Рішення
від 17.04.2013 по справі 905/1686/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

17.04.2013р. Справа № 905/1686/13-г

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Колесника Р.М.

при секретарі судового засідання Петраченко К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду матеріали справи

за позовною заявою: товариства з обмеженою відповідальністю Альфа Рент , м.Дніпропетровськ

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю Гартал-Трейд , м.Маріуполь

про стягнення заборгованості у розмірі 11 717,67 гривень

Представники сторін:

Від позивача: Чегодаєва В.О. за дов.

Від відповідача: не з'явився

Товариство з обмеженою відповідальністю Альфа Рент , м.Дніпропетровськ, звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Гартал-Трейд , м.Маріуполь про стягнення заборгованості у розмірі 11 717,67 гривень.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 27.02.2013р. позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю Альфа Рент , м.Дніпропетровськ було направлено за підсудністю до господарського суду Донецької області.

11.03.2013р. позовна заява надійшла до господарського суду Донецької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором оренди нежитлового приміщення №15/08/11-2 від 15.08.2012р.

Позивач в судових засіданнях підтримав вимоги викладені в позовній заяві.

Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, витребуваних судом документів не надав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, шляхом своєчасного надсилання ухвал за адресою місцезнаходження, визначеною за відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, достовірність яких презюмується положеннями ст. 18 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців . При цьому, з огляду на правову позицію Вищого господарського суду України, сформульовану в п. 3.9.1. Постанови Пленуму №18 від 26.12.2011р. таке повідомлення вважається належним.

Відповідно до п. 3.9.2 Постанови Пленуму №18 від 26.12.2011р. у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи вищевикладене, справа розглядається відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України без явки представника відповідача за наявними в ній матеріалами, оскільки неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору.

Розгляд справи на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України відкладався.

Перед початком розгляду справи по суті представник позивача був ознайомлений з правами та обов'язками відповідно до ст.ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених в процесі розгляду справи, вислухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ

15.08.2011р. позивачем (орендодавцем) та відповідачем (орендарем) укладено договір оренди нежитлового приміщення №15/08/11-2, згідно п.п.1.1, 1.2 якого в порядку та на умовах, визначених договором та діючим в Україні законодавством, орендодавець зобов'язується передати, а орендар прийняти у тимчасове платне користування нерухоме майно - офісне приміщення (кімната №409-А) загальною площею 37,1 кв.м. (об'єкт оренди), що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, вул. Березинська, 80.

Об'єкт оренди передається в оренду орендарю на строк 12 місяців. Цей строк оренди починає відраховуватись з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі об'єкта оренди (п. 1.8 договору).

Розділом 2 договору передбачений порядок передачі та повернення об'єкта оренди.

Передача об'єкта оренди здійснюється за актом приймання-передачі у строк до 15.08.2011р. шляхом підписання його уповноваженими представниками сторін. У день підписання договору орендодавець передає, а орендар приймає два екземпляри акта приймання-передачі об'єкта оренди для підписання, що підтверджується підписами та печатками сторін (п. 2.1 договору).

Факт приймання-передачі об'єкта оренди, а також його фактичний стан на день передачі підтверджується актом приймання-передачі, який підписується сторонами. Акт приймання-передачі після його підписання сторонами додається до договору та є його невід'ємною частиною (п. 2.2 договору).

Акт приймання-передачі від 15.08.2011р., який підписаний та скріпленим печатками сторін, наявний в матеріалах справи.

В день закінчення строку дії договору та/або його розірвання та/або його припинення орендар зобов'язується повернути об'єкт оренди орендодавцю в тому стані, в якому він його отримав з урахуванням нормального зносу (п. 2.3 договору).

Розділом 4 договору передбачені орендна плата та порядок розрахунків за договором.

Сторони домовились, що орендна плата з урахуванням її індексації за користування об'єктом оренди встановлюється у розмірі 50,00 гривень (в тому числі ПДВ - 8,33 гривень) за 1 кв.м. офісного приміщення. На момент підписання договору орендна плата в місяць складає 1855,00 гривень, в тому числі ПДВ - 309,17 гривень (п. 4.1 договору).

В день підписання договору орендар сплачує орендодавцю забезпечувальний платіж - грошову суму в розмірі орендної плати за один місяць оренди. Забезпечувальний платіж повертається орендарю протягом 15 (п'ятнадцяти) банківських днів після підписання сторонами акту приймання-передачі відповідно до п. 2.3 договору (п. 4.2 договору).

Сторони домовились, що орендар зобов'язаний здійснити оплату за перший місяць оренди в день підписання сторонами акту приймання-передачі. Починаючи з другого місяця оренди орендар щомісячно сплачує за користування об'єктом оренди у безготівковій формі шляхом перерахування на поточний рахунок орендодавця не пізніше ніж за 2 дні до початку місяця, за який вноситься орендна плата. (п.п. 4.4, 4.5 договору).

Компенсація/оплата витрат за комунальні послуги з водозабезпечення, каналізації, опалення здійснюється орендарем орендодавцю протягом 5 (п'яти) днів з моменту виставлення рахунку орендодавцем. Компенсація/оплата експлуатаційних витрат з офісного приміщення здійснюється орендарем орендодавцю за 1 кв.м. у розмірі 5,00 гривень з 01.01.2012р. (п. 4.6 договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2011р., підписаної та скріпленої печатками сторін).

Компенсація/оплата витрат за вивіз сміття здійснюється орендарем орендодавцю протягом 5 (п'яти) днів з моменту виставлення рахунку орендодавцем. Ставка оплати за вивіз сміття одного бака сміття складає 38,50 гривень (п. 4.7 договору).

Компенсація/оплата витрат за енергопостачання здійснюється орендарем орендодавцю на підставі показників лічильника, в тому числі за газ здійснюється орендарем орендодавцю на підставі показників загального лічильника пропорційно займаної площі до площі усієї будівлі протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту виставлення рахунку орендодавцем за ці послуги (п.4.8 договору).

По закінченню поточного місяця сторони складають акт надання послуг, який підписується уповноваженими представниками сторін. Орендар самостійно отримує від орендодавця акт надання послуг або орендодавець направляє такий акт поштою на адресу орендаря, орендар підписує його, ставить печатку та протягом 3 (трьох) днів з дня отримання повертає орендодавцю (п.4.15 договору).

На виконання умов договору позивачем були направлені на адресу відповідача рахунки-фактури та акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) за період з листопада 2011р. по червень 2012р., що підтверджується описом вкладення до цінного листа від 11.09.2012р.

У разі, якщо у передбачений п. 4.15 договору строк орендар не поверне орендодавцю підписаний акт надання послуг або вмотивовану відмову від його підписання, акт є підписаним, а надані послуги вважаються наданими в повному обсязі відповідно до умов договору (п.4.16 договору).

Відповідачем дані акти підписані не були, вмотивовану відмову від їх підписання не надано.

Розділом 6 договору передбачені строк дії та порядок припинення договору.

Дія договору припиняється у випадку закінчення строку, на який його було укладено (п.п 6.2.1 п.6.2 договору).

Позивачем на адресу відповідача, зазначену в договорі, 17.08.2012р. було направлено заяву №1 від 17.08.2012р. про припинення дії договору з 15.08.2012р. із вимогою про звільнення об'єкта оренди у строк три робочих дні з моменту отримання заяви, підготовки його до повернення, здачі його за актом приймання-передачі та сплати заборгованості у розмірі 11 248,90 гривень.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що, оскільки в матеріалах справи не має доказів отримання даної заяви відповідачем, днем, коли відповідач повинен був повернути майно з урахуванням нормативів поштового пробігу є 21.08.2012р. З цього моменту договір оренди нежитлового приміщення №15/08/11-2 від 15.08.2011р. слід вважати припиненим.

Не дивлячись на це, відповідач порушив умови договору, майно з оренди не повернув, платежі в перебігу строку дії договору здійснив частково, на суму 14 373,26 гривень, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті орендної плати, експлуатаційних витрат та по відшкодуванню вартості комунальних послуг у розмірі 11 248,90 гривень, пеню у розмірі 390,49 гривень, 3% річних у розмірі 78,28 гривень.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача до відповідача такими, що підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного спору полягає у примусовому спонуканні до виконання прострочених грошових зобов'язань.

Зважаючи на статус сторін та характер правовідносин, останні, згідно ст.ст.1-3 Господарського кодексу України регламентуються насамперед його положеннями, Цивільним кодексом України та умовами договору оренди нежитлового приміщення №15/08/11-2 від 15.08.2012р.

Виходячи із змісту прав та обов'язків сторін, визначених договором оренди нежитлового приміщення №15/08/11-2 від 15.08.2012р., його предмету, такий договір кваліфікується судом як договір найму (оренди). Як встановлено ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Отже, в контексті зазначених норм укладений між позивачем та відповідачем договір оренди нежитлового приміщення №15/08/11-2 від 15.08.2012р. є належною підставою для виникнення у останнього грошових зобов'язань, визначених його умовами.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ч.1 ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Приписи ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 Цивільного кодексу України про обов'язковість договору для виконання сторонами.

Як встановлено ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата вноситься орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності.

Таким чином, відповідач не мав жодних підстав для ухилення від виконання обов'язку із здійснення платежів за договором в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України за загальним правилом зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Між тим, відповідачем не були в повному обсязі виконані грошові зобов'язання із сплати орендної плати, експлуатаційних витрат та витрат на комунальні послуги - жодних доказів іншого всупереч вимог ст.ст. 4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України відповідачем не надано, внаслідок чого суд приходить до висновку, що стягувана заборгованість у розмірі 11 248,90 гривень обґрунтовано заявлена позивачем для примусового стягнення з відповідача, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню за відповідний період наявності заборгованості у розмірі 390,49 гривень та 3% річних у розмірі 78,28 гривень.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний уплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.ст.216- 218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Статтею 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язань. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Умовами п. 7.2 договору передбачено, що за прострочення виконання більш ніж на 5 календарних днів або виконання не в повному обсязі орендарем зобов'язань, передбачених п.п. 4.2, 4.4 - 4.8 договору, він сплачує орендодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, яка діяла у період нарахування пені за кожний день прострочення виконання зобов'язання до дня його виконання включно.

З урахуванням викладеного, суд, перевіривши відповідність наданих позивачем розрахунків, дійшов висновку про можливість повного задоволення вимог позивача щодо стягнення з відповідача пені у розмірі 390,49 гривень та часткового задоволення вимог щодо стягнення 3% річних, а саме у розмірі 78,11 гривень.

Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача повністю, оскільки спір виник з його вини.

Керуючись ст.ст. 22, 33, 43, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю Альфа Рент до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю Гартал-Трейд задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Гартал-Трейд (87500, Донецька область, м.Маріуполь, пр. Леніна, 68, код ЄДРПОУ 37807137) на користь товариства з обмеженою відповідальністю Альфа Рент (51215, Дніпропетровська область, с. Ороловщина, пров. Лісний, код ЄДРПОУ 35394543, р/р №26000900697338 у філії ПрАТ Перший Український Міжнародний Банк , МФО 305813) заборгованість по сплаті орендної плати та експлуатаційних витрат у розмірі 9334,84 гривень, заборгованість по відшкодуванню вартості комунальних послуг у розмірі 1914,06 гривень, пеню у розмірі 390,49 гривень, 3% річних у розмірі 78,11 гривень, судовий збір у розмірі 1720,50 гривень.

В решті позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 17.04.2013р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 22.04.2013 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Р.М. Колесник

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення17.04.2013
Оприлюднено23.04.2013
Номер документу30822074
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1686/13-г

Рішення від 17.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Р.М. Колесник

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні