Рішення
від 14.05.2013 по справі 905/2271/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

14.05.2013р. Справа № 905/2271/13

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.

при секретарі судового засідання: Стасюк О.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Горбань Є.В. довіреність від 10.06.2012р.

від відповідача: не з'явився

за позовом: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Україна», с. Богданівка Тельманівський район Донецької області

до відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Новомайорське», с. Новомайорське Великоновосілківський район Донецької області

про визнання права оренди

Позивач, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Нова Україна», звернувся до господарського суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Новомайорське» про визнання права оренди.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем не визнається право оренди земельних ділянок за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Україна». Також, посилався на те, що право оренди на земельні ділянки було отримано позивачем з 13.01.2005р., тобто, з моменту державної реєстрації договорів оренди на земельні частки (паї), та до теперішнього часу СТОВ «Нова Україна» продовжує користуватись земельними ділянками.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що на теперішній час позивачу необхідно переукласти договори оренди земельних часток (паїв), у відповідності до вимог діючих нормативно - правових актів України, а тому зазначені земельні ділянки, до внесення відповідних змін в договори оренди, не можуть розглядатися в якості внеску до сумісної діяльності.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив.

13.01.2005р. між громадянами України Бакульмановою Л.Б., Марусяк О.П., Марусяк Ю.І.,Полтавською Є.І., Романчуком В.М., Микитиною О.О., Бондаренко Н.В., Калмиковою Л.С., Ткачуком І.Я. та Ткаченко Г.В. (орендодавець) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Україна» (орендар), були укладені договори оренди земельних часток (паю).

За вищевказаними договорами до СТОВ «Нова Україна» передаються в оренду земельні частки (паї) загальною площею 62,49га, а саме: за договором підписаним з Бакульмановою Л.Б. - земельна частка (пай) загальною площею 6,3га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №018265 від 25.06.1996р.); за договором підписаним з Марусяк О.П. - земельна частка (пай) загальною площею 6,01га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0232166 від 05.07.2001р.); за договором підписаним з Марусяк Ю.І. - земельна частка (пай) загальною площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0094363 від 17.05.1997р.); за договором підписаним з Полтавською Є.І. - земельна частка (пай) загальною площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №018265 від 25.06.1996р.); за договором підписаним з Романчуком В.М. - земельна частка (пай) загальною площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0093970 від 17.05.1997р.); за договором підписаним з Микитіною О.О. - земельна частка (пай) загальною площею 6,01га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0232135 від 02.03.2001р.); за договором підписаним з Бондаренко Н.В. - земельна частка (пай) загальною площею 6,01га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0232162 від 02.03.2001р.); за договором підписаним з Ткаченко Г.В. - земельна частка (пай) загальною площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0094229 від 17.05.1997р.); за договором підписаним з Ткачуком І.Я. - земельна частка (пай) загальною площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0094016 від 17.05.1997р.); за договором підписаним з Калмиковою Л.С. - земельна частка (пай) загальною площею 6,3га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0093898 від 17.05.1997р.), які розташовані в с. Лукове Тельманівського району Донецької області.

Пунктом 2.1 договорів передбачена мета використання земельної частки (паю), а саме, що земельна часка (пай) передається в оренду для сільськогосподарських потреб.

Строк дії договорів сім років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п.п. 2.1, 2.3 договорів оренди).

13.01.2005р. відбулась державні реєстрація договорів оренди земельних часток (паїв) Луківської сільської ради, про що у книзі записів договорів оренди землі були вчинені відповідні записи.

В подальшому, відповідач звернувся до позивача з пропозицією укласти договір сумісної діяльності, за умовами якого СТОВ «Нова Україна» мало передати земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 62,49га строком на п'ять років, яка складається земельних ділянок, що були передані позивачу громадянами України: Бакульмановою Л.Б., Марусяк О.П., Марусяк Ю.І., Полтавською Є.І., Романчуком В.М., Микитиною О.О., Бондаренко Н.В., Калмиковою Л.С., Ткачуком І.Я. та Ткаченко Г.В. та розташовані в с. Лукове Тельманівського району Донецької області.

Як вбачається з матеріалів справи, наданих доказів та пояснень сторін судового процесу, між позивачем та відповідачем був підписаний договір про спільну діяльність від 10.01.2013р.

Проте, всупереч умовам зазначеного договору та норм діючого законодавства України СТОВ «Новомайорське» відмовляється від виконання взятих на себе обов'язків, мотивуючи свою позицію відсутністю у позивача права оренди на спірні земельні ділянки.

Оцінюючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Діюче законодавство не містить окремих положень, які регулюють права особи, що володіє сертифікатом на земельну частку (пай) щодо передачі цих прав в оренду.

Разом з цим, наявність наказу Наказ Державного комітету України по земельних ресурсах № 5 від 17.01.2000 року (зі змінами та доповненнями), яким затверджено Типову форму договору оренди земельної часки (паю), дозволяє суду кваліфікувати правовідносини за договорами оренди земельної частки (паю), за аналогією закону, як оренду земельних ділянок та застосовувати відповідні положення, як-то Закон України «Про оренду землі», Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена п.7 листа Державного комітету України із земельних ресурсів №14-17-12/3882 від 16.04.2008р., а саме, що громадяни - власники сертифікатів на право на земельну ділянку (пай) до виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог Закону України «Про оренду землі».

Так, статтею 18 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до приписів статті 20 Закону України "Про оренду землі" вбачається, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Частиною 3 ст. 640 Цивільного кодексу України встановлено, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державній реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Окрім наведеного, слід зауважити, що відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

Також, статтею 202 Земельного кодексу України передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: книги записів реєстрації державних актів права власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок и поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Відповідно до п. 4 договорів оренди земельних часток (паїв), договори набирають чинності після підписання його сторонами і державної реєстрації згідно діючого законодавства.

З наданих до суду доказів вбачається, що державна реєстрація договорів, в порядку обумовленому чинним законодавством була проведена 13.01.2005р.

Отже, строк дії договору обчислюється з дати державної реєстрації договору до спливу семирічного терміну.

Водночас, статтею 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належним чином виконував обов`язки відповідно до умов договору, має переважне перед іншими особами право на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Як вбачається з матеріалів справи, наданих пояснень, які не були спростовані відповідачем, позивач після закінчення строку дії договору оренди, продовжував використовувати спірні земельні ділянки та не отримував від орендодавців жодних заперечень щодо користування або звільнення спірних земельних ділянок, які розташовані на Території Тельманівського району на землях Луківської сільської ради.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що договори оренди земельних часток (паїв) вважаються поновленими на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договорами оренди земельних часток (паїв) від 13.01.2005р., оскільки, в розумінні ст. 33 Закону України «Про оренду землі» відсутність протягом місяця, після закінчення строку дії договору, заперечень щодо поновлення договору оренди, імперативно визначає факт поновлення договору на новий строк на тих же умовах до 14.01.2019р.

Разом з цим, суд оцінює критично припущення відповідача про неможливість виконання умов договору про сумісну діяльність від 10.01.2013р., оскільки, після виділення орендодавцям (громадянами України, власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай)) в натурі (на місцевості) земельних ділянок, відбудеться переукладання договорів оренди, у відповідності з новим порядком на підставі Державних актів на право власності на земельну ділянку, що відповідно змінить предмет договорів оренди земельних часток (паїв) від 13.01.2005р., з огляду на таке.

Як вже зазначалось вище, договори оренди земельних часток (паїв) від 13.01.2005р. є поновленими на новий строк та на тих же умовах до 14.01.2019р. Орендодавцями за вказаними договорами оренди є громадяни України власники сертифікатів на право на земельну ділянку (пай).

Водночас, договір про сумісну діяльність від 10.01.2013р., укладений між позивачем та відповідачем діє до 10.01.2018р., тобто, його строк менший ніж діючи договори оренди земельних часток (паїв), а тому, суд вважає передчасними припущення відповідача щодо неможливості, в подальшому, виконання умов договору про сумісну діяльність.

З наведеного, суд вважає, що зазначені права на земельні частки (паї) можуть розглядатися у якості належного довгострокового внеску до сумісної діяльності, оскільки, право на оренду у позивача вважається поновленим з 14.01.2012р. та закінчується 14.01.2019р.

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнанням прав, застосування інших, передбачених законом, способів, тощо.

Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтею 396 ЦК України передбачено, що особа, яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна, відповідно до положень глави 29 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Україна» до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Новомайорське» про визнання права на оренду, є обґрунтованими, доведеними належним чином, та, як слід, такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 11, 16, 392, 396, 640, Цивільного кодексу України, ст.ст. 18, 20, 33 Закону України «Про оренду землі», ст. 125, 152, 202 Земельного кодексу України ст.ст.22, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позовні вимоги Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Україна» до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Новомайорське» про визнання права на оренду.

Визнати за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Україна» (87130, Донецька область, Тельманівський район, с. Богданівна, код Є?ДРПОУ 32330335) право оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 62,49га, що належить громадянам України: Бакульманової Л.Б. - площею 6,3га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №018265 від 25.06.1996р.); Марусяк О.П. - площею 6,01га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0232166 від 05.07.2001р.); Марусяк Ю.І. - площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0094363 від 17.05.1997р.); Полтавської Є.І. - площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №018265 від 25.06.1996р.); Романчуку В.М. - земельна площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0093970 від 17.05.1997р.); Микитіної О.О. - площею 6,01га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0232135 від 02.03.2001р.); Бондаренко Н.В. - площею 6,01га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0232162 від 02.03.2001р.); Ткаченко Г.В. - площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0094229 від 17.05.1997р.); Ткачуку І.Я. - площею 6,36га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0094016 від 17.05.1997р.); Калмикової Л.С. - площею 6,3га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ДН №0093898 від 17.05.1997р.), які розташовані в с. Лукове Тельманівського району Донецької області.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Новомайорське» (85562, Донецька область, Великоновосілківський район, с. Новомайорське, вул. Чапаєва, 49, код ЄДРПОУ 30844539) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Україна» (87130, Донецька область, Тельманівський район, с. Богданівна, код ЄДРПОУ 32330335) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1147,00грн.

Повний текст рішення підписано 20.05.2013р.

Рішення набирає законної сили 31.05.2013р.

Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.

Суддя О.М. Сковородіна

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення14.05.2013
Оприлюднено23.05.2013
Номер документу31344411
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2271/13

Ухвала від 30.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Рішення від 14.05.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні