266/9-у від 14.02.2013р.;

Відповідача: не прибув;

Представнику позивача у судовому засіданні роз'яснено процесуальні права та обов'язки відповідно до статей 20, 22,81-1 Господарського процесуального Кодексу України.

У зв'язку з відсутністю клопотання представників сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.

Суть справи:

Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до приватного підприємства "Виробничо-торгівельне підприємство "Універсал-сервіс", м. Тернопіль, надалі відповідач, про стягнення 25 307,72 грн. боргу по орендній платі; 2 152,8 грн. пені за несвоєчасне виконання зобов'язання та 430,56 грн. 3% річних; судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на договір індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна,що належить до комунальної власності №4246 від 26.09.2011р., Акт передавання нежитлових приміщень в оренду від 26.09.2011р., додаток до договору №4246 від 31.10.2011р., розрахунок нарахування та оплати коштів за оренду нежитлових приміщень згідно договору станом на 23.01.2013р. та інші документи, які знаходяться в матеріалах справи.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 31 січня 2013 року порушено провадження у справі № 921/113/13-г та призначено судове засідання о 10 годині 40 хвилин 15 лютого 2013 року.

У зв'язку з неприбуттям у судове засідання представника відповідача розгляд справи було відкладено до 10 годин 45 хвилин 01 березня 2013 року та 14 год. 45 хв. 19 березня 2013 року в порядку статті 77 ГПК України.

Відповідач явки уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України.

Повідомляючи відповідача про розгляд справи в суді, йому направлялися ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи за вказаною адресою.

Докази отримання зазначеної кореспонденції наявні у справі (поштові повідомлення про вручення). Отже, суд виходить з того, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце судового розгляду справи. Належність повідомлення в такий спосіб підтверджується правовою позицією, викладеною у п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18, де вказано, що у разі, якщо ухвалу про порушення провадження було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а вразі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в ЄДРПОУ) і не повернутою підприємством зв'язку, або повернуто з посиланням на відсутність адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового повідомлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи.

За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши обґрунтування представника позивача, господарський суд встановив наступне:

Згідно статті 1 ГПК України Підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Стаття 16 Цивільного Кодексу України також визначає, що кожна особа має право зверну тися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу та ви значає способи захисту цивільних прав та інтересів.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений дого вором або законом (частина друга п. 1 ст. 16 ЦК України).

Позивач по справі: Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, місцезнаходження якого м. Тернопіль, вул. Шевченка, 21, а тому наділене правом на звернення до суду з позовом за захистом своїх прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до статті 54 Господарського процесуального кодексу України, звертаючись з позовом до господарського суду, позивач самостійно визначає в позові предмет позову та його підстави, тобто, ті обставини, якими він обґрунтовує поданий позов; розглядаючи справу, господарський суд не може вийти за межі зазначених у позові предмету та підстав, за винятком випадків, прямо передбачених процесуальним законодавством.

Позивач - Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, м. Тернопіль визначило предметом позову стягнення з приватного підприємства "Виробничо-торгівельне підприємство "Універсал-сервіс", м. Тернопіль 25 307,72 заборгованості по орендній платі, 430,56 грн. - 3% річних та 2 152,8 грн. пені, що становить 27 891,08 грн.

Суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту права є таким, що відповідає приписам статей 15, 16 Цивільного кодексу України.

В силу ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася.

У судовому засіданні встановлено, що 26.09.2011 року між виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, а управління обліку та контролю за використанням комунального майна, як уповноважений орган по укладенню договорів оренди (надалі орендодавець) та приватним підприємством "Виробничо-торгівельне підприємство "Універсал-сервіс" (далі орендар) був укладений Договір № 4246 оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Гайова, 30 площею 156,6 кв. м.. Майно передається в оренду з метою використання під склад.

Відповідно до пункту 2.1. Договору орендар вступає в строкове платне користування майном одночасно із підписанням сторонами Договору та акту приймання-передачі майна. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на орендодавця. У випадку відмови орендаря підписати акт приймання-передачі, Орендодавець складає акт про відмову від підпису, який засвідчується підписами трьох осіб, що є підтвердженням передачі майна в оренду

У відповідності до статті 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" - Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

За своїм змістом і правовою природою, укладений між сторонами Договір є договором оренди і сторони в ньому досягли згоди по всіх істотних умовах .

У відповідності до п. 6 статті 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного Кодексу України з врахуванням особливостей, передбачених ГКУ.

Передача майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у звіті про незалежну оцінку / у випадку передбачених Методикою оцінки об'єктів оренди, затвердженою Постановою КМУ від 10.08.1995р. №629зі змінами та доповненнями в акті оцінки (п. 2.3. Договору).

26 вересня 2011 року між Орендодавцем та орендарем був підписаний Акт обстеження-передавання нежитлових приміщень в оренду, згідно якого відповідач прийняв в оренду нежитлове приміщення площею 156,6 кв. м. в м. Тернопіль, вул. Гайова, 30, знаходиться в задовільному стані, використовується орендарем під склад, суборендарі відсутні.

31 жовтня 2011 року між тими ж сторонами був підписаний Додаток до договору, що внесення змін у методику визначення орендної ставки і відсотків, яким внесено зміни в п. 3.1. Договору, а саме: орендна плата визначається на підставі Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Тернополя затвердженого рішенням міської ради від 20.06.2011р. №6/9/14 "Про удосконалення порядку оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Тернополя" або за результатами конкурсу на право оренди комунального майна; сума до оплати за перший місяць оренди становить без ПДВ 1 646,80 грн. нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством і становить 329,36 грн. за перший місяць оренди.

Так, ст. ст. 525, 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно з п. п. 1,2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" Термін дії договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви від однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той же термін і на тих же самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до п. 10.1. Договору, цей договір укладено строком на один рік і шість місяців, що діє з 01.07.2011р. по 31.12.2012р.

29 червня 2012 року Орендарем - ПП "Виробничо-торгівельне підприємство"Універсал-сервіс", м. Тернопіль на адресу Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради направлено лист за вх. №51/1-у з проханням розірвати договір оренди.

Пунктом 5.18 Договору сторони передбачили, що у разі припинення або розірвання договору у 10+- ти денний термін повернути Орендодавцеві орендоване майно в належному стані, не гіршому ніжна момент передачі його в оренду, разом з отриманим обладнанням та інвентарем і зі всіма зробленими у ньому невід'ємними поліпшеннями, відшкодувати Орендодавцеві збитки, у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря та сплатити оренду плату відповідно до умов договору.

Весь інвентар і обладнання, встановлені Орендарем за його рахунок, які не можуть бути відокремлені без пошкодження конструкцій будівлі, переходять у власність Орендодавця без відшкодування понесених затрат (за винятком приватизації орендованого майна). Передача приміщення і ключів від нього оформляються актом приймання-передачі.

Як вбачається з матеріалів справи, 30 червня 2012 року між Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради ПП "Виробничо-торгівельне підприємство"Універсал-сервіс" був підписаний Акт передавання нежитлових приміщень Орендодавцю, згідно якого встановлено в загальному стан приміщення задовільний і приміщення придатне для передачі іншому суб'єкту господарських відносин.

Частиною 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п. 5.3. Договору передбачено, що орендар зобов'язується своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування майном.

Статтею 19 Закону про оренду встановлено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Орендна плата визначається шляхом корегування розміру місячної орендної плати на індекс інфляції за поточний місяць оренди і перераховується Орендарем на рахунок Орендодавця не пізніше 15 числа наступного місяця (п.5.2 Договору).

На момент звернення до суду, відповідач ПП "Виробничо-торгівельне підприємство"Універсал-сервіс" свої зобов'язання не виконало та допустило заборгованість перед виконавчим комітетом Тернопільської міської ради станом на 01.07.2012р. становить 25 307,72 грн., що підтверджується наданими рахунками №4246 від 31.07.2011р. на суму 1 976,16 грн.; від 31.08.2011р. - 1 968,25 грн.; від 30.09.2011р. - 1 970,22 грн.; від 31.10.2011р. - 2 462,78 грн.; 30.11.2011р. - 2 465,24 грн.; від 31.12.2011р. - 2 470,18 грн.4 від 31.01.2012р. - 2 475,12 грн.; від 29.02.2012р. - 2 480,07 грн.; від 31.03.2012р. - 2 487,51 грн.; від 30.04.2012р. - 2 487, 51 грн.; від 31.05.2012р. - 2 480,05 грн. та від 30.06.2012р. - 2 472,61 грн..

Отже, як підтверджується розрахунком заборгованості поданим позивачем і не спростовано відповідачем належними та допустимими доказами, за останнім на час подання позову до суду числиться заборгованість по орендній платі в сумі 25 307,72 грн., а тому з огляду на наведене позовні вимоги і частині стягнення орендної плати в сумі 25 307,72 грн. підлягають до задоволення, як обґрунтовані заявлені та підтверджені документально.

Пунктом 2 статті 343 Господарського кодексу України встановлено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, щі встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Підпунктом 9.4 Договору встановлено, що за несвоєчасне або в не повному обсязі внесення орендної плати Орендар сплачує пеню (від несплаченої суми) в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період за який стягується пеня, за кожен день прострочення (включаючи день оплати).

При таких обставинах справи, судом приймається посилання позивача про те, що у нього є правові підстави для стягнення пені від суми простроченого платежу. Згідно представленого розрахунку позивача розмір нарахованої пені становить 2 152,80 грн.

Крім того, згідно ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних від простроченої суми.

Враховуючи, що сторони повинні належним чином виконувати взяті на себе зобов'язання, відповідачем по справі ПП "Виробничо-торгівельне підприємство"Універсал-сервіс", своєчасно не була погашена заборгованість, а тому сума боргу підлягає відшкодуванню з урахуванням трьох процентів річних в сумі 430,56 грн., згідно поданого розрахунку.

Судовий збір покладається на відповідача, згідно приписів ст.ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтею 129 Конституції України, статтями 525,526 Цивільного кодексу України, статтями 179,180,283 Господарського України, статтями 3,19,18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", статтями 1,2,22,29,33,44,49,82,84,116,117 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити .

2.Стягнути з приватного підприємства"Виробничо-торгівельне підприємство "Універсал-сервіс", м. Тернопіль, вул. Пушкіна, 3/34, ідент. код 30363175 на користь Управління комунальної власності Тернопільської міської ради, бульвар Т. Шевченка, 21, м. Тернопіль, ідент. код 37519833 заборгованості по орендній платі в сумі 25 307,72 грн.; 2 152,80 грн. пені, 430,56 грн. 3% річних; 1 609,50 грн. в повернення сплаченого судового збору. Видати наказ.

3.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня його підписання через господарський суд Тернопільської області.

4.Повне рішення складено та підписано 21 березня 2013 року.

Суддя М.Є. Півторак

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення19.03.2013
Оприлюднено10.04.2013
Номер документу30528600
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/113/13-г

Ухвала від 19.03.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

Ухвала від 01.03.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

Ухвала від 15.03.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

Ухвала від 15.02.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

Ухвала від 31.01.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

Рішення від 19.03.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні