cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/4793/13 15.05.13 За позовом Публічного акціонерного товариства "Акціонерний банк "Укргазбанк"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мірадо Інвест"
третя особа, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Промбуд"
про звернення стягнення на предмет іпотеки
Суддя Сташків Р.Б.
Представники сторін:
від позивача - Чижук Н.М., представник за довіреністю;
від відповідача - не з'явився.;
від третьої особи - Пархоменко В.М., представник за довіреністю.
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство "Акціонерний банк "Укргазбанк" звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мірадо Інвест" про звернення стягнення на предмет іпотеки.
Позовна заява обґрунтована тим, що у зв'язку з неналежним виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "Промбуд" (Позичальником) зобов'язань за Кредитним договором №6/2011 від 15.02.2011 у Банку на підставі укладеного договору іпотеки (майнової поруки) без оформлення заставної від 15.02.2011 виникає право звернутись до суду з метою звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом проведення аукціону (публічних торгів) зі встановленням початкової ціни предмета іпотеки для його подальшої реалізації (на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна) на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій, а саме: нерухоме майно - нежилий будинок (літера «Б»), загальною площею 344,20 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 4.
Ухвалою суду від 18.03.2013 порушено провадження у справі №910/4793/13, залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Промбуд".
Відповідачем та третьою особою були подані клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду справи про банкрутство ТОВ «Промбуд» №910/688/13 в частині затвердження розміру вимог кредиторів. У задоволенні поданих клопотань суд відмовив за недоведеністю відповідачем та третьою особою неможливості розгляду даної справи по суті заявлених позовних вимог, а обставини які розглядаються іншим судом можуть бути встановлені самостійно господарським судом у даній справі.
У судових засіданнях 08.04.2013, 17.04.2013 судом, відповідно до статті 77 ГПК України були оголошені перерви.
Відповідач проти позову заперечень не висував.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
15 лютого 2011 року між Публічним акціонерним товариством акціонерний банк «Укргазбанк», (далі - Банк або Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Промбуд» (далі - Позичальник) було укладено кредитний договір №6/2011 з подальшими змінами та доповненнями внесеними додатковими угодами №1 від 04.10.2011, №2 від 15.12.2011, №3 від 11.04.2012, №4 від 02.10.2012 (далі - Кредитний договір).
Відповідно до пункту 1.1 в редакції додаткової угоди №3 від 11.04.2012 Кредитного договору Банк відкриває Позичальнику невідновлювальну кредитну лінію з загальним лімітом в сумі 5799462,79 грн., а Позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, встановленого в п. 1.3 цього Договору, в розмірі 20% річних.
Відповідно до пункту 1.3.1 в редакції додаткової угоди №3 від 11.04.2012 Кредитного договору кредитна лінія відкривається з 15 лютого 2011 року до 29 жовтня 2012 року. Пунктом 1.3.2 Кредитного договору визначено, що Позичальник у будь-якому випадку зобов'язаний повернути кредит у повному обсязі в строки (терміни), зазначені в графіку зменшення ліміту кредитування (Додаток № 1 до цього договору).
На виконання умов пункту 3.1 Кредитного договору Банк надав Позичальнику кредитні кошти, що підтверджується випискою з особового рахунку Позичальника за період з 15.02.2011 до 14.01.2013.
Пунктом 3.2 Кредитного договору передбачено, що погашення кредиту Позичальник здійснює на відповідний рахунок, відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку №1 до цього договору. Якщо останній день для сплати чергового платежу по кредиту припадає на вихідний або святковий день, то сплата чергового платежу по кредиту здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. У разі ненадходження платежів від Позичальника у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк платежів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки простроченої заборгованості.
Відповідно до пункту 3.4 Кредитного договору проценти сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, у відповідності з п. 1.3 цього Договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового погашення заборгованості по кредиту, або в день дострокового розірвання цього Договору на відповідний рахунок. У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів припадає на вихідний або святковий день, то сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.
При цьому, пунктом 3.5 Кредитного договору передбачено, що за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цим договором (прострочена заборгованість), процентна ставка встановлюється в розмірі 30% річних.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цим Договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по кредиту, виходячи з процентної ставки, зазначеної в першому абзаці цього пункту Договору.
Проценти нараховуються банком щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати виникнення простроченої заборгованості по останній день місяця, в якому виникла така заборгованість (або до дня погашення простроченої заборгованості), та надані з першого дня по останній календарний день місяця, в якому існує така прострочена заборгованість, та з першого календарного дня місяця до дня погашення простроченої заборгованості в місяці, в якому відбулось таке погашення.
Відповідно до пункту 3.8 Кредитного договору за взаємною домовленістю сторін, у разі невиконання Позичальником умов п. 4.1 цього Договору процентна ставка за користування кредитними коштами в межах строку кредитування встановлюється в розмірі 23% річних, та нараховується Банком у період, починаючи з першого календарного дня місяця, наступного за кварталом, у якому Позичальником не виконанні вимоги п. 4.1 цього Договору та закінчується останнім календарним днем кварталу, у якому Позичальником виконані зазначені зобов'язання. Порядок нарахування та сплати таких процентів визначений п.п. 3.3 та 3.4 цього Договору.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Промбуд» свої зобов'язання за кредитним договором, щодо сплати процентів та суми кредиту належним чином не виконало, у зв'язку із чим станом на 14.01.2013 прострочена заборгованість Позичальника по кредиту складає 5098027,56 грн., по процентах 470582,27 грн., заборгованість по процентах за період 01.01.2013 до 14.01.2013 складає 58662,23 грн.
У зв'язку з порушенням Позичальником умов Кредитного договору, а саме не повернення у строк, визначений Кредитним договором кредиту та сплати процентів за його користування, Банк вимагає погашення заборгованості Позичальника за кредитом, включаючи нараховані проценти за користування кредитом.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі статтями 525, 526 ЦК України, статтею 193 ГК України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Враховуючи викладене, з урахуванням доведеності факту наявності заборгованості та відсутності в матеріалах справи контррозрахунку відповідача, позовні вимоги про стягнення простроченої заборгованості за кредитом в сумі 5098027,56 грн., простроченої заборгованості по процентах у сумі 470582,27 грн., заборгованості по процентах за період з 01.01.2013 до 14.01.2013 - є обґрунтованими.
Станом на 14.01.2013 Банком нарахована пеня за несвоєчасне повернення кредиту в сумі 259976,13 грн. та за несвоєчасну сплату процентів в сумі 17209,53 грн.
Відповідно до частини 2 статті 193 ГК України порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Аналогічне положення міститься й у статті 611 ЦК України, згідно з якою у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статей 546, 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 1 статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до пункту 6.3 Кредитного договору за порушення визначених в цьому Договорі строків (термінів) повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитними коштами та/або комісійних винагород, Позичальник зобов'язаний сплатити Банку неустойку (пеню), яка обчислюється від суми простроченого платежу, у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який сплачується пеня.
Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України сторони домовляються, що розрахунок пені за прострочення виконання зобов'язань (щодо строків визначених у цьому договорі) повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитними коштами) припиняється через один рік від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Сплата штрафних санкцій (неустойки, пені) за цим договором не звільняє Позичальника від відшкодування збитків, завданих Банку, в повному обсязі.
Отже, вимога позивача про стягнення пені в загальній сумі 277185,66 грн., з яких:
- 259976,13 грн. пеня за кредитом;
- 17209,53 грн. пеня за відсотками, є правомірною та обґрунтованою.
В забезпечення виконання зобов'язань за Кредитним договором від 15.02.2011 між Банком та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мірадо Інвест» (далі - Іпотекодавець) було укладено договір іпотеки (майнової поруки) без оформлення заставної, з подальшими змінами та доповненнями укладеними договорами про внесення змін та доповнень №1 від 15.12.2011 та №2 від 11.04.2012 (далі - Договір іпотеки).
Згідно з пунктом 1.1 Договору іпотеки цей договір забезпечує всі вимоги Іпотекодержателя, які випливають з кредитного договору №6/2011 від 15.02.2011 (а також договорів про внесення змін до нього), укладеного між Іпотекодержателем та ТОВ «Промбуд».
Згідно з пунктом 2.1 Договору іпотеки, предметом іпотеки є: нерухоме майно - нежилий будинок (літера «Б»), загальною площею 344,20 кв.м., який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 4 та належить Іпотекодавцю на підставі Договору №390 купівлі-продажу нежилого будинку, посвідченого 25 січня 2008 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Зарембою О.В. за реєстровим № 198, зареєстрованого 25 січня 2008 року в державному реєстрі правочинів за номером №2653435, зареєстрованого Печерською районною у м. Києві радою 06.02.2008 реєстр 0098; зареєстрованого КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації права власності на об'єкти нерухомого майна» 12.03.2008, та записано в реєстрову книгу №163п-210 за реєстровим №8715-П, реєстраційний номер 32183652, що підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав №28145933, виданим КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» 26.11.2010 (далі - Предмет іпотеки).
Підпунктом 3.1.6 пункту 3.1 Договору іпотеки встановлено, що у разі невиконання Позичальником умов кредитного договору (у тому числі порушення строку погашення кредиту, графіку погашення кредиту, строків сплати процентів за користування кредитними коштами) Іпотекодержатель має право звернути стягнення на предмет іпотеки та задовольнити за рахунок предмета іпотеки свої вимоги за кредитним договором у повному обсязі, що визначаються на момент виконання цих вимог, включаючи проценти, комісії, відшкодування збитків, завданих простроченням виконання зобов'язання, неустойку, необхідні витрати на утримання, звернення стягнення та реалізацію предмета іпотеки.
Відповідно до пункту 6.1 Договору іпотеки Іпотекодержатель набуває права звернути стягнення та реалізувати предмет іпотеки, зокрема, якщо у момент настання строку виконання зобов'язання за кредитним договором воно не буде виконано належним чином, а саме: при повному або частковому неповерненні суми кредиту (чергового платежу за кредитом) та/або при несплаті або частковій несплаті сум процентів, та/або при несплаті або частковій несплаті комісійних винагород, та/або при несплаті або частковій несплаті штрафних санкцій у встановлені кредитним договором строки.
Пунктом 6.5 Договору іпотеки передбачено, що за рахунок Предмета іпотеки Іпотекодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначаються на момент фактичного задоволення, включаючи суму кредиту, процентів, відшкодування збитків, завданих простроченням виконання (а у випадках, передбачених законом, кредитним чи цим договорами, - пеню, штраф, комісії), витрати, пов'язані з пред'явленням вимоги за кредитним договором і зверненням стягнення та реалізації предмета іпотеки, витрати на утримання і збереження предмета іпотеки, витрати на страхування предмета іпотеки, а також інших збитків, завданих порушенням умов кредитного договору або цього Договору.
Враховуючи наяву заборгованість Позичальника, Банк отримав право звернення стягнення на предмет іпотеки.
Згідно з статтею 575 ЦК України іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи.
В силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави) (стаття 572 ЦК України).
Право звернення стягнення на предмет застави заставодержатель набуває у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою (частина 1 статті 589 ЦК України).
Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом (частина 2 статті 590 ЦК України). (Аналогічні положення закріплені й в частинах перших статті 20 Закону України «Про заставу» та статті 33 Закону України «Про іпотеку»).
Частиною 1 статті 583 ЦК України передбачено, що Заставодавцем може бути боржник або третя особа (майновий поручитель).
Майновий поручитель несе відповідальність перед Іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов'язання виключно в межах вартості предмета іпотеки (частина 1 статті 11 Закону України «Про іпотеку»).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про іпотеку» у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначаються: спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 цього Закону.
З встановлених в ході судового розгляду обставин, господарський суд дійшов висновку, що задоволення вимог Іпотекодержателя (позивача) має відбуватись шляхом проведення прилюдних торгів зі встановленням початкової ціни предмета іпотеки для його подальшої реалізації (на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна) на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій, а саме: нерухоме майно - нежилий будинок (літера «Б»), загальною площею 344,20 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 4.
Згідно зі статтею 33 ГПК України обов'язок доказування тих обставин, на які посилається сторона як на підставу своїх вимог і заперечень, покладається на цю сторону.
Суми, які підлягають сплаті за витрати, пов'язані з розглядом справи, при задоволенні позову покладаються на відповідача (стаття 49 ГПК України).
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Звернути стягнення на предмет іпотеки за договором іпотеки (майнової поруки) без оформлення заставної від 15.02.2011 укладеного між Публічним акціонерним товариством «Акціонерний банк «Укргазбанк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мірадо Інвест», а саме - нежилий будинок (літера «Б»), загальною площею 344,20 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 4, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Мірадо Інвест» (03038, вул. Київ, вул. Боженка, буд. 44, ідентифікаційний код 35623950), шляхом його продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження для задоволення вимог Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк» (03087, м. Київ, вул. Єреванська, будинок 1, ідентифікаційний код 23697280). За рахунок коштів, отриманих від реалізації нежитлового будинку (літера «Б»), загальною площею 344,20 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 4, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Мірадо Інвест» (03038, вул. Київ, вул. Боженка, буд. 44, ідентифікаційний код 35623950) задовольнити вимоги Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк» (03087, м. Київ, вул. Єреванська, будинок 1, ідентифікаційний код 23697280) за кредитним договором №6/2011 від 15.02.2011 в сумі 5904457 (п'ять мільйонів дев'ятсот чотири тисячі чотириста п'ятдесят сім) грн. 72 коп., що складається з:
- простроченої заборгованості за кредитом - 5098027,56 грн. (п'ять мільйонів дев'яносто вісім тисяч двадцять сім грн. 56 коп.);
- простроченої заборгованості за процентами - 470582,27 грн. (чотириста сімдесят тисяч п'ятсот вісімдесят дві грн. 27 коп.);
- заборгованості за процентами за період з 01.01.2013 до 14.01.2013 - 58662,23 грн. (п'ятдесят вісім тисяч шістсот шістдесят дві грн. 23 коп.);
- пені за несвоєчасне погашення кредиту - 259976,13 грн. (двісті п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот сімдесят шість грн. 13 коп.);
- пені за несвоєчасну сплату процентів - 17209,53 грн. (сімнадцять тисяч двісті дев'ять грн. 53 коп.).
Встановити початкову ціну продажу вказаного предмета іпотеки для його подальшої реалізації на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мірадо Інвест» (03038, вул. Київ, вул. Боженка, буд. 44, ідентифікаційний код 35623950) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк» (03087, м. Київ, вул. Єреванська, будинок 1, ідентифікаційний код 23697280) 68820 (шістдесят вісім тисяч вісімсот двадцять) грн. судового збору.
Видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 20.05.2013
Суддя Р.Б. Сташків
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2013 |
Оприлюднено | 21.05.2013 |
Номер документу | 31282686 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Сташків Р.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні