15.04.2013 Єдиний унікальний № 371/193/13- ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2013 року м. Миронівка ЄУН 371/193/13-ц
Миронівський районний суд Київської області в складі:
головуючої судді Капшук Л.О.
за участю прокурора Половець М.В.
при секретарі Січкаренко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: орган опіки та піклування Миронівської районної державної адміністрації Київської області, орган опіки та піклування Яхнівської сільської ради Миронівського району Київської області, про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів,
У С Т А Н О В И В :
позивач звернулася до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що являєтья донькою відповідача ОСОБА_3 від першого шлюбу. Відповідачі, являючись батьками неповнолітніх ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, не беруть участі у їх вихованні та утриманні. Відповідачі негативно характеризуються за місцем свого проживання, не працюють, зловживають спиртними напоями, перебувають на диспансерному обліку у кабінеті лікаря нарколога, ведуть аморальний спосіб життя. З 30 серпня 2012 року відповідачі з дітьми не проживають, діти перебувають в Миронівському районному центрі соціально -психологічної реабілітації дітей. Оскільки відповідачі ухиляються від виконання своїх батьківських обов"язків по вихованню неповнолітніх дітей, з метою захисту їх інтересів просила позбавити їх батьківських прав відносно доньок та стягнути аліменти на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, і до їх повноліття.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги про стягнення аліментів змінила і просить стягнути з відповідачів на свою користь аліменти на утримання дітей в твердій грошовій сумі в розмірі 600 гривень з кожного. В решті позовні вимоги підтримала. Додатково пояснила, що має намір стати опікуном дітей, дбати про їх виховання.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково. Підтвердив ті обставини, що не бере належної участі у вихованні та утриманні дітей, не працює та не приймає мір до повернення дітей в сім»ю. Важає винною в такій його поведінці матір дітей, відповідача по справі ОСОБА_3, яка зловживає спиртними напоямми та веде аморальний спосіб життя. Просить не позбавляти його батьківських прав відносно доньок, погоджується сплачувати аліменти на їх утримання в розмірі, зазначеному позивачем.
Відповідач ОСОБА_3 позов визнала частково. Не заперечує проти стягнення з неї аліментів на утримання дітей в розмірі, зазначеному позивачем. Проти позбавлення її батьківських прав відносно доньок заперечує. Суду пояснила, що дійсно зловживає спиртними напоями, не працює, не бере участі у вихованні дітей, не заперечує, щоб діти проживали з позивачем.
Представник третьої особи органу опіки та піклування Миронівської районної державної адміністрації Київської області вважає заявлений позов обґрунтованим.
Представник третьої особи органу опіки та піклування Яхнівської сільської ради Миронівського району Київської області в судове засідання не з»явився, сільський голова подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу у відсутності представника опіки та піклування Яхнівської сільської ради, вважає заявлений позов обґрунтованим.
Прокурор Половець М.В. в судовому засіданні висловила думку, що відповідачів необхідно позбавити батьківських прав щодо їх неповнолітніх дітей, оскільки вони повністю ухиляються від виконання батьківських обов'язків по вихованню та утриманню дітей.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, думку прокурора, показання свідків, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги та заперечення, об"єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Як зазначено в Декларації ООН прав дитини (1959 року) «дитина для повного і гармонійного розвитку її особи потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і, в усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості».
Закон України «Про охорону дитинства»від 26.04.2001 року передбачає, що кожна дитина має право на достатній життєвий рівень. При цьому, виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини.
Статтею ст. 150 Сімейного кодексу України визначені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме: батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов'язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Право дітей на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом, що передбачено ч. 1 ст. 152 Сімейного кодексу України. Частиною 4 статті 155 Сімейного кодексу України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов»язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Правовою санкцією, яка може вважатися юридичною відповідальністю, є, в тому числі, позбавлення батьківських прав.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України підставами до позбавлення батьків батьківських прав судом є ухилення їх від виконання своїх обов'язків по вихованню дітей.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачі являються батьками неповнолітніх ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданим 29 вересня 1998 року Яхнівською сільською радою Миронівського району Київської області та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2, виданим 29 жовтня 2001 року виконавчим комітетом Яхнівської сільської ради Миронівського району Київської області.
Відповідачі за час проживання на території Яхнівської сільської ради Миронівського району Київської області зарекомендували себе з негативної сторони, не працюють, зловживають спиртними напоями. Вказані обставини підтверджуються характеристиками, виданими 30 листопада 2012 року виконавчим комітетом Яхнівської сільської ради Миронівського району Київської області.
В судовому засіданні встановлено, що сім»я відповідачів перебуває на обліку як неблагополучна з 2008 року. Сім»я проживала у будинку АДРЕСА_1. 18 квітня 2008 року в даному будинку сталася пожежа, житло стало непридатне для проживання.
Рішенням виконавчого комітету Яхнівської сільської ради Миронівського району Київської області № 32 від 18 квітня 2008 року вирішено вилучити неповнолітніх ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, із сім»ї для направлення до Миронівського районного центру соціально-психологічної реабілітації дітей. За час перебування дітей в центрі за допомогою працівників служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді, Яхнівської сільської ради Миронівського району були відновлені умови для проживання дітей в сім»ї, а тому було прийнято рішення про повернення доньок в сім»ю. Відповідачі з доньками проживали в будинку АДРЕСА_2. Згодом в сім»ї знову виникли проблеми, відповідачі почали пиячити, вихованням дітей та домашнім господарством не займались.
Рішенням виконавчого комітету Яхнівської сільської ради Миронівського району № 25 від 6 серпня 2012 року вирішено направити неповнолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Миронівського районного центру соціально-психологічної реабілітації дітей на тимчасове перебування, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на лікування від алкогольної залежності.
Згідно акту обстеження житлово-побутових умов сім"ї ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, від 6 серпня 2012 року комісією в складі : сільського голови Яхнівської сільської ради Миронівського району Федоренка М.П., секретаря Яхнівської сільської ради ОСОБА_7, дільничного інспектора Миронівського РВ ГУ МВС України в Київській області ОСОБА_8, завуча Яхнівської ЗОШ 1-11 ступенів встановлено, що сім»я займає житлову площу 15 кв.м., санітарний стан будинку незадовільний, вирішено, що в даній сім»ї відсутні належні умови для проживання неповнолітніх дітей.
Актом обстеження житлово-побутових умов сім"ї ОСОБА_3 від 17 серпня 2012 року за адресою: АДРЕСА_1, комісією в складі: секретаря Яхнівської сільської ради ОСОБА_7, дільничного інспектора Миронівського РВ ГУ МВС України в Київській області ОСОБА_8 та фахівця із соціальної роботи ОСОБА_9 встановлено, що санітарно-гігієнічні та житлово-побутові умови знаходяться в незадовільному стані, вирішено надати термін 7 днів для покращення санітарно-гігієнічних умов.
27 серпня 2012 року комісією в складі фахівця із соціальної роботи ОСОБА_9, секретаря Яхнівської сільської ради Миронівського району ОСОБА_7, сільського голови Яхнівської сільської ради Миронівського району Київської області Федоренка М.П. обстежено житлово-побутові умови сім»ї ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та складено акт за яким діти відповідачів проживають в незадовільних умовах, вихованням дітей в сім»ї не займаються. Вирішено направити неповнолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Миронівського районного центру соціально-психологічної реабілітації дітей на тимчасове перебування.
В судовому засіданні встановлено, що на час обстеження житлово-побутових умов відповідачів вони мешкали по АДРЕСА_2, будинок по АДРЕСА_1 був пошкоджений при пожежі.
Свідок ОСОБА_7, що працює на посаді секретаря Яхнівської сільської ради Миронівського району Київської області, суду показала, що обстеження житлово-побутових умов сім»ї ОСОБА_3 та ОСОБА_2 проводилось за адресою їх місця проживання: АДРЕСА_2. В актах обстеження житлово-побутових умов проживання помилково зазначена адреса: АДРЕСА_1, де сім»я проживала до пожежі, яка сталась у квітні 2008 року.
Свідок ОСОБА_9 також підтвердила, що житлово-побутові умови проживання сім»ї відповідачів обстежувались за адресою: АДРЕСА_2. Місце обстеження житлово-побутових умов за адресою: АДРЕСА_1, в актах, що складались за результатами обстежень, вказано помилково.
Покази даних свідків також підтвердив свідок ОСОБА_8, який працює дільничним інспектором Миронівського РВ ГУ МВС України в Київській області.
У суду немає підстав ставити під сумнів показання свідків і таких доказів суду не надано.
Малолітня ОСОБА_10 та неповнолітня ОСОБА_11 з 30 серпня 2012 року перебувають в Миронівському районному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей. За час їх перебування у вказаному закладі мати ОСОБА_3 відвідала їх один раз, життям та здоров»ям дітей не цікавилась, під час відвідування перебувала у нетверезому стані. Батько дітей ОСОБА_2 відвідував дітей 3 рази, життям та здоров»ям дітей не цікавився, під час відвідування перебував у нетверезому стані. Вказані обставини підтверджуються довідкою № 3, виданою 9 січня 2013 року Миронівським районним центром соціально-психологічної реабілітації дітей.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 перебувають на обліку у кабінеті лікаря-нарколога Миронівської ЦРЛ з діагнозом: синдром залежності від алкоголю, що підтверджується відповідними довідками, виданими 15 березня 2013 року Миронівською ЦРЛ.
У висновку органу опіки та піклування Миронівської РДА Київської області № 6/27-165 від 10 січня 2013 року орган опіки та піклування Миронівської районної державної адміністрації визнає за доцільне позбавити ОСОБА_3 та ОСОБА_2. батьківських прав відносно їх неповнолітніх дітей : доньок ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, мотивуючи такий висновок тим, що відповідачі безвідповідально відносяться до своїх батьківських обов»язків, не створили належних умов для проживання та виховання своїх неповнолітніх дітей.
Згідно п. 16 Постанови Пленуму ВСУ № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав»ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:
- не забезпечують необхідного харчування; медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Кожен із зазначених факторів має місце по відношення до неповнолітніх доньок відповідачів. Відповідачі, незважаючи на здійснення виховного впливу з боку органу опіки та піклування а також працівників центру соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді, самоусунулися від виховання дітей та їх утримання, не піклуються про здоров'я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток, свідомо нехтують своїми батьківськими обов'язками. Така поведінка батьків є винною по відношенню до доньок.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачі свідомо ухиляються від виконання своїх обов"язків по вихованню малолітніх дітей : доньок ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, і єдиним способом захисту прав та інтересів дітей є позбавлення їх батьків батьківських прав щодо них.
Вказаний захід є крайнім, проте єдиним для захисту прав дітей з урахуванням тих обставин, що відповідачі протягом тривалого терміну попереджалися про необхідність змінити ставлення до виховання дітей, їм надавались інформаційні, психологічні та психолого-педагогічні послуги, а також необхідна допомога, проте належних висновків вони не зробили, наданими послугами знехтували, позитивного результату у долі дітей не настало.
Згідно ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавлення батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
Оскільки неповнолітні діти не отримують від батьків грошової та іншої допомоги, аліменти підлягають примусовому стягненню.
Частиною 1 статті 184 Сімейного Кодексу України передбачено, що якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Вирішуючи питання про те, на чию користь підлягають стягненню аліменти, суд виходить наступного.
На даний час діти перебувають у державному закладі, яким є Миронівський районний центр соціально-психологічної реабілітації дітей.
Ст. 245 СК України передбачено, що в разі, якщо дитина постійно проживає у закладі охорони здоров»я, навчальному або іншому дитячому закладі, функції опікуна та піклувальника щодо неї покладаються на адміністрацію цих закладів.
Зважаючи на вказану правову норму, аліменти на утримання неповнолітніх дітей з відповідачів підлягають стягненню на користь дитячого закладу, в якому вони проживають.
З урахуванням викладеного, на підставі ст.ст. 150, 155, 164, 166 ч. 2, 167 ч. 5, 180, 182, 184, 193, 245 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 10, 11, 58, 59, 60, 61, 62, 209, 212, 215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
позов задоволити частково.
Позбавити громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, жителя села Яхни Миронівського району Київської області, батьківських прав відносно його неповнолітньої доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та малолітньої доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Позбавити громадянку України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_8, жительку села Яхни Миронівського району Київської області, батьківських прав відносно її неповнолітньої доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та малолітньої доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, жителя села Яхни Миронівського району Київської області, на користь Миронівського районного центру соціально-психологічної реабілітації дітей (р/р 35425006002573, код 34198412, МФО 821018, банк ГУ ДКСУ в Київській області) аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та малолітньої доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, в твердій грошовій сумі у розмірі 300 гривень на кожну дитину щомісячно і до повноліття дітей.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_8, жительки села Яхни Миронівського району Київської області, на користь Миронівського районного центру соціально-психологічної реабілітації дітей (р/р 35425006002573, код 34198412, МФО 821018, банк ГУ ДКСУ в Київській області) аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та малолітньої доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, в твердій грошовій сумі у розмірі 300 гривень на кожну дитину щомісячно і до повноліття дітей.
Аліменти стягувати, починаючи з 28 січня 2013 року.
Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Миронівський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення, особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, у десятиденний строк з дня отримання копії рішення.
Суддя підпис Л.О. Капшук
Згідно з оригіналом.
Суддя Л.О.Капшук
Суд | Миронівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2013 |
Оприлюднено | 28.12.2015 |
Номер документу | 30667885 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миронівський районний суд Київської області
Капшук Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні