Рішення
від 14.05.2013 по справі 904/2351/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13.05.13р. Справа № 904/2351/13

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Восточний проект", м. Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГА", м. Кривий Ріг

про стягнення заборгованості у розмірі 92 389 грн. 52 коп.

Суддя Ярошенко В.І.

Представники:

від позивача: Круглик О.В. - представник за дов. № 08\04-13 від 08.04.2013

від відповідача: не з'явились

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Восточний проект" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега" про стягнення заборгованості у розмірі 92389 грн. 52 коп.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань згідно договору дистрибуції № 223 від 04.01.2011 в частині своєчасної оплати поставленого товару.

Ухвалою господарського суду від 27.03.2013 року порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 15.04.2013. Ухвалою від 15.04.2013 розгляд справи відкладено до 13.05.2013.

Відповідач явку повноважного представника у судове засідання не забезпечив, відзив на позовну заяву та інші витребуванні судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, оскільки поштовий конверт (арк. с. 31) з ухвалою суду, який направлявся на адресу відповідача зазначену у позовній заяві: 50086, Дніпропетровська область, м. кривий Ріг, Саксаганський район, проспект Гагаріна, буд. 55, повернувся з поштовою відміткою: "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справі розглядається за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 13.05.2013 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

04.01.2011 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Восточний проект» (далі - позивач, постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мега» (далі - відповідач, дистриб'ютор) був укладений договір дистриб'юції № 223 (далі - договір). Відповідно до п. 2.1. постачальник зобов'язується передати на умовах цього договору продовольчу продукцію (далі - продукцію) у власність дистриб'ютора, а дистриб'ютор зобов'язується надати компанії послуги з дистриб'юції продукцію, тобто закуповувати продукцію згідно з запланованим щомісячним обсягом продаж, за свій рахунок приймати, зберігати, здійснювати дистриб'юцію продукції на території дистриб'юції згідно з цілями дистриб'юції, своєчасно сплачувати продукцію за відповідними цінами й виконати інші вимоги, зазначені у п. 8.2. цього договору.

Загальна вартість продукції згідно з цим договором дорівнює сумі усіх видаткових накладних, відповідно до яких здійснюється постачання продукції в межах цього договору (п. 4.3. договору).

Згідно з п. 5.10. договору право власності на продукцію та усі ризики, що пов'язані з її подальшим зберіганням а реалізацією переходять від постачальника до дистриб'ютора з моменту підписання сторонами оформленої належним чином накладної, передачі партії продукції та передачі дистриб'ютору повного комплекту документів, оформлених згідно з вимогами чинного законодавства.

Відповідно до п. 9.4. договору дистриб'ютор зобов'язується сплачувати постачальнику конкретну партію продукції не пізніше 28 (двадцяти восьми) календарних днів з моменту отримання продукції.

На виконання умов договору позивач поставив відповідачу продукцію на загальну суму 100 806 грн. 02 коп., що підтверджується видатковими накладними, підписаними обома сторонами (арк. с . 19-21).

Відповідач частково повернув поставлений позивачем товар на суму 2 077 грн. 26 коп., відповідно до накладної на повернення № К-00003095 від 12.11.2011 (арк. с. 22).

Також відповідач частково сплатив позивачу поставлений товар у розмірі 11 100 грн. 00 коп., що підтверджується банківськими виписками (арк. с. 54-61).

Отже, сума основної заборгованості відповідача перед позивачем складає 87 628 грн. 76 коп.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 265 ГК України встановлено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ст. 712 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Згідно з приписами ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином відповідно до закону та договору. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

На час розгляду спору у господарському суді відповідачем не заперечено факт отримання товару за представленими накладними та не надано доказів повної оплати або повернення переданого товару на суму 87 628 грн. 76 коп., а відтак, позовна вимога про стягнення з відповідача суми основного боргу підлягає задоволенню в розмірі 87 628 грн. 76 коп.

За несвоєчасне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором в частині оплати поставленого товару, позивачем нараховано 3% річних за період з 16.05.2011 по 06.03.2013 у розмірі 4 760 грн. 76 коп.

Відповідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошових зобов'язань на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з рахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть якого полягає в отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру.

За своїми ознаками, 3% річних є платою за користування чужими коштами в цей період прострочки виконання відповідачем його договірного зобов'язання, і за своєю правовою природою є самостійним способом захисту цивільних прав і забезпечення виконання цивільних зобов'язань.

Відповідно до ст. 55 Господарського процесуального кодексу України, суд, перевіривши правильність нарахування 3% річних, задовольняє їх у повному обсязі.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, підтверджуються належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 847 грн. 79 коп., відповідно до ст. 49 ГПК України, стягуються з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 22, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега» (50086, м. Кривий Ріг, проспект Гагаріна, буд. 55, код ЄДРПОУ 20231291) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Восточний проект» (91007, м. Луганськ, вул. Лутугівська, буд. 89-В, код ЄДРПОУ 32586601) суму основної заборгованості у розмірі 87 628 грн. 76 коп. (вісімдесят сім тисяч шістсот двадцять вісім грн. 76 коп.), 3% річних у розмірі 4 760 грн. 76 коп. (чотири тисячі сімсот шістдесят грн. 76 коп. ) та 1 847 грн. 79 коп. (одну тисячу вісімсот сорок сім грн. 79 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя В.І. Ярошенко Повне рішення складено 15.05.13р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення14.05.2013
Оприлюднено15.05.2013
Номер документу31163479
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/2351/13

Рішення від 14.05.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 15.04.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 27.03.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні