Справа № 472/218/13- ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" березня 2013 р. смт.Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Орленко Л.О.,
при секретарі Крамарчук Л.Б.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Веселинове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідача Відділу Держземагентва у Веселинівському районі Миколаївської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11,- про визнання права власності у порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
29 січня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання права власності у порядку спадкування.
На обґрунтування своїх вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Поділля Веселинівського району Миколаївської області помер його батько ОСОБА_12, смерть якого було зареєстровано 26 червня 2009 року Подільською сільською радою Веселинівського району Миколаївської області за актовим записом № 09.
Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входить земельна ділянка площею 6,19 га, розташована в межах території Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, право власності на яку посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії МК № 044858, виданим Веселинівською райдержадміністрацією та зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010401040719.
Оскільки його батько ОСОБА_12 заповіту не склав, у відповідності зі ст. 1261 ЦК України право на спадкування за законом у першу чергу набули дружина ОСОБА_5 та діти ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_6 та позивач ОСОБА_1. За взаємною згодою всіх спадкоємців ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_1 від прийняття спадщини відмовилися, а він (позивач ОСОБА_1.) прийняв спадщину, про що подали відповідні заяви приватному нотаріусу Веселинівського районного нотаріального округу ОСОБА_13 Нотаріус прийняла заяви та зареєструвала спадкову справу за № 23/2009. Після витоку шестимісячного строку він (позивач ОСОБА_1.) звернувся до нотаріуса з питанням про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.
Оглянувши надані ним документи, нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину, посилаючись на те, що правовстановлюючий документ - Державний акт на право власності на земельну ділянку Серії МК № 044858, виданий Веселинівською райдержадміністрацією та зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010401040719, яким посвідчено право спадкодавця на спадкову земельну ділянку, не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме: в ньому відсутнє затвердження меж земельної ділянки . Тому позивач звернувся з відповідним позовом до суду та просить повністю задовольнити його позовні вимоги.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав повністю, просить суд визнати за ним у порядку спадкування право власності на земельні ділянки: площею 0,44 га кадастровий номер 48217834000:02:000:0818, площею 0,08 га кадастровий номер 4821783400:01:000:0474, площею 5,67 га кадатровий номер 4821783400:01:000:0252, загальною площею 6,19 га, передані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, успадковані ним після смерті батька ОСОБА_12. Суду пояснив, що після смерті батька відкрилася спадщина на три земельні ділянки, але при зверненні ним до нотаріуса було з'ясовано, що Державний акт на право власності на земельну ділянку не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме: в ньому відсутнє затвердження меж земельної ділянки. З метою усунення недоліків він звернувся до Відділу Держземагенства у Веселинівському районі з питанням про внесення виправлень до Державного акта, але йому було відмовлено через те, що проставити печатку Веселинівського районного відділу земельних ресурсів неможливо, оскільки в зв`язку з реорганізацією Відділу печатку було знищено. Тому він був змушений звернутися до суду та захистити своє право, оскільки його батько отримав земельні ділянки, так як був членом КСП «Україна», а він як спадкоємець прийняв спадщину та бажає отримати свідоцтво про право на спадщину.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позов підтримав повністю в тому ж обсязі і з тих же підстав, просив задовольнити вимоги позивача, оскільки спадкодавець ОСОБА_12 за життя на законних підставах набув права власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, це його право ніким не заперечене, не оскаржене, не скасоване і воно не припинилося у зв'язку з його смертю та може бути успадковане позивачем.
Представник відповідача відділу Держземагенства у Веселинівському районі Миколаївської області в судове засідання не прибув, однак до суду 11.03.2013 р. надійшла заява від начальника Відділу ОСОБА_14, в якій вона просить розглядати справу у відсутність представника відповідача. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3, в судовому засіданні не заперечує щодо задоволення позову, оскільки вона після смерті батька подала до нотаріуса заяву про відмову від прийняття спадщини.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 в судове засідання не з'явилися, але до суду надійшли заяви про те, що вони не заперечують щодо задоволення позову та просять розглядати справу у їх відсутність. Суд за згодою позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3, відповідно до ст.. 169 ЦПК України вважає можливим розгляд справи у відсутність осіб, що не з'явилися.
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог та з урахуванням наданих доказів, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Поділля Веселинівського району Миколаївської області помер батько позивача - ОСОБА_12, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданим 26 червня 2009 р. (а.с. - 7). Після смерті ОСОБА_12 відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входить земельна ділянка площею 6,19 га, розташована в межах території Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, право власності на яку посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії МК № 044858, виданим Веселинівською райдержадміністрацією та зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010401040719.
Оскільки ОСОБА_12 заповіту не склав, у відповідності зі ст. 1261 ЦК України право на спадкування за законом у першу чергу набули дружина ОСОБА_5 та діти ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_6 та позивач ОСОБА_1. За взаємною згодою всіх спадкоємців ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_1 від прийняття спадщини відмовилися, про що подали відповідні заяви приватному нотаріусу Веселинівського районного нотаріального округу ОСОБА_13
В установлений законом строк позивач звернувся до приватного нотаріуса Веселинівського районного нотаріального округу ОСОБА_13 із заявою про прийняття спадщини, а потім після витоку шестимісячного строку з питанням про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, однак нотаріусом 18.12.2012 р. за вих. № 242/01-16 було надано роз'яснення про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, з постланням на те, що правовстановлюючий документ - Державний акт на право власності на земельну ділянку серії МК № 044858, виданий Веселинівською райдержадміністрацією та зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010401040719, яким посвідчено право спадкодавця на спадкову земельну ділянку, не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме: в ньому відсутнє затвердження меж земельної ділянки . (а.с. - 16).
В зв'язку з цим позивач звернувся до відділу Держземагенства у Веселинівському районі Миколаївської області з питанням про внесення виправлень до Державного акта, однак 24 січня 2013 року за вих.. № 01-20/53 було надано відповідь про те, що вивченням технічної документації було встановлено, що на на ім'я ОСОБА_12 30 липня 2004 року було видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 6,19 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області. Згідно з формою державного акта на право власності на земельну ділянку, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 р. N 449, в державному акті на право власності на земельну ділянку план меж земельної ділянки завіряється підписом начальника Веселинівського районного відділу земельних ресурсів та печаткою відділу земельних ресурсів. План меж земельної ділянки в державному акті на право власності на земельну ділянку, виданому ОСОБА_12, був підписаний начальником Веселинівського районного відділу земельних ресурсів ОСОБА_15, однак печаткою Веселинівського районного відділу земельних ресурсів його затверджено не було. В подальшому Веселинівський районний відділ земельних ресурсів реорганізовано у відділ Держкомзему у Веселинівському районі Миколаївської області, а печатку Веселинівського районного відділу земельних ресурсів знищено, у зв'язку з чим усунути порушення в державному акті на право власності на земельну ділянку шляхом проставляння печатки в розділі «План меж земельної ділянки» не можливо (11-12).
Таким чином, в позасудовому порядку позивач позбавлений можливості оформити своє право власності на успадковане майно.
Відповідно до ст.16 ЦК України одним із способів захисту порушеного права чи інтересу може бути визнання права.
Крім того, ст.ст.1218, 1268 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, і що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Оскільки позивач прийняв спадщину в установлений ст.1270 ЦК України строк, то спадщина належить йому з часу її відкриття.
Згідно зі ст. 1225 ЦК України та ст.131 ЗК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів суд приходить до висновку, що ОСОБА_12 за життя на законних підставах набув права власності на земельні ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, це його право ніким не заперечене, не оскаржене, не скасоване і воно не припинилося у зв'язку з його смертю, а тому земельна діялнка може бути успадкована позивачем.
Таким чином, виходячи з викладеного, враховуючи, що позивач прийняв спадщину в установленому законом порядку, і що його право на спадщину ніким не оспорюється, то суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 6, 10, 11, 58, 59, 60, 208, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до відповідача Відділу Держземагентва у Веселинівському районі Миколаївської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11,- про визнання права власності у порядку спадкування, - задовольнити повністю.
Визнати у порядку спадкування право власності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Поділля Веселинівського району Миколаївської області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, на земельні ділянки: площею 0,44 га кадастровий номер 4821783400:02:000:0818, площею 0,08 га кадастровий номер 4821783400:01:000:0474, площею 5,67 га кадастровий номер 4821783400:01:000:0252, загальною площею 6,19 га, передані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Подільської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, успадковані ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_12, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Поділля Веселинівського району Миколаївської області, право власності якого було посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії МК № 044858, виданим Веселинівською райдержадміністрацією Миколаївської області 30 липня 2004 року, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010401040719.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Веселинівський районний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги до апеляційного суду Миколаївської області, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Веселинівського районного
суду Миколаївської області Л.О. Орленко
Суд | Веселинівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2013 |
Оприлюднено | 23.04.2013 |
Номер документу | 30801092 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Веселинівський районний суд Миколаївської області
Орленко Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні