cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Р І Ш Е Н Н Я
09 квітня 2013 р. Справа № 902/384/13
Провадження № 15/902/14/13
за позовом : Селянського (фермерського) господарства "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області
про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання прав власності на будівлі та споруди вартістю 219082,4грн.
Суддя Лабунська Т.І.
Cекретар судового засідання Поцалюк Н.В.
Представники:
СФГ "Білінського" - Голівський В.В., довіреність № б/н від 26.02.13 року;
ліквідатор САТ "Бродецьке" Капітонов В.В.
В С Т А Н О В И В :
18 березня 2013 року господарським судом Вінницької області порушено провадження у справі № 902/384/13 за позовом СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області до САТ "Бродецьке" відкритого типу по вирощуванню насіння цукрових буряків, с. Бродецьке Козятинського району Вінницької області про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання прав власності на будівлі та споруди вартістю 219082,4грн.
Ухвалою про порушення провадження у справі суд призначив справу до розгляду в судовому засіданні 09 квітня 2013 року та завимагав необхідні для розгляду справи письмові докази.
Під час розгляду справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється в зв'язку з тим, що представниками сторін не заявлено відповідне клопотання.
В судовому засіданні 09 квітня 2013 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників позивача, відповідача судом встановлено наступне.
11 травня 2012 року СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області стало переможцем аукціону та отримало право на придбання комплексу будівель та споруд підприємства банкрута - САТ відкритого типу "Бродецьке" за адресою: с. Юрівка Козятинського району Вінницької області по вул. Зеленій, що підтверджується протоколом проведення аукціону на Першій українській міжрегіональній товарній біржі № 12/32 від 11 травня 2012 року.
На підставі протоколу проведення аукціону 22 травня 2012 року між сторонами було укладено: Договір купівлі-продажу (біржову угоду) № 12/65, згідно умов якого СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області за умови сплати 15825,60 грн. стало власником будівлі торгівельного магазину, яка рахується по плану БТІ за літ. "А" 1986 року побудови за адресою: Вінницька область, Козятинський район, с. Дубина, вул. Зелена, 1 ( що складає 93/100 будинковолодіння за цією адресою); Договір купівлі-продажу (біржову угоду) № 12/60, згідно умов якого СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області за умови сплати 11451,30 грн. стало власником будівлі контори 1959 року побудови, яка рахується по плану БТІ за літ. "А" за адресою: Вінницька область, Козятинський район, с. Дубина, вул. Зелена, 1-а; Договір купівлі-продажу (біржову угоду) № 12/61, згідно умов якого СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області за умови сплати 3999,80 грн. стало власником будівлі електростанції 1956 року побудови, яка рахується по плану БТІ за літ. "А" за адресою: Вінницька область, Козятинський район, с. Дубина, вул. Зелена, 3; Договір купівлі-продажу (біржову угоду) № 12/62,згідно умов якої СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області за умови сплати 5422,90 грн. стало власником будівлі майстерні 1956 року побудови, яка рахується по плану БТІ за літ. "А" за адресою: Вінницька область, Козятинський район, с. Дубина, вул. Зелена, 5; Договір купівлі-продажу (біржову угоду) № 12/63, згідно умов якого СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області за умови сплати 181183,00 грн. стало власником будівлі зерноскладу 1986 року побудови, яка рахується по плану БТІ за літ. "А", "а", "Б", "б"; будівлі роділки-профілакторію з прибудовами 1983 року побудови, що рахується по плану БТІ за літ. "Д", "д", "д1"; будівлі телятника 1929 року побудови, яка рахується по плану БТІ за літ. "Ж"; будівлі корівника 1946 року побудови, яка рахується по плану БТІ за літ. "Г"; будівлі корівника з прибудовами, яка рахується по плану БТІ за літ. "Е", "Е1", "е", "е1" по вул. Зеленій, 22 в с. Дубина Козятинського району Вінницької області (що складає 77/100 будинковолодіння за цією адресою).
СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області на виконання умов договорів купівлі продажу нерухомого майна (біржових угод) повністю виконало взяті на себе зобов'язання та платіжним дорученням № 125 від 05 червня 2012 року повністю перерахувало визначену договорами суму коштів, що в загальному розмірі склала 219082,40 грн.
11 травня 2012 року будівлі та споруди були прийняті стороною позивача за актами приймання-передачі. На початку 2013 року відповідачем позивачу було передано оригінали Свідоцтв про право власності, датованих 24 грудня 2012 року, виданих на ім'я САТ "Бродецьке" та інвентарні справи. Таким чином, відбулось часткове виконання угод купівлі-продажу нерухомого майна.
Маючи на меті здійснити державну реєстрацію права власності не нерухомість, позивач звернувся до державної реєстраційної служби Козятинського міжрайонного управління юстиції та надало для огляду договори купівлі-продажу (біржові угоди), укладені на товарній біржі.
Позивачу було повідомлено про неможливість здійснення державної реєстрації угод, оскільки договори купівлі-продажу (біржові угоди) не підлягають державній реєстрації, оскільки не є правовстановлюючими документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до переліку документів, на підставі яких здійснюється державна реєстрація прав на нерухоме майно відповідно до ст. 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ від 22 червня 2011 року № 703.
Посилаючись на норми чинного законодавства України, позивач, зокрема, зазначає, що договори купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладаються у письмовій формі і підлягають нотаріальному посвідченню і державній реєстрації, однак відповідач ухиляється від нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна, посилаючись на те, що згідно зі ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню.
Враховуючи викладені обставини, у позивача відсутня можливість володіння, користування і розпорядження майном, що стало підставою для звернення до господарського суду Вінницької області з позовом про визнання дійсними Договорів купівлі-продажу (біржових угод) та визнання за СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області права власності на придбане за вказаними угодами майно.
Згідно поданого відзиву відповідачем підтверджено обставини, викладені в позовній заяві, зазначено, що позивачем перераховано кошти за договорами купівлі-продажу, які, за відрахуванням біржових витрат, в повному обсязі надійшли на рахунок САТ "Бродецьке". Відповідач, в свою чергу, передав майно відповідно до укладених угод позивачу.
Відповідачем повідомлено, що факти, викладені в позові, повністю відповідають дійсності, а тому САТ "Бродецьке" визнає позов в повному обсязі та не має заперечень щодо визнання за СФГ "Білінського" права власності на набуте нерухоме майно та визнання дійсними договорів купівлі-продажу.
З врахуванням встановлених обставин, суд дійшов наступних висновків.
Конституція України передбачає право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (ст. 41). Згідно зі ст. 1 Протоколу 1 до Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, ратифікованою Україною в 1997 році, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальним принципом міжнародного права.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Ч. 1 ст. 317 ЦК України встановлено, що власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).
Відповідно до ст. 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).
Засоби захисту права власності можна класифікувати таким чином: основні речово-правові засоби - віндикаційний позов та негаторний позов; допоміжні речово-правові засоби захисту - позов про визнання права власності, позов про виключення майна з опису та позов про захист прав співвласника у разі виділу, поділу та продажу спільного майна; зобов'язально-правові засоби - способи захисту права власності в договірних відносинах (відшкодування збитків, заподіяних невиконанням чи неналежним виконанням договору; повернення речей, наданих у користування за договором), способи захисту права власності в деліктних зобов'язаннях та повернення безпідставно отриманого чи збереженого майна; спеціальні засоби захисту - позови про визнання угоди недійсною, способи захисту права власності померлих та осіб, визнаних безвісно відсутніми або оголошених померлими та способи захисту прав власників від неправомірного чи правомірного втручання державних органів.
В юридичній літературі вважається, що позов про визнання права власності є позовом, що супроводжує віндикаційний позов; видом негаторного позову; самостійним позовом.
У даному випадку позов про визнання права власності є самостійним позовом.
Можливі позови про визнання права власності у яких відсутня сторона (відповідач), і у яких є конкретний відповідач.
Ст.ст. 15 та 16 ЦК України визначено право кожної особи на захист, в тому рахунку і судовий, свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права. Позов про визнання права власності є речово-правовим, вимоги котрого звернені до суду, який повинен підтвердити наявність у позивача права власності на спірне майно. Об'єктом цього позову є усунення невизначеності відносин права власності позивача щодо індивідуально визначеного майна. Підставою позову є обставини, що підтверджують право власності позивача на майно.
Ст. 193 Господарського кодексу України (далі ГК України) визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Також кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язання.
Відповідно до ст.ст. 526, 525 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
В даному випадку між сторонами виникли правовідносини з купівлі - продажу товару.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).
За ст.ст. 662, 692 ЦК України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу, а покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ч. 4 ст. 656 ЦК України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.
Договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі (ст. 657 ЦК України).
Ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
В даному випадку сторони домовились щодо усіх істотних умов договорів і відбулось повне виконання договорів, що підтверджується протоколом про проведення аукціону на Першій українській міжрегіональній товарній біржі № 12/32 від 11 травня 2012 року, біржовою угодою 12/65 (договором відчуження нерухомого майна підприємства банкрута для погашення вимог кредиторів та податкового зобов'язання) від 22 травня 2012 року, біржовою угодою 12/60 (договором відчуження нерухомого майна підприємства банкрута для погашення вимог кредиторів та податкового зобов'язання) від 22 травня 2012 року, біржовою угодою 12/61 (договором відчуження нерухомого майна підприємства банкрута для погашення вимог кредиторів та податкового зобов'язання) від 22 травня 2012 року, біржовою угодою 12/62 (договором відчуження нерухомого майна підприємства банкрута для погашення вимог кредиторів та податкового зобов'язання) від 22 травня 2012 року, біржовою угодою 12/63 (договором відчуження нерухомого майна підприємства банкрута для погашення вимог кредиторів та податкового зобов'язання) від 22 травня 2012 року, платіжним дорученням № 125 від 05 червня 2012 року про перерахування СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області коштів в сумі 223464,04 грн. згідно протоколу аукціону № 12/32 від 11 травня 2012 року, актами приймання-передачі майна від 11 травня 2012 року, свідоцтвами про право власності на нежитлову будівлю № 12 від 24 грудня 2012 року, № 13 від 24 грудня 2012 року, № 14 від 24 грудня 2012 року, № 15 від 24 грудня 2012 року, № 16 від 24 грудня 2012 року.
Таким чином, позов СФГ "Білінського", с. Юрівка Козятинського району Вінницької області до САТ "Бродецьке" відкритого типу по вирощуванню насіння цукрових буряків, с. Бродецьке Козятинського району Вінницької області про визнання договорів купівлі-продажу (біржових угод) дійсними та визнання прав власності на будівлі та споруди вартістю підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 32, 36 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору. Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
За змістом статті 33 ГПК України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача відповідно до приписів ст. 49 ГПК України.
В судовому засіданні 09 квітня 2013 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Керуючись ст.ст. 4, 4-5, 4-6, 32, 33, 34, 36, 43, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Визнати дійсними:
- Договір купівлі-продажу (біржову угоду), укладений 22 травня 2012 року між Сільськогосподарським акціонерним товариством відкритого типу "Бродецьке" та Селянським (фермерським) господарством "Білінського", зареєстрований Першою українською міжрегіональною товарною біржою за № 12/65;
- Договір купівлі-продажу (біржову угоду), укладений 22 травня 2012 року між Сільськогосподарським акціонерним товариством відкритого типу "Бродецьке" та Селянським (фермерським) господарством "Білінського", зареєстрований Першою українською міжрегіональною товарною біржою за № 12/60;
- Договір купівлі-продажу (біржову угоду), укладений 22 травня 2012 року між Сільськогосподарським акціонерним товариством відкритого типу "Бродецьке" та Селянським (фермерським) господарством "Білінського", зареєстрований Першою українською міжрегіональною товарною біржою за № 12/61;
- Договір купівлі-продажу (біржову угоду), укладений 22 травня 2012 року між Сільськогосподарським акціонерним товариством відкритого типу "Бродецьке" та Селянським (фермерським) господарством "Білінського", зареєстрований Першою українською міжрегіональною товарною біржою за № 12/62;
- Договір купівлі-продажу (біржову угоду), укладений 22 травня 2012 року між Сільськогосподарським акціонерним товариством відкритого типу "Бродецьке" та Селянським (фермерським) господарством "Білінського", зареєстрований Першою українською міжрегіональною товарною біржою за № 12/63.
Визнати за Селянським (фермерським) господарством "Білінського" (Вінницька область, Козятинський район, с. Юрівка, вул. Жовтнева, буд. 15, ідентифікаційний код 30698816) право власності на: будівлю торгівельного магазину, літ. "А" з підвалом літ. "П/А", загальна площа якої (будинковолодіння) складає 145,4 кв. м., за адресою: Вінницька область, Козятинський район, с. Дубина, вул. Зелена, 1 (що складає 93/100 будинковолодіння за цією адресою); будівлю контори з ганком літ. "А", загальною площею 123,0 кв. м. за адресою: Вінницька область, Козятинський район, с. Дубина, вул. Зелена, 1-а; будівлю електростанції, літ. "А", загальною площею 68,9 кв. м. за адресою: Вінницька область, Козятинський район, с. Дубина, вул. Зелена, 3; будівлю майстерні, літ. "А", загальною площею 133,4 кв. м. за адресою: Вінницька область, Козятинський район, с. Дубина, вул. Зелена, 5; будівлю зерноскладу, літ. "А" з прибудовою літ. "а" та ганком, загальною площею 414,5 кв. м.; будівлю зерноскладу, літ. "Б" з навісом літ. "б", загальною площею 774,4 кв. м.; будівлю роділки-профілакторію з прибудовами літ. "д", літ. "д1", загальною площею 790,9 кв. м.; будівлю телятника, літ. "Ж", загальною площею 792,6 кв. м.; будівлю корівника, літ. "Г", загальною площею 611,6 кв. м.; будівлю корівника, літ."Е" з прибудовою літ. "е"; будівлю корівника, літ. "Е1" з прибудовою літ. "е1", загальною площею 2569,1 кв. м. по
вул. Зеленій, 22 в с. Дубина Козятинського району Вінницької області, (що складає 77/100 будинковолодіння за цією адресою).
Стягнути з Сільськогосподарського акціонерного товариства "Бродецьке" відкритого типу по вирощуванню насіння цукрових буряків (с. Бродецьке Козятинського району Вінницької області, ідентифікаційний код 00385557) на користь Селянського (фермерського) господарства "Білінського" (с. Юрівка Козятинського району Вінницької області, ідентифікаційний код 30698816) 10 116,66 грн. відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення надіслати згідно переліку.
Повне рішення складено 15 квітня 2013 р.
Суддя Лабунська Т.І.
віддрук. 3 прим.:
1 - до справи
2 - СФГ "Білінського" - с. Юрівка Козятинського району Вінницької області, вул. Жовтнева, 15
3 - САТ "Бродецьке" відкритого типу по вирощуванню насіння цукрових буряків - с. Бродецьке Козятинського району Вінницької області
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2013 |
Оприлюднено | 16.04.2013 |
Номер документу | 30666252 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Лабунська Т.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні