cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-32/19058-2012 19.04.13
Суддя Господарського суду міста Києва Підченко Ю.О.
За участю секретаря судового засідання Бандури Ю.В.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по м. Києву
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Східно-європейська кіноакадемія"
про стягнення 20 827,78 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Чумаченко О.С. - юрисконсульт
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Регіональне відділення Фонду Державного майна України по м. Києву звернулося до господарського суду з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східно-європейська кіноакадемія" про стягнення з останнього основного боргу з орендної плати в сумі 19 443,72 грн., пені в сумі 781,52 грн., інфляційних в сумі 19,23 грн. відповідно до Договору оренди нерухомого майна № 6225 від 31.05.2012 року.
Розпорядженням заступника голови Господарського суду міста Києва від 25.02.2013 року дану справу передано судді Підченку Ю.О.
Сторін було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. ст. 4 2 , 4 3 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Позивач у судовому засіданні наполягав на заявлених позовних вимогах, просив позов задовольнити.
Неприбуття у судове засідання представника відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно вимог ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін, виходячи із фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню у спірних відносинах сторін, приймаючи до уваги доводи позивача, письмові пояснення відповідача, суд встановив:
До прийняття рішення у справі, позивач надав заяву відносно пояснень щодо припущеної ним у прохальної частині позовній заяві технічної помилки, де не було вказано суму штрафу 583,31 грн., яка підлягає стягненню з відповідача і включено до ціни позову. Матеріали справи підтверджують, що фактично сума штрафу була заявлена у позові під час звернення позивача до суду, у зв'язку з чим, ціна позову по даній справі дорівнює 20 827,78 грн. і складається із:
· суми основного боргу з орендної плати в розмірі 19 443,72 грн.;
· пені в сумі 781,52 за весь період прострочення ;
· інфляційних в сумі 19,23 грн.;
· штрафу у розмірі 3% від суми заборгованості в сумі 583,31 грн.
З метою усунення рівності та змагальності учасників судового процесу суд відклав слухання справи та зобов'язав позивача вдруге надіслати на адресу відповідача копію заяву, на що позивачем надано суду лист цінний з описом від 11.04.2013року.
Позов мотивовано тим, що 31.05.2012 року між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по м. Києву, далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східно-європейська кіноакадемія", далі Орендар, було укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 6225, далі Договір.
Відповідно до пункту 1.1 укладеного Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежилі приміщення загальною площею 72,20 кв.м., розташоване за адресою: м. Київ, пр-т. Перемови 44, на 2-му поверсі будівлі лабораторного корпусу, що перебуває на балансі ДП "Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка", що зафіксовано у акті приймання-передавання орендованого майна від 31.05.2012 року.
Згідно п. 3.1 Договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорцій її розподілу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами) і становить без ПДВ за базовий місяць оренди - квітень 2012 року 9 136,37 грн. Оренда плата за перший місяць оренди травень 2012 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за травень місяць 2012 року.
Сторонами в пунктах 3.6, 3.7, 3.8 Договору погоджено, що орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 10 числа місяця наступного за звітнім з урахуванням щомісячного індексу інфляції відповідно до пропорцій розподілу. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 3% від суми заборгованості.
У разі розірвання за згодою сторін Договору Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно (п. 3.11 Договору).
Згідно п. 5.3 Договору Орендар зобов'язаний своєчасно й у повному обсязі сплачувати оренду плату. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (п. 9.1 Договору).
Актом приймання-передавання орендованого майна за адресою: м. Київ, пр-т. Перемоги 44 Орендар передав, а Орендодавець прийняв із користування нерухоме майно загальною площею 72,20 кв.м., що розміщене за адресою: м. Київ, пр-т. Перемоги 44.
Позивачем 25.10.2012 року було направлено відповідачу лист-претензію № 30-05/10202 з повідомленням про існуючу заборгованість та нараховану пеню, поставлено сплатити дану заборгованість до 05.11.2012 року. Зазначена вимога відповідачем виконана не була.
На таких підставах, позивач намагається стягнути з відповідача основний борг в сумі 19 443,72 грн., який утворився за Орендарем за фактичне користування майном за період з 31.05.2012 року по 01.09.2012 року, тобто до повернення спірного майна за актом приймання-передавання орендованого майна за адресою: м. Київ, пр-т. Перемоги 44. Надані позивачем пояснення підтверджують вказані обставини, а саме те, що за актом прийому-передачі від 01.09.2012ркоу майно було повернуто із орендного користування, тому орендна плата нараховується до 01.09.2012 року включно і за один день дорівнює 211,06 грн.
Основне зобов'язання не припинилося виконанням проведеним належним чином, а тому позивач з посиланням на вимоги пункт 3.7 Договору, намагається стягнути з відповідача пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати в сумі 781,52 грн.
Оскільки мало місце прострочення виконання грошового зобов'язання, позивач з посиланням на приписи статті 625 ЦК України додатково намагається стягнути з відповідача інфляційні в сумі 19,23 грн.
Крім того, враховуючи, що заборгованість з орендної плати існує понад три місяці, на вимогу п. 3.8 Договору позивач нарахував відповідачу штраф у сумі 583,31 грн.
Судом дана належна правова оцінка правовідносинам сторін. За своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди нерухомого майна. Фактичні обставини справи підтверджують, що сторони досягли всіх суттєвих умов передбачених законом для договорів оренди: зокрема щодо його предмету, ціни, строку його дії, предмету оренди, за його індивідуально - визначеними ознаками тощо, а тому він вважається укладеним згідно, п. п. 1, 2 ст. 180, п. 1 ст. 181, ст. 284 ГК України та ст.ст. 627, 628, 638, 759 ЦК України.
Оскільки об'єктом оренди є державне нерухоме майно, то до спірних відносин сторін підлягають застосуванню вимоги ст.ст. 10, 19, 26, 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Пункт 1 статті 759 ЦК України як загальна норма права визначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Статтею 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Стаття 283 ГК України як спеціальна норма передбачає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Частиною 3 статті 18 Закону передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі, а статтею 19 Закону встановлений обов'язок Орендаря вносити орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності та в строк, встановлений Договором.
В силу статті 599 ЦК України та частини першої ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України визначає, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
В процесі розгляду справи сторонами не виконано вимог ухвал суду щодо проведення між ними звірки розрахунків. При цьому судом враховано, що акт звірки є суто бухгалтерським документом, за яким бухгалтерії підприємств-учасників певних господарських операцій звіряють бухгалтерський облік цих операцій (у контексті визначення дебіторської або кредиторської заборгованості), а наявність чи відсутність будь-яких зобов'язань сторін підтверджується первинними документами - договором, накладними, рахунками тощо.
Позивачем доведено факт невиконання відповідачем зобов'язань за договором оренди щодо своєчасного внесення орендних платежів за користування майном. Відповідач доказів повного виконання обов'язків за договором оренди щодо внесення орендних платежів суду не надав. За таких обставин позовні вимоги щодо стягнення з відповідача основного боргу з орендної плати за період з 31.05.2012 року по 01.09.2012 року, день повернення об'єкта оренди, тому орендна плата нараховується за перший день вересня місяця, передбаченої п. 3.11 Договору, в сумі 19 443,72 грн., обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Оскільки мало місце несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача пені, передбаченої пунктом 3.7 Договору в розмірі подвійної облікової ставки НБУ в сумі 781,52 грн. також обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Частина друга статті 625 ЦК України встановлює, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Тому інфляційні в сумі 19,23 грн., вважаються обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Також підлягає стягненню штраф, який передбачено п. 3.8 Договору, сума якого складає 583,31 грн.
За приписами ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору в сумі 1 609, 50 грн. покладаються на відповідача у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Східно-європейська кіноакадемія".
У судовому засіданні, яке відбулося 19.04.2013 року згідно ч.ч. 2,3 статті 85 ГПК України було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивні частини.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 10, 18, 19, 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст. ст. 599, 625, 638, 627, 628, 759, 762, ЦК України, ст. ст. 180, 181, 193, 283, 284 ГК України, ст. ст.4 2 , 4 3 , 33, 34, ч.3 ст.43, ст. 44, 49, 75, 82, 82-1, 84, частиною другою та третьою ст. 85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду Державного майна України по м. Києву до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східно-європейська кіноакадемія" задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Східно-європейська кіноакадемія", 01004, м. Київ, вул. Крутий Узвіз, буд. 6/2 літера А, код ЄДРПОУ 37884143, на користь:
- Регіонального відділення Фонду Державного майна України по м. Києву, 01032, м. Київ, бульвар Т. Шевченка, буд. 50-Г, код ЄДРПОУ 19030825, основний борг з орендної плати в сумі 19 443,72 грн., пеню в сумі 781,52 грн., інфляційні в сумі 19,23 грн., штраф в сумі 583,31 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 1 609,50 грн., видавши наказ.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено - 24.04.2013 року
Суддя Ю.О.Підченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2013 |
Оприлюднено | 26.04.2013 |
Номер документу | 30913146 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні