Рішення
від 25.04.2013 по справі 905/1028/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

25.04.2013р. Справа № 905/1028/13

Господарський суд Донецької області у складі: судді Фурсової С.М.,

при помічнику судді Васютіні О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду справу за позовом публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84601, Донецька область, місто Горлівка, проспект Леніна, будинок № 11; код ЄДРПОУ - 00131268)

до Ясинуватської районної екологічної громадської організації «До чистих джерел» (86000, Донецька область, Ясинуватський район, селище Мінеральне, вулиця Комсомольська, будинок № 39; код ЄДРПОУ - 25763070)

про стягнення вартості недоврахованої електроенергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електроенергією у розмірі 7 198,21 гривень

за участю представників сторін:

від позивача: Позняр С.В., яка діє на підставі довіреності № 352-13 «Д» від 22.01.2013

від відповідача: Журавльов В.В. - голова правління (протокол зборів від 19.01.2011)

С У Т Ь С П О Р У :

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить стягнути з Ясинуватської районної екологічної громадської організації «До чистих джерел» вартість недоврахованої електроенергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електроенергією у розмірі 7 198,21 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне.

15 червня 2010 року при проведенні перевірки дотримання вимог Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ) на ТП 292, представниками позивача було виявлено самовільне підключення відповідачем струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника, яка не є його власністю. За результатами перевірки представниками позивача у присутності керівника Журавльова В.В. було складено акт про порушення ПКЕЕ № 033413 від 15 червня 2010 року.

11 травня 2012 року відбулось засідання комісії з розгляду вищевказаного акту, та протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ та визначення обсягу недоврахованої електричної енергії прийнято рішення, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ за період з 15 червня 2009 року по 21 червня 2010 року складає 9 695 кВт/год на загальну суму 7 198,21 гривень.

Позивач нормативно обґрунтовує свої вимоги статтями 1212, 1213 Цивільного кодексу України, статями 67, 275 Господарського кодексу України, Правилами користування електричною енергією, Порядком визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадання електричної енергії, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 13 лютого 2013 року позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі та її призначено до розгляду у судовому засіданні на 05 березня 2013 року.

27 лютого 2013 року через відділ діловодства суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову, зокрема, у зв'язку з тим, що електрична енергія за спірний період була використана на виконання соціально-громадських робіт, результатом яких користується мешканці Донецького регіону.

Розгляд справи відкладався за правилами статті 77 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Ухвалою господарського суду Донецької області від 05 березня 2013 року розгляд справи відкладено на 18 березня 2013 року у зв'язку з необхідністю витребування нових доказів.

18 березня 2013 року у судовому засіданні оголошено перерву до 01 квітня 2013 року.

01 квітня 2013 року у судовому засіданні оголошено перерву до 10 квітня 2013 року.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 10 квітня 2013 року за клопотанням представника позивача строк вирішення спору продовжено на 15 днів, та розгляд справи відкладено на 22 квітня 2013 року для виклику у судове засідання, в порядку статті 30 ГПК України представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики для надання пояснень по суті спору з виниклих питань.

22 квітня 2013 року у судовому засіданні оголошено перерву до 25 квітня 2013 року.

Представник позивача Позняр С.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним у позові та просила їх задовольнити.

Представник відповідача Журавльов В.В. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву та додаткових письмових запереченнях.

Заслухавши уповноважених представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши надані суду докази в порядку статті 43 ГПК України, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувались вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, яки є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд -

В С Т А Н О В И В :

Згідно статті 26 Закону України «Про електроенергетику» та пункту 1.3 ПКЕЕ, споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником. Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Споживач зобов'язаний виконувати умови договору, Правил користування електричною енергією, інших нормативно-правових актів та технічних документів, а у разі їх порушення несе відповідальність згідно з законодавством України. Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Правовідносини у сфері електроенергетики регулюються Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05 серпня 1996 року за № 417/1442 (з подальшими змінами та доповненнями), Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 року № 441, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за № 782/12656.

Частиною другою статті 275 ГК України та пунктом 5.1 ПКЕЕ передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Так, в силу статей 3, 7 Закону України «Про електроенергетику», відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 1.2 ПКЕЕ передбачено, що:

недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно;

контрольний огляд засобу обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про опломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблюваних матеріалів самовільних підключень;

технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку «Правилам устройства електроустановок» (далі - ПУЕ) та іншим нормативно-технічним документам;

Відповідно до діючого законодавства тарифи на електричну енергію для споживачів встановлюються постановами Національної комісії з регулювання електроенергетики України.

На підставі вказаних нормативно-правових актів та технічних документів споживання споживачем електричної енергії можливе лише через прилади обліку (системи обліку: трансформатори струму, лічильники та інше) електричної енергії, які захищено відповідними пристроями та пломбами постачальника та Держспоживстандарту. Порушення цього правила та обов'язку з боку споживача, дії або його бездіяльність - є протиправною поведінкою (правопорушенням).

Згідно з пунктом 7.6 ПКЕЕ у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величини, визначеної умовами договору або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів крім розрахункових засобів обліку або порушення розрахункового обліку електричної енергії, зриву або пошкодження пломб, заниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації і інших споживачів, невиконання розпорядження уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, яке стосується вищевикладених порушень, постачальник електричній енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачеві постачання електричній енергії після оформлення у встановленому ПКЕЕ порядку акту про порушення.

У постанові Верхового Суду України від 16.05.2011 № 14/147/10 (№ 3-38гс11) встановлено, що вирішуючи спори, пов'язані з постачанням і використанням електричної енергії, судам слід врахувати те, що Правила користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 поширюється на осіб, які використовують електричну енергію на підставі договору, так і на третіх осіб, які в порушення цих Правил споживають електричну енергію в позадоговірному порядку внаслідок самовільного підключення до електромереж.

Обираючи при прийнятті рішення правову норму, що підлягатиме застосуванню до спірним правовідносин, господарський суд зобов'язаний враховувати висновки Верхового Суду України, викладені у рішеннях, які за приписами статей 82, 111-28 ГПК України є обов'язковими у правозастосовчій діяльності судів.

Згідно з підпунктами 15 та 16 пункту 8.1 ПКЕЕ постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушенням вимог законодавства України в електроенергетиці.

Відповідно до підпункту 27 пункту 10.2 ПКЕЕ, споживач зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальної організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних мереж споживача.

15 червня 2010 року при проведенні планової перевірки представниками позивача в ТП 292 за адресою: 86000, Донецька область, Ясинуватський район, селище Мінеральне, був виявлений факт самовільного підключення відповідачем струмоприймачів (холодильного обладнання, телевізору) до електричної мережі енергопостачальника, яка не є його власністю.

Згідно пункту 6.41 ПКЕЕ, у разі виявлення під час контрольного обліку або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень ПКЕЕ або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформлюється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менш ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (енергопередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписує тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

На підставі пункту 6.40 та/або 1.3, 3.1, 3.2, 3.13, 3.16, 3.19, 5.1 ПКЕЕ виявлене порушення було зафіксовано в Акті № 033413 про порушення Правил користування електричною енергією від 15 червня 2010 року (далі - Акт) (а.с. 12).

З огляду на викладене, господарський суд вважає за необхідне надати правову оцінку Акту як доказу вчинення позивачем визначеного у даному документі порушення ПКЕЕ.

У розділі Акту «за участю споживача» зазначено, що перевірка проходила за участю керівника Ясинуватської районної екологічної громадської організації «До чистих джерел» Журавльова В.В., який був присутнім під час проведення перевірки та складання Акту. Зі складеним актом Журавльов В.В. був ознайомлений особисто під підпис без будь-яких заперечень та зауважень.

Повноваження Журавльова В.В. підтверджуються наявною в матеріалах справи копією протоколу зборів представників первинної організації ЯРЕГО «До чистих джерел» від 19 січня 2011 року (а.с. 31).

Той факт, що на об'єкті відповідача виявлено безоблікове підключення струмоприймачів (холодильне обладнання, телевізор) до електричної мережі, сторонами не заперечується.

Крім того, у розділі «підпис представників постачальника електричної енергії» , Акт підписано чотирма представниками постачальника електричної енергії.

Порядок складання актів про порушення ПКЕЕ визначено пунктами 6.41 та 6.42 ПКЕЕ та розділом 4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - Методика).

Отже, складений представниками енергопостачальної організації Акт містить викладення обставин виявленого порушення, посилання на відповідні пункти ПКЕЕ, містить всі необхідні вихідні та достатні дані для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії, тобто суми завданих споживачем збитків, і іншого відповідачем не доведено.

Приймаючи до уваги, що Акт містить детальний виклад допущеного відповідачем порушення ПКЕЕ, а також містить усі необхідні для оформлення цього документу дані, встановлені чинним законодавством, господарський суд дійшов висновку, що Акт є належним та допустимим доказом вчинення відповідачем порушення, вказаного у цьому документі.

З матеріалів справи вбачається, що дії представників постачальника повністю відповідали вимогам ПКЕЕ, та Акт складено відповідно до вимог цих Правил.

Факт споживання електроенергії ані під час складання спірного Акту, ані в ході розгляду спору в порядку статті 33 ГПК України відповідачем не спростовано, жодного зауваження до Акту під час перевірки та після її закінчення не надано.

Водночас Акт складено в двох примірниках, один із яких вручено Журавльову В.В. особисто під підпис, про що свідчить відповідна відмітка на зворотній частині Акта.

Пункт 6.40 ПКЕЕ передбачає, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 (далі - Методика).

Доречно зауважити, що нормами ПКЕЕ та Методики підставою для здійснення нарахування постачальником збитків у вигляді вартості не облікованої електричної енергії є факти встановлені актом перевірки вищевказаних порушень, перелік яких є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Всі вказані порушення пов'язані з пошкодженням розрахункових засобів обліку, пломб (порушення їх цілісності чи відсутність пломб) або самовільним підключенням електроустановок до електричної мережі.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за п'ять робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії (абзац третій пункту 6.42 ПКЕЕ).

Повідомленням від 25 квітня 2012 року № 1012 відповідача було повідомлено про час та дату засідання комісії з розгляду Акту, яке відбудеться 11 травня 2012 року.

Факт отримання відповідачем повідомлення підтверджується відміткою, зробленою представником відповідача на другому його примірнику 28 квітня 2012 року (а.с. 13).

ПКЕЕ передбачено, що рішення комісії оформлюється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоком споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електричну енергію протягом тридцяти календарних днів від дня отримання рахунку (абзац четвертий пункту 6.42 ПКЕЕ).

Згідно з пунктом 6.43 ПКЕЕ, кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачам на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Відповідно до абзацу першого пункту 6.42 ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Самовільне приєднання або підключення споживачем струмоприймачів до мережі електропередавальної організації є порушенням встановленого порядку споживання електричної енергії, при виявленні якого постачальником електричної енергії визнається обсяг недоврахованої електричної енергії та/або сума завданих постачальнику збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для їх сплати (пункти 7.32, 8.4 ПКЕЕ).

11 травня 2012 року у присутності представника відповідача в особі керівника Ясинуватської районної екологічної громадської організації «До чистих джерел» Журавльова В.В. відбулось засідання комісії з розгляду вищевказаного Акту, та протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією та визначення обсягу недоврахованої електричної енергії прийнято рішення, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ за період з 15 червня 2009 року по 21 червня 2010 року складає 9 695 кВт/год на загальну суму 7 198,21 гривень.

Рішення комісії було оформлено протоколом № 146/1098 від 11 травня 2012 року (а.с. 14).

З прийнятим рішенням, представник відповідача був ознайомлений особисто під підпис, сам примірник протоколу (а.с. 14), а також рахунок № 33413 на суму 7 198,21 гривень (а.с. 16), отримав у день проведення засідання комісії, що підтверджується власноруч відтвореним підписом Журавльова В.В., вчиненого на других екземплярах документів.

З боку позивача протокол № 146/1098 від 11 травня 2012 року підписаний Пижовим Д.М., Ганжа С.Є., Гориховською І.Д., Макаренко І.І., Гостевою Н.М., тобто усіма членами комісії та заступником голови.

Абзацом п'ятим пункту 6.42 ПКЕЕ передбачено, що споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Відповідач правом на оскарження рішення комісії згідно абзацу п'ятого пункту 6.42 ПКЕЕ у судовому порядку не скористувався, та доказів визнання недійсним вказаного рішення суду не надав.

Таким чином, господарський суд дійшов висновку, що рішення комісії відповідає вимогам чинного законодавства про електроенергетику, прийняте на підставі достовірних даних про обставини та характер вчинення відповідачем порушення, а тому є погодженим у розумінні приписів ПКЕЕ.

Оформлене протоколом рішення комісії, прийняте за результатами розгляду Акта, станом на час розгляду даної справи є чинним і за своєю природою є обов'язковим для виконання ненормативним актом (актом індивідуальної дії).

Пунктом 1.2 Методики передбачено, що методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією застосовується енергопостачальником при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника (підпункт п'ятий пункту 2.1 Методики).

Положенням пункту 2.6 Методики (в редакції, яка діяла на дату складання Акта) встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, а саме самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю споживача, та за умови відсутності договору, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою:

Wдоб.с.п. = P с.п · t вик.с.п, (2.7)

де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається у разі підключення до однієї фази за формулою:

Рс.п = I · Uном. фаз.· cos(фі); (2.8)

де I - сила струму, визначена, виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані в схемі самовільного підключення до мережі та допустимого тривалого струму, який може ними протікати (згідно з главою 1.3 ПУЕ), A;

Поперечна площа проводів (кабелів), що використані в схемі самовільного підключення, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.

За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні усіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.

U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;

cos(фі) - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) відповідних засобів вимірювальної техніки cos(фі) приймається рівним 0,9;

t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу).

Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Дпер. береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку (але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дня виявлення порушення) до дня порушення.

За розрахунком, проведеним комісією відповідно до пункту 2.6 Методики та закріпленим у протоколі № 146/1098 від 11 травня 2012 року, обсяг недоврахованої електроенергії становить 9 695 кВт/год на загальну суму 7 198,21 грн. (розгорнутий розрахунок по Акту міститься в матеріалах справи) за період з 15 червня 2009 року по 21 червня 2010 року, за режимом роботи 12 годин на добу по току 11А алюмінієвого кабелю (а.с. 15).

При здійсненні відповідного нарахування позивачем правомірно застосовані формули пункту 2.6 Методики.

Так, в Акті міститься інформація щодо марки та перерізу проводу, яким виконано підключення, однак не вказано найменший переріз проводів, використаних в схемі самовільного підключення, та не вказано інвентаризаційний номер засобу вимірювальної техніки, яким було здійснено вимірювання поперечної площі перерізу кабелів (проводів) та дату його повірки.

Таким чином, оскільки в Акті не вказано інвентаризаційний номер засобу вимірювальної техніки, яким було здійснено вимірювання поперечної площі перерізу кабелів (проводів), то позивач має проводити розрахунок не облікованої електричної енергії відповідно до вищенаведених вимог законодавства, виходячи із мінімального діаметру проводки, для якої нормується допустимий тривалий струм, згідно положень глави 1.3 ПУЕ відповідно до положень пункту 2.6 Методики.

З наявних матеріалів справи вбачається, що суму збитків по Акту розраховано відповідно до положень підпункту 5 пункту 2.1 Методики з 15 червня 2009 року по 21 червня 2010 року (дату відключення), час використання самовільного підключення протягом доби дорівнює 12 годин, з урахуванням величини допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр проводки в 11А, згідно положень глави 1.3 ПУЕ.

Дослідивши матеріали справи, у тому числі, розгорнутий розрахунок по Акту, господарський суд дійшов висновку, що позивач з дотриманням вимог Методики правомірно та арифметично вірно здійснив розрахунок вартості недоврахованої електроенергії внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ.

Аналогічної позиції дотримується Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики у письмових поясненнях від 22 квітня 2013 року.

Правопорушення в електроенергетиці, відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Доказів притягнення відповідача до адміністративної або кримінальної відповідальності за відповідні правопорушення суду не надано.

Обставини самовільного підключення відповідачем струмоприймачів до електричних мереж без дозволу позивача (енергопередавальної організації) зафіксовані в Акті, та не спростовані відповідачем в порядку статті 33 ГПК України.

Вищенаведене свідчить про порушення відповідачем цивільного законодавства України та законодавства про енергетику.

Таким чином, тягар відповідальності за самовільне підключення струмоприймачів (холодильного обладнання, телевізору) до електричної мережі покладається на відповідача.

З матеріалів справи та пояснень представників сторін вбачається, що на час розгляду справи, грошові кошти за виставленим позивачем рахунком залишились несплаченими, що зумовило звернення до господарського суду.

Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти.

Частиною третьою статті 147 ГК України передбачено, що збитки, завдані суб'єкту господарювання порушенням його майнових прав громадянами чи юридичними особам, а також органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, відшкодовуються йому відповідно до закону.

Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання (стаття 218 ГК України).

Відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої, правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість (частина друга статті 1213 ЦК України).

Виявивши факт споживання відповідачем електричної енергії без укладення договору на її постачання, позивач згідно з вимогами ПКЕЕ та відповідно до приписів Методики виставив відповідачу до сплати рахунок за самовільно спожиту електроенергію, який в обумовлений строк так і не був оплачений.

Відповідно до частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються, зокрема, до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Отже, із змісту вищевказаної норми вбачається, що для з'ясування чи набула особа відповідного зобов'язання, визначеного статтею 1212 ЦК України, необхідно встановити наступні обставини, які у сукупності є підставою для виникнення такого зобов'язання: факт набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; відсутність для цього підстав.

Враховуючи, що сторони не перебувають між собою в договірних відносинах, позивач правомірно заявив про стягнення з відповідача суми боргу на підставі статей 1212 та 1213 ЦК України.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.05.2011 №15/147/10.

Статтею 1 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що електрична енергія є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу. Відтак електроенергія, спожита шляхом самовільного, без укладання договору про її купівлю-продаж (постачання), підключення до електромереж, є для енергопостачальником майном, що втрачено внаслідок викрадання.

Відсутність правової підстави означає, що набувач (відповідач) збагатився за рахунок потерпілого (позивача) без підстав, встановлених законом, договором.

Відповідно до пунктів 2-4 частини 2 статті 129 Конституції України, статей 4-2, 4-3, 33 ГПК України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами статті 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Законодавець визначив, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін. Докази мають особливо важливе значення в господарському судочинстві, тому що без них неможливо правильно вирішити спірне питання. Сторони можуть вільно надавати докази суду відповідно до принципів рівноправності, законності, змагальності, іншими принципами виробництва в господарському суді.

Разом з цим, обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві мірі належної поведінки особи, що бере участь в судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має на меті усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для вирішення спору.

Сукупність вищевикладених обставин спростовує заперечення відповідача, що, в свою чергу, тягне за собою їх відхилення та залишення поза увагою суду, а також розцінюється як намагання відповідача витлумачити законодавство виключно на свою користь та ухилитися від відповідальності.

Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведені їх переконливості, що відповідачем зроблено не було.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу статті 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є забезпечення кожному права на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією України і Законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. За змістом положень вказаних норм, право на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, юридичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права і охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

Відповідно до пункту 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 «Про судове рішення», рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

За наведених обставин, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, документально доведені та не спростовані відповідачем, що безумовно є підставою для задоволенню позовних вимог у повному обсязі.

Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до статті 49 ГПК України, оскільки спір виник внаслідок саме його неправильних дій.

На підставі викладеного, ст. 129 Конституції України, Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 року № 910), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 серпня 1996 року за № 417/1442, Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 року № 441, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за № 782/12656 ст. ст. 11, 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 67, 147, 218, 275 ГК України, ст. ст. 1, 3, 7, 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд -

В И Р I Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Ясинуватської районної екологічної громадської організації «До чистих джерел» (86000, Донецька область, Ясинуватський район, селище Мінеральне, вулиця Комсомольська, будинок № 39; код ЄДРПОУ - 25763070, відомості про рахунки в установах банків відсутні) на користь публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84601, Донецька область, місто Горлівка, проспект Леніна, будинок № 11; код ЄДРПОУ - 00131268, відомості про рахунки в установах банків відсутні) вартість донарахованої електроенергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією у розмірі 7 198,21 гривень , судовий збір у розмірі 1 720,50 гривень , а всього 8 918 (вісім тисяч дев'ятсот вісімнадцять) гривень 71 копійка.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.

Рішення суду набирає законної сили через десять днів з дня складення та підписання повного його тексту та може бути оскаржене через господарський суд Донецької області до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складення та підписання повного тексту рішення.

У судовому засіданні 25.04.2013 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 29.04.2013.

Суддя С.М. Фурсова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення25.04.2013
Оприлюднено30.04.2013
Номер документу30947365
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1028/13-г

Ухвала від 05.03.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Фурсова С.М.

Судовий наказ від 14.05.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.М. Фурсова

Рішення від 25.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.М. Фурсова

Ухвала від 10.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Фурсова С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні