ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 квітня 2013 року Справа № 913/621/13-г
Провадження №26пд/913/621/13-г
Суддя Єжова С.С., за участю секретаря судового засідання Антонової І.В., розглянувши матеріали справи за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганськвода", м.Луганськ
до Комунальної установи „Дитяча школа мистецтв №1 Стахановської міської ради Луганської області", м.Стаханов Луганської області
про викладення п.1 додаткової угоди від 18.01.2013 до договору на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 01.01.2010 №711/3 про викладення п.5.9 договору в редакції позивача
в присутності представників сторін:
від позивача - заступник начальника юридичного відділу Шепіль Ю.М., довіреність №200 від 01.07.2012;
від відповідача - не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: заявлено вимогу про викладення п.1 додаткової угоди від 18.01.2013 до договору на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 01.01.2010 №711/3 про викладення п.5.9 договору в редакції позивача, а саме: „п.5.9. При відсутності приладів обліку стічних вод на системі каналізації, „Споживач" також сплачує „Постачальнику" за об'єми стічних вод, які утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та при здійсненні поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), які неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення „Споживач" або, через розташовані на території „Споживача" дощозбірники і колодязі, у мережі водовідведення „Постачальника". Розрахунок об'ємів поверхневих стічних вод, як при загальносплавній, так і при розподільній системі водовідведення, виконується згідно п. 4.10 - 4.13 Правил користування (зі змінами, внесеними Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.03.2012 № 131). Дані для розрахунку надає „Споживач".
Відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні 16.04.2013.
Згідно до п.п. 3.9.1, 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №16073437 місцезнаходженням відповідача є: вул.Леніна, б.7, м.Стаханов Луганської області. На вказану адресу господарський суд і надсилав поштову кореспонденцію.
Відповідно до п.3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ст. 17 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців").
Згідно з ст.18 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 №755-IV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю „Луганськвода" (позивач, постачальник) та Комунальною установою „Дитяча школа мистецтв №1 Стахановської міської ради Луганської області" (відповідач, споживач) 01.01.2010 був укладений договір на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення №711/3 (далі - договір), за умовами якого постачальник зобов'язується постачати споживачу питну воду та приймати від нього стічні води, а споживач своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання і водовідведення на умовах, визначених договором, та виконувати інші умови даного договору (п.1.1).
Відповідно до п.1.2 договору в ході виконання договірних зобов'язань, сторони керуються умовами даного договору, а також Законом України „Про питну воду та питне водопостачання" від 10.01.2002, Законом України „Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 №1875-ІV, „Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України", затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (надалі Правила користування), „Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37 (надалі Правила приймання), місцевими Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації (надалі місцеві Правила приймання), „Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37 (надалі Інструкція), та іншими діючими нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини сторін за даним договором.
В розділі 5 договору сторони встановили умови про облік водопостачання та водовідведення, в т.ч. відповідно до п.5.9 договору при відсутності приладів обліку стічних вод при розподільній системі каналізації, у разі наявності у споживача функціонуючої зливної каналізації, споживач сплачує постачальнику за об'єм стічних вод, який скинуто в каналізаційні мережі в період дощів та сніготанення, який визначається у розмірі 20% від розрахункового обсягу стічних вод із загальної площі території споживача, згідно п.15.9 Правил користування, СНіП 2.04.03-85 та даних Гідрометцентру.
Як зазначив позивач, відповідно до ч.1 ст.7 Закону України „Про благоустрій населених пунктів" та п.4 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 №633, з метою запровадження єдиних підходів до визначення обсягів стічних вод, що утворюються на територіях населених пунктів внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення, наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.03.2012 №131, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.04.2012 за №557/20870, були затверджені зміни до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №936/15627.
Згідно цих змін, затверджених наказом №131, п.4.10 Правил №190 прийнятий у новій редакції та додані до нього п.4.11 - п.4.13.
Вказаними пунктами встановлений інший порядок визначення об'єму стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника.
Для приведення у відповідність умов договору до діючого законодавства України позивач склав додаткову угоду від 18.01.2013 та направив на адресу відповідача два екземпляра.
Відповідач листом №7 від 31.01.2013, який отриманий позивачем 05.02.2013 (а.с.16) повернув позивачу один екземпляр додаткової угоди та 2 екземпляри протоколу розбіжностей до додаткової угоди (а.с.20), в якому пропонував п.5.9 договору залишити в попередній редакції.
Позивач не погодився з запропонованою відповідачем редакцією п.5.9 договору та звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 ст.19 Закону України „Про питну воду та питне водопостачання" передбачено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору.
Пунктом 2.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України „Про питну воду та питне водопостачання" та „Про житлово-комунальні послуги".
Пунктом 2.2 вказаних Правил передбачено, що істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України „Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є:1) найменування сторін; 2) предмет договору; 3) вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг; 4) порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги; 5) порядок перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; 6) права та обов'язки сторін; 7) порядок контролю та звіту сторін; 8) порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг; 9) визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу; 10) порядок обслуговування мереж та розподіл повноважень щодо їх експлуатації та відновлення (ремонту); 11) умови доступу в квартиру, будинок, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку; 12) порядок здійснення ремонту; 13) відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору; 14) порядок вирішення спорів; 15) перелік форс-мажорних обставин; 16) строк дії договору; 17) умови зміни, пролонгації, припинення дії договору; 18) дата і місце укладення договору.
На виконання вказаних приписів законодавства і був укладений між сторонами договір №711/3 від 01.01.2010 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Статтею 188 Господарського кодексу України передбачений порядок зміни та розірвання господарських договорів.
Дотримуючись вказаного порядку позивач звернувся до відповідача з пропозицією про внесення змін до існуючого між сторонами договору №711/3 від 01.01.2010 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення шляхом підписання додаткової угоди від 18.01.2013 (а.с.15).
Отримавши 05.02.2013 від відповідача протокол розбіжностей на п.5.9 додаткової угоди від 18.01.2013 та не погодившись з ним, позивач правомірно у передбачений ст.188 Господарського кодексу України строк звернувся до суду з даним позовом.
Згідно п.3.1 Правил №190 розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку.
Пунктом 3.14 вказаних Правил передбачено, що у разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел.
Відповідно до п.1.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37, стічні води підприємств - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок їхньої діяльності після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території Підприємства (з урахуванням субабонентів).
Таким чином, іншими джерелами є також стічні води, які утворилися внаслідок атмосферних опадів, сніготанення та при здійсненні поливально-мийних робіт під час прибирання територій і які неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства N131 від 27.03.2012 розділ ІV Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 доповнено новими пунктами наступного змісту: п.4.11. Середньорічний об'єм дощових вод, О, визначають за Д формулою
О = 10h к F, (2)
Д Д Д Д
де h - кількість опадів за теплий період року, мм, Д визначається за метеорологічними даними;
к - загальний коефіцієнт стоку дощових вод, що враховує Д кількість дощових вод (шар або об'єм), що надходить у мережі водовідведення за певний період часу (доба, місяць, сезон, рік), від усієї суми атмосферних опадів, що випали за цей період;
F - загальна площа стоку дощових вод, га.
Д Загальний коефіцієнт стоку дощових вод для площ стоку з різним видом поверхні визначається на підставі даних, наведених у додатку 3 до цих Правил. Для визначення середньорічного об'єму дощових вод, О, Д з території населеного пункту, що має різні види поверхонь, загальний коефіцієнт стоку, к , для загальної площі стоку, F, Д Д розраховується як середньозважена величина з окремих значень коефіцієнта стоку, наведеного у додатку 3, для площ стоку з різним видом поверхні;
п. 4.12. Середньорічний об'єм снігових вод, О, визначають за формулою С
О = 10h к Fc, (3)
С С С
де h - кількість опадів за холодний період року (загальна С початок сніготанення), мм, визначається за метеорологічними даними;
к - загальний коефіцієнт стоку снігових вод (з урахуванням С прибирання снігу і втрат води за рахунок часткового поглинання водопроникними поверхнями в період відлиги дорівнює 0,6);
Fc - загальна площа стоку снігових вод з території підприємства, установи, організації, га.
п.4.13. Середньорічний об'єм поливально-мийних вод, О, що ПМ надходить у вуличну мережу водовідведення, у разі відсутності засобу обліку на водопровідному трубопроводі, що подає воду на ці потреби, та у разі використання води для здійснення поливально-мийних робіт з додаткового джерела непитного водопостачання визначається за формулою
О = 10mpF к , (4)
ПМ ПМ ПМ
де m - питома витрата води на миття покриттів (як правило, приймається 1,35 л/кв.м на одне миття), л/кв.м;
p - середня кількість операцій поливання та миття на рік (складає близько 150), од.;
F - площа твердих покриттів, на яких здійснюється миття, ПМ га;
к - коефіцієнт стоку для поливально-мийних вод (приймається ПМ рівним 0,5).
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду (ч.5 ст.188 Господарського кодексу України).
Враховуючи викладені приписи законодавства та обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та про їх задоволення.
Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 1147 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
У судовому засіданні 16.04.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганськвода" до Комунальної установи „Дитяча школа мистецтв №1 Стахановської міської ради Луганської області" задовольнити повністю.
2. Пункт 5.9 договору, викладений у п.1 додаткової угоди від 18.01.2013 до договору на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 01.01.2010 №711/3, викласти в редакції позивача, а саме:
„При відсутності приладів обліку стічних вод на системі каналізації, „Споживач" також сплачує „Постачальнику" за об'єми стічних вод, які утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та при здійсненні поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), які неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення „Споживач" або, через розташовані на території „Споживача" дощозбірники і колодязі, у мережі водовідведення „Постачальника". Розрахунок об'ємів поверхневих стічних вод, як при загальносплавній, так і при розподільній системі водовідведення, виконується згідно п. 4.10 - 4.13 Правил користування (зі змінами, внесеними Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.03.2012 № 131). Дані для розрахунку надає „Споживач".
3.Стягнути з Комунальної установи „Дитяча школа мистецтв №1 Стахановської міської ради Луганської області", вул.Леніна, б.7, м.Стаханов Луганської області, код 02223141 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганськвода", м.Луганськ, кв.Пролетаріату Донбасу, б.166, код 35554719, судовий збір в сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ позивачу.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 19.04.2013.
Суддя С.С. Єжова
Надр. 3 прим.
1-до справи
2-позивачу: кв.Пролетаріату Донбасу, 166, м.Луганськ, 91047 (простою)
3 відповідачу: вул.Леніна, 7, м.Стаханов Луганської області, 94095 (рекомендованою)
вих.№
2
19.04.2013
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2013 |
Оприлюднено | 22.04.2013 |
Номер документу | 30780247 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Єжова С.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні