cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.04.13 Справа №914/720/13-г
за позовом: Управління майном спільної власності Львівської обласної ради, м.Львів
до відповідача: Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям», м.Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Комунальне підприємство Львівської обласної ради «Нерухомість та майно», м. Львів
про розірвання договору оренди, стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 3' 846,49 грн. та виселення із займаних приміщень.
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Романів В.Я.
Представники:
від позивача: Кисельова І.М. (дов.№59 від 14.01.2013р.);
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Огнівенко П.П. (дов.№б/н від 04.02.2013 р.).
На розгляд господарського суду Львівської області Управління майном спільної власності Львівської обласної ради подано позов до Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» про розірвання договору оренди від 15.05.2008р. №43/08, укладеного між управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради та Громадською організацією «Фонд допомоги одиноким людям»; стягнення з Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» за договором оренди від 15.05.2008р. №43/08 заборгованості з орендної плати станом на 01.01.2013р. у розмірі 3' 846,49 грн. на користь балансоутримувача - Комунального підприємства Львівської обласної ради «Нерухомість та майно»; виселення Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» із займаних приміщень загальною плащею 19,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Винниченка,8.
Ухвалою суду від 20.02.2013р. порушено провадження у справі, яку призначено до розгляду на 12.03.2013р. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
26.03.2013р. позивачем через канцелярію суду подано заяву про збільшення розміру позовних вимог з доказами направлення її копії відповідачу. Відповідно до даної заяви позивач просить стягнути з Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» за договором оренди від 15.05.2008р. №43/08 заборгованості з орендної плати станом на 25.03.2013р. у розмірі 4' 806,34 грн. на користь балансоутримувача - Комунального підприємства Львівської обласної ради «Нерухомість та майно».
08.04.2013р. позивач через канцелярію суду подав заяву про зміну предмету позову з доказами направлення її копії відповідачу, у якій просить частково змінити позовні вимоги, зокрема, позовну вимогу про виселення Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» із займаних приміщень загальною площею 19,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Винниченка,8 змінити на вимогу про зобов'язання Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» повернути за актом приймання-передачі балансоутримувачу - комунальному підприємству Львівської обласної ради «Нерухомість та майно» нежитлові приміщення загальною площею 19,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Винниченка,8.
У судовому засіданні 18.04.2013р. представник позивача позовні вимоги з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог та зміну позовних вимог підтримав з підстав, викладених у них, просить суд позовні вимоги задоволити повністю.
У судові засідання 12.03.2013р., 26.03.2013р., 09.04.2013р. та 18.04.2013р. відповідач не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, відзиву на позовну заяву не подав, тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача та за відсутності відзиву на позов, в порядку статті 75 ГПК України, за наявними у справі доказами.
Третя особа у судовому засіданні 18.04.2013р. позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у письмових поясненнях, просить їх задоволити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
15.05.2008р. між Управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради (орендодавець) та Громадською організацією «Фонд допомоги одиноким людям» (орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад області №43/08 (надалі - договір), відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі наказу управління ресурсів від 15.05.2008р. №54-н передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення, що знаходиться на балансі комунального підприємства Львівської обласної ради «Нерухомість та майно» (далі - балансоутримувач), загальною площею 19,3 кв.м., розміщене за адресою: м.Львів, вул.Винниченка, 8 відповідно до акту приймання-передачі нежитлових приміщень. Вартість об'єкта оренди визначена станом на 31.12.2007р. і становить 63' 440,грн. без ПДВ згідно із звітом про незалежну (експертну) оцінку, затвердженим наказом Управління майном спільної власності обласної ради від 04.03.4007р. №13-о. договір вважається укладеним з моменту досягнення сторонами домовленості з усіх його істотних умов і підписання ними тексту договору. Початок перебігу терміну дії договору та настання обов'язку сплати орендарем орендної плати починається з дати підписання сторонами акту приймання-передачі майна (п.2.1 договору). 15.05.2008р. було складено відповідний акт приймання-передачі нежитлового приміщення.
Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається Львівська обласна рада (п.2.2 договору). Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців і він діє від 15.05.2008р. до 14.04.2011р. включно. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які передбачені договором.
Згідно п.2.3 договору у разі припинення договору майно повертається орендарем комунальному підприємству Львівської обласної ради «Нерухомість та майно» за актом приймання-передачі.
Розмір орендної плати за об'єкт оренди встановлюється відповідно до наказу управління від 15.05.2008р. №54-н і становить 192,63 грн. без ПДВ за травень 2008р. Сума ПДВ становить 38.53 грн. Розмір орендної плати коригується щомісячно на відповідний індекс інфляції. В інших випадках розмір орендної плати переглядається тільки за згодою сторін або за рішенням суду (п.3.2 договору). Відповідно до п.3.3 договору встановлену орендну плату за користування об'єктом оренди в поточному місяці орендар зобов'язується перерахувати не пізніше 25 числа поточного місяця на розрахунковий рахунок балансоутримувача.
У пункті 3.5 договору сторони визначили, що за несвоєчасну сплату орендної плати стягується пеня в розмірі подвійної ставки НБУ за кожний день прострочення. Несплата орендної плати в повному обсязі протягом трьох місяців від дня закінчення строку платежу є підставою для дострокового розірвання договору. Несплата плати за відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю в повному обсязі протягом одного місяця від дня закінчення строку платежу є підставою для дострокового розірвання договору.
За ініціативою однієї із сторін договір може бути розірвано рішенням суду у випадках, передбачених чинним законодавством (п.8.4 договору).
08.08.2012р. орендодавець надіслав орендарю претензію з вимогою погасити заборгованість по орендній платі за сім місяців, що станом на 01.08.2012р. становить 2'249,94 грн.
14.09.2012р. орендодавець надіслав орендарю претензію про дострокове розірвання договору оренди та стягнення заборгованості по орендній платі за вісім місяців, що станом на 01.09.2012р. становить 2'569,89 грн.
Зазначені претензії залишені відповідачем без відповіді.
Станом на день прийняття рішення докази повернення об'єкта оренди, зокрема, підписання акту здачі-приймання та сплати заборгованості по орендній платі відсутні.
При прийняття рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст.287 ГК України орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, яке є у комунальній власності.
Згідно з п.п. 1.3.1 Положення про управління майном спільної власності Львівської обласної ради, затвердженого рішення Львівської обласної ради від 23.06.2006р. №33, управління є правонаступником Відділу з питань майна комунальної власності облдержадміністрації в частині повноважень щодо управління майном спільної власності територіальних громад області, в тому числі як засновника підприємств, установ, організацій спільної власності, а також громадських товариств, у статутних фондах яких є частка спільної власності. Відповідно до п.1.2 зазначеного Положення управління є юридичною особою, має самостійний баланс, відокремлене майно, бюджетні та інші рахунки, печатку, штамп, бланки, може набувати майнові і немайнові права та обов'язки, виступати позивачем і відповідачем у суді. З огляду на це, Управління майном спільної власності Львівської обласної ради є органом, уповноваженим місцевою радою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст.286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. У статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Згідно з ст.526 ЦК України та ст.193 ГК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином згідно умов договору та актів цивільного законодавства, а при відсутності таких вказівок - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості відповідача зі сплати орендної плати за договором у розмірі 4' 806,34 грн. за період з 01.01.2012р. по 01.04.2013р. (розрахунок міститься у матеріалах справи), а тому вимога позивач про стягнення такої заборгованості є підставною.
Згідно з ч.2 ст.291 ГК України та ч.2 ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено, приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря), банкрутства орендаря, загибелі об'єкта оренди, ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендодавцем. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України (ч.3 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
Частина 3 статті 291 ГК України визначає, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених ЦК України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому ст.188 ГК України.
Згідно ч.1 ст.782 ЦК України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Відповідно до ч.1 ст.785 ЦК України та ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Вищий Господарський суд України у Інформаційному листі від 13.07.2012
№01-06/908/2012 звертає увагу на наступне. Визначена ст.782 Цивільного кодексу України можливість розірвати договір найму шляхом відмови від договору в позасудовому порядку є правом, а не обов'язком наймодавця. Право наймодавця на відмову від договору найму, передбачене ч.1 ст.782 ЦК України, не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою розірвати договір у разі несплати наймачем (орендарем) платежів, якщо вбачається істотне порушення умов договору. Якщо орендоване майно є комунальним, то на спірні правовідносини поширюється також дія Закону України "Про оренду державного та комунального майна", згідно з ч.3 ст.26 якого підставою для дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду може бути невиконання сторонами своїх зобов'язань. При цьому названа норма застосовується з урахуванням загальних положень ГК України та ЦК України. Істотне порушення орендарем (наймачем) такої умови договору оренди державного (комунального) майна, як внесення орендної плати є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання договору оренди в судовому порядку та повернення орендованого майна орендодавцю (наймодавцю). Норми статті 188 ГК України та статті 11 Господарського процессуального кодексу України не позбавляють сторону договору права на безпосереднє звернення до суду з вимогою про розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору.
Таким чином, оскільки відповідач не виконує умови договору і не сплачує орендну плату протягом 13 місяців, вимоги позивача є правомірними і підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.4-3 та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України).
Відповідно до п.2.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
Зважаючи на зазначене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Отже, судовий збір, сплачений позивачем, підлягає стягненню з відповідача у повному обсязі.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Частина 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» встановлює, що за подання позовних заяв майнового характеру до господарського суду ставка судового збору становить 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат; за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
У пунктах 2.2 та 2.11 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу» №7 від 21.02.2013р. зазначено, що до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Подання до господарського суду таких заяв оплачується судовим збором згідно з підпунктом 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір». При цьому, якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.
У позовній заяві міститься одна майнова вимога та дві вимоги немайнового характеру. Натомість позивач оплатив судовий збір тільки за майнову вимогу та одну вимогу немайнового характеру. Відповідно до п.2.23 зазначеної постанови Пленуму ВГСУ якщо факт недоплати судового збору з'ясовано господарським судом у процесі розгляду прийнятої заяви, суд стягує належну суму судового збору за результатами вирішення спору з урахуванням приписів частин першої-четвертої статті 49 ГПК України. Таким чином недоплачену суму судового збору слід стягнути з відповідача на користь державного бюджету України.
На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст.19,26,27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст.ст.526,782,785 Цивільного кодексу України, ст.ст.188,193,283,286,287,291 Господарського кодексу України та ст.ст. 3, 12, 33, 34, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Розірвати договір оренди від 15.05.2008р. №43/08, укладений між Управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради (79008, м.Львів, вул.Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 25255072) та Громадською організацією «Фонд допомоги одиноким людям» (79058, м.Львів, вул.Ставова,7, код ЄДРПОУ 26361020).
3. Стягнути з Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» (79058, м.Львів, вул.Ставова,7, код ЄДРПОУ 26361020) на користь балансоутримувача - Комунального підприємства Львівської обласної ради «Нерухомість та майно» (79008, м.Львів, вул. Винниченка,8, код ЄДРПОУ 33358550 ) 4' 806,34 грн. заборгованості з орендної плати.
4. Зобов'язати Громадську організацію «Фонд допомоги одиноким людям» повернути за актом приймання-передачі балансоутримувачу - комунальному підприємству Львівської обласної ради «Нерухомість та майно» нежитлові приміщення загальною площею 19,3 кв.м., які знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Винниченка,8.
5. Стягнути з Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» (79058, м.Львів, вул.Ставова,7, код ЄДРПОУ 26361020) на користь Управління майном спільної власності Львівської обласної ради (79008, м.Львів, вул.Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 25255072) 2'867,50 грн. сплаченого судового збору.
6. Стягнути з Громадської організації «Фонд допомоги одиноким людям» (79058, м.Львів, вул.Ставова,7, код ЄДРПОУ 26361020) на користь державного бюджету України 1'147 ,00 грн. судового збору.
7. Накази видати відповідно до ст.116 ГПК України.
В судовому засіданні 18.04.2013р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 18.04.2013р.
Суддя Яворський Б.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2013 |
Оприлюднено | 19.04.2013 |
Номер документу | 30778145 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Яворський Б.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні