Рішення
від 10.04.2013 по справі 426/400/13-ц
СВАТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 426/400/13-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2013 року , м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області в складі головуючого судді Цибульника С.І. при секретарі Брайловській М.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове цивільну справу за позовом

ОСОБА_1

до

Куземівської сільської ради

Відділу Дерземагенства

в Сватівському районі

про визнання права власності

на спадкове майно

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся з даним позовом до суду вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_3. Після його смерті відкрився спадок у вигляді належного йому на праві приватної власності селянського (фермерського) господарства «Слобожанське», розташоване в с. Куземівка Сватівського району Луганської області, а також земельні ділянки, які були передані спадкодавцю в постійне користування для ведення фермерського господарства розміром 24,31 га та 17,62 га, які розташовані на території Куземівської сільської ради Сватівського району Луганської області, згідно державного акту серії ЛГ№2130700014 від 16 жовтня 1998 року.

За життя спадкодавець завірив свій заповіт в Оборотнівській сільській раді Сватівського району від 06 грудня 2000 року, згідно якого все належне йому майно заповів позивачу та доньці ОСОБА_4, яка у встановлений законом строк не побажала прийняти спадок. Спору про право і розмір частки спадку між позивачем і сестрою не має.

Після встановленого законом шестимісячного терміну для прийняття спадку позивач звернувся до нотаріальної контори за отриманням свідоцтва про право власності по закону, так як згідно ст..1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадок в складі якого є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею його вищесказаного свідоцтва. Але нотаріусом Другої Сватівської державної контори позивачу було відмовлено в видачі вищевказаного свідоцтва оскільки відсутні правовстановлюючі документи на цілісний майновий комплекс СФГ «Слобожанське», так як спадкодавець за життя своєчасно не здійснив реєстрацію фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу. Тому позивач прохає суд визнати за ним, в порядку спадкування, за заповітом, право власності на селянське (фермерське) господарство «Слобожанське», яке знаходиться в с. Куземівка Сватівського району Луганської області, зареєстроване 25 травня 1999 року державним реєстратором Сватівської РДА, номер запису в Єдиному Державному реєстрі 13741200000000131, ідентифікаційний код 30447349 після ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1; визнати за ОСОБА_1 право користування земельними ділянками розміром 24,31 га кадастровий номер 4424082500:12:005:0040 та розміром 17,62 га, кадастровий номер 4424082500:12:005:0039 загальною площею 41,93 га вартістю 741921,95 грн., розташовані на території Куземівської сільської ради Сватівського району Луганської області на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЛГ№2130700014 виданого Сватівської РДА Луганської області 16 жовтня 1998 року після ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язати державного реєстратора Сватівської районної державної адміністрації Луганської області зареєструвати нову редакцію Уставу сільського (фермерського) господарства «Слобожанське» в зв'язку з прийняттям спадку позивачем після смерті його засновника ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. На задоволенні позовних вимог наполягає.

Представник відповідача Куземівської сільської ради Сватівського району Луганської області в судове засідання не з'явився надавши суду письмову заяву про слухання справи за його відсутністю. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Представник відповідача відділу Держземагенства в Сватівському районі позовні вимоги не визнав в повному обсязі вказуючи на те, що з 01 січня 2013 року реєстрація земель відділом Держземагенства в Сватівському районі не проводиться і він не є відповідачем по даній справі.

Третя особа Державний реєстратор Сватівської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився не повідомивши суд про причину своєї неявки. Тому суд вважає за можливе слухати справу за його відсутності.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи суд задовольняє позовні вимоги частково з наступних підстав:

Згідно свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_3 /а.с.8/. Після його смерті відкрився спадок у вигляді належного йому на праві приватної власності селянського (фермерського) господарства «Слобожанське», розташоване в с. Куземівка Сватівського району Луганської області, а також земельні ділянки, які були передані спадкодавцю в постійне користування для ведення фермерського господарства розміром 24,31 га та 17,62 га, які розташовані на території Куземівської сільської ради Сватівського району Луганської області, згідно державного акту серії ЛГ№2130700014 від 16 жовтня 1998 року /а.с.10-16/.

За життя спадкодавець завірив свій заповіт в Оборотнівській сільській раді Сватівського району від 06 грудня 2000 року, згідно якого все належне йому майно заповів позивачу та доньці ОСОБА_4 /а.с.9/, яка у встановлений законом строк не побажала прийняти спадок. Спору про право і розмір частки спадку між позивачем і сестрою не має.

Після встановленого законом шестимісячного терміну для прийняття спадку позивач звернувся до нотаріальної контори за отриманням свідоцтва про право власності по закону, так як згідно ст..1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадок в складі якого є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею його вищесказаного свідоцтва. Але нотаріусом Другої Сватівської державної контори позивачу було відмовлено в видачі вищевказаного свідоцтва оскільки відсутні правовстановлюючі документи на цілісний майновий комплекс СФГ «Слобожанське», так як спадкодавець за життя своєчасно не здійснив реєстрацію фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу, що підтверджується випискою із державного реєстру речових прав на нерухоме майно /а.с.4/ та довідкою Сватівського БТІ.

Згідно ст..328 ЦК України право власності набувається на підставах, які не заборонені законом.

Згідно ст..392 ЦК України власник може звернутися з позовом про визнання за ним права власності якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Згідно ст..16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого особистого немайнового чи майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути і визнання права.

В даному випадку способом захисту прав позивача є визнання за ним в порядку спадкування права власності на сільське (фермерське) господарство «Слобожанське» та визнання права постійного користування двома земельними ділянками загальною площею 41,93 га надані для ведення фермерського господарства на території Куземівської сільської ради Сватівського району.

Згідно ст..1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян з утворенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з ціллю отримання прибутку на земельних ділянках наданих їм для ведення фермерського господарства згідно діючого законодавства.

Згідно Уставу СФГ «Слобожанське», зареєстрованим 08.04.2005 року державним реєстратором Сватівської РДА засновником та власником даного СФГ, з моменту реєстрації, був ОСОБА_3.

Згідно ст..19 Закону України «Про фермерське господарство» в склад майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, спорудження, матеріальні цінності, цінні папери, продукція вироблена господарством в результаті господарської діяльності, отримані доходи, інше майно, придбане на підставах не заборонених законодавством, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлям, спорудами, устаткуванням, а також майнові права ( в тому числі на інтелектуальну власність) , грошові кошти, які передаються членам фермерського господарства у його складений капітал.

Із норм ст..190 ЦК України витікає, що майном, як особливим об'єктом вважаються окремо речі, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права являються не споживаною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.

Згідно ч.1 ст.316 ЦК України правом власності являється право особи на річ (майно), яке воно здійснює згідно з діючим законодавством по власній волі не залежно від волі інших осіб.

Згідно ст..1218 ЦК України в склад спадку входять всі права та обов'язки, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадку і не припинилися після його смерті.

Із вищевказаного витікає, що після прийняття позивачем спадку до нього перейшли всі майнові права (речові права) і обов'язки власника (засновника) господарства, тобто право власності на фермерське господарство, як цілісного майнового комплексу.

Крім того, в склад спадку входе право користування земельними ділянками розміром 24,31 га та 17,62 га загальною площею 41,93 га, вартістю 741921,93 грн., розташовані на території Куземівської сільської ради Сватівського району, згідно державного акту на право постійного користування землею серії ЛГ№2130700014 від 16 жовтня 1998 року.

Так, згідно ст..7 Земельного Кодексу України в редакції 13.03.1992 року, який діяв на момент виникнення у спадкодавця права землекористування, в постійне користування земля передається Радам народних депутатів із земель, які знаходяться в державній власності громадянам України для ведення сільського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства.

Нормою ст..23 ЗК України (в редакції 1992 року) визначено, що документом, який підтверджує право на земельну ділянку є державний акт.

Стаття 27 ЗК України (в редакції 1992 року), яка діяла на момент надання спадкодавцю земельної ділянки в постійне користування, визначає вичерпний перелік підстав для припинення права користування ним.

Тому, факт смерті землекористувача земельної ділянки не припиняє права користування земельною ділянкою.

Ст..58 Конституції України визначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили.

Із чого витікає, що спадкодавець, як засновник та власник сільського (фермерського) господарства «Слобожанське» на законних підставах придбав право користування земельною ділянкою для ведення фермерського господарства.

Ст..19 Закону України «Про сільське (фермерське) господарство» (в редакції 1991 року), який діяв на момент надання спадкодавцю земельної ділянки в постійне користування визначає, що спадкування землі та майна фермерського господарства проводиться згідно з земельним та цивільним законодавством України.

Ті ж самі вимоги відносно спадкування майна фермерського господарства містяться в ст..23 Закону України «Про сільське (фермерське) господарство» (в редакції 2003 року), а стаття 19 Закону України «Про сільське (фермерське) господарство» визначено, що в склад майна фермерського господарства (складеного капіталу) може входити право користування землею.

Згідно ч.2 ст.407 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб може передаватися в порядку спадкування.

Із роз'яснень п.22.3. постанови Пленуму ВСУ від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» витікає, що право користування чужою земельною ділянкою, як для сільськогосподарських потреб, так і для забудівлі може відчужуватися та передаватися в порядку спадкування, крім відчуження, внесення в уставний фонд, передачі в залог права користування земельною ділянкою державної та комунальної власності.

Таким чином, враховуючи те, що земельні ділянки були передані ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства без встановлення строку, то вони можуть бути об'єктом спадкування та входять в єдиний майновий комплекс СФГ «Слобожанське», в зв'язку з чим позивачу, як спадкоємцю, перейшло право користування земельними ділянками в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3

На підставі вищевикладеного суд визнає за позивачем в порядку спадкування за заповітом право власності на селянське (фермерське) господарство «Слобожанське», яке знаходиться в с. Куземівка Сватівського району Луганської області після ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнає за ним право користування земельними ділянками розміром 24,31 га та розміром 17,62 га, загальною площею 41,93 га, розташовані на території Куземівської сільської ради Сватівського району Луганської області на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЛГ№2130700014 виданого Сватівської РДА Луганської області 16 жовтня 1998 року після ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

В іншій частині позовних вимог суд відмовляє позивачу за необґрунтованістю.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст..ст.

16,392,407,1216,1218,1268 ЦК України

Ст..ст.7.23,27 ЗК України (в редакції1992 року)

Законом України «Про селянське (фермерське господарство» (в редакції 20.12.1991 року)

Законом України «Про селянське (фермерське господарство» (в редакції 19.06.2003 року)

В И Р І Ш И В :

Визнати за ОСОБА_1 право власності на селянське (фермерське) господарство «Слобожанське», яке знаходиться в с. Куземівка Сватівського району Луганської області, зареєстроване 25 травня 1999 року державним реєстратором Сватівської РДА, номер запису в Єдиному Державному реєстрі 13741200000000131, ідентифікаційний код 30447349 зареєстрованих на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_1 право користування земельними ділянками розміром 24,31 га кадастровий номер 4424082500:12:005:0040 та розміром 17,62 га кадастровий номер 4424082500:12:005:0039 загальною площею 41,93 га вартістю 741921,95 грн., розташовані на території Куземівської сільської ради Сватівського району Луганської області на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЛГ№2130700014 виданого Сватівської РДА Луганської області 16 жовтня 1998 року на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю

Рішення може бути оскаржено через Сватівський районний суд Луганської області в Апеляційному суді Луганської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час його проголошення, можуть подати апеляційну скаргу в той же строк з дня отримання копії рішення.

Суддя: С.І. Цибульник

СудСватівський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення10.04.2013
Оприлюднено17.04.2013
Номер документу30576144
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —426/400/13-ц

Рішення від 10.04.2013

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Цибульник С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні