29/417-06-10565
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" листопада 2006 р.Справа № 29/417-06-10565
За позовом: Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" Котовські ЕМ
до відповідача: Сільськогосподарський виробничий кооператив „Муроване”
про стягнення заборгованості в сумі 2855,13 грн.
Суддя Аленін О.Ю.
Представники:
Від позивача: Мазур В.Л. за довіреністю
Від відповідача: Кресюн В.А. за довіреністю
Суть спору: ВАТ „ЕК „Одесаобленерго” Котовські ЕМ звернулось до суду з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Муроване” (далі СВК „Муроване”), в якому просить стягнути з відповідача суму недоврахованої електроенергії в розмірі 2855,13 грн.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази які мають значення для справи, - суд встановив:
Між сторонами був укладений договір № Кт-145 від 18.08.2003р. про постачання електричної енергії, згідно умов якого ВАТ „ЕК „Одесаобленерго” зобов'язалось надавати електричну енергію, а СВК „Муроване” зобов'язалось своєчасно оплачувати надану електричну енергію.
Умовами договору передбачено, що при виконанні умов договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені даним договором, сторони зобов'язались керуватись Правилами користування електроенергією, іншими діючими законодавчими актами України.
06.04.2006р. при проведенні технічної перевірки розрахункових засобів обліку працівниками ВАТ „ЕК „Одесаобленерго” було встановлено факт порушення Правил користування електроенергією з боку відповідача, а саме відсутність електролічильника та пломб на щиті обліку енергопостачальної організації.
За даним фактом на місці було складено акт про порушення правил користування електроенергії № 004775 від 06.04.2006 р. На підставі цього акту комісією позивача розрахована безобліково спожита електроенергія з 24.02.2006 р. (з моменту останнього контролю) по 06.04.2006 р. в кількості 8482 кВт/год на суму 2855,13 грн., про що свідчить протокол комісії № 50 від 11.05.2006р.
На вказану суму позивачем виписаний рахунок, який не був сплачений відповідачем.
Відповідач проти позову заперечує та посилаючись на п. 3 Додатку № 5 «Порядок розрахунків» до договору, відповідно до якого при відсутності представника Постачальника на обумовлену «Графіком зняття показів засобів обліку»дату, Споживач самостійно проводить зняття показів розрахункових приладів обліку, оформлює «Акт про обсяги спожитої (переданої) електричної енергії»та надає його Постачальнику не пізніше наступного робочого дня, зазначає що 23.03.2006 р. представниками СВК «Муроване»були зняті покази лічильників по об'єктам і відомості передані до Котовського РЕМ для виписки рахунків.
Станом на 23.03.06 р. покази лічильника на тракторній бригаді становили 6530 кВт/год. Електролічильник станом на 23.03.06 р. був на місці, а відтак Відповідач вважає, що ВАТ «Одесаобленерго»незаконно виставляє СВК «Муроване»оплату не облікованої електроенергії з 24.02.06 р. так як ці розрахунки потрібно починати з 25.03.06 р. по 6.04.06 р. і це буде становити 486 кВт/год і сума буде складати 165 грн. 74 коп. з ПДВ, а не 2855 грн. 13 коп. як це вказано в позовній заяві.
Також відповідач зазначив, що згідно довідки СВК «Муроване»електролічильник та трансформатор знаходяться на балансі Котовського РЕМ, тому СВК «Муроване»не несе відповідальність за схоронність майна яке йому не належить.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Згідно додатку № 5.1 «Перелік об'єктів»до договору спожита електрична енергія обліковується за об'єктом відповідача «Тракторна бригада»приладом обліку №905966.
Згідно п. 4.1. Правил користування електричною електроенергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.96 р. (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 р.) електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та потужності, що встановлюються відповідно до вимог ПУЕ та проектних рішень, а також за бажанням споживача засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
За змістом пп. 4.9. та 4.10 Правил відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору. Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб покладається на їх власника або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені, згідно з відповідним договором.
Згідно додатку №7 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»до договору межа відповідальності установлена на ізоляторах відпаєчної траверси опори №2: на вусах кабельних вводів на опорах на ізоляторах повітряних вводів у приміщення. Пунктом 3 цього додатку передбачено, що постачальник несе відповідальність за технічний стан та якісне обслуговування електрообладнання, що їй належить. За стан контактних з'єднань на межі розподілу мереж. Пунктом 4 цього додатку визначено, що відповідач несе відповідальність за технічний стан електрообладнання, що йому належать, за збереження та цілісність електролічильників, трансформаторів струму і їх заміну у випадках їх виходу з ладу, а також за збереження встановлених пломб.
Згідно акту збереження пломб від 24.02.2006 р. представником позивача 24.02.2006 р. бул опломбований щит обліку за об'єктом відповідача «Тракторна бригада», та пломби були прийняті відповідачем на відповідальне зберігання.
Між тим, як встановлено розглядом справи, станом на 06.04.2006 р. (на день перевірки) електролічильник та пломби на щиті обліку відсутні.
Пунктом 6.40 Правил передбачено, що у разі виявлення у споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців. Якщо споживач з метою позаоблікового споживання електричної енергії влаштував приховану електропроводку, встановив пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушив умови монтажу, виявити які представник постачальника електричної енергії при попередніх відвідуваннях не мав можливості, споживачу робиться перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії з дати допуску електроустановок споживача в експлуатацію, але не більше трьох років. Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 5 грудня 2001 року N 1197, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Відповідно до п. 6.41 Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Згідно з п. 6.42. Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України.
Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Втім, відповідач в порушення умов договору свої зобов'язання по оплаті за спожиту електроенергію в добровільному порядку не виконав.
Заперечення відповідача спростовуються матеріалами справи, зокрема, додатком №7 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»яким встановлена межа відповідальності, та балансова належність, актом від 24.02.2006 р. про опломбування щиту обліку. Посилання відповідача на необхідність проведення розрахунку недорахованої електроенергії з дати зняття ним показів приладу обліку (з 23.03.06 р.) судом відхиляються, оскільки відповідачем не доведений факт зняття цих показів у присутності представника позивача, відповідних доказів суду не надано.
За таких підстав, вимоги за позовом є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі в сумі 2855,13 грн.
Державне мито у спорі та витрати на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача, відповідно до вимог ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85, ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Муроване” (Одеська обл., Косовський р-н, с. Муроване, код 03767009) на користь ВАТ „ЕК „Одесаобленерго” Котовські ЕМ (Одеська обл., м. Котовськ, пров. Короленко, 31, код 05479929) 2855,13 грн. за недовраховану електроенергію, 102 грн. держмита та 118 грн. за ІТЗ судового процесу.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя Аленін О.Ю.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 312771 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Аленін О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні