cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2013 рокуСправа № 912/199/13-г Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/199/13-г
за позовом: прокурора Кіровського району м. Кіровограда в інтересах територіальної громади м. Кіровограда, від імені якої виступає управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград
до відповідача: Кіровоградського обласного благодійного фонду "Майбутнє за молоддю", м. Кіровоград
про стягнення 39 914,45 грн.
Представники :
від прокуратури - Драганова Г.Г., наказ №754к від 05.11.12 р.;
від позивача - Коротченко О.О., довіреність № 2/17-у від 02.01.13 р.;
від відповідача - участі не брали.
Прокурор Кіровського району м. Кіровограда в інтересах територіальної громади м. Кіровограда, від імені якої виступає управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за договором оренди індивідуально визначеного майна № 6/17-а від 23.02.12 р. по орендній платі в сумі 37698,74 грн., 2181,12 грн. пені, 435,96 грн. 3% річних, всього в сумі 40315,82 грн.
У судовому засіданні 21.03.13 р. прокурором подано заяву № 2-1378вих-13 від 20.03.13 р. в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договором оренди індивідуально визначеного майна № 6/17-а від 23.02.12 р. по орендній платі в сумі 37 698,74 грн., 1 779,75 грн. пені, 435,96 грн. 3% річних, всього в розмірі - 39 914,45 грн. (а.с. 41-42).
Подана прокурором заява в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України фактично є заявою про зменшення розміру позовних вимог.
Згідно ч. 4 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Враховуючи те, що зменшення розміру позовних вимог відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України належить до процесуальних прав позивача, а також враховуючи те, що в матеріалах справи наявні докази направлення заяви № 2-1378вих-13 від 20.03.13 р. на адресу відповідача (а.с. 57-58), господарський суд розглядає вимоги прокурора в редакції заяви, поданої у судовому засіданні 21.03.13 р.
Присутній у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги прокурора, з урахуванням заяви прокурора про зменшення розміру позовних вимог, підтримав у повному обсязі. Відповідну правову позицію позивачем викладено письмово та надано до суду (а.с. 49).
Відповідач участі в судовому засіданні не брав.
Як вбачається з письмового відзиву на позовну заяву, відповідач зазначає, що є благодійною організацією, яка здійснює свою діяльність виключно за рахунок благодійних внесків учасників та третіх осіб. Орендоване приміщення планувалось використовувати для створення міського дитячо-юнацького центру мистецтва та творчості, із залученням коштів від позадошкільної освіти і навчання, але через несистемне надходження пожертв ремонтні роботи та оформлення дозвільної документації на даний час не завершено, що не дозволяє сплачувати орендну плату своєчасно і в повному обсязі (а.с. 27).
Відповідно до письмового клопотання, що надійшло на адресу суду 05.04.13 р., відповідач просить провести судове засідання без участі представника Кіровоградського обласного благодійного фонду "Майбутнє за молоддю", за наявними матеріалами та документами.
Зважаючи на те, що явка представника відповідача в засідання суду обов'язковою не визнавалась, подані сторонами матеріали є достатніми для розгляду справи по суті, господарський суд вважає за можливе задовольнити заявлене відповідачем клопотання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд встановив наступне.
На підставі розпорядження управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради № 84/17у від 17.02.12 р. (а.с. 16), 23.02.12 р. між управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (далі - Орендодавець) та Кіровоградським обласним благодійним фондом "Майбутнє за молоддю" (далі - Орендар) укладено договір оренди індивідуально визначеного майна № 6/17-а (далі - Договір, а.с. 17-19).
Відповідно до умов Договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення площею 111,6 кв.м. за адресою: м. Кіровоград, вул. Зінченка, 1, під розміщення прес-центру, яке знаходиться на балансі ЖЕК № 13, вартість об'єкта оренди за незалежною оцінкою станом на 01.01.12 р. становить 293166,64 грн. з урахуванням ПДВ (п. 1.1. Договору).
Пунктами 2.1. - 2.2. Договору встановлено, що вступ Орендаря у користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього Договору та акта прийому-передачі вказаного майна; передача майна в оренду не спричиняє передачу Орендарю права власності на це майно. Власником орендованого майна залишається міська громада, а Орендар користується ним протягом строку оренди.
У розділі 3 Договору сторони погодили орендну плату за Договором.
Так, згідно п.п. 3.1. - 3.2. Договору, орендна плата становить 3794,40 грн. з урахуванням ПДВ за перший місяць оренди і перераховується Орендарем Орендодавцю не пізніше останнього числа звітного місяця з урахуванням помісячного індексу інфляції на р/р 3711604004424, управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, код 37623993, МФО 823016 в ГУДКУ у Кіровоградській області; орендна плата вноситься Орендарем за час фактичного використання приміщення, до моменту його передачі згідно акту.
Цей Договір укладено строком на 35 місяців, який діє з 23.02.12 р. по 23.01.15 р. (п. 11.1. Договору).
Договір підписаний Орендодавцем та Орендарем, погоджений Балансоутримувачем майна, що передається в оренду, скріплений круглими печатками позивача, відповідача та балансоутримувача.
Укладений між сторонами Договір є договором оренди, правовідносини за яким регулюються Главою 58 Цивільного кодексу України, параграфом 5 Глави 29 Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Так, ст. 759 Цивільного кодексу передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується переди наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з копії акту прийому-передачі від 23.02.12 р., позивач свої зобов'язання за Договором виконав в повному обсязі, передавши в користування Орендарю нежитлове приміщення площею 111,6 кв.м. по вул. Зінченка, 1 у м. Кіровограді (а.с. 20).
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч. 1 ст. 284, ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України, п. 5.2. Договору, Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати Орендодавцю орендну плату.
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачає, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Однак, Орендар свої зобов'язання за Договором виконує не належним чином, в результаті чого станом на 28.01.13 р. за ним рахується заборгованість з орендної плати в сумі 37 698,74 грн. (а.с. 10 - 11).
У зв'язку з несплатою відповідачем згаданої заборгованості з орендної плати, прокурор Кіровського району м. Кіровограда звернулося до господарського суду за захистом порушених прав та інтересів територіальної громади м. Кіровограда, від імені якої виступає управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради.
Відповідачем не надано до суду доказів сплати основної заборгованості за Договором в сумі 37698,74 грн., в матеріалах справи такі докази відсутні.
Враховуючи викладене, вимога прокурора про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в розмірі 37698,74 грн. підлягає задоволенню в повному обсязі.
Крім суми основного боргу, прокурор також просить стягнути з відповідача 1779,75 грн. пені та 435,96 грн. 3% річних.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до вимог ст. 29 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України встановлено обов'язок учасників господарських відносин сплатити штрафні санкції у разі порушення ними правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п. 3.4. Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі стягується до бюджетного рахунку відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми заборгованості за кожний календарний день прострочення оплати.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлено договором або законом.
Враховуючи наведені вище правові норми та умови Договору, прокурором цілком обґрунтовано пред'явлено до стягнення з відповідача пеню в розмірі 1779,75 грн. та 3 % річних в розмірі 435,96 грн. (а.с.43-44, 14-15).
Вказана вимога є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Кіровоградського обласного благодійного фонду "Майбутнє за молоддю" (25013, м. Кіровоград, вул. Академіка Корольова, буд. 21., кв. 11, р/р 26007052900404 КРУ "ПриватБанк", МФО 323583, код 26241310) на користь управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 41, р/р 37116004004424 ГУДКСУ у Кіровоградській області МФО 823016, код 37623993) заборгованість в сумі 39 914,45 грн., з яких: 37 698,74 грн. - основний борг; 1 779,75 грн. - пеня; 435,96 грн. - 3% річних.
Стягнути з Кіровоградського обласного благодійного фонду "Майбутнє за молоддю" (25013, м. Кіровоград, вул. Академіка Корольова, буд. 21., кв. 11, р/р 26007052900404 КРУ "ПриватБанк", МФО 323583, код 26241310) в доход Державного бюджету України (отримувач коштів: УК у м. Кіровоград, ідентифікаційний код 38037409, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, рахунок 31211206783002, код платежу та назва 22030001 "Судовий збір") 1 720,50 грн. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання повного рішення.
Копію рішення направити відповідачу за адресою: 25006 м. Кіровоград, вул. Гоголя, 44.
Повне рішення складено 10.04.2013 року.
Суддя Л. С. Коротченко
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2013 |
Оприлюднено | 10.04.2013 |
Номер документу | 30552577 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Коротченко Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні