cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
У Х В А Л А
про припинення провадження у справі
15.05.2013р. Справа № 905/2857/13
Господарський суд Донецької області у складі: судді Фурсової С.М.,
при помічнику судді Васютіні О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області (87100, Донецька область, Тельманівський район, смт Тельманове, вулиця Леніна, будинок № 154; код ЄДРПОУ - 21955677)
до структурної одиниці «Тельманівський семзавод» товариства з обмеженою відповідальністю «Насіння Донбасу» (87100, Донецька область, Тельманівський район, смт Тельманове, вулиця Лесна, будинок № 2; код ЄДРПОУ - 26503678)
про стягнення 19 179,47 гривень
за участю представників сторін:
від позивача: Старовєрова Н.О., яка діє на підставі довіреності б/н від 15.15.2013
від відповідача: Бугайов М.В., який діє на підставі довіреності б/н від 10.08.2012
В С Т А Н О В И В :
Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області звернулося до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить стягнути з структурної одиниці «Тельманівський семзавод» товариства з обмеженою відповідальністю «Насіння Донбасу» сума надмірно отриманої пенсії у розмірі 19 179,47 гривень.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 22 квітня 2013 року позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі та її призначено до розгляду у судовому засіданні на 15 травня 2013 року.
Дослідивши матеріали справи та додані до неї документи, заслухавши уповноважених представників сторін, господарський суд приходить до наступного.
В силу приписів статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до статті 2 Господарського кодексу України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
До складу учасників судового процесу входять: сторони, треті особи, прокурор, інші особи, які беруть участь у процесі у випадках, передбачених цим Кодексом (частина перша статті 18 Господарського процесуального кодексу України).
Сторонами в судовому процесі, в силу приписів статті 21 Господарського процесуального кодексу України, позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.
Відповідно позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є підприємства та організації, яким пред'явлено позовну вимогу.
Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах , що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери.;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Тобто, вказаною нормою встановлено вичерпний перелік справ, які підвідомчі господарським судам.
Зі змісту постанови Пленуму Вищого господарського сулу України від 24.10.2011 № 10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» вбачається, що підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції (стаття 12 Господарського процесуального кодексу України).
У пункті 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 № 10 «Про деякі питання підвідомчості та підсудності справ господарським судам» зазначено наступне.
З огляду на приписи частини третьої статті 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності, та на вимоги статей 1, 41, 12 ГПК, господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Таким чином, з врахуванням статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Згідно з пунктом 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 № 10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
З урахуванням наведених норм закону, справи, що віднесені до підвідомчості господарських судів (стаття 12 Господарського процесуального кодексу України), кваліфікуються за сукупністю предметного та суб'єктного критеріїв.
Відповідачем у справі позивач визначає структурну одиницю «Тельманівський семзавод» товариство з обмеженою відповідальністю «Насіння Донбасу» (87100, Донецька область, Тельманівський район, смт Тельманове, вулиця Лесна, будинок № 2; код ЄДРПОУ - 26503678).
Згідно статей 80, 91, 92, 96 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку, наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді і самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Державна реєстрація юридичної особи є юридичним фактом, що засвідчує отримання юридичною особою статусу суб'єкта цивільних правовідносин.
Цивільна правоздатність та дієздатність юридичної особи виникає і здійснюється відповідно до норм статей 91, 92 вказаного Кодексу.
Як вбачаться з наявної в матеріалах справи належним чином засвідченої копії положення структурної одиниці «Тельманівський семзавод» товариства з обмеженою відповідальністю «Насіння Донбасу», створена структурна одиниця є складовою частиною науково-виробничого товариства з обмеженою відповідальністю «Насіння Донбасу», як єдиного виробничо-господарчого комплексу (далі - НВ ТОВ «Насіння Донбасу») (пункт 1.2 Положення).
Пунктами 3.1, 3.4 Положення передбачено, що структурна одиниця не є юридичною особою і діє в межах повноважень наданих цим Положенням від імені НВ ТОВ «Насіння Донбасу». Обсяг повноважень структурної одиниці може бути змінено НВ ТОВ «Насіння Донбасу». НВ ТВ «Насіння Донбасу» по взаємовідносинам, які виникають з господарської діяльності структурної одиниці самостійно несе відповідальність, захищає права та законні інтереси як позивач й відповідач у суді, господарському і третейському суді.
Також з матеріалів справи не вбачається, що ця структурна одиниця наділена правом представляти юридичну особу, до якої вона належить, без відповідних повноважень (доручень).
Дослідивши обставини щодо суб'єктного складу сторін у справі, а саме, що структурна одиниця «Тельманівський семзавод» товариство з обмеженою відповідальністю «Насіння Донбасу» не має статусу юридичної особи (не зареєстрована як юридична особа), господарський суд дійшов висновку, що відповідач не є стороною у справі в розумінні змісту статей 1, 21 Господарського процесуального кодексу України, а відтак дана справа на підставі пункту 1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України, підлягає припиненню провадженням.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарський судах України.
Припинення провадження у справі - це форма завершення справи, яке зумовлене передбаченим законом обставинами, що повністю відкидають можливе судочинство. При виявленні встановлених законодавством обставин відсутня необхідність розгляду справи по суті та винесення рішення.
Судом роз'яснюється положення частини другої статті 80 ГПК України, відповідно до якої у випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається.
Разом з тим, господарський суд звертає увагу позивача на те, що припинення провадження у справі не перешкоджає зверненню останнього з нею в загальному позовному порядку, правильно вказавши конструкцію сторін позову (назву належної юридичної особи).
На підставі викладеного, керуючись статтями 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
У Х В А Л И В :
Провадження у справі № 905/2857/13 за позовом управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області до структурної одиниці «Тельманівський семзавод» товариства з обмеженою відповідальністю «Насіння Донбасу» про стягнення 19 179,47 гривень припинити.
Суддя С.М. Фурсова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2013 |
Оприлюднено | 18.05.2013 |
Номер документу | 31229756 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
С.М. Фурсова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні