ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2013 р.Справа № 815/297/13-а Категорія: 8.1.5 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Потапчука В.О.,
- Семенюка Г.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2013 року про залишення без розгляду позовної заяви Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінкор Групп» про стягнення заборгованості у сумі 10 531, 00 грн.,-
В С Т А Н О В И Л А :
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби звернулась до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінкор Групп» про стягнення заборгованості у сумі 10 531, 00 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2013 року позовна заява Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби залишена без розгляду, як така що подана після закінчення строків, встановлених законом та за відсутності підстав для поновлення строку.
Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішення, позивачем - Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану ухвалу суду та прийняти нове рішення, яким справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
У зв'язку із неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання суду апеляційної інстанції, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання (а.с.39-40), справа, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, розглянута в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, залишаючи без розгляду адміністративний позов, суд першої інстанції виходив із того, що податковим органом пропущено строк, протягом якого останній може звернутися до суду з позовом до ТОВ «Лінкор Групп» про стягнення заборгованості у сумі 10 531, 00 грн. При цьому, визначаючись щодо початку перебігу такого строку суд першої інстанції зазначив, що з наданих податковим органом матеріалів вбачається, що підставою для стягнення заборгованості у сумі 10 531, 00 грн. є перша податкова вимога форми «Ю 1» від 03.11.2009 року № 1/556 та друга податкова вимога форми «Ю 1» від 04.12.2009 року № 2/557 (остання отримана відповідачем 11.12.2009 року). Таким чином, суд першої інстанції прийшов до висновку, що з 12.12.2009 року починає свій перебіг строк давності протягом якого може бути стягнуто з ТОВ «Лінкор Групп» податковий борг у сумі 10 531, 00 грн. На підставі наведеного та враховуючи, що позивач пропустив строк звернення до суду, який сплив 13.12.2012 року, суд першої інстанції дійшов висновку, що підстав для визначення причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними не має та залишив вищевказаний позов без розгляду.
Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що він зроблений в порушення норм матеріального та процесуального права з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Так, згідно пп. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
За приписами пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Отже, враховуючи вимоги пп. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), податковий борг може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня узгодження податкового зобов'язання у строки визначені ст. 5 цього Закону. При цьому, колегія суддів зазначає, що Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не ставить в залежність день узгодження податкового зобов'язання від моменту винесення та/або отримання податкової вимоги. Тобто, перебіг строку для стягнення податкового боргу починається з дня його виникнення, а саме з моменту узгодження податкового зобов'язання, а не з дня винесення чи отримання податкової вимоги, як помилково зазначено судом першої інстанції.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, податковий орган звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з ТОВ «Лінкор Групп» податкового боргу у сумі 10 531, 00 грн., який виник у зв'язку з несплатою у повному обсязі самостійно узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість (податкова декларації № 86169 від 20.10.2009 року за вересень 2009 року (а.с.22-23)) та нарахованих контролюючим органом, за результатами камеральної перевірки, штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість (акт № 5019/15-02/521-36155543 від 06.10.2010 року, податкове повідомлення - рішення від 15.10.2010 року № 0004421502/0). У тому числі, як вбачається з облікової картки платника податків ТОВ «Лінкор Групп», зазначений податковий борг виник у зв'язку з несплатою нарахованих контролюючим органом податковим повідомленням - рішенням податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 510 грн., однак зазначене рішення позивачем не додано до матеріалів справи.
Відповідно абз.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. При цьому, п. 17.3 ст. 17 цього ж Закону визначено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Доказів оскарження ТОВ «Лінкор Групп» податкових повідомлень - рішень щодо донарахувань останньому податкових зобов'язань матеріали справи не містять.
Таким чином, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків ТОВ «Лінкор Групп» у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2009 року № 86169, вважається узгодженим 20.10.2009 року - з дня подання такої податкової декларації (а.с.22-23). В свою чергу, податкове зобов'язання визначене відповідачу податковим повідомленням-рішенням від 15.10.2010 року № 0004421502/0 вважається узгодженим 21.10.2010 року - з дня отримання ним податкового повідомлення (а.с.18-19).
З огляду на вищевикладене, а також враховуючи, що позивач звернувся до суду з даним позовом 09.01.2013 року, колегія суддів приходить до висновку, що останнім не пропущено строк звернення до суду щодо позовних вимог про стягнення з ТОВ «Лінкор Групп» податкового боргу, який виник у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань нарахованих контролюючим органом податковим повідомленням - рішенням від 15.10.2010 року № 0004421502/0. При цьому, колегія суддів наголошує, що судом першої інстанції взагалі не з'ясовано початок перебігу строку для стягнення з ТОВ «Лінкор Групп» податкового боргу у сумі 510 грн., оскільки, як зазначалось колегією суддів, матеріали справи не містять рішення на підстави якого сформований такий борг, а також доказів його отримання відповідачем.
На підставі наведеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржувана ухвала на підставі ч. 1 п. 3 ст. 204 КАС України підлягає скасування з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду зі стадії розгляду та вирішення в установленому відповідними положеннями КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 197, 199, 204, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2013 року про залишення без розгляду позовної заяви - задовольнити.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2013 року про залишення без розгляду позовної заяви Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінкор Групп» про стягнення заборгованості у сумі 10 531, 00 грн. - скасувати.
Прийняти нову ухвалу, якою справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінкор Групп» про стягнення заборгованості у сумі 10 531, 00 грн. - направити до суду першої інстанції для продовження розгляду зі стадії розгляду та вирішення в установленому відповідними положеннями КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: /М.П. Коваль/
Суддя: /В.О. Потапчук/
Суддя: /Г.В. Семенюк/
Суд | Одеський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2013 |
Оприлюднено | 29.04.2013 |
Номер документу | 30940197 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський апеляційний адміністративний суд
Коваль М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні