Рішення
від 11.04.2013 по справі 910/3022/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/3022/13 11.04.13

За первісним позовом благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель»

До міжнародної громадської організації Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк»

про стягнення 1850794,61 грн.

Та за зустрічним позовом міжнародної громадської організації Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк»

До благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель»

Про стягнення 515935,17 грн.

Суддя Ковтун С.А.

Представники сторін:

від позивача за первісним позовом Кріт М.М. (за дов.)

від відповідача за первісним позовом Залуський Ю.О. (за дов.)

Алешко Т.А. (за дов.0

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду звернулася з позовом благодійна організація Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» до міжнародної громадської організації Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» про стягнення за договором № 01/2012-Ф про надання благодійного Гранту для реалізації Проекту благодійної діяльності від 26.12.2011 р. (далі - Договір) 1609878,93 грн..

Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем своїх зобов'язань за Договором. Зокрема, як зазначив позивач, 26.12.2011 р. між сторонами укладено договір № 01/2012-Ф про надання благодійного Гранту для реалізації Проекту благодійної діяльності, за яким відповідач повинен був перерахувати позивачеві 53712000,00 грн., тоді як перерахував 52102121,07 грн.. Позивач вважає, що відповідач повинен перерахувати позивачу заборгованість в розмірі 1609878,93 грн..

Ухвалою суду від 15.02.2013 р. порушено провадження у справі № 910/3022/13.

До початку розгляду справи позивачем подано «заяву про збільшення розміру позовних вимог», яка за своєю правовою природою є заявою про зміну предмету позову. Зокрема, позивача просить стягнути 1750896,27 грн. збитків, 37837,00 грн. пені, 46712,36 грн. штрафу, 15348,98 грн. трьох процентів річних. Підстави позову залишились незмінними: порушення відповідачем своїх зобов'язань за Договором. Дана заява прийнята судом до розгляду. Обґрунтовуючи понесені збитки, позивач посилається на те, що внаслідок несплати відповідачем коштів у повному обсязі у нього утворилась заборгованість з заробітної плати та компенсації за невикористані відпустки перед колишніми працівниками у розмірі 1270738,74 грн., а також у розмірі 467123,56 грн. заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та 13033,97 грн. як 0,75% банківської комісії за перерахування даного внеску та заробітної плати. На думку позивача, оскільки відповідач не сплатив йому 467123,56 грн. єдиного соціального внеску, відповідач повинен сплатити пропорційну суму штрафних санкцій - 37837,00 грн. пені, 46712,36 грн. штрафу. Також позивач вважає, що, відповідно до ст. 625 ЦК України, відповідач повинен сплатити 15348,98 грн. трьох процентів річних.

Відповідач позовні вимоги відхилив у повному обсязі, На його думку, Договором встановлювалася лише максимальна межа гранту, що міг бути наданий позивачу, а не обов'язкова до плати сума; передані позивачу кошти не були використані згідно з затвердженим проектом благодійної діяльності. Також, згідно з умовами Договору, відповідач мав право припинити надання гранту, скоротити його частини. Крім того, за твердженням відповідача, припинення позивачем трудових відносин з працівниками не стосується заявлених позовних вимог до відповідача. Так, сплата заробітної плати, а також інші пов'язані з виконанням благодійної діяльності згідно з Договором витрати охоплювалися пунктом 2 Проекту благодійної діяльності, що викладений в додатку № 9 до Договору, для фінансування якого відповідачем було надано грант. При цьому цільове його використання (в тому числі на сплату заробітної плати працівникам) мало бути здійснено позивачем до 15.11.2012 р..

11.03.2013 р. до суду надійшла зустрічна позовна заява міжнародної громадської організації Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» до благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» про стягнення 515935,17 грн.

Ухвалою суду від 11.03.2013 р. було прийнято зустрічну позовну заяву для спільного розгляду з первісним.

Позовні вимоги за зустрічним позовом мотивовані відсутністю підстав для знаходження у благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» 515935,17 грн., оскільки вказані кошти не були використані згідно з затвердженим проектом благодійної діяльності, і строк, на який вони були надані, закінчився.

Благодійна організація Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» заперечили проти задоволення позову. Зокрема, сторона зазначила, що складення звітів вимагає спеціальних навичок, оскільки вони складаються англійською мовою, якою працівники благодійної організації не володіють. Кошти було витрачено в рамках затверджених програм. Не за прямим, а опосередкованим цільовим призначенням було витрачено кошти для захисту законних прав і інтересів позивача у господарському суді міста Києва. Звернення до суду зумовлене необхідністю виплатити заборгованість із заробітної плати перед колишніми працівниками. Також відповідач за зустрічним позовом вважає, що не зобов'язаний повертати кошти, оскільки вони не відносяться до майна.

Під час розгляду справи позивачі за первісним та за зустрічним позовами подали клопотання про забезпечення позовів.

Судом у задоволенні заяв відмовлено за відсутності переконливих даних про те, що невжиття таких заходів може утруднити чи розбити неможливим виконання рішення суду.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Міжнародна громадська організація Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» є засновником благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель», метою якої є надання благодійної допомоги за різними напрямами малозабезпеченим, соціально незахищеним громадянам за рахунок коштів, наданих засновником.

26.12.2011 р. між благодійною організацією Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» (далі - Організацією) та міжнародною громадською організацією Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» (далі - Центром) укладено договір № 01/2012-Ф про надання благодійного гранту для реалізації проекту благодійної діяльності, відповідно до умов якого Центр доручає та надає благодійний грант, а Організація зобов'язується організувати та провести благодійні заходи у період з 26.12.2011 р. по 31.03.2012 р. відповідно до проекту благодійної діяльності, який є невід'ємною частиною цього Договору (додаток № 1) та визначає суми витрат на виконання цього проекту.

Відповідно до розділу 2 Договору грант - благодійна допомога у вигляді коштів та інших ресурсів, що надаються Центром для реалізації проекту благодійної діяльності, а проект благодійної діяльності - програма проведення цільових благодійних заходів Організації, що відповідають її статутним цілям та завданням і потребують підтримки з боку Центру.

Згідно з п. 3.2 Договору Організація набуває право використовувати на здійснення проекту благодійної діяльності лише ті кошти, які їй фактично було передано Центром відповідно до розділу 4 цього Договору і не може вимагати від Центру додаткового фінансування або іншої допомоги.

Грошова частина гранту надається у формі безготівкового перерахування коштів безпосередньо на банківський рахунок Організації. Надання грошової частини гранту здійснюється протягом дії цього Договору частками з урахуванням використання Організацією попередньої частки та залишку невикористаних коштів гранту для здійснення Проекту благодійної діяльності (п. 4.1 Договору). Згідно з п. 4.2 Договору Організація визнає право Центру протягом дії цього Договору в односторонньому порядку припиняти надання Гранту або скорочувати його частини. Центр має право в односторонньому порядку припинити надання Гранту або скоротити його грошову частину, а також скоротити будь-яку щомісячну часту Гранту.

У свою чергу, відповідно до п. 4.6 Договору, Організація зобов'язується:

- використовувати Грант виключно на реалізацію Проекту благодійної діяльності та у відповідності до умов цього Договору та чинного законодавства України;

- протягом всього часу здійснення Проекту благодійної діяльності надавати Центру поточні звіти про використання Гранту, в тому числі фінансову звітність, та вичерпну інформацію про благодійні заходи, здійснені за рахунок Гранту;

- на вимогу Центру в місячний термін після закінчення дії Договору подати Центру повний заключний фінансовий звіт.

Відповідно до пункту 10.1. Договору, строк його дії з 26.12.2011 р. до 31.03.2012 р..

Додатком № 1 до Договору було затверджено проект благодійної діяльності (далі - Проект благодійної діяльності, Проект), відповідно до якого відповідач мав організувати та провести благодійні заходи в межах сум, вказаних в Проекті.

В подальшому сторони укладали ряд додаткових угод до Договору, якими продовжували термін дії Договору та збільшували максимальну суму гранту, яка може бути надана за цим Договором.

Так, згідно з додатковою угодою № 1 від 26.03. 2012 р., термін дії Договору було подовжено на 1 місяць - до 30.04.2012 р., а максимальну суму гранту було збільшено до 21000000,00 грн.. Відповідно, Проект благодійної діяльності викладено в новому додатку № 2 до Договору, з урахуванням встановленої максимальної суми Гранту (на зміну додатку № 1, що втратив чинність).

Надалі додатковими угодами до Договору за №№ 2-6 строк Договору так само продовжувався на кожний наступний місяць або два, а максимальна сума гранту поступово збільшувалася. З урахуванням вищезазначених змін, затверджувалися нові Проекти благодійної діяльності, які викладалися в додатках №№ 3-7 до Договору.

Остаточний термін дії Договору було визначено додатковою угодою № 7 від 31.10.2012 р., якою такий термін було встановлено до 15.11.2012 р..

Максимальна сума гранту в розмірі 53712000,00 грн. остаточно встановлена додатковою угодою № 8 від 07.11.2012 р.. Водночас, цією ж додатковою угодою № 8 затверджено додаток № 9 до Договору, в якому викладено остаточний Проект благодійної діяльності з урахуванням максимальної суми Гранту в 53712000,00 грн..

Виходячи з приписів ст. 611 Цивільного кодексу України відшкодування збитків є правовим наслідком порушення зобов'язання, під яким Цивільний кодекс України розуміє невиконання або виконання зобов'язання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (стаття 610).

Отже, необхідною умовою покладення на Міжнародну громадську організацію Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» обов'язку відшкодування збитків є встановлення факту порушення ним своїх зобов'язань за Договором.

Вирішуючи питання настання у міжнародної громадської організації Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» обов'язку здійснити виплату суд виходить з наступного.

Як зазначено вище, умовами Договору передбачено встановлення максимальної суми гранту, перевищувати яку сума фактично наданого гранту не може. У той же час, обмежень щодо мінімальної суми такого Гранту Договір не містить. Навпаки, п. 4.2 Договору надано право Центру протягом дії цього Договору в односторонньому порядку припиняти надання Гранту або скорочувати його частини. Центр має право в односторонньому порядку припинити надання Гранту або скоротити його грошову частину, а також скоротити будь-яку щомісячну часту Гранту.

Міжнародною громадською організацією центром «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» перераховано благодійній організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» суму у розмірі 52102121,07 грн., яка не перевищує граничну, і яка повинна бути використана до 15.11.2012 р..

Отже, виплата міжнародною громадською організацією Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» Гранту у меншому розмірі, ніж максимальний, не є порушенням своїх зобов'язань за Договором, що свідчить про відсутність підстав для відшкодування збитків, рівно як сплати трьох відсотків річних у порядку, передбаченому ст. 625 ЦК України.

Таким чином, первісний позов пред'явлено необґрунтовано і задоволенню він не підлягає.

В свою чергу, зустрічні позовні вимоги міжнародної громадської організації Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» про стягнення з благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» 515935,17 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Додатковою угодою № 7 від 31.10.2012 р. строк дії Договору встановлено до 15.11.2012 р..

Відповідно до щомісячного звіту про фактичні витрати за листопад 2012 року на виконання Проекту благодійної діяльності в листопаді 2012 року залишок невикористаних коштів становить 515935,17 грн..

За результатами розгляду листа Організації № 190 від 27.11.2012 р. до Центру, останній листом № 135/1 від 14.12.2012 р. дозволив витратити 515935,17 грн. наступним чином: 408559,38 грн. - медикаменти для підлеглих, 107375,79 грн. - остаточний розрахунок з працівниками, а у разі, якщо дані витрати неактуальні запропонував повернути 515935,17 грн. на його рахунок.

Листом № 13/1 від 11.02.2013 р. Центр вимагав від Організації надати звіти про використання 515935,17 грн..

Доказів надання Центру відповідних звітів суду не надано.

Строк дії договору - час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ст. 631 ЦК України).

Наслідком закінчення строку договору є припинення зобов'язань за ним. Таким чином, оскільки благодійною організацією Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» не були надані звіти про використання 515935,17 грн. і строк Договору закінчився, відсутні підстави для знаходження даних коштів у благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель».

Відповідності до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні.

З огляду на вищевикладене, зустрічний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір з позовних вимог за первісним та зустрічним позовами покладається на благодійну організацію Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні первісного позову відмовити повністю.

Зустрічний позов задовольнити повністю.

Стягнути з благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» (03087, м. Київ, вул. Пітерська, 4А, літ. «А», код 33448130) на користь міжнародної громадської організації Центр «Америкен Джуіш Джойнт Дистриб'юшн Коміті Інк» (03057, м. Київ, вул. Желябова, 8/4, код 22864250) 515935,17 грн. боргу, 10318,70 грн. судового збору.

Стягнути з благодійної організації Єврейський Благодійний Фонд Хесед «Нахалат Авот Азріель» (03087, м. Київ, вул. Пітерська, 4А, літ. «А», код 33448130) до Державного бюджету України 3644,20 грн. судового збору за подання до господарського суду міста Києва заяви про збільшення розміру позовних вимог.

Рішення підписано 29.04.2013 р.

Суддя С. А. Ковтун

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.04.2013
Оприлюднено07.05.2013
Номер документу31020250
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/3022/13

Рішення від 18.03.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондаренко Г.П.

Ухвала від 25.11.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондаренко Г.П.

Постанова від 13.11.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Полянський А.Г.

Ухвала від 04.11.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Полянський А.Г.

Постанова від 23.09.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Шевченко Е.О.

Ухвала від 07.08.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Шевченко Е.О.

Ухвала від 10.06.2013

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Рішення від 11.04.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 15.02.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні