Рішення
від 01.04.2013 по справі 905/2066/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

01.04.13 р. Справа № 905/2066/13

Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.

при секретарі судового засідання Новіковій В.Р.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом товариство з обмеженою відповідальністю «Клумба», м.Донецьк

до відповідача Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку

про визнання права власності на будівлю ГСМ літ.Г-1 загальною площею 319,50 кв.м., розташовану за адресою: Донецька область, м.Донецьк, пр.Миру, 44 та забов'язання Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку провести державну реєстрацію права власності.

За участю представників сторін:

від позивача: Бриганцев В.В. - довіреність

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Клумба», м.Донецьк звернулось із позовом до реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку про визнання права власності на будівлю ГСМ літ.Г-1 загальною площею 319,50 кв.м., розташовану за адресою: Донецька область, м.Донецьк, пр.Миру, 44 та забов'язання Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку провести державну реєстрацію права власності.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що за результатами проведення прилюдних торгів по реалізації нерухомого арештованого майна, що є власністю ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» він став переможцем та придбав нерухоме майно, а саме: будівлю ГСМ літ.Г-1 загальною площею 319,50 кв.м, розташовану за адресою: Донецька область, м.Донецьк, пр.Миру, 44. Однак, відповідач відмовив в проведенні державної реєстрації зазначеного майна, в зв'язку із чим позивач вимушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права.

Ухвалою від 25.03.2013р. порушено провадження у справі №905/2066/13, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії. Разом з тим, з метою дослідження обставин, які необхідні для повного, об'єктивного та всебічного розгляду спору, господарським судом в порядку ст..30 ГПК України викликалась в судове засідання посадова особа відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку для надання пояснень стосовно порядку реалізації майна Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в межах зведеного виконавчого провадження, порушеного у відношенні вказаного боржника.

До канцелярії господарського суду Донецької області від відповідача надійшли письмові пояснення, відповідно до яких зазначає, що відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку є структурним підрозділом територіального органу Міністерства юстиції України, а тому вважає себе неналежним відповідачем та просить розгляд справи проводити без участі представника.

Від відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відділу.

Зважаючи на достатність представлених документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.

Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

На примусовому виконанні у відділі державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку перебувало зведене виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчих документів про стягнення з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» суми боргу.

В зв'язку із невиконанням у добровільному порядку рішень суду ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», відділом державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку накладено арешт на грошові кошти та майно підприємства.

З метою реалізації майна боржника відділом державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку було замовлено у КП «Бюро технічної інвентаризації» виготовлення технічних паспортів на будівлю ГСМ (гаражі) інвентарний номер 15, загальною площею 320кв.м.,за адресою: м.Донецьк, пр-т.Миру 44, які відповідно до листів №1-655 від 18.12.12р. та № 10/1357 від 18.12.12р. ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» знаходяться на балансі останнього. Документи, які підтверджують право власності на вищезазначене майно у боржника відсутні.

Також, в вищенаведених листах підприємство - боржник зазначає, що в зв'язку із невикористанням будівлі гаража (ГСМ) у виробничій діяльності підприємства не заперечує проти реалізації будівлі гаражу.

За результатами прилюдних торгів, які відбувались в Донецькій філії ТОВ «Укрспецторг групп», переможцем стало товариство з обмеженою відповідальністю «Клумба», яке придбало нерухоме майно, лот №1, а саме: будівлю ГСМ літ.Г-1 загальною площею 319,50 кв.м, розташовану за адресою: Донецька область, м.Донецьк, пр.Миру, 44, вартість якого складає 103000,00грн., про що свідчить протокол проведення прилюдних торгів №05-0449/13(А) від 01.03.2013р.

01.03.2013р. заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції на підставі протоколу №05-0449/13 (А) - лот №1 від 01.03.2013р. про проведення прилюдних торгів по реалізації нерухомого майна за адресою: м.Донецьк вул..50 річчя СРСР, 100 видано акт. Зазначений акт є підставою для видачі нотаріусом покупцеві свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів.

Листом від 04.03.2013р. №3 позивач звернувся до відповідача з вимогою зареєструвати право власності на будівлю ГСМ, яке знаходиться по пр.Миру,44 в м.Донецьку за ТОВ «Клумба».

Листом від 06.03.2013р. №749/03.3-08 відповідач відмовив в проведенні держаної реєстрації в зв'язку із недотриманням позивачем вимог ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Статтею 41 Конституції України та статтею 321 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до частини 1 статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Частиною 1 статті 317 Цивільного кодексу України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь - які дії, які не суперечать закону (ч.1, 2 статті 319 Цивільного кодексу України).

Відсутність можливості зареєструвати майно позбавляє позивач можливості реалізації свого права.

Частиною 2 ст. 16 Цивільного кодексу України передбачений такий спосіб захисту цивільних прав та інтересів як визнання права.

Право власності вважається набутим правомірно, також якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом (ст. 238 ЦК України).

Отже, в даному випадку, підтвердження в суді права власності, що складає предмет спору, здійснюється, зокрема, шляхом підтвердження фактів, що свідчать про володіння спірним майном на праві власності та правомірність його набуття.

В матеріалах справи наявні копії листів ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», з яких вбачається, що спірне майно перебувало у власності останнього. Відповідно до протоколу №05-0449/13 (А) - Лот № 1 проведення прилюдних торгів по реалізації нерухомого арештованого майна, що є власністю ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» переможцем прилюдних торгів стало ТОВ «Клумба».

За приписами ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, що засвідчує його право власності.

Як вбачається із матеріалів справи та пояснень представника позивача, присутнього у судовому засіданні придбавши будівлю ГСМ літ.Г-1 загальною площею 319,50 кв.м на прилюдних торгах з реалізації нерухомого арештованого майна, що є власністю ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» та сплативши за майно його вартість, позивач став добросовісним набувачем спірного майна.

Відповідно до приписів ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна із сторін повинна довести ті обставини справи на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

За умовами ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 36 Господарського процесуального кодексу України письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Як зазначалось вище, обов'язок доказування відповідно до вимог ст.33 Господарського процесуального кодексу України покладається на сторони.

З огляду на вищенаведене позовні вимоги позивача про визнання права власності на спірне майно підлягають задоволенню.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 р. «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».

Згідно із статями 3, 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Державна реєстрація прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.

Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. У статті 19 цього Закону визначено перелік документів необхідних для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Цим Законом встановлено повноваження органу державної реєстрації прав провести державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовити у їх реєстрації.

Делеговані державою повноваження орган державної реєстрації реалізує за наявності сукупності певних юридичних фактів, на підставі яких приймається рішення про проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно або відмову у державній реєстрації.

Таким чином, виходячи з результатів розгляду позовних вимог в частині визнання за позивачем права власності на спірне майно, беручі до уваги встановлені Законом порядок та підстави проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та повноважень органу реєстрації під час вирішення відповідних питань, позов товариства з обмеженою відповідальністю «Клумба», м.Донецьк в частині забов'язання Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку провести державну реєстрацію права власності підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на позивача відповідно до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 1, 22, 32, 33,35, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

В И Р I Ш И В :

Позовні вимоги товариство з обмеженою відповідальністю «Клумба», м.Донецьк до Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку про визнання права власності на будівлю ГСМ літ.Г-1 загальною площею 319,50 кв.м., розташовану за адресою: Донецька область, м.Донецьк, пр.Миру, 44 та забов'язання Реєстраційної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку провести державну реєстрацію права власності - задовольнити.

Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю «Клумба», м.Донецьк (83110, Донецька область, м.Донецьк, вул..Раздольна,б.40, кв.40, ЄДРПОУ 35485174) право власності на будівлю ГСМ (гаражі) літ.Г-1 загальною площею 319,50 кв.м., розташовану за адресою: Донецька область, м.Донецьк, пр.Миру, 44.

Зобов'язати Реєстраційну службу Ворошиловського районного управління юстиції у м.Донецьку (83086, Донецька область, м.Донецьк, вул..Донецька,39) провести державну реєстрацію права власності на будівлю ГСМ (гаражі) літ.Г-1 загальною площею 319,50 кв.м., розташовану за адресою: Донецька область, м.Донецьк, пр.Миру, 44 за товариством з обмеженою відповідальністю «Клумба», м.Донецьк (83110, Донецька область, м.Донецьк, вул..Раздольна,б.40, кв.40, ЄДРПОУ 35485174).

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Гриник М.М.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення01.04.2013
Оприлюднено18.04.2013
Номер документу30752114
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2066/13

Рішення від 01.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

Ухвала від 25.03.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гриник М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні