Рішення
від 15.04.2013 по справі 910/1610/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/1610/13 15.04.13

За позовом Публічного акціонерного товариства «Київенерго»

до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Козачка»

про стягнення заборгованості

Суддя Самсін Р.І.

Представники сторін:

від позивача: Іващенко О.В. (довіреність № 91/2012/12/09-1 від 04.12.2012р.);

від відповідача: Пархоменко В.К. голова правління;

В судовому засіданні 15.04.2013р. у відповідності до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Київенерго» (надалі ПАТ «Київенерго», позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Козачка» (надалі ОСББ «Козачка», відповідач) 17 003, 95 грн. боргу за спожиту теплову енергію, 242, 21 грн. інфляційної складової боргу, 3% річних сумою 740, 59 грн..

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що за відповідачем згідно укладеного договору № 8231003 від 01.05.2009р. рахується заборгованість по оплаті за використану теплову енергію, яка станом на 01.01.2013р. становила 17 003, 95 грн.. З посиланням на положення договору, керуючись нормами Цивільного кодексу, враховуючи допущене прострочення в оплаті, позивачем заявлені до стягнення в судовому порядку сума боргу, 3% річних та інфляційні збитки.

Відповідач надав заперечення на позов у яких просив відхилити вимогу ПАТ «Київенерго» про стягнення заборгованості, оскільки згідно ст. 32 «Про житлово-комунальне господарство» різниця між нарахуванням і сплатою згідно тарифів є боргом не ОСББ «Козачка», а Київської міської державної адміністрації.

Розглянувши подані документи, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

01 травня 2009р. між АЕК «Київенерго» та ОСББ «Козачка» укладено договір № 8231003 на постачання теплової енергії у гарячій воді, предмет якого визначений у розділі 1 договору згідно з яким постачальник зобовязувався виробити та поставити теплову енергію споживачу для потреб опалення та гарячого водопостачання, а споживач (відповідач у справі) зобовязувався отримати її та оплатити відповідно до умов викладених в договорі.

Згідно з п. 2.2.1. договору постачальник зобов'язується безперебійно постачати теплову енергію у вигляді гарячої води на межу балансової належності із споживачем (додатки 3, 4) для потреб опалення в період опалювального сезону; для гарячого водопостачання - протягом року згідно із заявленими споживачем величинами приєднаного теплового навантаження зазначеними в додатку № 1, вартість якої згідно з п. 2.3.1 договору споживач зобов'язаний своєчасно сплачувати в терміни та за тарифами зазначеними в додатку № 2.

Відповідно до п.10 додатку № 2 до договору споживач щомісячно забезпечує не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, оплату коштів від населення за фактично спожиту теплову енергію на транзитний рахунок ГІОЦ КМДА; до 25 числа поточного місяця, сплачує вартість теплової енергії, яка використовується орендарями, на рахунок постачальника згідно з його розрахунком. Строки сплати за фактично спожиту теплову енергію передбачені п. 10 додатку № 2 (Тарифи та порядок розрахунків), і такі відповідачем у відношенні суми боргу що виник за період з 01.01.2010р. по 01.01.2013р. порушені.

Договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 01.06.2010 року (п. 4.1. договору). За п. 4.3 договору, договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії не буде письмово заявлено однією із сторін про його припинення. Доказів припинення договору в установленому порядку суду не надано.

Поданим позивачем розрахунком, що проведений у відповідності з умовами договору на підставі зазначених даних облікових карток (табуляграм) стверджується факт поставки позивачем відповідачу протягом спірного періоду за договором теплової енергії на суму 45 725, 58 грн. (в т.ч. ПДВ), а також факт користування відповідачем цією тепловою енергію та наявності заборгованості у останнього перед позивачем за спожиту теплову енергію, та при наявній переплаті на 01.01.2010 - 656, 93 грн. та зарахованої оплати в сумі 28 064, 70 грн. в погашення боргу, який станом на час вирішення спору складає 17 003, 95 грн..

Виникнення вказаної суми заборгованості обумовлено обліком заборгованості, що ведеться ПАТ «Київенерго» у відповідності з положеннями договору, при погоджених умовах щодо строків оплати теплової енергії, яка була спожита у відповідному періоді.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно частини 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

У відповідності з положеннями частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частинами 6, 7 статті 276 Господарського кодексу України встановлено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторін можуть застосовуватися планові платежі з наступним перерахунком або оплата, що провадиться за фактично відпущену енергію.

З урахуванням умов договору (додаток № 2) строки сплати вартості спожитої теплової енергії у відношенні заборгованості по якій виник спір у даній справі, з боку відповідача були порушені, що є підставою для задоволення вимог про стягнення суми основного боргу в розмірі 17 003, 95 грн., що виник в періоді з 01.01.2010р. по 01.01.2013р. (при врахуванні часткової сплати).

Заперечення відповідача викладені ним письмово суд приймає, внаслідок чого відзначається про наявність неузгодженостей при недосконалості врегулювання питання застосування встановлених тарифів та проведення перерахунків з населенням, однак зазначені обставини не звільняють суд від розгляду спору, який виник між сторонами у відповідності з умовами договору по факту його виконання.

При цьому, суд враховує доводи відповідача з приводу проведення ним розрахунків за договором за рахунок коштів що надходять від мешканців, однак стороною договору укладеного з позивачем є ОСББ «Козачка», а суми платежів, які надходили у відповідному періоді спрямовувались на погашення поточного платежу та через неповну їх сплату поступово утворювався борг юридичної особи при погоджених строках оплати згідно обсягів споживання, який, в разі відповідної переплати відповідною сумою погашався. (розрахунок основного боргу з відображенням надходження коштів за спожиту теплоенергію, що ведеться по номеру особового рахунку № 8231003 залучений до матеріалів справи).

Діючим законодавством України передбачено надання малозабезпеченим громадянам пільг та субсидій на оплату комунальних послуг, однак в даному випадку, позивач в розрахунках до споживачів послуг не виставляє суми пільг, субсидій та різницю в тарифах, оскільки відшкодування відбувається за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги встановлений ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до якої у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Відповідно до ст. 31 вказаного Закону та ст. 9 Закону України «Про ціни і ціноутворення» відшкодування різниці в тарифах виробникам/виконавцям послуг відбувається за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

Вирішення відповідачем питання щодо отримання з державного бюджету коштів для покриття різниці в тарифах на теплову енергію не є умовою для настання строку розрахунків за договором укладеним з позивачем, відповідно зазначені обставини не впливають на розгляд вимог позивача у даній справі.

Жодних належних доказів, що договір з боку позивача не виконувався, або ж теплова енергія яка постачалась у гарячій воді не підлягає оплаті, що споживання теплової енергії при відповідних обставинах є безоплатним для відповідача, суду не представлено, матеріали справи свідчать про зворотнє.

Враховуючи заперечення відповідача з приводу неправомірного нарахування вартості теплової енергії що споживається відповідачем згідно укладеного договору № 8231003, суд враховує положення договору, зокрема п. 8 додатку № 2 «Тарифи та порядок розрахунків», згідно з якими у разі відсутності у споживача будинкових комерційних приладів обліку, кількість спожитої ним теплової енергії в розрахунковому періоді визначається: - на опалення - як множення кількості годин споживання теплової енергії за місяць на величину годинного теплового навантаження, зазначеного в додатках 1, 6, 7 з урахуванням середньомісячної температури теплоносія; - на гаряче водопостачання - як множення кількості діб споживання за місяць на величину добового теплового навантаження, зазначеного в додатках 1, 6, 7 з урахуванням середньомісячної температури теплоносія.

Таким чином, представлені до матеріалів справи табуляграми, в даному випадку є підставою для нарахування плати згідно з умовами договору № 8231003, оскільки містять дані з яких визначається кількість спожитої теплової енергії на потреби гарячого водопостачання - розрахунково відповідно до договірного теплового навантаження на гаряче водопостачання з урахуванням фактичного часу споживання теплової енергії. Письмові пояснення ПАТ «Київенерго» з посиланням на Правила користування тепловою енергією (затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 1198 від 03.10.2007р.) з доданням розгорнутих довідок про нарахування за спірний період залучені до матеріалів справи, зареєстровані за вхідним суду № 06-37.2/4326 від 27.03.2013р..

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені законом або договором.

Положеннями статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З огляду на вищевикладене та наявність прострочення в перерахуванні коштів за споживання теплової енергії, суд погоджується з розрахунком суми інфляційних збитків у розмірі 242, 21 грн., та з розрахунком 3% річних у розмірі 740, 59 грн. наданими позивачем і вважає такі обгрунтованими.

Заявлені позовні вимоги відповідачем не спростовані, відзиву на позов, доказів здійснення розрахунків з позивачем по договору № 8231003 від 01.05.2009р. у відповідності з положеннями та у строки встановлені договором, суду не представлено, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Судові витрати позивача про сплату судового збору у розмірі 1 720, 50 грн. відповідно до положень статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Козачка» (03118, м. Київ, вул. Козацька 67-Б, ідент. код 35839764) на користь Публічного акціонерного товариства «Київенерго» (на рахунок 26000306201 у Головному управлінні по м. Києву та Київській області ВАТ «Ощадбанк» МФО 322669, ідент. код юрид. особи 00131305) 17003,95 грн. (сімнадцять тисяч три гривні 95 копійок) боргу за спожиту теплову енергію, 242, 21 грн. (двісті сорок дві гривні 21 копійку) інфляційної складової боргу, 740, 59 грн. (сімсот сорок гривень 59 копійок) 3% річних, 1 720, 50 грн. (одну тисячу сімсот двадцять гривень 50 копійок) судових витрат.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

дата підписання рішення 18.04.2013

Суддя Р.І. Самсін

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.04.2013
Оприлюднено18.04.2013
Номер документу30756642
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/1610/13

Ухвала від 18.09.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гулевець О.В.

Ухвала від 03.09.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гулевець О.В.

Ухвала від 23.08.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гулевець О.В.

Рішення від 15.04.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Ухвала від 29.01.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні