СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2013 року Справа № 5002-15/4381-2012
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Балюкової К.Г.,
суддів Дмитрієва В.Є.,
Плута В.М.,
за участю представників сторін:
позивача - Доманський Олександр Анатолійович, довіреність №270/10 від 14 грудня 2012 року (Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України");
відповідача - не з'явився (Селянське (фермерське) господарство "Агріс");
розглянувши апеляційну скаргу дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Іщенко І.А.) від 18 лютого 2013 року у справі №5002-15/4381-2012
за позовом дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116)
до селянського (фермерського) господарства "Агріс" (вул. Ювілейна, 19/1, с. Совхозне, Красноперекопський район, Автономна Республіка Крим, 96022)
про стягнення 12993,37 грн.
ВСТАНОВИВ :
Дочірня компанія „Газ України" Національної акціонерної кампанії „Нафтогаз України" звернулася до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до селянського (фермерського) господарства „Агріс" про стягнення 12993,37 грн., з яких: 10869,55 грн. - основний борг, пеня у розмірі 815,55 грн., інфляція у розмірі 652,18 грн. та 3% річних у розмірі 656,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору поставки природного газу №01/1656 від 17 березня 2010 року в частині оплаті за поставлений газ.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 18 лютого 2013 року позов дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задоволено частково.
Стягнуто з селянського (фермерського) господарства "Агріс" на користь дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 8643,33 грн. основного боргу, пеню у розмірі 648,51 грн., інфляцію у розмірі 518,60 грн., 3% річних у розмірі 522,86 грн., судовий збір у розмірі 1279,55 грн.
В іншій частині позову відмовлено.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції вказав на те, що позивач не довів належними доказами порушення відповідачем своїх зобов'язань по договору в частині стягнення суми боргу у розмірі 2226,31 грн., у відповідності до акту прийому - передачі природного газу від 30 квітня 2010 року, оскільки в матеріалах справи відсутній підписаний сторонами акт прийому-передачі, який би свідчив про отримання товару покупцем.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" звернулась до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволені позову та прийняти нове рішення про задоволення позову повністю.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 18 березня 2013 року апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду колегією суддів: головуючий суддя - Балюкова К.Г., судді - Видашенко Т.С. та Плут В.М.
02 квітня 2013 року до канцелярії суду від позивача надійшли доповнення до апеляційної скарги, в яких він зазначає, що суд першої інстанції зобов'язаний був в порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України дослідити акт прийому - передачі природного газу від 30 квітня 2010 року та надати йому правову оцінку, а у випадку недостатності наявних доказів - зобов'язати сторони подати ті докази, які реально можуть обґрунтувати порушене суб'єктивне право.
За розпорядженням секретаря судової палати від 02 квітня 2013 року у зв'язку з відпусткою суддя Плут В.М. був замінений на суддю Волкова К.В.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 02 квітня 2013 року розгляд апеляційної скарги відкладений на 15 квітня 2013 року, зобов'язано позивача надати оригінал акту прийому - передачі природного газу від 30 квітня 2010 року.
За розпорядженням в.о. секретаря судової палати від 15 квітня 2013 року у зв'язку з хворобою суддя Видашенко Т.С. замінена на суддю Плута В.М., суддя Волков К.В. замінений на суддю Дмитрієва В.Є.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу з підстав, викладених в ній, та просив її задовольнити, а також надав на огляд суду оригінал акту прийому - передачі природного газу від 30 квітня 2010 року.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання повторно не забезпечив, про причину неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином.
Згідно зі статтею 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а явку представника відповідача не було визнано обов'язковою судом апеляційної інстанції, колегія вважає за можливе переглянути рішення суду першої інстанції за відсутності зазначеного учасника процесу.
При повторному розгляді справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України судова колегія встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 17 березня 2010 року між дочірнім підприємством "Нафтогазмережі" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (постачальник, правонаступником якого є дочірня компанія „Газ України" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" відповідно до пункту 1.2. Статуту) та селянським (фермерським) господарством „Агріс" (покупець) був укладений договір поставки природного газу №01/1656 (далі - Договір, арк. с. 10-17).
Відповідно до пункту 1.1. Договору постачальник зобов'язується передати у власність покупцю, а покупець зобов'язується прийняти від постачальника та оплатити природний газ (надалі - газ) в обсязі, зазначеному в статті 2 цього Договору.
Згідно з пунктом 1.2. Договору постачальник передає газ імпортованого походження, отриманий за Договором поставки природного газу між НАК Нафтогаз України та постачальником.
Пунктом 2.1. Договору встановлено, що постачальник передає покупцю протягом періоду з 01 лютого 2010 року до 31 березня 2010 року включно, газ в обсязі до 3 тис. куб.м за наявності його обсягів, в тому числі по місяцях: - лютий - до 1,5 тис. куб.м, - березень - до 1,5 куб.м.
Згідно з пунктом 4.4. Договору обсяг газу, визначений згідно з пунктом 4.3. цього Договору, є підставою для визначення обсягу газу, переданого за цим Договором в пунктах приймання-передачі.
Приймання-передача газу, поставленого постачальником покупцеві у відповідному місяці поставки, оформлюється актом приймання-передачі газу, в якому зазначаються фактичні обсяги спожитого газу, його фактична ціна (визначена відповідно до постанови КМУ від 29.04.06 № 605 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 28.01.09 №36) та вартість. Акт приймання-передачі газу складається за встановленою формою на підставі технічних актів приймання-передачі газу між газотранспортним підприємством та покупцем, з урахуванням планового обсягу поставки наданого постачальником.
Не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки, покупець зобов'язується надати постачальнику для підпису два примірники акта приймання-передачі газу, підписані та скріплені печаткою покупця та погоджені газотранспортним підприємством, копію технічних актів приймання-передачі газу та реєстр обсягів реалізації газу.
Відповідно до пункту 5.1. Договору ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 2020,25 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до ствердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:
- збір у вигляд: цільової надбавки до затвердженого тарифу па природний газ за ставкою 2% - 40,41 грн.
- податок на додану вартість за ставкою 20 % - 412,13 грн.
- тариф на послуги з транспортування 1000 куб.м природного газу магістральними та розподільними газопроводами, який становить 122,00 грн., крім того ПДВ 20% - 24,4 грн.
До сплати за 1000 куб.м природного газу - 2619,19 грн., у тому числі ПДВ - 436,53 грн.
Пунктом 6.1. Договору встановлено, що оплата за газ та послуги з його транспортування здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% попередньої оплати вартості обсягів газу, запланованих для поставки за п'ять банківських днів до початку місяця поставки.
Остаточний розрахунок здійснюється на підставі акту приймання-передачі газу (за місяць передачі газу) до 10 числа місяця, наступного за місяцем передачі газу.
Договір набирає чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін і скріплення печатками сторін та поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01 лютого 2010 року, і діє в частині поставки газу до 31 березня 2010 року включно, а в частині розрахунків за газ - до їх повного здійснення.
23 березня 2010 року між дочірнім підприємством "Нафтогазмережі" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (постачальник) та селянським (фермерським) господарством „Агріс" (покупець) було укладено додаткову угоду № 1 до Договору поставки природного газу № 01/1656 (арк. с. 18).
Відповідно пункту 1 Додаткової угоди пункт 2.1. Договору було викладено у наступній редакції: „Постачальник передає покупцю протягом періоду з 01 лютого 2010 року до 31 грудня 2010 року включно, газ в обсязі до 3 тис. куб.м за наявності його обсягів, в тому числі по місяцях: - лютий - до 1,5 тис. куб.м, - березень - до 1,5 куб.м."
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди пункт 11.1. Договору було викладено у наступній редакції: „Договір набирає чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін і скріплення печатками сторін та поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01 лютого 2010 року, і діє в частині поставки газу до 31 грудня 2010 року включно, а в частині розрахунків за газ - до їх повного здійснення."
Позивач стверджує, що свої зобов'язання за Договором виконав у повному обсязі, передавши відповідачу в лютому-квітні 2010 року природний газ, відповідно до актів прийому передачі, а саме: акту прийому-передачі природного газу від 28 лютого 2010 року (арк. с. 19), акту прийому-передачі природного газу від 31 березня 2010 року (арк. с. 21), акту прийому-передачі природного газу від 30 квітня 2010 року (арк. с. 23).
Неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за Договором в частині оплати за поставлений природний газ стало причиною для звернення позивача до суду з даним позовом.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Предметом спору у даній справі є правовідносини сторін, що виникли з приводу виконання договору поставки, які регулюються главою 54 Цивільного кодексу України, загальними положеннями про зобов'язання, визначеними Цивільним та Господарським кодексами України, а також умовами самого договору.
Відповідно до частини першої статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно зі статтею 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття, або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання мають виконуватися належним чином та у встановлений строк відповідно до вимог закону та умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, та воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до вимог пункту 6.1. Договору між сторонами було підписано та скріплено печатками підприємств акт приймання-передачі природного газу № ОУ-003454 від 27 лютого 2010 року на суму 4714,54 грн. (арк. с. 20), відповідно до акту прийому-передачі природного газу від 28 лютого 2010 року; акт приймання передачі природного газу № ОУ-003252 від 31 березня 2010 року на суму 3928,79 грн. (арк. с. 22), відповідно до акту прийому-передачі природного газу від 31 березня 2010 року; всього на суму - 8643,33 грн.
У зв'язку з викладеним, суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги дочірньої компанії „Газ України" Національної акціонерної кампанії „Нафтогаз України" в частині стягнення з відповідача суми заборгованості у розмірі 8643,33 грн. як обґрунтовані та підтверджені належними доказами.
Що стосується залишку заборгованості у розмірі 2226,31 грн., відповідно до акту прийому-передачі природного газу від 30 квітня 2010 року суд першої інстанції зазначив, що в матеріалах справи відсутній підписаний сторонами акт приймання-передачі, який б свідчив про отримання товару покупцем, у зв'язку з чим відмовив у задоволенні позову в цій частині.
Судова колегія зазначає, що під час розгляду справи судом першої інстанції в матеріалах справи була належним чином засвідчена копія акту прийому-передачі природного газу від 30 квітня 2010 року, в якій не проглядався відбиток печатки селянського (фермерського) господарства „Агріс", проте, суд не витребував оригінал вказаного акту та не з'ясував належним чином питання наявності печатки відповідача на акті.
На вимогу суду апеляційної інстанції позивач надав оригінал акту прийому-передачі природного газу від 30 квітня 2010 року, копію якого суд долучив до матеріалів справи, з якого вбачається, що позивач дійсно поставив, а відповідач прийняв 850 куб.м природного газу. Акт містить підписи сторін Договору, печатки обох підприємств на цих підписах, отже, відповідає вимогам статті 34 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі наведеного, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції було неповно з'ясовані всі обставини, що мають значення для справи, а позовні вимоги про стягнення 10869,55 грн. основного боргу за Договором підлягають задоволенню в повному обсязі.
Позивач в позовній заяві також просив стягнути з відповідача пеню у розмірі 815,55 грн., інфляцію у розмірі 652,18 грн. та 3% річних у розмірі 656,00 грн.
Судова колегія вважає такі вимоги позивача обґрунтованими з наступних підстав.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.
Частиною третьою статті 549 Цивільного кодексу України встановлено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно пункту 7.2. Договору у разі невиконання покупцем умов пункту 6.1. Договору покупець зобов'язується сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день простроченого платежу.
Згідно з пунктом 9.3. Договору строк позовної давності за цим Договором, в тому числі по стягненню неустойки, встановлюється тривалістю у три роки. Неустойка нараховується постачальником протягом 6 (шести) місяців, що передують моменту звернення з позовом.
Судова колегія перевірила розрахунок пені, наданий позивачем, визнала його вірним, та дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 815,55 грн.
Судова колегія перевірила також розрахунок інфляційних втрат та 3% річних, наявний в матеріалах справи, визнала його вірним, а позовні вимоги про стягнення 652,18 грн. інфляційних втрат та 656,00 грн. 3% річних такими, що підлягають задоволенню як відповідні вимогам статті 625 Цивільного кодексу України.
Таким чином, судова колегія вважає наявними підстави для задоволення апеляційної скарги та для зміни рішення суду першої інстанції на підставі пункту 1 статті 104 Господарського процесуального кодексу України, з відшкодуванням відповідачем судових витрат, понесених позивачем на всіх стадіях судового розгляду.
Керуючись статтею 101, пунктом 4 статті 103, статтями 104 (пункт 1), 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 18 лютого 2013 року у справі №5002-15/4381-2012 змінити, виклавши його резолютивну частину наступним чином:
"1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з селянського (фермерського) господарства „Агріс" (вул. Ювілейна, буд. 19/1, с. Совхозне, Красноперекопський район, 96022, код ЄДРПОУ 22279190) на користь дочірньої компанії „Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 31301827) 12993,37 грн., з яких: 10869,64 грн. - основний борг, 815,55 грн. - пеня, 652,18 грн. - інфляційні втрати, 656,00 грн. - 3% річних, а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 1609,50 грн."
3. Стягнути з селянського (фермерського) господарства „Агріс" (вул. Ювілейна, буд. 19/1, с. Совхозне, Красноперекопський район, 96022, код ЄДРПОУ 22279190) на користь дочірньої компанії „Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 31301827) витрати по сплаті судового збору за подачу апеляційної скарги в розмірі 860,25 грн.
4. Господарському суду Автономної Республіки Крим видати накази.
Головуючий суддя К.Г. Балюкова
Судді В.Є. Дмитрієв
В.М. Плут
Розсилка:
1. Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
(вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116)
2. Селянське (фермерське) господарство "Агріс"
(вул. Ювілейна, 19/1, с. Совхозне, Красноперекопський район, Автономна Республіка Крим, 96022)
Суд | Севастопольський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2013 |
Оприлюднено | 22.04.2013 |
Номер документу | 30791349 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Балюкова Катерина Георгіївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Балюкова Катерина Георгіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні