Рішення
від 22.04.2013 по справі 904/1949/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.04.13р. Справа № 904/1949/13

За позовом Прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світязь", м. Новомосковськ Дніпропетровської області

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ

про зміну умов договору оренди земельної ділянки

Суддя Суховаров А.В.

Представники:

від прокурора: Несевря Д.С., посв. № 011405 від 24.10.12р.;

від позивача: Лазуренко К.О., довір. № 4/6-16 від 04.01.13р.;

від відповідача: Юрченко В.А., довір. від 12.03.13р.;

від третьої особи: не з'явився.

Суть спору :

Прокурор Самарського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світязь" (далі - відповідач); за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м. Дніпропетровська, у якому просить суд внести зміни до п.п. 2.3 та 4.1 договору оренди земельної ділянки від 03.12.04р., укладеного між позивачем та відповідачем, посвідченого нотаріусом ДМНО Козіною А.В., зареєстрованого в реєстрі за № 5710, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 040510400047 від 21.01.05р., виклавши їх в такій редакції:

- "2.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 16.01.13р. становить 134 239 грн. 49 коп. "

- "4.1 Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 4 027 грн. 17 коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".

Прокурор наполягав на задоволенні позовних вимог, про що не заперечувалось представником позивача у судовому засіданні.

Відповідач позов не визнає. У відзиві вмотивовує свої заперечення не доведенням прокурором та позивачем факту наявності підстав для внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки, оскільки ні договором, ні законом не встановлено обов'язку орендаря та орендодавця змінювати умови договору оренди землі щодо розмірів орендної плати, у разі зміни граничних розмірів орендної плати, встановлених законом.

Третя особа відзив на позов не надала, явку повноважного представника у судове засідання не забезпечила. При цьому, третя особа належним чином повідомлена про дату, час та місце проведення судового засідання за її місцезнаходженням згідно матеріалів справи, оскільки господарським судом виконані вимоги ст. 87 ГПК України, що є достатньою підставою вважати належним повідомленням третьої особи про час і місце розгляду справи. Зазначене узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України з цього питання, наведеною у п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".

Суд вважає можливим здійснити розгляд спору за відсутності представника третьої особи, згідно ст. 75 ГПК України, оскільки остання повідомлена про слухання справи належно, а також в матеріалах справи достатньо необхідних господарському суду документів для прийняття обґрунтованого та правомірного рішення.

В порядку ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

встановив:

03.12.2004 року між позивачем (орендодавцем) та відповідачем (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), згідно з умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0208 га, яка знаходиться за адресою: вул. Курсантська, 7 (Самарський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:09:524:0109.

Зазначений договір 03.12.04р., посвідчено нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В., зареєстровано в реєстрі за № 5710.

Договір зареєстровано Дніпропетровською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 040510400047 від 21.01.05р.

Пунктом 2.3 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладання цієї угоди становить 48 716,52 грн.

Відповідно до п. 4.1 Договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки та дорівнює земельному податку.

Строк та порядок внесення орендної плати передбачає п. 4.4 Договору.

Відповідно до п. 4.7 Договору розмір орендної плати переглядається щорічно або у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Пункти 12.1, 12.2 Договору передбачають, що зміна умов цієї угоди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір вирішується у судовому порядку.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, за виключенням окремих його положень.

Згідно пункту 288.4, підпункту 288.5.1 пункту 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 02.02.11р. № 216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" вирішено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Відповідно до наявних у справі даних Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області на даний час розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, від якого залежить розмір земельного податку, становить 134 239, 49 грн. (а.с.32).

У зв'язку з тим, що річна орендна плата, передбачена умовами Договору, не відповідає вимогам законодавства щодо мінімального розміру річної орендної плати, рішенню Дніпропетровської міської ради від 22.09.04р. № 105/20 з наведеного питання, прокурор вбачає підстави для внесення змін до Договору у судовому порядку, що і є причиною спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Як зазначалося вище, на законодавчому рівні змінено розмір мінімальної річної орендної плати, річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Можливість зміни розміру орендної плати у разі підвищення цін, тарифів передбачена також умовами Договору (п. 4.7).

Виходячи з наведених положень законодавства, зміна на законодавчому рівні мінімального розміру річної орендної плати в поєднанні з умовами Договору про перегляд розміру орендної плати є підставою для перегляду розміру річної орендної плати, встановленого Договором.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згоди щодо внесення змін до Договору у позасудовому порядку сторони не досягли.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (пункт 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

У листі Вищого господарського суду України від 06.08.2008 року № 01-8/471 "Про деякі питання практики застосування у вирішенні спорів окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих Верховним Судом України)", зокрема, зазначено: відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення ч. 2 ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 118 28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішеннями Верховного Суду України.

В постановах Верховного Суду України від 16.12.2010 року у справі № 2-1/10068-2008 та від 23.05.2011 року у справі № 7/105-10(30/234-09) зазначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи, що відбулась зміна законодавства України, зокрема, щодо визначення розміру орендної плати за користування землею (коефіцієнт), отже і позовні вимоги щодо внесення змін у спірний Договір правомірні та обґрунтовані.

Викладене є підставою для задоволення позову.

Разом з тим, господарський суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Згідно ст. 25 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

20.04.2012 року юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Світязь" змінило найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Світязь.", що підтверджується наявною у справі випискою серії ААВ № 254894 з ЄДРПОУ, витягом і статуту ТОВ "Світязь.".

У зв'язку із чим, господарський суд вважає за необхідне здійснити заміну (відповідача у справі) з Товариства з обмеженою відповідальністю "Світязь" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Світязь.".

Згідно ст. 49 ГПК України, сплата судового збору покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 4, 25, 32, 33, 36, 43, 44, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Здійснити заміну відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Світязь" на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "Світязь.".

Позов задовольнити.

Внести зміни, з дня набрання рішенням законної сили, до п.п. 2.3 та 4.1 договору оренди земельної ділянки від 03.12.04р., укладеного між Дніпропетровською міською радою (ЄДРПОУ 26510514) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Світязь." (ЄДРПОУ 13459591), посвідченого нотаріусом ДМНО Козіною А.В., зареєстрованого в реєстрі за № 5710, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 040510400047 від 21.01.05р., виклавши їх в такій редакції:

- "2.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 09.08.12р. становить 134 239 грн. 49 коп."

- "4.1 Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 4 027 грн. 17 коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Світязь." (51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 2А; ЄДРПОУ 13459591) в доход державного бюджету України (одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 37989269, р/рахунок № 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891, п. 2.1 з таблиці ставок судового збору, за якими визначено розмір судового збору) судовий збір в розмірі 1 147,00 грн. (одна тисяча сто сорок сім грн. 00 коп.).

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя А.В. Суховаров

Рішення підписано - 19.04.2013р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення22.04.2013
Оприлюднено24.04.2013
Номер документу30870936
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/1949/13-г

Постанова від 20.06.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Євстигнеєв Олександр Сергійович

Ухвала від 17.05.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Євстигнеєв Олександр Сергійович

Рішення від 22.04.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 02.04.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 12.03.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні