ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2013 року Справа № 925/441/13
За позовом комунального підприємства теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго"
до приватного підприємства "Черкасоргагробуд"
про стягнення 38955 грн. 15 коп.
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Кучер Ю.В.
Представники сторін:
від позивача: Бунякін М.М. - за довіреністю від 03.01.2013р.;
від відповідача: не з'явилися.
Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача 38955 грн. 15 коп., у тому числі: 35054 грн. 23 коп. основного боргу за поставлену теплову енергію, 546 грн. 24 коп. інфляційних нарахувань, 1238 грн. 35 коп. три проценти річних та 2116 грн. 33 коп. пені за прострочення оплати поставленої теплової енергії.
В обґрунтування позову позивач вказав на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором купівлі - продажу теплової енергії від 20.05.2009р. №282 щодо своєчасної оплати поставленої йому позивачем теплової енергії.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав.
Відзив на позов до господарського суду не надійшов.
Відповідачу за його місцем знаходження, вказаним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, господарським судом надсилалися рекомендованими листами з повідомленнями про вручення ухвала від 25.03.2013р. про порушення провадження у справі і призначення судового засідання на 10 годину 30 хвилин 09.04.2013р., ухвала від 09.04.2013р. про відкладення розгляду справи на 9 годину 25.04.2013р. та ухвала від 25.04.2013р. про відкладення розгляду справи на 9 годину 08.05.2013р. Проте повідомлення про вручення поштою цих рекомендованих листів відповідачу до господарського суду не надійшли. В силу ч. 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України вказані ухвали господарського суду вважаються врученими відповідачу належним чином.
Нез'явлення представника відповідача у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні у справі письмову докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
20 травня 2009р. комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго", як постачальник, і приватне підприємство "Черкасоргагробуд", як споживач, уклали договір купівлі - продажу теплової енергії №282 (далі - договір №282).
Згідно з цим договором постачальник зобов'язався відпускати споживачу пар і гарячу воду (далі - теплову енергію) для опалення і підігріву води офісних приміщень споживача, розташованих по бул. Шевченка, 195/1 у м. Черкаси, в обсягах, передбачених додатком №1 до цього договору. У свою чергу споживач зобов'язалося оплачувати поставлену теплову енергію за встановленими тарифами не пізніше 10 (десятого) числа місяця наступного за розрахунковим.
Відповідно до п. 7.2.3 договору №282 за порушення встановлених договором строків виконання грошового зобов'язання споживач сплачує пеню в розмірі одного відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше 100 відсотків від загальної суми боргу.
Пунктами 10.1 та 10. 2 договору №282 встановлено, що цей договір набуває чинності з 07.05.2009р. та діє до 07.05.2010р. Договір вважається продовженим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії не буде письмово заявлено однією із сторін про припинення договору.
За період з лютого 2010р. по січень 2013р. комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" на виконання договору №282 відпустило приватному підприємству "Черкасоргагробуд" на забезпечення потреб опалення і підігріву води його офісних приміщень по бул. Шевченка, 195/1 у м. Черкаси теплову енергію за встановленими тарифами на загальну суму 36821 грн. 45 коп.
Приватне підприємство "Черкасоргагробуд" за поставлену у вказаний період теплову енергію сплатило комунальному підприємству теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" усього 1767 грн. 22 коп.
Відповідно сума боргу приватного підприємства "Черкасоргагробуд" перед комунальним підприємством теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" за відпущену у період з лютого 2010р. по січень 2013р. теплову енергію становить 35054 грн. 23 коп. (36821 грн. 45 коп. - 1767 грн. 22 коп.).
За прострочення оплати теплової енергії комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" нарахувало приватному підприємству "Черкасоргагробуд" до сплати передбачені ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України інфляційні нарахування у сумі 546 грн. 24 коп. та три проценти річних у сумі 1238 грн. 35 коп. за період прострочення з 10.03.2010р. по 10.02.2013р., а також 2116 грн. 33 коп. пені, передбаченої п. 7.2.3 договору №282 у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний день прострочення у період з 10.08.2012р. по 10.02.2013р.
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У ст. 629 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є обов'язковим для виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 193, ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором; учасники господарських правовідносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Стаття 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у розумінні цього Кодексу визнає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч. 2 ст. 193, ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором; учасники господарських правовідносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку,
Частиною 4 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Частина 2 ст. 20 Господарського кодексу України передбачає право кожного суб'єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, господарський суд прийшов до висновку, що відповідач не виконав грошові зобов'язання за договором №282 щодо оплати в установлений цим договором строк поставленої йому позивачем у період з лютого 2010 р. по січень 2013р. теплової енергії.
Заявлена до стягнення сума основного боргу відповідає фактичній його сумі. Стягувані суми інфляційних нарахувань, трьох процентів річних та пені нараховані позивачем у відповідності з фактичними обставинами невиконання відповідачем зобов'язання щодо оплати поставленої йому теплової енергії, вимогами чинного законодавства та умовами договору №282.
За таких обставин позивач вправі вимагати стягнення з відповідача на свою користь 35054 грн. 23 коп. основного боргу за поставлену теплову енергію, 546 грн. 24 коп. інфляційних нарахувань, 1238 грн. 35 коп. три проценти річних та 2116 грн. 33 коп. пені за прострочення оплати поставленої теплової енергії. Відтак позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України позивачу за рахунок відповідача підлягають відшкодуванню витрати на сплату судового збору у сумі 1720 грн. 50 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства "Черкасоргагробуд" (бул. Шевченка, 195/1, м. Черкаси, ідентифікаційний код 14191742) на користь комунального підприємства теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" (вул. О. Дашковича, буд. 62, м. Черкаси, ідентифікаційний код 02082522) - 35054 грн. 23 коп. основного боргу, 546 грн. 24 коп. інфляційних нарахувань, 1238 грн. 35 коп. три проценти річних, 2116 грн. 33 коп. пені та 1720 грн. 50 коп. витрат на сплату судового збору.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено і підписано 13.05.2013р.
СУДДЯ М.В. Дорошенко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2013 |
Оприлюднено | 13.05.2013 |
Номер документу | 31114913 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Дорошенко М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні