Постанова
від 23.04.2013 по справі 802/1201/13-а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Вінниця

23 квітня 2013 р. Справа № 802/1201/13-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у порядку письмового провадження матеріали справи за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гайсинському районі Вінницької області до Агрокооперативу приватних пайовиків "Дружба" про стягнення капіталізованих платежів, -

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гайсинському районі Вінницької області до Агрокооперативу приватних пайовиків "Дружба" про стягнення капіталізованих платежів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 № 765.

Представник позивача в судове засідання не з"явився, 23.04.2013 року за вх.№10238 через відділ прийому подав заяву про розгляд даної справи за його відсутності та просив позов задовольнити повністю.

Відповідач в судове засідання не з"явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Розглянувши подані документи та матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв"язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гайсинському районі Вінницької області як платник страхових внесків, та, у відповідності до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999р. №1105-XIV зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати та сплачувати страхові внески у встановленому законом порядку. Згідно з ст. 46 вказаного Закону, джерелом надходження коштів до Фонду здійснюється за рахунок внесків роботодавців, а також капіталізація платежів. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.

Відповідно до Претензії на суму 119971 грн. 82 коп. від 20.02.2013 року №01-193 (а.с.4), агрокооперативом приватних пайовиків "Дружба" передано для проведення страхових виплат до відділення Фонду особову справу потерпілого на виробництві ОСОБА_1, який на підставі Закону від 23.09.1999р. №1105-XIV продовжує отримувати страхові виплати. Сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілим складає 119971 грн. 82 коп. Вказана сума відповідачем не погашена, що призвело до звернення позивача до суду.

Згідно довідки ЄДРПОУ АККП "Дружба" (а.с.12) включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Теплицькою районною державною адміністрацією 03.03.2000 року.

Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 працював у АККП "Дружба".

09.07.1990 року громадянин ОСОБА_1 отримав виробничу травму (втрата професійної працездатності 50%) та 3 групу інвалідності безстроково, що підтверджується висновком МСЕК від 01.12.1992 року серії ВТЕ - 059249 (а.с.15), та відповідно до ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105 від 23.09.1999 року (з наступними змінами та доповненнями) має право на страхові виплати та інші соціальні послуги внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Відповідно до Постанови від 28.09.2012 року №0224/27/27/16 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 1 вересня 2012 року згідно з постановою правління Фонду від 21.09.2012 року №31 (а.с.16) ОСОБА_1 призначено призначено перераховану щомісячну грошову суму (вид виплати 410, КЕКВ 1343.05) в розмірі 310 грн. 52 коп.

Згідно з розрахунком потреби капіталізованих коштів по АККП "Дружба станом на 20.02.2013 року по особовій справі потерпілого ОСОБА_1 (а.с.6), загальний розмір виплат по капіталізації платежів становить 119971 грн. 82 коп.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.

Основними принципами страхування від нещасного випадку,випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно з ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (надалі Закон № 1105-XIV) фінансування Фонду здійснюється за рахунок внесків роботодавців, а також капіталізованих платежів у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1105-XIV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

Відповідно до ст.ст. 15, 46 цього Закону Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

За приписами статті 46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення і сплати страхових внесків до Фонду визначений Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року № 36 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за № 867/14134; чинною на час виникнення спірних відносин), пунктом 5.9 якої встановлено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком.

Аналіз наведених вище норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку.

Відповідно до абзацу 2 п. 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом п. 3 Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.

Пунктом 4.17 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 р. за № 867/14134, передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації).

Згідно з п. 5.9 Інструкції, для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року N 765.

Отже, чинним законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.

Згідно з п. 2 ч. 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансуванням та джерелом надходження коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків є капіталізація платежів, що надходять у разі ліквідації страхувальника. Цією нормою законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 6 травня 2000 року "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю".

Таким чином, АККП "Дружба" має заборгованість по капіталізованим платежам у розмірі119971,82 грн., яка не сплачена, та на думку суду, підлягає стягненню як законна та обґрунтована.

Частиною 1 статті 71 КАС України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо доведеності та обґрунтованості позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, якщо спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гайсинському районі Вінницької області до агрокооперативу приватних пайовиків "Дружба" про стягнення капіталізованих платежів - задовольнити.

Стягнути з агрокооперативу приватних пайовиків "Дружба"(23831, Вінницька обл., Теплицький р-н, ссМетанівка, вул. Леніна, 1, Райффайзен банк "Аваль" р/р 260026594, МФО 380805, код ЄДРПОУ 30807958) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гайсинському районі Вінницької області (23700, Вінницька обл. м. Гайсин, вул.1 Травня, 77, р/р 37178002000906 в ГУКСУ у Вінницькій області, МФО802015, код ЄДРПОУ 25937630) капіталізовані платежі в сумі 119971, 82 грн. (сто дев"ятнадцять тисяч дев"ятсот сімдесят одну гривню вісімдесят дві копійки).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя /підпис/ Чернюк Алла Юріївна

Копія вірна:

Суддя:

Секретар:

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.04.2013
Оприлюднено13.05.2013
Номер документу31091113
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —802/1201/13-а

Постанова від 23.04.2013

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Чернюк Алла Юріївна

Ухвала від 20.03.2013

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Чернюк Алла Юріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні