Рішення
від 26.04.2013 по справі 916/733/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" квітня 2013 р.Справа № 916/733/13

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО РЕСУРС ЕНЕРГО"

до відповідача Приватного підприємства "ДЖЕМІНІ ТРЕЙД СЕРВІС"

про стягнення 16125,86грн.

Суддя Фаєр Ю.Г.

Представники,

від позивача: Холод О.М., діючий на підставі довіреності від 01.01.2013р.;

від відповідача: не з'явилися.

СУТЬ СПОРУ: Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКО РЕСУРС ЕНЕРГО", звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх.1199/2013 від 21.03.2013р.) про стягнення з Приватного підприємства "ДЖЕМІНІ ТРЕЙД СЕРВІС" грошових коштів за договором поставки №ДР-19122012 від 19.12.2012р. у розмірі 15500грн., 495,49грн. пені, 31грн. інфляційних втрат, 3% річних у розмірі 99,37грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 22.03.2012р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №916/733/13.

Відповідач про місце та час судових засідань повідомлявся судом належним чином згідно наявних в матеріалах справи поштових повідомлень. В судове засідання представники не з'явилися, відзив на позов та витребувані судом документи не надали.

08.04.2013р. до канцелярії суду від відповідача надійшло клопотання (вх.11386/2013) про відкладення розгляду справи на 22.05.2013р. у зв'язку з хворобою директора (ОРВІ). Клопотання судом розглянуто та задоволено частково, розгляд справи відкладено на 26.04.2013р. В решті задоволення клопотання відмовлено з підстав необґрунтованості, оскільки всупереч вимогам ст.33 ГПК України, заявник не надав доказів хвороби та вказана у клопотанні причина про перенесення судового засідання не є достатньою, оскільки представництво інтересів відповідача може здійснюватися також любою іншою особою в силу повноваження, що ґрунтується на довіреності. Поважною причиною перенесення судового засідання може вважатися та, існування якої зумовлено факторами об'єктивного характеру, які не залежать від волі відповідача, тобто ні за яких обставин не можуть бути ним змінені чи усунуті, а таких обставин, у даному випадку, не має. До того ж дата, на яку відповідач просив відкласти розгляд справи, за межами строку розгляду спору, встановленого ч.1 ст.69 ГПК України.

Керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір по суті без участі представників відповідача за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив .

19.12.2012р. між Приватним підприємством "ДЖЕМІНІ ТРЕЙД СЕРВІС" (постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКО РЕСУРС ЕНЕРГО" (покупець) укладено договір поставки №ДР-19122012 технологічного палива, кругляка-твердого біопалива, згідно умов якого постачальник постачає, а покупець приймає та оплачує на умовах, викладених у цьому договорі товар - технологічне паливо, кругляк - дрівесні відходи вологісню не більше 25% (біопаливо - альтернативне паливо). Ціна, кількість, марка, найменування та асортимент товару протягом всього строку дії договору визначається: специфікаціями, додатками, доповненнями до даного договору; рахунками, накладними, товаророзпорядчими документами, Актами приймання-передачі товару за кожною партією поставки, актами звірки поставок та взаєморозрахунків за загальним договором; іншою документацією, оформленою належним чином, що підтверджує походження товару, його якість та кількість (пп.пп.1.1.1.-1.1.3. п.1.1.).

За п.1.2. даного договору загальна кількість постачаємого товару - біопалива - складає 900т та може коригуватися за взаємною згодою сторін на підставі замовлень покупця.

Відповідно до п.1.3. зазначеного договору право власності на товар - біопаливо переходить до покупця в момент передачі його покупцю або уповноваженій особі покупця на підставі підписаної накладної.

Розділом 2 даного договору визначена ціна, загальна сума договору.

Відповідно до п.2.1. вказаного розділу ціна за товар у розмірі 450грн. за 1 тону, у т.ч. ПДВ 0,00грн., включає в себе: ціну товару на умовах - франко склад продавця, завантаження та доставку за адресою - Одеська область, Комінтернівський район, с.Петрівка, вул.Куриса, 9, котельня на території Петрівського державного аграрного технікуму. Ціна товару з доставкою за адресою: Одеська область, Арцізький район, м.Арциз, вул. Добровольського, 5 котельня на території Арцизької ЦРБ, регулюється сторонами в замовленнях, додатках до цього договору. Сторони домовилися, що за кожний 1% збільшення вологості понад договірної базової вологості у 25%, застосовується знижка - пропорційне зниження договірної ціни на 1%.

Згідно п.2.2. зазначеного розділу оплата за товар здійснюється покупцем 70% передплатою за окремі партії, відповідно до специфікацій, на підставі рахунку-фактури, виставленого постачальником покупцю.

За п.2.3. цього розділу зобов'язання покупця з оплати товару - біопалива, вважаються виконаними, з моменту зарахування грошових коштів на рахунок постачальника.

Пунктом 2.5. зазначеного розділу встановлено, що загальна попередня сума цього договору на момент його укладення з врахуванням транспортних та завантажувальних витрат за поставку товару, складає 405000грн., у т.ч. ПДВ 0,00грн. Сума договору кінцево визначається сумарною вартістю фактично поставляємого товару згідно цього договору.

Умови та строки поставки встановлені у розділі 3 вказаного договору.

Поставка товару здійснюється партіями на умоваї СІР („Інкотермс" в редакції 2010р.) до складу (котельні) покупця, розташованого за адресою - Одеська область, Комінтернівський район, с.Петрівка, вул.Куриса, 9, Петрівський державний аграрний технікум, узгодженими партіями відповідно до замовлення покупця. Узгодження умов поставки партії товару (замовлення) та порядок його поставки може здійснеюватися лише у письмовому вигляді відповідно до умов додатків та/або специфікацій до даного договору (п.3.1. вказаного розділу).

За п.3.2. цього розділу доставка товару здійснюється на склад покупця за рахунок постачальника.

Згідно п. 3.4. зазначеного розділу датою поставки товару і моментом переходу права власності є умови поставки по п.3.1. цього договору.

Відповідно до п.4.1. вказаного договору розрахунки за цим договором здійснюється 70% передплатою на підставі рахунку-фактури, виставленого продавцем покупцю. Інша частина у розмірі 30% оплачується покупцем після підписання представником покупця товаророзпорядчих документів, вага в яких відповідає фактичній вазі товару, який прибув, зваженому на вісах покупця у присутності представника продавця.

Пунктом 7.1. цього договору приймання товару по кількості та якості здійснюється у присутності уповноваженого представника кожної із сторін відповідно до діючого законодавства України.

Згідно п.8.1. вказаного договору за невиконання та/або неналежне виконання умов цього договору сторони несуть відповідальність в рамках чинного законодавства України.

Відповідно до п.11.1. зазначеного договору останній набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до 15.04.2013р. Закінчення строку дії цього договору не звільняє сторін від виконання тих зобов'язань за договором, які залишилися невиконаними.

22.12.2012р. ТОВ "ЕКО РЕСУРС ЕНЕРГО" замовило у ПП "ДЖЕМІНІ ТРЕЙД СЕРВІС" 180т технологічних дров вартістю 81000грн. зі строком поставки 3 дні з моменту отримання заявки та оплати замовника, про що свідчить підписаний сторонами у справі додаток №2 до договору (заявка №1).

На підставі виставленого ПП "ДЖЕМІНІ ТРЕЙД СЕРВІС" рахунку-фактури ТОВ "ЕКО РЕСУРС ЕНЕРГО" перерахувало на поточний рахунок постачальника передплату у розмірі 40500грн., про що свідчить виписка банку по рахунку за 24.12.2012р., платіжне доручення №392 від 24.12.2012р.

У зв'язку із непоставкою відповідачем вказаного товару у визначений додатком №2 до договору 3 денний строк з моменту отримання товару, 27.12.2012р. позивач звернувся до відповідача із рекламацією вих№1 про повернення передплати у повному обсязі та 28.12.2012р. відповідач повернув передплату у розмірі 25000грн., про що свідчить виписка банку по рахунку за 28.12.2012р.

Посилаючись на порушення відповідачем взятого на себе зобов'язання щодо поставки товару, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, оцінюючи надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.

Ст.193 Господарського кодексу України, ст.526 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193).

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.

Відповідно до ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч.3 ст.612 Цивільного кодексу України, якщо внаслідок прострочки боржника виконання зобов'язань втратило інтерес для кредитора, він має можливість відмовитись від прийняття виконання зобов'язань. Згідно положень ч.2 ст.693 зазначеного кодексу якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов зазначеного договору поставки №ДР-19122012 від 19.12.12р. позивач, на виконання умоа п.п.2.1, 4.1. зазначеного договору сплатив відповідачу передплату у розмірі 40500грн. Проте відповідач в порушення умов договору поставки (додатку №2 до договору/замовлення№1/) та норм чинного законодавства України не виконав прийняте на себе зобов'язання щодо своєчасної поставки протягом 3 днів з моменту отримання заявки і оплати замовника, та частково повернув передплату позивачу у сумі 25000грн., у зв'язку з чим за ПП "ДЖЕМІНІ ТРЕЙД СЕРВІС" рахується заборгованість у сумі 15500грн. вартості непоставленого товару.

Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст.625 зазначеного кодексу боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.546 зазначеного кодексу виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно зі ст.551 Цивільного кодексу України, - якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Поряд з цим, відповідно до ст.547 Цивільного кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язанням вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Умови договору поставки №ДР-19122012 від 19.12.12р. передбачають лише відповідальність покупця у разі несвоєчасної оплати поставленого товару - пеня у розмірі 0,1% від простроченої суми за кожний день прострочки (п.2.4. договору).

Таким чином, оскільки умови договору не передбачають відповідальність постачальника за несвоєчасну поставку товару, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО РЕСУРС ЕНЕРГО" в частині стягнення пені в сумі 495,49грн. не відповідають умовам договору та задоволенню не підлягають.

Згідно вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО РЕСУРС ЕНЕРГО" підлягають задоволенню у сумі 15500грн. вартості непоставленого товару, 31грн. інфляційних витрат, 3% річних у розмірі 99,37грн., в решті позову про слід відмовити.

Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд-

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства "ДЖЕМІНІ ТРЕЙД СЕРВІС" (67541, Одеська область, Комінтернівський район, с.Степанівка, вул.Центральна,8, код ЄДРПОУ 38184047; п/р26006368175 в АТ „Райфайзен Банк АВАЛЬ" в м.Києві, МФО 380805) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО РЕСУРС ЕНЕРГО" (65101, м.Одеса, вул.25-ї Чапаївської дивізії, буд.2, оф.305, код ЄДРПОУ 37761454, п/р26008010119703 в АТ „Укрєксімбанк" в м.Одесі, МФО 328618) заборгованість на загальну суму 15630(п'ятнадцять тисяч шістсот тридцять)грн.37коп, судовий збір на суму 1667(одна тисяча шістсот шістдесят сім)грн.64коп.

3. В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 29.04.2013р.

Суддя Ю.Г. Фаєр

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.04.2013
Оприлюднено07.05.2013
Номер документу31022303
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/733/13

Рішення від 26.04.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

Ухвала від 08.04.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні