ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" травня 2013 р.Справа № 921/262/13-г/1
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопко Ю.О.
Розглянув справу:
за позовом Відділу культури та туризму Бережанської Райдержадміністрації Тернопільської області , вул. Банкова, 3, м. Бережани,Бережанського району, Тернопільської області
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1,Бережанського району, Тернопільської області
про cтягнення 8243 грн.00 коп..
За участю представників сторін:
Позивача: Драбик М.В. - начальник відділу, посвідчення б/н
Відповідача: не з"явився
В судовому засіданні учаснику судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України.
Технічна фіксація судового процесу не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання .
Суть справи:
Відділ культури та туризму Бережанської Райдержадміністрації Тернопільської області , вул. Банкова, 3, м. Бережани,Бережанського району, Тернопільської області звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1,Бережанського району, Тернопільської області - 8243 грн.00 коп. несплачених за умовами договору оренди нерухомого майна.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач не виконав належним чином взяті на себе зобов'язання по оплаті орендної плати та комунальних послуг згідно Договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад району від 01.07.2008р..
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 15.03.2013р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 10.04.2013 р., який, у зв'язку із неявкою представника відповідача та клопотанням представника позивача, відкладався до 22.04.2013р., пізніше, за клопотанням позивача, для надання можливості підписати з відповідачем Акт звірки розрахунків, розгляд справи відкладався на 13.05.2013р.
Також, 22 квітня 2013р. позивач надіслав суду заяву про уточнення позовних вимог, а саме просить збільшити позовні вимоги і стягнути з відповідача 4294 грн.84 коп. орендної плати, 1233 грн.32 коп. плати за комунальні послуги та 3799 грн. 41 коп. пені, а також судові витрати в сумі 1720 грн.50 коп. Розглянувши заяву позивача про збільшення позовних вимог та враховуючи, що така (заява) подана останнім відповідно до вимог ст.22 ГПК України, до прийняття рішення у справі, а тому приймається судом і спір вирішується відповідно до збільшених позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, відзиву на позов не подав, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення 25.04.2013р. відповідачу ухвали про відкладення розгляду справи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, надав суду витребувані ухвалою суду додаткові документи, також заявив усне клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача. Суд, керуючись п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в якому зазначається, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України, зокрема, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві, клопотання про розгляд справи у відсутності відповідача задовільнив.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності господарський суд встановив:
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є Договори та інші правочини.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
01.07.2008 р. між Відділом культури і туризму РДА в особі начальника Драбика М,В,, що діяв на підставі положення (надалі - орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 , що діяв на підставі Свідоцтва № НОМЕР_1 від 25.11.2002р. (надалі - орендарем) укладений Договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад району, за яким орендодавець на підставі акту передачі передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно спільного користування територіальних громад району, що знаходиться на балансі відділу культури і туризму РДА, загальною площею 22,14 кв.м, розміщене за адресою АДРЕСА_2 (п. 1.1. договору).
За цим Договором орендар зобов'язався, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату, розмір якої за об"єкт оренди визначається відповідно до чинної на момент укладення цього Договору Методики розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням районної ради (або за результатами конкурсу) і складає 329,52 грн. за перший місяць оренди(або на дату переукладення Договору). Розмір орендної плати коригується щомісячно на відповідний індекс інфляції (п. п. 3.1.,3.2. Договору).
Сторони даним договором узгодили, що встановлену орендну плату за користування об"єктом оренди в поточному місяці орендар зобов"язується перерахувати не пізніше 25 числа поточного місяця на розрахунковий рахунок Балансоутримувача. Розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін у порядку, визначеному чинним законодавством. Одностороння зміна розміру орендної плати однією із сторін не допускається. Не вважається односторонньою зміною розміру орендної плати її коригування на індекс інфляції відповідно до Методики.
Як вбачається з Договору, між позивачем і відповідачем по справі виникли зобов'язання з договору оренди (найму), за яким згідно ст. 759 ЦК України наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Ст. 761 ЦК України, право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ст. 762 ЦК України).
У відповідності до Додатку № 1 до Договору від 01.07.2008р., який є його невід"ємною частиною, сторони узгодили, що орендар зобов"язується одночасно із сплатою орендної плати оплачувати вартість наданих комунальних послуг згідно виставлених орендодавцем рахунків, в порядку встановленому договором оренди.
Позивач взяті на себе договірні зобов'язання виконав належним чином, надавши орендарю - фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 згідно Акту передачі-прийняття в користування нежитлового приміщення комунальної власності за адресою м. Бережани, АДРЕСА_2 .
Відповідно до положень статей 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього кодексу, інших активів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2 ст. 193 ГК України).
Разом з тим, як стверджує позивач, відповідачем не в повному обсязі і несвоєчасно сплачувалися орендна плата та комунальні послуги, внаслідок чого станом на день розгляду справи (із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог) утворився борг відповідача перед позивачем по орендній платі за період з липня 2011р. по березень 2013р. в сумі 4294 грн.84 коп. та по сплаті комунальних послуг за період з грудня 2012р. по березень 2013р. - в сумі 1233 грн.32 коп., що підтверджується копіями прибуткових касових ордерів та виставлених рахунків за вказаний період, що знаходяться в матеріалах справи.
Відтак позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми боргу по орендній платі в сумі 4294 грн.84 коп. та по сплаті комунальних послуг в сумі 1233 грн.32 коп. підлягають до задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи та не спростовані відповідачем.
Згідно ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 229 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Частиною 1 ст. 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 526, ст.530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк. Відповідачем дані строки порушені, в зв'язку з чим він повинен нести відповідальність, передбачену п.3.5. - Договору та відповідно до Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", у вигляді сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, яка нарахована позивачем за період з серпня 2011 р. по березень 2013 р.
Згідно з ч. 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором. Разом з тим, згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Таким чином нарахування пені повинно здійснюватися лише за період з серпня 2011р. по січень 2012 р. (6 міс.), що за підрахунками суду становить 280 грн.84 коп. А отже в задоволенні позову в іншій частині пені, нарахованої позивачем в сумі 3518 грн. 57 коп., слід відмовити.
За таких обставин справи та у відповідності до вимог ст.ст. 11, 509, 526, 530 ЦК України, ст.ст. 230-232 ГК України та ст.ст.33,34 ГПК України позовні вимоги в розмірі 4294 грн.84 коп. орендної плати, 1233 грн.32 коп. по сплаті комунальних послуг та 280 грн.84 коп. пені підлягають до задоволення як обґрунтовані матеріалами справи, підтверджені позивачем та не оспорені відповідачем.
У відповідності до вимог ст. ст. 44 - 49 ГПК України, витрати по судовому збору покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 4 2 -4 7 , 22, 32, 34, 36, 44, 48, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, Бережанського району, Тернопільської області (ідентифікаційний номер 27116111217) на користь Відділу культури та туризму Бережанської Райдержадміністрації Тернопільської області , вул. Банкова, 3, м. Бережани, Бережанського району, Тернопільської області (ідентифікаційний код 02230419) - 4 294 (чотири тисячі двісті дев"яносто чотири) грн. 84 коп. заборгованості по орендній платі, 1233 ( одну тисячу двісті тридцять три) грн. 32 коп. плати за комунальні послуги, 280 (двісті вісімдесят) грн. 84 коп. пені та 1720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн.50 коп. в повернення судового збору.
3. В решті частині стягнення пені - відмовити.
4.Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони вправі оскаржити це рішення до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд протягом десяти днів з дня підписання рішення.
Повний текст рішення виготовлений 16 травня 2013р.
Суддя Ю.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2013 |
Оприлюднено | 18.05.2013 |
Номер документу | 31224185 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні