УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
УХВАЛА
Від "09" квітня 2013 р. Справа № 14/5007/1314-Б/12
За заявою Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області (м.Андрушівка)
До боржника Фермерського господарства "Благодар" (с.Миньківці, Андрушівський район, Житомирська область)
про визнання банкрутом
Суддя Костриця О.О.
В засіданні суду прийняли участь:
від заявника: Козак Г.М. дор.№134/01 від 09.01.2013р.
від боржника: не з'явився
Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області (м.Андрушівка) звернулося до господарського суду Житомирської області з заявою про порушення справи про банкрутство Фермерського господарства "Благодар" (с.Миньківці, Андрушівський район, Житомирська область) на підставі ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Заява обгрунтована тим, що боржник має заборгованість у розмірі 6605,16 грн., з яких: 1647,59 грн. заборгованості по страхових внесках нарахованих на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; 2983,23 грн. заборгованості по несплачених штрафних санкціях; 1974,34 грн. пені, а також тим, що боржник припинив свою підприємницьку діяльність і відсутній за його місцезнаходженням.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 26.11.2012р. порушено провадження у справі про банкрутство Фермерського господарства "Благодар" (с.Миньківці, Андрушівський район, Житомирська область), призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 10.12.2012р. та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 19.03.2013р. призначено засідання суду на 09.04.2013р., зобов'язано заявника та боржника вчинити певні дії по справі.
08.04.2013р. на адресу суду від державного реєстратора Андрушівської районної державної адміністрації надійшла реєстраційна справа Фермерського господарства "Благодар" (13440, Житомирська область, Андрушівський район, с.Миньківці, вул.Левицького,44, ідентифікаційний код - 32784310).
Судом встановлено, що ухвала суду від 19.03.2013р., яка була направлена на адресу боржника, повернулась до суду, з відміткою листоноші: "За закінченням терміну зберігання".
Представник заявника в засіданні суду заяву про порушення справи про банкрутство підтримала у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника ініціюючого кредитора, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що провадження у даній справі підлягає припиненню, з огляду на наступне.
Як зазначалося вище, ініціюючий кредитор подав заяву про порушення справи про банкрутство боржника та визнання його банкрутом за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у зв'язку з наявністю непогашеної заборгованості у сумі 6605,16грн., припиненням підприємницької діяльності боржником та відсутністю боржника за його місцезнаходженням.
З 19.01.2013 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22 грудня 2011 року № 4212-VI.
Відповідно до п.40 інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про Закон України" Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011р. №4212-VI) від 28.03.2013р. №01-06/606/2013, норми нової редакції Закону у справах про банкрутство відсутнього боржника не застосовуються, оскільки процедура банкрутства такого боржника цією редакцією Закону не передбачена. Тому заява (заяви) про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника, подана (подані) до 19.01.2013, розглядаються за правилами попередньої редакції Закону.
З огляду на це, при вирішення судом даної справи застосовуються положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року за № 2343-XII в редакції, яка була чинною до 18.01.2013 року включно.
Статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", передбачено, що у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Наведена норма передбачає, що заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі у випадку наявності будь-якої з підстав, передбачених статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Отже, приписами ч. 1 ст. 52 Закону визначено, що наявність спеціальних ознак відсутнього боржника носить альтернативний характер. Також, достатнім є підтвердження однієї з наведених спеціальних ознак (п. 104 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" від 18.12.2009р. за №15).
Відповідно до ст. 93 ЦК України, місцезнаходження юридичної особи визначається місцем ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Згідно із абз. 6 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Частиною 5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
Відповідно до частин 1, 3 ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Отже, належним доказом щодо відсутності боржника за юридичною адресою є запис в Єдиному державному реєстрі про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
В ході судового розгляду справи встановлено обставини відсутності керівних органів юридичної особи за її місцезнаходженням згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 13.07.2012р., згідно якої державним реєстратором до Єдиного державного реєстру було внесено запис про відсутність боржника за вказаною адресою (13440, Житомирська область, Андрушівський район, с.Міньківці, вул.Левицького, буд.14)(а.с.9-11).
Обставини неподання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством звітності підтверджено листом ДПІ в Андрушівському районі №2132/10/15-01 від 21.11.2012р. (а.с. 26), згідно якого боржник не подає звітність до податкового органу з 2010р.
Крім того, слід зазначити, що системний аналіз норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" свідчить про те, що загальними ознаками порушення провадження у справі про банкрутство, у тому числі відсутнього боржника є дотримання норм щодо безспірності кредиторських вимог до боржника.
За змістом абз. 8 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", безспірні вимоги кредиторів - вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Так, в підтвердження безспірності кредиторських вимог до боржника ініціюючими кредиторами подано до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство копію постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2008р. у справі №2-а-3452/08, виконавчого листа адміністративного суду, постанови ДВС Андрушівського РУЮ про повернення виконавчого документа (а.с.21-22, 106-107)
Як вбачається із матеріалів справи, вищезазначений виконавчий лист був пред'явлений ініціюючим кредитором до ДВС для примусового виконання. Разом з тим, заборгованість по даним виконавчим листам не сплачена .
Дані докази розцінюються господарським судом як наявність безспірного боргу, існування якого є обов'язковою умовою порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника.
За наявності вищезазначених умов, наявні підстави порушення справи про банкрутство такого боржника за спрощеною процедурою, яка передбачена ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Разом з тим, слід зазначити, що згаданою вище ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що господарський суд виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора за згодою останнього, а за клопотанням ліквідатора у разі виявлення ним майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, господарський суд може винести ухвалу про припинення процедури ліквідації, передбаченої цією статтею, і переходу до загальних судових процедур у справі про банкрутство, передбачених цим Законом.
При цьому ч. 4 ст.205 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкт господарювання може бути оголошений за рішенням суду банкрутом у разі неспроможності через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів.
Системний аналіз положень ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ст. 205 Господарського кодексу України вказує на те, що незалежно від наявності підстав для порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою банкрутом може визнаватись суб'єкт підприємництва лише за умови недостатності його майна для задоволення вимог кредиторів. Саме з цих міркувань у ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено перехід до загальних судових процедур у справі про банкрутство. Однак такий перехід можливий за заявою ліквідатора, який може бути призначений лише при визнанні боржника банкрутом.
Слід зазначити, що ініціюючий кредитор не подав до господарського суду клопотання щодо кандидатури на призначення арбітражного керуючого (ліквідатора) по даній справі.
При цьому, необхідно зазначити, що перехід до загальних процедур банкрутства, з ініціативи ініціюючого кредитора не є можливим, оскільки кредитор не призначався господарським судом ліквідатором боржника.
У матеріалах справи знаходиться лист інспекції по Держтехнагляду №5 від 04.03.2013р., згідно якого вбачається, що за боржником зареєстровано чотири сільськогосподарські техніки (а.с.101).
Тоді як, 20.11.2012р. при примусовому виконанні виконавчого листа про стягнення з СФГ "Благодар" 6605,16 грн. боргу на користь УПФУ в Андрушівському районі, державним виконавцем ДВС Андрушівського РУЮ Данилюком Р.П. одноособово, за відсутності понятих, представників стягувача та боржника, було складено акт (а.с. 21), яким, встановлено, що підприємство не функціонує, підприємницькою діяльністю не займається, кошти на розрахункові рахунки не надходять, власного майна немає.
На підставі вищезазначеного акту, цього ж числа, державним виконавцем ДВС Андрушівського РУЮ Данилюком Р.П. було винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві (а.с.20).
Пунктом 36 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство" визначено, що Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).
З огляду на зазначене, суд вважає, за необхідне провадження у справі припинити на підставі п.1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
У зв'язку з припиненням провадження у даній справі підлягає скасуванню дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою про порушення справи про банкрутство боржника від 26.11.2012р.
Керуючись ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , п.1-1 ст. 80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. Припинити провадження у справі №14/5007/1314-Б/12 про банкрутство Фермерського господарства "Благодар" (с.Миньківці, Андрушівський район, Житомирська область)
2. Скасувати дію мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою про порушення справи про банкрутство Фермерського господарства "Благодар" (с.Миньківці, Андрушівський район, Житомирська область) від 26.11.2012р.
3. Державному реєстратору Андрушівської районної державної адміністрації надіслати на адресу господарського суду довідку з ЄДР про внесення запису про судове рішення щодо припинення провадження у справі про банкрутство юридичної особи, згідно запиту.
Ухвала господарського суду набирає законної сили в установленому законом порядку.
Суддя Костриця О.О.
1 - у справу,
2 - ініціююч. кредитору ( реком.)
3 - боржнику ( реком. з повідомленням)
4 - Відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції в Житомирській області
5 - державному реєстратору Андрушівської РДА разом із запитом (реком. з повідомленням)
6 - ВДВСАндрушівського РДА (реком. з повідомленням)
7-ДПІ в Андрушівському районі (реком.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2013 |
Оприлюднено | 16.04.2013 |
Номер документу | 30670293 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Костриця О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні