Справа № 305/609/13-ц
Провадження по справі № 2/305/457/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
24.04.2013 року. Рахівський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого - судді Ємчук В.Е.
при секретарі - Орос С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рахів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Рахівської РДА, третя особа без самостійних вимог: інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в Закарпатській області про визнання права власності на самочинне будівництво
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Рахівської РДА, третя особа без самостійних вимог: інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в Закарпатській області про визнання права власності на самочинне будівництво, посилаючись на те, що на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №535690 від 2 листопада 2007 року вона являється власником земельної ділянки площею 0,4622 га, розташованої в урочищі «Говерла» с. Луги - землі Лугівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області, цільове призначення якої ведення особистого селянського господарства. Наразі нею, на власній земельній ділянці, збудовано споруду сільськогосподарського призначення, ступінь готовності якої 100%, а вартість 190631 грн. 12 березня 2013 року КП «БТІ « Рахівської районної ради виготовлено технічний паспорт на даний об'єкт нерухомості та цього ж року виконано виконавчі обмірні креслення сільськогосподарської споруди. З отриманими технічними документами вона в усному порядку звернулася до відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Рахівської РДА та інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Закарпатській області про введення споруди сільськогосподарського призначення в експлуатацію та оформлення права власності. Однак в цьому їй усно відмовлено та повідомлено, що немає правових підстав для опрацювання питання введення в експлуатацію самочинно збудованої нею споруди. Згідно технічного висновку (звіту про проведення технічного обстеження), стан будівельних конструкцій відповідає діючим будівельним нормативам, стан будівлі класифікується як хороший, і придатний для подальшої експлуатації. Будівля сільськогосподарського призначення відповідає архітектурним, будівельним, санітарним та пожежним нормам. Ніхто не має до неї претензій з приводу побудованої будівлі сільськогосподарського призначення. Вважає, що має право на визнання за нею права власності на самочинно побудовану будівлю сільськогосподарського призначення і просила суд визнати за нею право власності на даний об'єкт.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 присутня не була. Надала заяву про розгляд справи у її відсутності, Позовні вимоги підтримує, на їх задоволенні наполягає.
Представник відповідача - Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області в судове засідання не з'явився. Сільський голова Бочкор М.В. надав заяву про розгляд справи без участі представника ради за матеріалами позовної заяви.
Представник відповідача - відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, в судовому засіданні присутній не був. Начальник відділу Боднарчук О.В. надав заяву про розгляд справи без їхнього представника, не заперечують проти задоволення позову, оскільки позивач є власником земельної ділянки.
Представник третьої особи без самостійних вимог - інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Закарпатській області, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами суд приходить до наступного висновку.
Відповідно з ч.1 ст.376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані без належного дозволу чи належно затвердженого проекту.
Судом встановлено, що на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №535690 від 2 листопада 2007 року ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки площею 0,4622 га, розташованої в урочищі «Говерла» с. Луги - землі Лугівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області, цільове призначення якої ведення особистого селянського господарства.
На згаданій земельній ділянці позивачкою самовільно, без належного дозволу та затвердженого проекту на забудову, збудовано споруду сільськогосподарського призначення. Наразі, на самочинне будівництво вже виготовлена технічна документація, яка підлягає обов'язковій реєстрації та виготовлені виконавчі обмірні креслення збудованої господарської будівлі.
Зведеним актом оцінки будівель та споруд стверджено, що вартість самочинно збудованої господарської споруди становить 190631 грн., а ступінь готовності - 100%.
Постановою №6 Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року роз'яснено, що власником або землекористувачем земельної ділянки право на її забудову (будівництво) реалізується за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та видом відповідно до містобудівних умов і обмежень, встановлених законодавством. Право на забудову виникає у особи, яка набула права на земельну ділянку на законних підставах.
Згідно звіту про проведення технічного обстеження, складеного комунальним підприємством «Архітектура Плюс», споруда сільськогосподарського призначення відповідає вимогам надійності і безпечної експлуатації. Що в свою чергу підтверджує, що дана будівля відповідає архітектурним, будівельним, санітарним та пожежним нормам.
Введення в експлуатацію самочинно зведеної будівлі, при будівництві якої не порушені будівельні, санітарні та пожежні норми та правила, можливе за умови визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно.
Стаття 376 ЦК України передбачає негативні наслідки для тих, хто порушує правила будівництва та здійснює будівництво без належного дозволу і затвердженого проекту, виходячи з загального положення, що всі способи набуття права власності мають бути правомірними.
Однак право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво, у випадках, передбачених ст. 376 ЦК, зокрема, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб. При цьому законодавець визнання права власності на самочинне будівництво ніяким чином не поставив в залежність від прийняття такого будівництва в експлуатацію.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені, зокрема із правочинів.
Отже, судом встановлено, що земельна ділянка правомірно перебуває у власності позивачки, здійснене будівництво не порушує права інших осіб, при будівництві не було допущено істотних порушень будівельних норм і правил. Натомість відповідачами позов визнано в повному обсязі.
Виходячи із зазначених обставин та на підставі діючого законодавства, суд приходить до висновку про можливість визнання за ОСОБА_1 права власності на споруду сільськогосподарського призначення, що розташована в урочищі Говерла, землі Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області.
Питання про відшкодування судових витрат позивачкою не ставилося.
Керуючись ст.ст.10,58,60,212,213,223 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, мешканкою АДРЕСА_1 право власності на самочинно збудоване нею нерухоме майно - споруду сільськогосподарського призначення, розташовану в урочищі «Говерла» с. Луги, землі Лугівської сільської ради, Рахівського району Закарпатської області, на земельній ділянці, кадастровий номер якої 2123685000:06:001:0003; 2123685000:06:001:0005.
Судові витрати в сумі 1906,31 гривень залишити за позивачкою.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення до цивільної палати апеляційного суду Закарпатської області через Рахівський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Ємчук В.Е.
З оригіналом вірно,
Суддя Рахівського районного суду: Ємчук В.Е.
Суд | Рахівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2013 |
Оприлюднено | 17.05.2013 |
Номер документу | 31154621 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рахівський районний суд Закарпатської області
Ємчук В. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні