Рішення
від 20.12.2012 по справі 5027/836/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" грудня 2012 р. Справа № 5027/836/2012.

За позовом Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго»

до товариства з обмеженою відповідальністю торговельно-виробничої фірми «Імпекс Є.Д.»м. Чернівці

про стягнення заборгованості -4896,33 грн.

Cуддя М.І.Ніколаєв

представники:

від позивача -Тимофійчук Л.М., дов. від 27.11.2012 року

від відповідача -Кириченко С.Л., дов. від 17.12.2012 року

СУТЬ СПОРУ : публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго»звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю торговельно-виробничої фірми «Імпекс Є.Д.»м. Чернівці про стягнення 4896,33 грн. двократної вартості різниці між фактично спожитою та договірною величиною споживання електричної енергії згідно договору №2236/8 від 29.04.2004 року, яка виникла в жовтні 2012 року.

Відповідач проти позову заперечує, обґрунтовуючи це тим, що позивач в порушення вимог Закону України «Про електроенергетику»та роз'яснень НКРЕ України провів подвійне нарахування штрафних санкцій за перевищення договірних величин споживання.

Ухвалою від 16.11.2012 року порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 04.12.2012 року за участю представників сторін.

Ухвалою суду від 04.12.2012 року у зв'язку з неявкою представника відповіла розгляд справи відкладено на 18.12.2012 року.

У судовому засіданні 18.12.2012 року оголошено перерву до 20.12.2012 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

29.04.2004 року між відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" (правонаступником якого є позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю торгівельно-виробнича фірма «Імпекс Є.Д.»укладено договір за №2263/8 (далі - договір) про постачання електричної енергії, згідно умов якого позивач зобов'язався продавати електричну енергію відповідачу (споживачу) для забезпечення потреб електроустановок, а останній зобов'язався оплачувати вартість використаної електричну енергію та виконувати інші умови, визначені договором.

Відповідно до пункту 2.3.4. договору № 2263/8 відповідач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків «Порядок розрахунків»та «Графік зняття показників лічильників та подання їх до Електоропостачальної організації»не пізніше 26 числа щомісячно.

Згідно пункту 2.3.5 договору відповідач зобов'язаний здійснювати оплату за послуги компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та своїми електроустановками згідно з додатком «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії».

Пунктом 2 додатку №1 до договору № 2263/8 «Порядок розрахунків», встановлено, що відповідач на протязі 5 операційних днів з початку розрахункового періоду здійснює попередню оплату в розмірі 100% заявленої величини обсягу споживання електричної енергії на наступний розрахунковий період. Розмір суми платежу розраховується відповідачем самостійно як сума добутків обсягів заявленої величини споживання електричної енергії на наступний розрахунковий період на тариф відповідного класу, який буде діяти в наступному розрахунковому періоді.

Згідно пункту 8 додатку №1 до договору №2263/8 «Порядку розрахунків»відповідач самостійно на протязі 5 операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за активну електричну енергію шляхом оплати різниці між вартістю обсягу електричної енергії, фактичної спожитої протягом розрахункового періоду, та сумою коштів, сплачених у відповідності з пунктом 2 цього додатку, а також проводить оплату за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплату нарахувань по протоколах порушень при користуванні електричною енергією, рахунків з надання послуг перетікання реактивної енергії, пеню, індекс інфляції та інші платежі. Остаточний розрахунок споживач здійснює на підставі рахунку за тарифом, який діяв на кінець розрахункового періоду.

Додатком №2 до договору сторони визначили обсяги споживання електричної енергії на жовтень 2012 року, який становив 10 800 кВт\год.

Згідно пункту 9.4 договору № 2263/8 він вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не буде заявлено однією із сторін про відмову від цього договору або його перегляд. Станом на момент вирішення спору договір є чинним.

28.09.2012 року відповідач звернувся до позивача з листом про зменшення договірної величини споживання електричної енергії у жовтні 2012 року до 4000 кВт/год.

Листом від 01.10.2012 року позивач повідомив відповідача про те, що договірний розмір споживання електричної енергії у жовтні 2012 року становитиме 4 000 кВт/год.

Як вбачається з матеріалів справи та наданих позивачем копій звітів про використану електроенергію відповідач протягом жовтня 2012 року спожив електроенергії в кількості 7954 кВт/год. на загальну суму 9036,06 грн., рахунки на оплату отримав, за спожиту електроенергію розрахувався у повному обсязі.

17 жовтня 2012 року відповідач звернувся з листом до ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго»щодо збільшення договірної величини споживання електричної енергії на жовтень 2012 року з 4000 кВт/год. до 8000 кВт/год.

Листом № 31/3464 від 22.10.2012р. в коригуванні договірної величини спожитої електричної енергії у жовтні 2012 року до 8000 кВт/год. відповідачу відмовлено. Коригування проведено до величини 5368 кВт/год., тобто розміру попередньої оплати наявної на рахунку енергопостачальника (позивача) на день звернення.

08.11.2012 року відповідачу направлено претензію про сплату боргу за перевищення договірних величин споживання електричної енергії на суму 4896,33 грн.

Поряд з цим відповідачу було виставлено до оплати рахунок за перевищення договірних величин спожитої електричної енергії в жовні 2012р. на суму 4896,33 грн.

Станом на день вирішення спору суму боргу не сплатив.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Господарського кодексу України, інших актів цивільного законодавства, проте, як встановлено матеріалами справи відповідач неналежним чином виконав свій обов'язок щодо оплати вартості активної електроенергії.

Згідно пункту 4.2.2. договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно договору, відповідач сплачує позивачу двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.

Відповідно ч.4 пункту 5.1. договору у разі ненадання споживачем зазначених відомостей у встановлений термін, розмір очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік встановлюється постачальником на рівні відповідних періодів поточного року.

Сторони узгодили у встановленому п. 5.1 договору порядку договірних величин споживання електричної енергії на 2012 рік (наявні в матеріалах справи копії додатків до договору з обсягами споживання на 2012 рік).

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

08.11.2012 року разом з претензією відповідачу направлено поштою рахунок на оплату та акт звірки взаємних розрахунків про сплату боргу за перевищення договірних величин споживання електричної енергії в жовтні 2012р. договірних величин споживання електричної енергії.

Відповідач не погодився з нарахуваннями, проведеними позивачем, та звернувся з листом до ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго»від 15.11.2012р. щодо скасування нарахування за перевищення договірних величин спожитої електричної енергії в жовтні 2012 року в розмірі 4896,33 грн.

У відзиві на позовну заяву відповідач також не погоджується з нарахуванням за перевищення договірних величин споживання електричної енергії у розмірі двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини електричної енергії проведеної позивачем, вважаючи при цьому, що структура такої плати повинна складатись з однієї частини, яка відповідає оплаті за товар, та другої частини, яка відповідає штрафній санкції за перевищення договірних величин споживання електроенергії.

У свою чергу, частиною 7 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" санкції, передбачені частиною 6 статті 26 цього Закону, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Перевищення договірної величини споживання електроенергії є штрафною господарською санкцією у розумінні ст. 230 ГК України, порядок застосування якої регулюється виключно Постановою КМУ № 441 від 24.03.1999 року та Закону України «Про електроенергетику».

Згідно п. 13 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 р. N 441, споживачі у разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності несуть відповідальність, згідно з частинами п'ятою і шостою статті 26 Закону України "Про електроенергетику".

Частиною 6 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Таким чином, Законом України "Про електроенергетику" і договором визначено розмір штрафної санкції, яка застосовується до споживача за порушення обов'язку дотримання договірного обсягу споживання електроенергії, встановленого умовами Договору. Норма ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»та умови договору не суперечать вимогам господарського законодавства та повністю відповідають нормам ст. 216, 230, 231, 234 ГК України.

При цьому застосування двократного тарифу до обсягів перевищення договірних величин споживання електроенергії та отримані кошти, як сума штрафу (санкція), не є компенсацією вартості товарів, і не змінюють базу оподаткування ПДВ поставлених товарів/послуг, в розумінні пункту 185.1 статті 185, пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України.

Суми коштів, що сплачуються у вигляді штрафів та/або неустойки чи пені, втрат від інфляцій за весь період прострочення поставки, 3 відсотків річних від вартості несвоєчасно поставлених товарів/послуг (або інший відсоток, встановлений договором) при затримці постачання товарів/послуг покупцю, не змінюють базу оподаткування поставлених товарів/послуг.

Підпунктом 139.1.11 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України передбачено: суми штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду, які підлягають сплаті платником податку, не включаються до складу витрат, що враховуються при визначенні оподатковуваного прибутку.

Таким чином, позивач здійснив нарахування суми перевищення договірної величини спожитої електричної енергії, виходячи з вимог Закону України «Про електроенергетику», Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 р. N 441 та умов договору, не змінюючи базу оподаткування поставленого товару.

Враховуючи, що відповідач свої зобов'язання щодо оплати двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини перевищення не виконав, з останнього слід стягнути 4896,33 грн. боргу.

Таким чином вимоги позивача засновані на договірних відносинах між сторонами, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.

Керуючись статтями 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, СУД -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю торгівельно-виробнича фірма «Імпекс Є.Д.» м. Чернівці, вул. Університетська, 60/6 (код ЄДРПОУ 21413516) на користь публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго" (м. Чернівці вул. Прутська, 23/а код 00130760) -4896,33 грн. боргу за перевищення договірної величини спожитої електричної енергії на р/р №26039309800000 в ЧОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 356334, код 00130760 та 1609,50 грн. судового збору.

3. Видати наказ.

Повне рішення складено та підписано 20.12.2012 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.

Суддя М.І.Ніколаєв

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення20.12.2012
Оприлюднено24.04.2013
Номер документу30875060
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5027/836/2012

Ухвала від 16.11.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Рішення від 20.12.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 04.12.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні