Рішення
від 17.04.2013 по справі 742/938/13-ц
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/742/330/13

Єдиний унікальний № 742/938/13-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2013 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючого-судді Циганка М. О.,

при секретарі Чміль С. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Прилуки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства "Нафком Агро", третя особа: Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Прилуцького районного відділу Чернігівської регіональної філії Центру ДЗК про визнання недійсним договору оренди землі,-

встановив:

22 лютого 2013 року позивачка звернулася до суду з позовом до ДП "Нафком Агро" про визнання недійсним договору оренди землі, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що в 2007 році між нею та ДП "Нафком Агро" було укладено договір оренди землі строком на 5 років, який зареєстрований у районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04 червня 2007 року за № 040784800195. Даний договір було укладено шляхом підписання типового бланку Договору оренди землі терміном на 5 років, з оплатою в розмірі 1,5% від грошової вартості землі. Договір було укладено на 5 років не випадково. Позивачка не бажала укладати на більш тривалий термін, беручи до уваги постійну зміну вартості землі та нестабільну фінансову ситуацію в державі, а також постійну інфляцію. При одержанні копії договору ОСОБА_1 дізналася про дописки в ньому. Одна з них є дуже суттєвою і змінює строк дії Договору з 5 (п'яти) на 15 (п'ятнадцять) років. Зі зміною строку дії Договору позивачка не згодна, оскільки це не відповідає її волі та було здійснено Орендарем умисно внаслідок утримання в себе примірника Договору з метою приховання вказаної вище дописки та скарги з її боку або дострокового припинення дії Договору. Тому позивачка і просить суд визнати недійсним договір оренди землі від 04 червня 2007 року, укладений між ДП "Нафком-Агро" та ОСОБА_2 стосовно земельних ділянок за кадастровими номерами 7424186600:02:000:0355 та 7424186600:02:000:0730.

В судове засідання позивачка та її представник ОСОБА_3 не з'явилися, проте згідно із адресованою до суду письмовою заявою (а. с. 35) позивачка просила суд розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі. При цьому підкреслила, що при укладенні договору оренди діяла усна домовленість з орендарем стосовно строку дії договору - на 5 (п'ять) років. Також зазначила, що протягом дії договору орендар недобросовісно виконував свої зобов'язання за договором. Зокрема, незважаючи на набрання чинності Указом Президента України № 725 від 19.08.2008 р. орендарем не було збільшено розмір орендної плати до 3 %. Також орендна плата виплачувалась із затримками (частково не розрахувалися за 2012 рік).

Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи, проте згідно із адресованою до суду заявою ДП «Центр державного земельного кадастру» просив суд розглядати справу за відсутності їх представника, заперечень з приводу предмета позову немає (а. с. 29-30). Від представника відповідача Дуденок О. О. також надійшло письмове клопотання про розгляд справи за її відсутності, в якому остання просить суд врахувати завчасно подане письмове заперечення проти позову (а. с. 37) , суть якого зводиться до наступного. Так, зміст обставин у позовній заяві не відповідає дійсності, типова форма договору оренди землі була затверджена КМУ у Постанові від 03.03.2004 р. № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі. Як вбачається з даного договору строк « 5років» не затверджений в типовому договорі оренди землі. При укладенні договору оренди землі було погоджено всі істотні умови, необхідні для даного виду договорів і відповідно такі умови викладені в письмовому вигляді, а договір пройшов державну реєстрацію. Щодо збільшення розміру орендної плати, то за умовами договору остання обраховується з урахуванням індексу інфляції. Пункт про індексацію грошової оцінки земельної ділянки в договорі існує і орендна плата збільшується відповідно до індексу інфляції. Зміст договору дає змогу однозначно тлумачити зміст та реєстратором правильно зареєстровано договір оренди строком на 15 років. Посилання позивача щодо 3 % річних на підставі Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток» від 19.08.2008 р. № 725/2008 не поширюється на дію договору, зареєстрованого 04.06.2007 року. Такої вимоги від позивача не заявлялось та відповідно не розглядалось керівниками. Автоматичних внесень змін до договорів не передбачено законодавством. Договір оренди укладається шляхом його підписання, чим сторони засвідчують свою згоду щодо всіх істотних умов, але набрання договором чинності здійснюється після його державної реєстрації, факт якої засвідчується печаткою реєструю чого органу з підписом уповноваженої на це особи та зазначенням дати реєстрації на всіх примірниках Договору. Один зареєстрований примірник договору зберігається в органі, який здійснив його реєстрацію, інші (реєстровим органом) передаються сторонам, по одному примірнику для кожного. Представник позивача не довів відсутності примірника договору у позивача після реєстрації останнього. Також просить суд при вирішенні даного спору застосувати трирічний строк позовної давності. При цьому позивачем не надано належних доказів внесення змін щодо строку договору після підписання останнього, єдиним доказом такого є висновок експерта, тому в задоволенні позовних вимог просить суд відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню із наступних підстав:

з копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 623266 вбачається, що позивачка є власником земельних ділянок площею 3,0581 га ріллі, кадастровий номер 7424186600:02:000:0355 та площею 0,1271 га пасовища, кадастровий номер 7424186600:02:000:0730, які розташовані на території Петрівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області (а. с. 7).

Між позивачкою та ДП "Нафком-Агро" був укладений договір оренди вищевказаних земельних ділянок, за якими орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельні ділянки строком на 15 років. Зазначений договір зареєстрований у районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04 червня 2007 року за № 040784800195 (оригінал договору міститься в Державному реєстрі земель ДП «Центр державного земельного кадастру» та був наданий для огляду в судове засідання).

Згідно з копією акту прийому-передачі земельної ділянки (а.с. 9), позивачка передала, а відповідач прийняв земельну ділянку загальною площею 3,1852 га, у тому числі 3,0581 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Дана обставина також підтверджена і стороною позивача, про що свідчить особистий підпис.

Приписами ч. 1 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 просить суд визнати недійсним договір оренди землі з ДП "Нафком -Агро", оскільки під час його вчинення не було досягнуто згоди сторін стосовно такої істотної умови договору, як строк його дії, та не було додержано вимогу щодо вільного волевиявлення орендодавця та після його підписання здійснено дописку в ньому та змінено строк оренди із 5 на 15 років.

Відповідно до чинного земельного законодавства передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Законом України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Судом достовірно встановлено, що між сторонами був укладений договір оренди землі, який був ними підписаний та в подальшому зареєстрований в ДП «Центр державного земельного кадастру».

Згідно умов даного договору визначені підстави зміни його умов та припинення його дії.

В той же час сторона позивача наполягає саме на визнанні такого договору недійсним.

Так, відповідно до положень ст.215 ЦК України та згідно з роз'ясненнями Пленуму Верховного суду України в п.7 постанови №9 „Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" від 06 листопада 2009 року правочин може бути визнаний недійсним лише на підставах, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності передбачених законом. Такими підставами є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст.203 ЦК України.

Договір оренди землі також може бути визнаний недійсним у разі відсутності у договорі оренди однієї із істотних умов передбачених ст. 15 Закону України "Про оренду землі", а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону.

Статтею 3 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що об'єктом оренди землі є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальної або державної власності. Власність позивача на спірні земельні ділянки засвідчена Державними актами на право власності на земельні ділянки у яких відображено місце розташування земельних ділянок, їх межі та розміри.

Посилання позивача на невідповідність договору оренди вимогам ст.15 Закону України "Про оренду землі", зокрема виправлення в тексті п.4 договору, щодо строку дії даного договору не може бути підставою для визнання недійсним договору оренди, оскільки виправлення в тексті Договору були вчинені за згодою позивача.

Договір оренди земельної ділянки з внесеними змінами був зареєстрований у районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру ", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04 червня 2007 року за № 040784800195.

Відповідно до вимог ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Питання щодо внесення до договору оренди дописки після підписання такого без погодження між сторонами, окрім тверджень самої позивачки, в матеріалах справи ніякими іншими доказами не підтверджується, за таких обставин суд вважає, що позивачем не доведені підстави позовних вимог і відповідно до ст.10 ЦПК України не надані докази на підтвердження доводів про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, а тому вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.10, 57, 60, 61, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст.203, 215 ЦК України, ст.ст.124, 125, 126 "Земельного кодексу України", ст.ст.13, 14, 16, 17, 20 Закону України "Про оренду землі", суд, -

ВИРІШИВ:

У позові ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства "Нафком-Агро", третя особа Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Прилуцького районного відділу Чернігівської регіональної філії Центру ДЗК про визнання недійсним договору оренди землі - відмовити .

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги до апеляційного суду Чернігівської області через Прилуцький міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя М. Циганко

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення17.04.2013
Оприлюднено26.04.2013
Номер документу30838650
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —742/938/13-ц

Рішення від 17.04.2013

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Циганко М. О.

Ухвала від 22.02.2013

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Циганко М. О.

Ухвала від 28.02.2013

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Циганко М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні