Рішення
від 22.04.2013 по справі 476/53/13- ц
ЄЛАНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 476/53/13- ц

Провадження № 2/476/53/2013

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.04.2013 року Єланецький

районний суд Миколаївської області

В складі головуючого - судді РАЄВИЧ Т.М.

при секретарі КУЗЬМІНІЙ О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Єланець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПСП "Відродження", відділу Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області, реєстраційної служби Єланецького районного управління юстиції Миколаївської області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, та скасування його реєстрації, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до ПСП "Відродження", відділу Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області, реєстраційної служби Єланецького районного управління юстиції Миколаївської області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, та скасування його реєстрації.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 31.07.2008 року отримав у власність земельну ділянку площею 6.84 га, яка розташована на території Кушбишевської сільської ради Єланецького району Миколаївської області і на яку було видано Державний акт на право приватної власності на землю ЯИ № 154414 від 26.11.2010 року.

09.12.2010 року між ним та відповідачем ПСП "Відродження" було укладено договір оренди данної земельної ділянки, який відповідач зареєстрував у відділі Держкомзему в Єланецькому районі Миколаївської області лише 13.04.2012 року за № 482308224000318.

02 лютого 2012 року він звернувся до відділу Держкомзему в Єланецькому районі Миколаївської області з проханням не реєструвати даний договір, так як мав намір обробляти земельну ділянку самостійно. Дана заява не була прийнята до уваги і договір було зареєстровано. При його реєстрації були допущені порушення Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" від 09.09.2009 року № 1021.

Крім того, вважає, що спірний договір оренди не містить істотних умов, які передбачені ст. 15 Закону України "Про оренду землі", а саме: не містить кадастрового номеру земельної ділянки; до договору не додано акт прийому-передачі земельної ділянки.

В договорі оренди земельної ділянки відсутні його невід'ємні частини: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди.

В зв'язку з тим, що договір оренди, укладений між ним та ПСП "Відродження" не відповідає вимогам чинного законодавства, просив суд, визнати його недійсним та скасувати його реєстрацію.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити.

Представник відповідача ПСП "Відродження" позовні вимоги не визнала, в запереченнях, направлених до суду вказала та в судовому засіданні пояснила, що спірний договір оренди відповідає вимогам чинного законодавства, будь-яких порушень при його укладенні та реєстрації допущено не було. Підстав для визнання спірного договору оренди земельної ділянки недійсним та скасування його реєстрації не має, в зв'язку з чим просила в задоволенні позовних вимог відмовити в повному об'ємі.

Ухвалою суду від 28.03.2013 року в якості співвідповідачів за клопотанням представника позивача залучено третю особу, яка не заявила самостійних вимог - відділ Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області та реєстраційну службу Єланецького районного управління юстиції Миколаївської області.

Представник відділу Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що підстав для визнання спірного договору оренди земельної ділянки недійсним не вбачає. Укладення та реєстрація даного договору проведена з дотриманням вимог чинного законодавства. У відділі Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області є даний договір, який містить істотні умови, передбачені ст. 15 ЗУ "Про оренду землі", до нього долучено його невід'ємні частини, договір підписаний сторонами. Реєстрація договору проведена згідно вимог діючого законодавства. Звернення позивача із заявою з проханням не проводити реєстрацію договору оренди не є підставою, передбаченою чинним законодавством, для прийняття рішення про відмову в проведенні державної реєстрації. В зв'язку з цим, просила суд, в задоволені позовних вимог відмовити в повному об'ємі.

Представник реєстраційної служби Єланецького районного управління юстиції Миколаївської області просив суд в задоволені позовних вимог відмовити, оскільки, при укладені спірного договору оренди та його реєстрації будь-яких порушень чинного законодавства не було допущено.

Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого.

Судом встановлено, що 09.12.2010 року ОСОБА_1 та ПСП "Відродження" уклали договір оренди земельної ділянки за яким орендодавець - ОСОБА_1 надає, а орендар - ПСП "Відродження" приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в межах Куйбишевської сільської ради Єланецького району Миколаївської області.

Об'єктом оренди, згідно вказаного договору, є земельна ділянка площею 6,84 га, яка на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 154414, виданого на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 31 липня 2008 року, зареєстрованого в реєстрі за № 206, належить ОСОБА_1.

09.12.2010 року згідно акту приймання-передачі, який є невід'ємною частиною спірного договору оренди землі, орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду дану земельну ділянку.

Згідно даного акту земля придатна для сільськогосподарського виробництва.

Сторони не заперечують, що відповідач орендує вказану землю.

13.04.2012 року даний договір було зареєстровано у відділі Держкомзему Єланецького району Миколаївської області, про що в Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис за № 482308224000318.

Правовідносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Частиною 1 ст. 215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3, 4 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

Згідно із ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом у сфері відносин, пов'язаних з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі", відповідно до ч. 2 ст. 15 якого договір оренди підлягає визнанню недійсним у разі відсутності в договорі хоча б однієї з істотних його умов.

В судовому засіданні позивач та його представник, суду пояснили, що спірний договір оренди не містить таких істотних умов, які передбачені ст. 15 ЗУ "Про оренду землі" як:

- в п. 2 "Об'єкт оренди" відсутній кадастровий номер земельної ділянки;

- в порушення п. 19 договору відсутній акт приймання-передачі земельної ділянки;

- в порушення п. 20 договору земельна ділянка не передана за актом приймання-передачі у п'ятиденний строк після її державної реєстрації.

З цим суд не може погодитись по слідуючим підставам.

Так, відповідно до вимог абзацу другого частини першої статті 15 ЗУ "Про оренду землі" чинного на момент укладення спірного договору оренди земельної ділянки, дійсно, однією з істотних умов договору є об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), але такої вимоги, як зазначення кадастрового номеру земельної ділянки в договорі оренди не існувало.

Сторони на момент укладення спірного договору не знали та й не могли знати про таку істотну умову, у зв'язку з тим, що Тимчасовий порядок присвоєння кадастрового номера земельній ділянці був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України лише 18 серпня 2010 р., а набрав чинності одночасно із набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. № 1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі", тобто з 1 січня 2011 року.

Зміни до абзацу другого частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі», яка встановлює необхідність вказувати кадастровий номер земельної ділянки, місце розташування та її розмір, були внесені законодавцем лише 7 липня 2011 р. (Закон України «Про Державний земельний кадастр» № 3613-УІ від 07.07.2011 р.).

Крім того, слід відмітити, що згідно ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, в редакції чинній на момент укладення спірного договору оренди, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникало після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельної ділянки та його державну реєстрацію.

Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форма державних актів затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року № 449. Із затвердженої форми Державного акту на право власності на земельну ділянку вбачається, що він повинен містити, в тому числі і план меж земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки.

Із дослідженого в судовому засіданні спірного договору оренди з долученою до нього копію державного акту слідує, що при його виготовлені, видачі та реєстрації було складено відповідний план меж земельної ділянки та вказаний кадастровий № 4823082200:01:000:0007, тобто відбулася ідентифікація земельної ділянки.

Дійсно, відповідно до п. 19 спірного договору оренди земельної ділянки, умовою передачі земельної ділянки є акт приймання - передачі, який додається в додатку.

Із дослідженої в судовому засіданні копії спірного договору оренди землі, долучених до нього додатків, наданих до суду представником відділу Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області слідує, що такий акт існує, і підписаний він сторонами 09.12.2010 року. В судовому засіданні, свій підпис в даному акті, позивач не заперечував.

Що ж стосується п. 20 спірного договору оренди, в якому йдеться мова про передачу земельної ділянки у п'ятиденний строк після державної реєстрації актом приймання-передачі, то слід відмітити, що факт передачі позивачем земельної ділянки відповідачу ПСП "Відродження" 09.12.2010 року, відповідно вище вказаного акту приймання-передачі завчасно, тобто до набрання чинності договору оренди, не може бути підставою для визнання договору оренди недійсним, оскільки це було здійснено за розсудом позивача. Позивач не був позбавлений можливості дотримуватися п. 20 договору.

Наведене свідчить про те, що між позивачем та відповідачем ПСП "Відродження" при укладені спірного договору оренди земельної ділянки погоджено усі істотні умови, в тому числі об'єкт оренди.

Посилання позивача та його представника, як на підставу визнання спірного договору оренди недійсним, відсутності: плану або схеми земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастрового плану земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акту приймання-передачі об'єкта оренди, суд прийняти не може так як дані додатки, згідно вимог ЗУ "Про оренду землі" є невід'ємною частиною договору оренди землі, а не істотними умовами договору оренди землі, тому за змістом ч. 2 ст. 15 ЗУ "Про оренду землі" їх відсутність чи неналежне оформлення є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки, але ніяк не тягне за собою недійсність самого договору оренди.

Між тим, в судовому засіданні встановлено, що в спірному договорі оренди присутні всі невід'ємні його частини є.

Державна реєстрація спірного договору оренди була проведена 13.04.2012 року відділом Держкомзему Єланецького району Миколаївської області шляхом внесення відповідного запису про державну реєстрацію договору до розділу Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.

В судовому засіданні встановлено, що реєстрація спірного договору оренди земельної ділянки була проведена на підставі заяви ПСП "Відродження" в особі його директора ОСОБА_2 з додаванням документів, передбачених п. 16-2 Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.

Повноваження директора ПСП "Відродження", як особи, що підписала дану заяву підтверджуються долученими до даної заяви документами, які для дослідження в судовому засіданні надані представником відділу Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області.

Суд не може прийняти до уваги твердження позивача про те, що реєстрація спірного договору не повинна була відбуватися, так як він 12.02.2012 року звернувся до відділу Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області із заявою з проханням не реєструвати договір, так як це не є підставою для прийняття рішення про відмову в проведенні державної реєстрації договору оренди, передбаченого п. 16-3 вище вказаного Порядку ведення Книги записів.

Крім того, суд вважає, що в судовому засіданні підтверджено той факт, що державна реєстрація спірного договору оренди землі пройшла тривалий час з незалежних від відповідача причин.

Враховуючи все вище викладене, суд вважає, що спірний правочин укладений в письмовій формі, пройшов державну реєстрацію, орендодавець на момент його укладення мав необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення орендодавця було спрямоване на укладення договору оренди, істотні умови договору оренди земельної ділянки, визначені законом, в договорі зазначені, а тому відсутні підстави для визнання договору недійсним за правилами ст. 215 ЦК України. Виходячи з цього, суд вважає, що не підлягають задоволенню і вимоги щодо скасування реєстрації спірного договору оренди.

А тому, на підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, . ч.1-4 ст 203, ч.1 ст. 215, ч.1 ст. 638, ч. 2 ст. 792 ЦК України, ст.ст. 125, 126 ЗК України, ЗУ "Про оренду землі", суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ПСП "Відродження", відділу Держземагенства в Єланецькому районі Миколаївської області, реєстраційної служби Єланецького районного управління юстиції Миколаївської області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки розміром 6,84 га, розташованої на території Куйбишевської сільської ради Єланецького району Миколаївської області, яка на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯИ №154414, виданого 26 листопада 2010 року належить ОСОБА_1, укладеного 09.12.2010 року між ОСОБА_1 та ПСП "Відродження" і зареєстрованого відділом Деркомзему у Єланецькому районі Миколаївської області 13 квітня 2012 року за № 482308224000318 та скасування його реєстрації відмовити в повному об'ємі.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Єланецький районний суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту виготовлення повного тексту рішення.

Суддя : Т.М. Раєвич

СудЄланецький районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення22.04.2013
Оприлюднено22.01.2014
Номер документу31019631
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —476/53/13- ц

Рішення від 22.04.2013

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Рішення від 22.04.2013

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Ухвала від 28.03.2013

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Ухвала від 18.01.2013

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні