Постанова
від 04.02.2009 по справі 12/110-б-08
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

12/110-Б-08

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 04 лютого 2009 р.                                                                                    № 12/110-Б-08  

Вищий господарський  суд України у складі колегії суддів:

Ткаченко Н.Г. (головуючий),

Катеринчук Л.Й. (доповідач),Заріцької А.О.

розглянувши касаційну скаргудочірнього підприємства «Атлантида»приватного підприємства «Земля»

на ухвалу

та постановугосподарського суду Херсонської області від 06.08.2008Запорізького апеляційного господарського суду від 16.10.2008

у справі господарського суду№ 12/110-Б-08Херсонської області

за заявоюПрокурора Високопільського району Херсонської області в інтересах держави в особі 1.          управління Пенсійного фонду України в Високопільському районі Херсонської області2.          Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції3.          Високопільського відділення Н. Воронцовської МДПІ4.          товариства з обмеженою відповідальністю «Агросфера»

про визнання банкрутомдочірнього підприємства «Атлантида»приватного підприємства «Земля»

розпорядник майномКлигіна І.В.

в судовому засіданні взяли участь  представники :

від заявників не з'явились

від боржникане з'явились

В С Т А Н О В И В  :

          

          Ухвалою господарського суду Херсонської області від 06.08.2008 року (суддя Пінтеліна Т.Г.) за результатом розгляду справи в підготовчому засіданні суду зобов'язано ініціюючих кредиторів в 10-денний строк подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення справи про банкрутство дочірнього підприємства «Атлантида»приватного підприємства «Земля»(далі –боржника), введено процедуру розпорядження майном боржника, призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Клигіну Ірину Володимирівну.

Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 16.10.2008 року апеляційну скаргу боржника залишено без задоволення, ухвалу господарського суду Херсонської області від 06.08.2008 року залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, боржник звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції та постанову суду апеляції, аргументуючи порушенням норм матеріального права, зокрема, статті 44 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку ухвалу суду першої та постанову суду апеляційної інстанцій на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.

Згідно з статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(далі –Закон) грошове зобов'язання –зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України.

До складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника –юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, в тому числі, розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням процентів, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подачі в господарський суд заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.

Відповідно до статті 5 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

За приписами пункту 3 статті 6 Закону справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

                    Як вбачається з матеріалів справи, прокурор Високопільського району Херсонської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Високопільському районі Херсонської області, Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції, Високопільського відділення Н. Воронцовської МДПІ, товариства з обмеженою відповідальністю «Агросфера»подав спільну заяву про порушення провадження у справі про банкрутство боржника.

          Господарським судом при порушенні справи про банкрутство було призначено підготовче засідання, яке неодноразово відкладалось у зв'язку проханням боржника надати йому можливість розрахуватись з боргами (ухвали суду - а.с.118, том 1, а.с.6, том 2).

          

Матеріали справи свідчать, що боржником було погашено лише частково борг перед деякими ініціюючими кредиторами (а.с.13-16, том 2).

           За приписами пунктів 4, 11, 13 статті 11 Закону у підготовчому засіданні суддя оцінює подані документи, заслуховує пояснення сторін, розглядає обґрунтованість заперечень боржника. За результатами розгляду заяви кредитора та відзиву боржника у підготовчому засіданні виноситься ухвала, в якій визначаються: розмір вимог кредиторів, які подали заяву про порушення справи про банкрутство; дата складення розпорядником майна реєстру вимог кредиторів, який має бути складений та поданий до господарського суду на затвердження не пізніше двох місяців та десяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду; дата попереднього засідання суду, яке має відбутися не пізніше трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду; дата скликання перших загальних зборів кредиторів, які мають відбутися не пізніше трьох місяців і десяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду; дата засідання суду, на якому буде винесено ухвалу про санацію боржника, чи про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи припинення провадження у справі про банкрутство, яке має відбутися не пізніше шести місяців після дати проведення підготовчого засідання суду. Суд виносить ухвалу про припинення провадження у справі про банкрутство за наявності підстав, передбачених статтею 40 цього Закону.

Згідно з пунктом 5 статті 44 Закону при введенні процедури розпорядження майном боржника аналіз фінансового становища сільськогосподарського підприємства повинен здійснюватися з урахуванням сезонності сільськогосподарського виробництва та його залежності від природно-кліматичних умов, а також можливості задоволення вимог кредиторів за рахунок доходів, які можуть бути одержані сільськогосподарським підприємством після закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт.

          Відтак, господарський суд в підготовчому засіданні відповідно до статті 11 Закону, з урахуванням особливостей, передбачених статтею 44 Закону, повинен оцінити подані документи, заслухати пояснення сторін, розглянути обґрунтованість заперечень боржника та винести ухвалу, в якій визначити розмір вимог кредиторів, які подали заяву про порушення справи про банкрутство та визначити подальший хід справи про банкрутство відповідно до вимог статті 11 Закону.

          В порушення визначених Законом вимог та порядку проведення підготовочого судового засідання господарський суд ухвалою від 06.08.2008 року не визначив розміру грошових вимог ініціюючих кредиторів та не встановив їх відповідності приписам  статей 1, 6 Закону, а тільки зобов'язав ініціюючих кредиторів в 10-денний строк подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення справи про банкрутство дочірнього підприємства «Атлантида»приватного підприємства «Земля»(далі –боржника), ввів процедуру розпорядження майном боржника, призначив розпорядником майна арбітражного керуючого Клигіну Ірину Володимирівну.          

          Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 16.10.2008 року при перегляді зазначеної ухвали суду першої інстанції від 06.08.2008 року зазначені обставини виправлені не були.

          Відповідно до частини 1 статті 111-10 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

          Відсутність визнання певного розміру грошових вимог ініціюючих кредиторів за результатами підготовчого судового засідання та встановлення обставин відповідності грошових вимог ініціюючих кредиторів приписам статей 1, 6 Закону є таким порушенням матеріального та процесуального права у процедурі банкрутства, яке унеможливлює подальший рух провадження у справі.           

          З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України, діючи в межах повноважень суду касаційної інстанції згідно приписів статей 111-5, 111-7 Господарського процесуального кодексу України, вважає, що оскаржувані ухвала суду першої інстанції від 06.08.2008 року та постанова суду апеляційної інстанції від 16.10.2008 року прийняті з порушенням норм законодавства про банкрутство та процесуального права,  підлягають скасуванню, а справа №12/110-Б-08 направленню для розгляду до господарського суду Херсонської області на новий розгляд в підготовчому засіданні на стадії розпорядження майном.

          На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 111-5,111-7,111-9,111-11 ГПК України Вищий господарський суд України –

П О С Т А Н О В И В :

1.          Касаційну скаргу дочірнього підприємства «Атлантида»приватного підприємства «Земля»задовольнити.

           2. Постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 16.10.2008року та ухвалу господарського суду Херсонської області від 06.08.2008року скасувати, справу №12/110-Б-08 передати для розгляду на  новий розгляд в підготовчому засіданні на стадії розпорядження майном  до господарського суду Херсонської області.

Головуючий                                                                             Н. Ткаченко

Судді                                                                                                 Л. Катеринчук

                А. Заріцька

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення04.02.2009
Оприлюднено11.03.2009
Номер документу3085117
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/110-б-08

Ухвала від 14.12.2010

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

Ухвала від 24.06.2010

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

Ухвала від 20.05.2010

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

Постанова від 24.11.2009

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

Постанова від 04.02.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Катеринчук Л.Й.

Ухвала від 27.11.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Катеринчук Л.Й.

Постанова від 16.10.2008

Господарське

Запорізький апеляційний господарський суд

Шевченко Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні