Провадження № 2/470/30/13
Справа № 1404/1415/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2013 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Лусти С.А.
при секретарі Дячук А.А.,
за участю представника позивачки ОСОБА_1, представника відповідача Бобка В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до фермерського господарства «Орбіта» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
03 грудня 2012 року позивачка звернулася до Березнегуватського районного суду Миколаївської області з позовом до відповідача про визнання недійсним та розірвання договору оренди землі і зобов'язання повернути земельну ділянку.
В позові зазначила, що її матері ОСОБА_4 належала земельна ділянка площею 13,2 гектара в межах території Березнегуватської селищної ради Миколаївської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла. Після її смерті вона дізналася, що 25 березня 2008 року між її матір'ю та відповідачем, було укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 25 років. Вважає, що її матір не підписувала договору оренди та при його укладанні відповідачем допущені суттєві порушення вимог законодавства в зв'язку з чим договір підлягає визнанню недійсним та розірванню. Зазначений договір не містить кадастрового номеру земельної ділянки, місця її розташування, не визначено сторони, яка несе ризики випадкового знищення або пошкодження об'єкту оренди, невірно зазначено обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки та в акті приймання-передачі до договору не зазначено дати його підписання.
Ухвалою суду від 05 квітня 2013 року провадження у справі за вимогами позивачки щодо розірвання договору оренди земельної ділянки було закрито в зв'язку з відмовою позивачки від зазначених вимог.
В судовому засіданні представник позивачки позовні вимоги підтримав, пояснив, що позивачку не влаштовують умови договору оренди землі, тому вона бажає визнати його недійсним та самостійно обробляти земельну ділянку. В договорі відсутні істотні умови - кадастровий номер та місцезнаходження земельної ділянки, її цільове призначення, не додано необхідних додатків, в зв'язку з чим він підлягає визнанню недійсним. Від призначення експертизи на визначення справжності підпису ОСОБА_4 в договорі відмовився.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивачки, пояснив, що договір ОСОБА_4 уклала добровільно, про що свідчить її підпис, кадастровий номер земельної ділянки та дата підписання акту приймання-передачі у відповідності до Закону України «Про оренду землі», не є істотною умовою договору, він набирає чинності з моменту його державної реєстрації, додатки до договору маються, а місце розташування земельної ділянки зазначено в план-схемі земельної ділянки, яка є невід'ємною частиною договору.
Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши докази у справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_4 була власницею земельної ділянки площею 13,2 гектара для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Березнегуватської селищної ради Миколаївської області та належала їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК № 032877, виданого Березнегуватською райдержадміністрацією Миколаївської області 24 вересня 2004 року (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, про що свідчить копія свідоцтва про смерть, виданого виконкомом Новоочаківської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області 22 грудня 2010 року (а.с.11).
У відповідності до свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 29 вересня 2011 року державним нотаріусом Березнегуватської державної нотаріальної контори, позивачка є спадкоємцем зазначеної земельної ділянки, яка належала померлій (а.с.10).
25 березня 2008 року між ОСОБА_4 та відповідачем було укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки строком на 25 років. Із запису в договорі вбачається, що він зареєстрований в Березнегуватському реєстраційному окрузі Миколаївської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що 05 квітня 2008 року в Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040800801225 та підписано акт приймання передачі (а.с.12-13, 33).
В даному договорі відсутній кадастровий номер та вартість земельної ділянки.
Пункт 1.1. зазначеного договору передбачає, що розташування та межі земельної ділянки, вказані на плані, який є невід'ємною частиною договору.
Згідно кадастрового плану, земельна ділянка, яка належить ОСОБА_4, знаходиться в межах території Березнегуватської селищної ради Миколаївської області та має кадастровий номер 4821155000:04:000:0384 (а.с.34).
За умовами п.3.1. договору за користування зазначеною земельною ділянкою відповідач сплачує ОСОБА_4 щорічну плату в натуральній формі в розмірі 1,8 тон зернових, 0,2 тони соняшнику, причіп соломи, послуги по оранці городів та ритуальні послуги - при необхідності.
Претензії щодо розміру та строків виплати орендної плати у позивачки відсутні.
Пунктом 4.1. договору передбачено, що земельна ділянка передається для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктом 6.1. договору сторони визначили, що на орендовану земельну ділянку існують обмеження, щодо зміни її цільового використання та влаштування звалищ.
Пункт 9.2. договору визначає сторону, яка несе ризик випадкового знищення об'єкту оренди.
Суд вважає, що між сторонами мають місце цивільно-правові відносини, що випливають з договору оренди землі та правовідносини, щодо недійсності правочинів.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору та умови, що визначені законом як істотні.
У відповідності до ч.ч.1,4 ст.15 Закону України «Про оренду землі», в редакції на час укладення договору, істотними умовами договору оренди землі зокрема є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини. Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів, акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), акт приймання-передачі об'єкта оренди.
Статтями 18 та 20 зазначеного Закону передбачена обов'язкова державна реєстрація договору оренди землі та набрання ним чинності після реєстрації.
Згідно з вимогами ст.15 вищевказаного Закону дата підписання акту приймання-передачі, кадастровий номер земельної ділянки та її вартість, не є істотними умовами договору, а тому ці недоліки не перешкоджають висновку про укладення і не можуть бути достатніми підставами для визнання його недійсним.
З огляду на викладене, враховуючи, що представник позивачки в судовому засіданні відмовився від призначення експертизи на визначення справжності підпису ОСОБА_4 в договорі, зміст укладеного договору оренди землі відповідає вимогам ЗУ «Про оренду землі», сторони при укладенні договору досягли всіх істотних умов, передбачених Законом, до договору додані всі необхідні документи визначені Законом та він зареєстрований у визначеному Законом порядку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212 - 215, 218 ЦПК України, суд
\
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до фермерського господарства «Орбіта» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Березнегуватський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів, з дня його проголошення.
Суддя С. А. Луста
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2013 |
Оприлюднено | 17.04.2013 |
Номер документу | 30587718 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Луста С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні